Projevy, články a rozhovory

Rozhovor s Milošem Zemanem v pořadu Nedělní partie na televizi Prima dne 18.3.2007

Název zdroje:PRIMA TV
Datum vydání:18.03.2007
Relace:Nedělní partie
Moderátor:Petr Šimůnek

Petr Šimůnek, šéfredaktor Hospodářských novin a moderátor Nedělní partie:
Hezký den, vážení diváci. Sami vidíte, že dnešní Nedělní partie je hodně jiná. My totiž nejsme ve studiu v Praze, ale jsme na Vysočině, jsme na návštěvě u asi nejvlivnějšího a hlavně podle jeho vlastních slov spokojeného důchodce. Jsme u Miloše Zemana. Dobrý den.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Dobrý den.

Moderátor
A děkujeme za pozvání v každém případě.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak já jsem vás zrovna nezval, pane Šimůnku.

Moderátor
My jsme se pozvali sami, Vy jste nás pustil.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Vy jste se pozvali sami, ale nevadí.

Moderátor
Vidím, že jste ale v dobré formě. Ale přes to si na začátek neodpustím otázku: Pořád jsou pro Vás novináři idioti, kreténi, póvl a hnůj?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak podívejte se, záleží vždycky na to, jestli ten novinář umí svoji profesi, nebo ne. A to platí nejenom o novinářích, ale např. i o politicích. Já jsem nikdy neurážel profesionály, ale vždy jsem s rozkoší urážel amatéry. Když Vás bude operovat chirurg-amatér, tak možná Vaše operace dopadne špatně.

Moderátor
Možná alternativní otázka k tomu. Vás se teďka snaží napodobovat Mirek Topolánek. Překvapuje Vás to, že si Vás vzal jako vzor? On to sám prohlásil: Jednou bych chtěl být jako Miloš Zeman a dokázat v co nejkratším čase pozurážet co nejvíc lidí.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak nejde o to, koho pozurážíte, to je jenom nástroj, forma. Ale obsah musí být takový, aby ti lidé, kteří Vás interpelují, Vás interpelovali kvůli důležitým věcem a ne kvůli hloupostem. A já si vzpomínám, jak jednou Václav Klaus, když předsedal Poslanecké sněmovně, tak říkal: Je to zajímavé, interpelací na premiéra bylo před měsícem deset, pak osm, šest, čtyři, dva a teď nejsou žádné. Já si nemyslím, že by to bylo kvůli tomu, že jsem urážel lidi, ale že jsem se jim snažil, někdy dobře, někdy špatně, vysvětlit, že ty jejich otázky nejsou promyšlené, že neznají elementární fakta apod. To se stává, opakuji, novinářům i politikům.

Moderátor
A myslíte si, že Mirek Topolánek bude dobrým nástupcem v tomhletom a vysvětlování a v bonmotech tak, jak by si sám přál?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Premiér nemá vynikat primárně bonmoty nebo vysvětlováním. Premiér má vládnout a má držet své ministry na velmi krátkém řetěze, jinak mu rozkradou státní rozpočet tím, že rozfofrují zbytečné výdaje, no a pak zbytečně zvýší i deficit státního rozpočtu.

Moderátor
K tomu všemu se dostaneme. Pane Zemane, jak podle Vás vypadá teď na jaře roku 2007 česká politika? Jak to vidí člověk, který žije v Novém Veselí? Jak to třeba vidí lidé v hospodě v Novém Veselí? Jak se dívají na Prahu na politiky v Praze?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já do hospody v Novém Veselí prakticky vůbec nechodím, je tedy vidět, že jste opět špatně informován, pane Šimůnku.

Moderátor
Já do ní taky nechodím, tak to nevím.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ale to není tak důležitá informace, abych Vám to vyčítal. Jak to vidím já? No, Vy vycházíte z falešného předpokladu, že já se o politiku stále ještě zajímám. Kdybych se zajímal, tak si např. budu kupovat noviny. Ale já už jsem si noviny nekoupil několik let. Podívám se tady na teletext a ten teletext mně úplně dostačuje. Někdy sice kroutím hlavou, to je pravda, ale víte, já už se většinou bavím tou politikou. To je něco podobného, jako když stárnoucí herec sleze z jeviště, usedne do hlediště, ve kterém ostatně není tak často, občas zatleská, občas zdvihne obočí, ale už nikoho neuráží, protože nemá proč.

Moderátor
Pojďme se teď podívat na ten jeden ze sporů, který vládne českou politikou. A je to spor historický, který se ale táhne až do dnešních dnů. Pojďme se taky podívat na to, co o něm říká dnes předseda ČSSD, a to Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda strany:
Pan Ivo Svoboda spolu s panem Altnerem zpracovali podezřele nevýhodnou smlouvu, podezřele nevýhodnou pro sociální demokracii, naprosto nesmyslnou ve chvíli, kdy úspěšného advokáta pana Blanického odvolal pan Svoboda z tohoto případu, který mohl udělat celou tu kauzu, vyřešit celou tu kauzu pro sociální demokracii za zhruba desetinu té částky, která se objevila ve smlouvě s panem Altnerem. Takže to je věc, která mě znepokojuje. A to je věc, která bude předmětem těch právních analýz.

