Miloš Zeman - Vzestup a pád české sociální demokracie

Název:Vzestup a pád české sociální demokracie
Autor:Miloš Zeman
Nakladatelství:Andrej Šťastný
ISBN:80-86739-228
EAN:9788086739229
Vazba:vázaná
Počet stran:280
Vydáno:20.2.2006
Formát:A5
Cena:249 Kč (v internetových obchodech od 209 Kč)
Honorář autora:cca 40 Kč/výtisk (neověřeno)
Žánr:politický horor

Anotace:

Bývalý český premiér přichází s knihou, kterou sám označuje jako "politický horor". Přesně takovou se jeví i situace na naší politické scéně. Zeman rozebírá příčiny osobního selhání klíčových postav, jehož důsledky dopadají na každého z nás. Korupce, klientelismus, touha po moci, osobní zájmy i obyčejná lidská hloupost, to jsou jevy, které autor kritizuje, ale pokouší se i nabídnout řešení, jak z toho ven.
„Základní manažerské pravidlo zní, že řídící pracovník se má obklopit lidmi, kteří jsou chytřejší než on sám. Málokteré pravidlo bylo v řídící praxi tak masivně porušováno, jako právě toto. Snad všichni vás budou ujišťovat, že je dodržují, ale nahlédnutím do jejich personálního okolí občas objevíte utajené psychiatrické kliniky, složené z psychopatů a paranoiků. Ve většině politiků totiž doutná skrytý komplex méněcennosti a z toho vyvěrající obava, aby je někdo nezastínil. Proto si vybírají spolupracovníky s výrazným deficitem inteligence, u nichž toto nebezpečí nehrozí. Podle zákona padajícího kamene jsou pak ovšem spolupracovníci těchto spolupracovníků ještě hloupější.“ M.Z.
Úvodem (výňatek)
Když jsem napsal svoji vzpomínkovou knihu „Jak jsem se mýlil v politice“, domníval jsem se, že jde o moji knihu poslední, jakési rozloučení s občany České republiky. Ohlas čtenářů mne však do jisté míry zaskočil. Během jediného roku bylo podle sdělení nakladatele prodáno více než sto třicet tisíc výtisků v pěti vydáních. Cítím proto povinnost dostát přání těch, kdo mne žádají, abych pokračoval, a po masochistických vzpomínkách jsem si vybral žánr politického hororu. Podle našich zahraničních přátel byla Česká strana sociálně demokratická od roku 1993, kdy přijala tento název, nejrychleji rostoucí evropskou sociálnědemokratickou stranou ve dvacátém století. Protože jsem se na tomto růstu určitým způsobem podílel, cítím právo vyjádřit se k faktorům, které jej ovlivnily. Za ještě zajímavější však pokládám analýzu faktorů, jež v letech 2002 až 2005 vedly k hlubokému úpadku ČSSD. Vzestup nás totiž do jisté míry ukolébává, zatímco úpadek nás inspiruje a provokuje, vyvolává inovace a směřování ke změně. Katarze, která je důsledkem úpadku, může být očišťující, je jakýmsi „užitkem pohromy“.
Miloš Zeman
Nové Veselí, prosinec 2005


Autogramiáda:

čtvrtek 23. února 2006 od 17 h v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)