Projevy, články a rozhovory

Projev Miloše Zemana při příležitosti setkání s českými i ruskými válečnými veterány během oslav 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě dne 9.5.2015

Budu mluvit rusky, protože my všichni rozumíme rusky, možná s výjimkou některých novinářů, kteří mají problém.
Proč jsem dnes přijel? Přijel jsem proto, abych vyjádřil úctu nejenom těm, kteří zemřeli v době osvobozování bývalého Československa. Bylo to asi 150 tisíc lidí, ale chtěl jsem vyjádřit úctu všem občanům Sovětského svazu, ne jen vojákům, ale také civilistům. Někteří mluví, že jich bylo 20 milionů, někteří mluví o 27 milionech.
Dovolte mi citovat bývalého ministra a velitele amerického armády George Marshalla: „Bez SSSR bychom nikdy nevyhráli druhou světovou válku a tím spíš bychom museli válčit na svém vlastním území.“ Ale Marshall udělal ne příliš velkou chybu, protože Pearl Harbor na Havaji byl územím Spojených států amerických. Ale kromě té malé chyby měl zcela pravdu.
Jsem rád, že jsem zde a domluvili jsme se s našimi přáteli z kanceláře prezidenta na takové, snad netypické formě jednání. Je tu asi deset stolů a chtěl bych podat ruku všem, kteří tu sedí - Čechům i Rusům. Za každým stolem sedí šest Rusů a jeden Čech, což neodpovídá počtu obyvatelstva, ale je to nicméně dostatečné.
Podání ruky a u každého stolu si připití spolu s vámi malou sklenicí dobrého českého piva. Jestli byste si se mnou, milí ruští přátelé, chtěli připít skleničkou vodky, tak si představte negativní důsledky po deseti sklenicích vodky u deseti stolů.
Ještě jednou velký dík vám všem za to, že jste přišli, že jste se zúčastnili a že jste naplnili svůj život, čestný život, život člověka, který bojoval za svoji vlast - jak z ruské, tak z české strany. Děkuji. A podle ruského zvyku, i když nejsem babka, se na závěr hluboce klaním. Tak.

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)