Moderátor
Advokát Zdeněk Altner, který pomohl sociální demokracii před lety vysoudit Lidový dům, dnes tvrdí, že mu sociální demokracie na honoráři a včetně úroků dluží skoro astronomických 20 mld. Kč, zní to jako zpráva z jiné planety - 20 mld. Kč, a tím pádem také ČSSD může hrozit konkurz. Myslíte si, že to může dojít tak daleko?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Pane redaktore, já bych byl velmi rád, kdyby sociální demokracie souhlasila se zveřejněním této smlouvy a kdybychom znali fakta dřív, než budeme tu smlouvu hodnotit. Ta smlouva, když to řeknu velmi stručně, má dvě základní části. V té první části se pan Altner zavazuje, že za svoji práci nebude brát v případě neúspěchu žádný honorář, čili že to udělá pro sociální demokracii jakoby zadarmo.

Moderátor
Když neuspěje.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Když neuspěje, což ho samozřejmě motivovalo k úspěchu. V té druhé části je tzv. success fee, to je odměna za úspěch, a to ve výši 10 % vysouzeného majetku. Sociální demokracie v roce 97, kdy se ta smlouva uzavírala, byla ve velmi obtížné finanční situaci. Ministerstvo financí vedené tehdy Ivanem Kočárníkem nám obstavilo prakticky veškerý majetek včetně Lidového domu a přitom jsme z tohoto majetku museli platit daně, takže jsme vlastně byli v mínusu. Dokonce nám zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost, protože ani nebylo na mzdy. A my jsme si nemohli dovolit najmout advokáta, kterému bychom platili miliónové honoráře, byť uznávám, že pan doktor Blanický byl velice schopný advokát. Takže pan doktor Altner byl v té době jediný, který byl ochoten dělat to zadarmo. No a pokud to jde o tu druhou část, ano, nebyl jsem ten, kdo tuto smlouvu inicioval. Přiznávám se, že jsem měl dokonce určité pochybnosti. Ale na konci jsem si říkal po rozhovoru se svými kolegy: Co se stane, když tu smlouvu odmítnu? Dojde k tomu, že nevysoudíme Lidový dům. A pořád je lepší ztratit 10 % toho success fee a ponechat si 90 %, což se také podařilo, podobně jako v šachu obětujete pěšce, abyste získal nějakou materiální výhodu. A já bych skončil svůj komentář k této kauze prostým konstatováním: Jsem rád, že sociální demokracie Lidový dům má, protože kdyby k tomu rozhodnutí Ústavního soudu nedošlo, tak by dnes měla velmi, velmi podvázané finance a sídlila by nikoli ve svém tradičním sídle, ale někde na okraji, na pražské periferii v několika zastrčených špeluňkách, protože i finance k financování politických stran patří. Poslední věta: Ano, 95 % té naprosto absurdní částky je tzv. příslušenství neboli v podstatě penále. A já si myslím, že je chyba, že když po třech letech od roku 97 do roku 2000 se podařilo vysoudit Lidový dům, a já jsem na jaře 2001 odcházel z funkce předsedy, že v těch uplynulých zhruba šesti letech se s tím velmi málo dělalo, pokud vůbec něco, a že teprve teď se najímají advokátní kanceláře, které nás zase budou stát velké peníze, aby se ten případ posoudil. Co se dělo těch šest let?

Moderátor
Vy v té smlouvě nevidíte nic, co by nemělo být zveřejněno, co by se mělo tajit, protože sociální demokracie se k tomu zatím neodhodlala?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já jsem jasně řekl, pokud jste mě dobře poslouchal, já nevidím důvod, proč by ta smlouva nebyla zveřejněna - prostě proto, že stejně její podstatný obsah už unikl na veřejnost nikoli mojí zásluhou. A já jsem zde pouze tento obsah citoval, aby si diváci a zejména sociální demokraté uvědomili, co by se stalo, kdybychom ztratili Lidový dům.

Moderátor
Pojďme dál, teď je před sjezdem sociální demokracie. Jiří Paroubek jako předseda chce zmodernizovat sociální demokracii. Potřebuje podle Vás sociální demokracie nějakou zásadní modernizaci tak, jak ji vyhlašuje Jiří Paroubek? Co by to mělo být podle Vás?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak víte, on ten termín modernizace je často zneužívaný. Ale shodněme se na tom, že každý organismus, tedy i politická strana se vyvíjí buď pozitivně, nebo negativně. A chcete-li tomu pozitivnímu vývoji říkat modernizace, proč proboha ne. Pro mě by modernizace znamenala především to, že lidé budou hodnoceni podle úspěchu, podle výsledků, např. že sociální demokracie nebude stavět některé kandidáty, kteří vzbuzují pouze útrpný úsměv, kteří si...

Moderátor
Koho máte na mysli?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já mluvím teď opravdu obecně, to není žádná personální kritika. Ale koneckonců viděl jste čtvrteční pořady Václava Moravce před volbami a sám si uděláte názor. No a když si tedy uděláte názor, že úspěšný starosta, který už něco udělal, je lepší kandidát než funkcionář, který neumí vyslovit ani jednu souvislou větu a přesvědčit voliče, ne jenom členy strany, těch je zlomek, ale voliče sociální demokracie, tak to můžete klidně nazvat modernizací. A já jsem byl pro to, aby se a) úspěšným otevřely dveře, ale pozor, pane Šimůnku, stejně důležité a druhá strana mince spočívá v tom, že těm neúspěšným, těm vyžírkům, těm kariéristům se ty dveře musí zavřít, protože jinak tu stranu zaplevelí a ta strana začne ztrácet svoji dynamiku.

Moderátor
Ti tam podle Vás pořád jsou - vyžírkové a kariéristi v sociální demokracii?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak hodnoťte to podle úspěšnosti výsledků. Podívejte se, máte dvě obce 20 kilometrů od sebe, v těch obcích žije zhruba tatáž struktura populace. No a teď je otázka, proč v jedné obci je silná a úspěšná místní organizace a v té druhé obci místní organizace buď není, nebo skomírá. Toto jsou reálné výsledky. A když Vy ty dvě místní organizace budete měřit stejným metrem, budete jim dávat stejné peníze, budou mít stejný počet, řekněme, kandidátů atd., atd., no, tak tím způsobem zatlačujete ty schopné a vyzdviháváte ty neschopné.

Moderátor
Máte v tom někoho konkrétního na mysli, kdo je ten schopný a kdo je ten méně schopný?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Podívejte se, já si myslím, že to nemohu a nemám právo hodnotit já. To hodnotí naprosto konkrétní výsledky. A já bych skutečně vyrazil z toho stupně komunální politiky. Proč máme tak málo starostů, a já přiznávám i svoji osobní odpovědnost, protože v době, kdy sociální demokracie šla z těch 7 na zhruba 32 %, tak mě samozřejmě zajímalo především vyhrát celostátní volby. Ale sociální demokracie, to není jenom předseda. A my musíme umět najít lidi, kteří dobře povedou i komunální a krajskou politiku.

Moderátor
Vy jste předseda, který byl, první, který dostal sociální demokracii do vlády a dostal ji do celostátní politiky vysoké. Prospívá teď ale podle Vás sociální demokracii ta skoro neutuchající přestřelka mezi Vysočinou a Prahou, kdy třeba Váš dřívější přítel a dnešní europoslanec Richard Falbr navrhoval, aby Vás vyloučili ze strany, protože jí škodíte ze všech nejvíc? A řekl Vám, abyste mlčel a zůstal ve své noře.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak já jsem řekl, že pokud bych byl vyloučen ze strany, tak že bych se obohatil o 60 korun ročně důchodcovského členského příspěvku. Ale zaprvé já sám na nikoho nestřílím. Když se sem pozvou novináři, tak jim slušně a zdvořile odpovím na jejich otázky. A podstata té přestřelky je velmi jednoduchá a dá se redukovat na jeden jediný bod: Jestliže před volbami prohlásím, že velká koalice by byla zradou na voličích, a prohlásím to veřejně, tak potom nemám právo po volbách usilovat o velkou koalici, protože se stanu nedůvěryhodným. Já si vzpomínám, jak redaktor Práva Kramer položil Jiřímu Paroubkovi před volbami jednoduchou otázku: Zaručíte mně, že když budu volit sociální demokracii, nezvolím tím premiérem Mirka Topolánka jako součást a hlavu velké koalice? No a Jiří Paroubek tehdy rezolutně v odpovědi na tuto otázku mu to zaručil. Víte, pane redaktore, když dáte slib a ten potom nedodržíte, tak už s Vámi nikdo žádnou další dohodu nebude chtít uzavírat.

Moderátor
A vysvětlete mi ještě jednu: Proč s Vámi sociální demokracie pořád vlastně vede nějakou válku? Proč se jí nepovedlo to, co ODS s Václavem Klausem - jmenovala ho čestným předsedou, dosadila ho na Hrad? Je to ten případ, je to ta hlavní potíž, proč vlastně Vy válčíte nebo resp. sociální demokracie válčí s Vámi?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já opakuji, že já neválčím. Samozřejmě, pokud jsou zde pokusy svést jaksi své chyby na někoho druhého a naopak svoje zásluhy si přisvojit, no, tak když se mě někdo zeptá na názor, tak mu ten názor řeknu. A ten názor je jednoduchý: Pane Šimůnku, za svoje zásluhy, ale i za svoje chyby si odpovídáme sami. Silný člověk přizná svoje vlastní chyby, slabý člověk je svádí na druhé.

Moderátor
A my se tím dostáváme k našemu dalšímu tématu a to je domácí téma a to je to, co nám ke svým dalším krokům řekl Václav Klaus.


Václav Klaus, prezident republiky:
Jsem připraven i pro další prezidentské funkční období usilovat o post, o funkci prezidenta. Možná, že je vhodná chvíle to říci právě dnes. Zbývá rok pátý, já jsem připraven pokračovat, pokračovat v prosazování těch hodnot a idejí, které, kterým věřím, které považuji za správné, o kterých jsem přesvědčen, hodnoty demokracie, svobody a obhajování zájmů naší země a občanů této země. Poslední věta: Snad bych řekl, že snažím se a budu se i nadále snažit být prezidentem nadstranickým, prezidentem všech, protože to považuji za mimořádně důležité.

Moderátor
Jednoduchá otázka na začátek, pane Zemane: Byl podle Vás Václav Klaus dobrým prezidentem ty čtyři roky - třeba pro důchodce na Vysočině?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak já si myslím, že ano, a to říkám jako člověk, který s ním z 80 % nesouhlasí, nejenom pokud jde o jeho vyhraněné názory na EU, k tomu se možná ještě dostaneme, ale i některé názory na domácí politiku. Ale víte, Vy můžete s někým nesouhlasit a přitom si ho můžete vážit. A pokud to nedokážete, tak nemáte v politice co dělat. Já bych řekl, že pokud by měl být proti Václavu Klausovi silný protikandidát, tak by měl být v podstatě úspěšný. Neměl by to být žádný politik, který třeba přivedl svoji vlastní stranu ke krachu, protože to je totéž, jako kdybyste volili prezidentem svazu průmyslu podnikatele, jehož firma rovněž zkrachovala.

Moderátor
To myslíte třeba Jiřího Dienstbiera, o kterém se mluví?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já jsem, znovu opakuji, mluvil obecně k jakémukoli krachu, nikoli k zániku politické strany v případě Jiřího Dienstbiera. A já Vám řeknu třeba svoji pozitivní představu, protože člověk nemá mluvit jenom negativně: Já už jsem řekl, že bych si vážil, kdyby třeba Jiří Paroubek, protože já už jsem mu před rokem svoji kandidaturu odmítl, navrhl nominaci Marie Benešové, ale stejně tak bych si vážil, kdyby navrhl nominaci např. předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, protože to byl jeden z nejúspěšnějších ministrů v mé vládě. A myslím si, že je úspěšný i jako předseda Ústavního soudu. Ale chce-li někdo mít proti Václavu Klausovi reálnou šanci na úspěch, nebo alespoň ne na pokořující porážku, tak by to měl být člověk, v jehož historii, v jehož minulosti je úspěch, nikoli člověk, který chce napravit svoje minulé chyby tím, že se stane prezidentem.

Moderátor
Co byste řekl třeba svojí dceři, které je, kolik, 13 let...

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ano.

Moderátor
... kdyby se Vás zeptala: Tati, jakej je vlastně ten Klaus? Ty ho znáš dobře. Má to být příští prezident, nebo ne? Co byste jí řekl?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já bych řekl: Podívej se, politika je soutěž. Vždycky záleží na tom, kdo se mu v té soutěži postaví. Zatím Klausův protikandidát nebyl nominován. No a protože já nemám toto srovnání, nemám tuto relaci, tak nemohu říct, jestli by měl, nebo neměl pokračovat.

Moderátor
Otázka byla, jaký je.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Jaký je? No, tak já s ním mám asi tak třicetiletou známost, jo? My jsme se setkali někdy počátkem 70. let. Takže vidíte, ono už to pomalu bude 40 let. No, vždycky jsme se hádali jako pes a kočka. Ale začali jsme se postupně respektovat, protože jsme oba měli jednu vlastnost, která je u politiků dost nezvyklá - když jsme spolu uzavřeli nějakou dohodu, tak jsme ji dodrželi.

Moderátor
Mohla by tahle otázka vůbec hypoteticky padnout? Zajímá se Vaše dcera o politiku? Napadlo by ji to vůbec?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Moje dcera, která je ve druhém ročníku gymnázia, tak ta se o politiku absolutně, ale absolutně nezajímá. A doufám, že jí to vydrží. Politika je daleko méně zajímavá oblast lidské činnosti než např. věda nebo umění. I když mohu říci, že politika je tak trochu kombinací obojího, ale o to je náročnější a o to víc to musíte umět.

Moderátor
Tak Vaší dceři "hrozí", že se o Vás bude učit v učebnici občanské nauky nebo dějepisu.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já myslím, že pokud ano, tak to bude poznámka petitem pod čarou, já se tak nepřeceňuji.

Moderátor
Takže neptá se na to, co jste dělal, jaké to bylo atd.?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já si myslím, že s mojí dcerou, pokud se snažím vzpomenout, teď nedávno tady jsem měl rodinu na chalupě, tak jsem se o politice nebavil snad ani vteřinu.

Moderátor
Mimochodem jak je to často, kdy míváte rodinu na chalupě?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já si myslím, že je to dost často, ale já také občas, často jezdím do Prahy.

Moderátor
Zpátky ještě k tomu, k té volbě, příští volbě prezidenta. Myslíte si, že ten nápad Jiřího Paroubka zavázat delegáty sjezdu "nevolte Klause za žádnou cenu" je ten správný?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
No, podívejte se, je to hezké. Když bych citoval českou Ústavu, tak podle ní poslanec hlasuje podle svého svědomí a není vázán žádnými, tedy ani stranickými pokyny. Ale moje zkušenost z předchozí prezidentské volby zní, že v tajné volbě je koneckonců všechno jinak. A pokud se poslanci nebudou tzv. hloučkovat, tzn. jeden druhému nebude ukazovat volební lístky anebo si svůj volební lístek neofotí mobilem, tak jak zabráníte tomu, aby hlasovali v duchu s Ústavou podle svého svědomí? Ale pozor, to platí pro obě strany, nejenom pro jednu z nich.

Moderátor
Tak a my se můžeme podívat na další téma, které vzbuzuje velké vášně. Pojďme se podívat na to, co o tomto tématu bylo řečeno v minulé Nedělní partii.


Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), ministryně obrany:
Řekněte občanům - zaprvé buď nepotřebujeme tento typ obrany, protože nám žádné nebezpečí nehrozí. Já ten názor nemám. Jestli Vy za ním chcete stát, tak za ním stůjte. Anebo řekněte: Nebudeme si z toho nic dělat, ono to nějak dopadne.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda Poslanecké sněmovny:
V nejlepším případě bude základna čelit hrozbám, které sama vytvoří, protože samozřejmě jako mezikontinentální balistické střely, jako to je snad útok, který v této chvíli vůbec není pravděpodobný. Není nikdo, kdo by na nás zaútočil. Ale v případě, že tady postavíme základnu, tak je velmi pravděpodobné, že na ni např. Rusko zamíří své rakety středního doletu anebo rakety s plochou dráhou letu, tzn. tady se nutně vytvoří určitá rizika, která tady do umístění té základny nebyla.

Moderátor
Pane Zemane, Vy jste byl premiérem v době, kdy jsme vstupovali do NATO. Teď má ČR před sebou možná velmi podobné rozhodnutí, jestli má souhlasit s umístěním americké radarové základny na našem území. Jak Vy byste jako premiér odpověděl americké straně na tuhletu žádost?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak zaprvé rozhodně to není srovnatelné rozhodnutí, protože toto je bilaterální problém, zatímco NATO je kolektivní bezpečnostní systém. Já bych především doporučoval, abychom se zeptali, jestli Spojené státy, kterých si jinak velice vážím, myslí vážně tu svoji teorii, že ty obranné systémy jsou namířeny proti severokorejským a případně íránským raketám. Doporučil bych, aby se podívali na glóbus, z něhož letmým pohledem zjistí, že kdyby Severní Korea odpalovala své rakety na Spojené státy, tak je bude mířit skoro třikrát kratší cestou přes Tichý oceán a ne nejdelší cestou přes střední Evropu - nehledě na to, že má zhruba dvě, nebo tři balistické rakety, z nichž většina je ještě poruchová. Ale abych nevypadal tak smířlivě, protože já říkám, že já nedůvěřuji tomuto vysvětlení, mně nedává logiku, a proto z tohoto konkrétního věcného důvodu jsem proti té radarové stanici, ale abych nebyl tak smířlivý, já zastávám názor, že se máme angažovat nejenom v Afghánistánu, ale i v Iráku, a to i vojensky. Já zastávám názor, že proti teroristům máme bojovat silou a nikoli nějakým planým vyjednáváním. Já se pouze ptám, zda je pravdivé, a pokud ano, tedy efektivní budovat takové nákladné systémy, když selektivní, řekněme, letecký vojenský úder proti těm odpalovacím rampám, dejme tomu, na základě satelitních průzkumů by byl daleko účinnější. A moje podezření, a tím končím, je, že tyto rakety i radary v podstatě směřují proti Ruské federaci, což by mně vůbec nevadilo, kdyby Rusko bylo totalitní stát. Ale protože už Rusko naštěstí není totalitní stát a já bych si velmi přál, aby v dlouhodobém, dejme tomu, dvacetiletém horizontu vstoupilo do EU, tak to považuji za zbytečnou překážku mezi námi a Ruskou federací. A mimochodem...

Moderátor
Jinými slovy chápete ty argumenty, které říká ruská strana, že ona si také myslí, že to je proti ní.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ale ona to svým způsobem říká i německá nebo francouzská nebo norská strana, v tom zdaleka nejsme v Evropě sami. Já si myslím, že oživovat ducha studené války je zbytečné, že by Rusko mělo co nejúčinněji spolupracovat s EU jednak jako zdroj energetických surovin, ale v opačném směru jako zdroj moderních technologií. A vytvářet zbytečné překážky nepovažuji za rozumné, a to přitom íránského prezidenta považuji za šílence a íránský režim za odporný. Stejně tak považuji za odporný severokorejský režim a nadšeně bych podporoval všechny represivní akce vůči nim. Ale já si myslím, že postavit radar v Brdech není represivní akcí ani vůči Severní Koreji, ani vůči Íránu.

Moderátor
Čili jasné slovo - radaru ne?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Jasné slovo - radaru ne. Ale je to názor důchodce z Vysočiny, tedy jednoho z 10 miliónů občanů, dejme tomu, jednoho ze sedmi miliónů s volebním právem.

Moderátor
Který je malinko víc slyšet.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
To je jedno, ale za to můžete vy novináři. Já se o vaši přízeň neucházím, nemám proč. Takže když už, tak referendum a ať voliči v referendu rozhodnou.

Moderátor
Tak a my se pojďme podívat na další věci, které hrozí Evropě ze strany Severní Koreje, Íránu nebo ze strany jakékoliv jiné země, ale hlavně ze strany teroristů.


Autor
Chálid Šajch Muhammad patří na Guantánamu mezi 14 nejdůležitějších vězňů. Před čtyřmi lety byl zatčen v Pákistánu, který ho následně vydal do Spojených států. Byl prý jedním z hlavních mozků Al-Káidy. Řídil organizaci, plánování a vykonání útoků z 11. září 2001. Chtěl zavraždit americké prezidenty Cartera a Clintona a sám se údajně přiznal i k vraždě amerického novináře Daniela Pearla.

Chálid Šajch Muhammad:
Byl jsem od A až do Z odpovědný za operaci z 11. září.

Autor
Muhammad mj. tvrdil, že výpověď učinil dobrovolně.

Moderátor
Tak Usáma bin Ládin nedávno oslavil padesáté narozeniny. V Madridu se rozjel soud s teroristy, kteří jsou obžalováni z útoků proti vlakům v Madridu. A v Evropě roste strach z toho, že se takové útoky mohou opakovat. Podle Vás hrozí to Evropě, že se takové útoky, jako byly v Londýně, v Madridu, budou opakovat?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já si myslím, že ano. Dokonce bych řekl, že ten konflikt s islámským fundamentalismem bude bohužel celé 21. století eskalovat. Já nejsem ufňukaný pacifista, jako byla Evropa v době apeacementu, tedy mezi světovými válkami. A myslím si, že proti teroristům se má bojovat, takže v době, kdy jsem byl premiérem, jsem sám Američanům nabídl naše vojenské jednotky, polní nemocnici nebo chemiky do Afghánistánu. A udělal bych totéž znova i v širším rozsahu. Víte, ono ustupovat zlu znamená to zlo zvětšovat. A já si dokonce myslím, že my proti terorismu bojujeme naprosto neefektivně - pouze rétoricky, slovy, ne činy.

Moderátor
Jako Evropané, nebo Češi?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Jako EU. Já dokonce, a teď budu velmi nezdvořilý, v té EU snad s částečnou výjimkou Británie vidím jakési pokračování toho zmíněného apeacementu, které vedlo k mnichovské konferenci. A z toho se ptám, kdy dojde k dalšímu Mnichovu, byť to třeba nebude v Mnichově, kde zase budeme někoho usmiřovat, zase budeme palestinským teroristům poskytovat ze zdrojů EU finanční dary, které dílem skončí na účtech zkorumpovaných vůdců a dílem se jimi budou financovat právě ty teroristické útoky. Takže v tomto smyslu, před chvílí jsem Vám řekl, že považuji tu radarovou základnu z důvodů, které nebudu opakovat, za dosti nesmyslnou a neefektivní, si myslím, že je zapotřebí, aby Evropa měla jednotnou obrannou politiku, aby měla i své ozbrojené síly jako druhý pilíř NATO. Zatím byla naprosto impotentní, vždyť nedokázala ani vyřešit situaci na Balkáně, a aby tuto ozbrojenou sílu dokázala použít v boji proti teroristickým základnám.

Moderátor
Jak chcete s takovými nebezpečími bojovat v Evropě, kde teď podle zpráv zpravodajských služeb největší nebezpečí hrozí v Británii, zvyšuje se nebezpečí v Německu, v Holandsku i ve Francii? To není armáda, s tou se nedá bojovat nějakou pravidelnou, velkou armádou.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Rozhodně tam nepošlete tanky, pane Šimůnku, ani do pákistánských nebo afghánských hor, ani kamkoli jinam.

Moderátor
Jak může Evropa s tímhletím bojovat?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Jedna poznámka na oKraj - Evropský terorismus samozřejmě také existoval - ETA v Baskicku, IRA v Irsku, Rotte Arme Fraktion, BrigateRos v Itálii a před tím tedy v Německu. A to už prakticky není. Všiml jste si, že to téměř zaniklo, možná až na ty Basky? A já si myslím, že společným jmenovatelem toho dnešního terorismu, který není evropský, pozor, on se pouze v Evropě projevuje, je islámský fundamentalismus založený na náboženství nenávisti. Doporučuji přečíst si korán.

Moderátor
Vy jste ho četl?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ano, já jsem ho samozřejmě četl.

Moderátor
Celý jste četl...

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
On vyšel v českém překladu, já neumím arabsky, ale naštěstí vyšel v českém překladu. A je to velmi dobré si přečíst před tím, než o tom začnete s kýmkoli diskutovat. No a pak dojdete k názoru, že ten islámský terorismus není jenom to, že někdo vezme samopal nebo bombu. Islámský terorismus, to jsou především peníze včetně petrodolarů. A boj proti terorismu není jenom braní Kalašnikovů nebo vyhazování nějakých krytů do povětří nebo nalezení Saddáma Husajna v díře. Zaplaťpánbůh, že se to povedlo. Boj proti terorismu znamená podvázání finančních toků a to se dosud děje v tak omezené míře, jako by se to nedělo vůbec.

Moderátor
Mnohdy je z toho rozvoje fundamentalismu a islámského terorismu v Evropě obviňována idea multikulturalismu a říká se: Pojďme to stopnout, pojďme se podívat na to, jestli je rozumné pouštět tolik lidí z jiné kultury a s jinou vírou sem do Evropy? Co Vy si myslíte o tom? Je možné zastavit tyto lidi, nějak regulovat jejich příchod do Evropy?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak odlišme dva typy imigrantů. První jsou političtí imigranti, ale těch je tak 1-3 %. A druhý typ jsou ekonomičtí imigranti a těch je, dejme tomu, 97 %. Podívejte se, předválečné Československo např. poskytovalo velkorysý politický azyl antinacistickým německým imigrantům, z našeho hlediska imigrantům. No a Západ nám to odvedl zase po roce 48 a ta druhá vlna emigrace 68 podporou našich politických emigrantů. Tam bych byl pro maximální úctu k nim a pro maximální spolupráci, ale opakuji, to jsou 1-3 %. Těch 97 % sem nejde kvůli politickému útlaku ve své zemi, kvůli politické perzekuci, ale z toho prostého důvodu, že si chtějí zvýšit životní úroveň. No, ano, proč ne, ale kdybyste tomu nekladl žádné bariéry, tak se vám sem nastěhuje celá Afrika, půlka Asie, když to přeženu a, dejme tomu, třetina Latinské Ameriky. A absorpční schopnost Evropy taková není.

Moderátor
Otázka je, jestli ty bariéry mají být větší než dnes.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ty bariéry by měly být především jasně zaměřeny na asimilaci lidí, kteří k nám přicházejí. Když k nám dobrovolně přicházejí, ať přijmou naše zvyky, naše pravidla hry, ať nevytvářejí uzavřené enklávy, jakési ghetta odlišných kultur. Vezměte si americký "melting pot", jo? Tam dokázala splynout různorodá kultura, dokázala se vzájemně obohacovat, ale to vše bylo na základě určité asimilace. A domnívám se, že ta asimilace nemůže být jenom ekonomická, ona musí být sociální a musí být bezpečnostní. Jestliže tady budete mít dva lidí, kteří vám vypalují na ulicích auta, a to bez ohledu na jejich barvu pleti, tak tito lidé nemají v Evropě co dělat. Buď mají skončit ve vězení, pokud jsou to Evropané, anebo se mají vrátit do své původní země a zapalovat auta tam, pokud jim v tom jejich vláda nezabrání.

Moderátor
Tak a my se můžeme podívat už na naše další téma, které s tímto možná trochu souvisí. A to je téma evropského sociálního státu.


Petr Nečas (ODS), ministr práce a sociálních věcí:
Je evidentní, že sociální stát v jeho současné podobě je dlouhodobě neudržitelný jednak z finančních důvodů a jednak také z důvodu konkurenceschopnosti. Já jsem přesvědčen o tom, že o tomto kroku panuje širší konsensus, kterému se vzpírají pouze některé archaické strany, jako jsou čeští socialisté. Dnešní evropský sociální stát a tento model vyžaduje hluboké reformy, aby Evropa byla vůbec na světových trzích a v tlaku globalizace konkurenceschopná. Pravicové reformy se dneska staly všeobecně sdílenou záležitostí, kterou prosazují britští labouristé, v mnoha ohledech německá SPD, skandinávští socialisté. Jednou z mála stran, která nadále trvá na populistickém rozdávání obrovského množství prostředků, je Česká strana sociálně demokratická, která ideově uvízla zvláště pod vedením Jiřího Paroubka někde v 70. letech minulého století.

Moderátor
Než se dostaneme k evropskému sociálnímu státu, pojďme zpátky do Česka. Jsme u spokojeného důchodce na Vysočině. Jedním z návrhů nového ministra Nečase je jinak vypočítávat základ pro valorizaci důchodů, zkrátka nepočítat to na normální inflaci, ale podle toho, za co skutečně důchodci utrácí peníze. Podle Vás pomohlo by to důchodcům?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Já si myslím, že ne, že je to zaprvé kosmetická úprava, protože zase on ten spotřební koš důchodců nebude tak dramaticky odlišný od spotřebního koše normální populace, zejména vezmete-li v úvahu, že ti důchodci také mají nějaké rodiny a že ty rodiny občas právě od důchodců potřebují pomoc. Ale já si myslím, a to je můj základní nesouhlas s Modrou šancí, že její důchodová politika je založena na principu "zaútoč na toho, kdo se nemůže bránit", protože důchodci asi nepůjdou demonstrovat. A neviděl jsem nikdy stávkujícího důchodce. Vy přece víte, pane Šimůnku, že Modrá šance předpokládala tzv. rovný důchod ve výši 20 % průměrné mzdy, což by bylo dnes 4000 měsíčně. A když chceš víc, tak se připojisti. Já to pokládám za určitý druh sociální diskriminace a jsem zastáncem sociálního státu. Ale pozor, to má být stát solidarity s lidmi práce, to nemá být stát solidarity s flákači. Čili chci-li šetřit na sociálních dávkách, ať kontroluji jejich vyplácení, jejich oprávněnost, ať je nedávám lidem, kteří třeba vůbec odmítají veřejně prospěšné práce, kteří vůbec nechtějí pracovat a žijí z těch sociálních dávek. Sociální stát je ten stát, který lidem práci nabídne. Ale sociální stát není ten stát, který poté, když ti lidi tu práci odmítnou a nemají k tomu vážné, třeba zdravotní důvody, tak tento stát jim nesmí umožňovat žít na sociálních dávkách. Musí je přinutit k alespoň těm veřejně prospěšným pracem.

Moderátor
Vy jste trošku neobyčejný důchodce, ale přece jenom: Jak se v Česku dá vyžít s důchodem?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak já jsem do jisté míry atypický, protože můj starobní důchod po dvou valorizacích činí 12 tisíc korun měsíčně, zatímco průměrný důchod v České...

Moderátor
Mimochodem je to podle Vás adekvátní důchod pro premiéra, pro bývalého premiéra ČR?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
A já Vám řeknu, že je, protože tzv. náhradový poměr, tzn. poměr mezi předchozí mzdou a nynějším starobním důchodem, má být tím nižší, čím vyšší příjem ten člověk v minulosti měl, neboť to a jenom to je skutečná solidarita.

Moderátor
Měl si naspořit.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ale tak nejde o úspory, spořit může každý, i když z určitého odlišného základu. Ale já jsem chtěl říci pravý opak, pane Šimůnku. Já jsem chtěl říci, že můj starobní důchod je o 50 % vyšší než průměrný starobní důchod, že. Takže mně se z tohoto důchodu vyžívá velmi snadno, dokonce můžu podporovat svoji dcerku, která platí, nebo za niž platíme 2000 měsíčně školné na gymnáziu. A jsem tomu řád, že z těch 12 tisíc to mohu odečíst. A je to naprosto v pořádku.

Moderátor
Nová vláda a ministr Nečas chystají velké změny v sociálních dávkách a v sociální oblasti obecně. Některé dávky, jako je porodné nebo rodičovský příspěvek, chce snižovat, zpřísní nemocenskou. Chtějí ušetřit tím, že budou zpřísňovat výplaty dávek tak, jak jste po tom volal Vy sám. Vidíte Vy v těhletěch opatřeních nějaké ohrožení sociálního státu tak, jak to tvrdí někteří aktivní levicoví politici?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
V zásadě ne, protože je potřeba si uvědomit jednu věc: Před volbami všechny politické strany - od ODS až po sociální demokracii a komunisty - rukou společnou a nerozdílnou, pane Šimůnku, v jakési předvolební euforii navýšily těmito podle mého názoru nesmyslnými návrhy deficit státního rozpočtu o 70 mld. Kč. Slyšíte dobře, jste šéfredaktor Hospodářských novin. Já sám jsem se původně domníval, že je to 30 miliard, pak, že je to 50 miliard. Teď mí kolegové z ministerstva financí udělali důkladnou analýzu. A když to všechno spočítáte, sděluji Vám jejich, nikoli můj názor, že je to 70 miliard. Kdyby se tohleto škrtlo, to není eliminace sociálního státu, to je eliminace předvolebního populismu, tak ušetříte 70 mld. Kč, tzn. splníte hladce konvergenční program, splníte hladce maastrichtská kritéria. A druhý bod, kde bych šetřil, ne na těch důchodcích a ne na rodinách s dětmi, šetřit na státním aparátu, víte, ty přebujelé parkinsonovské instituce zejména ve slabé vládě, kdy každý ministr bojuje o prostředky pro svůj resort a pak je koncem roku rychle rozplýtvává, aby se mu příští rok nesnížil rozpočet, když máte slabou vládu, kde ti ministři nejsou drženi na uzdě a neřekne se jim: Tak, chlapče, za Tebe už čeká deset dalších kandidátů, když se do toho rozpočtu nevejdeš, tak poletíš, já jsem vyměnil polovinu vlády, tak když tohleto není, tak vám deficit bobtná. A před volbami každá, opakuji, každá strana přijímá populistické návrhy, aby se zalíbila voličům.

Moderátor
Určitě pravicoví voliči a politici Vám budou vyčítat, že ty deficity rozpočtu jste roztočil Vy se svými vládami, ale zkuste...

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ale vždyť to není pravda.

Moderátor
Zkuste spíš odhadnout, pane premiére, kolik lidí ze sociální demokracie by pro ten Váš nápad zvedlo ruku - škrtněme ten předvolební populismus?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Pane Šimůnku, zaprvé já jsem jako keynesiánec byl pro to, aby v období ekonomické krize, což je období, kdy jsme přejímali v 98. vládu, byl deficitní rozpočet. Jakmile se nám podařilo mj. privatizací bank, pobídkami zahraničních investorů a dalšími opatřeními dosáhnout ekonomického růstu, který pokračuje naštěstí dodnes, tak jsme začali ten deficit snižovat. A v roce 2002 byl deficit bez ztrát konsolidační agentury 10 mld. Kč, opakuji, 10 mld. Kč, což je téměř vyrovnaný rozpočet.

Moderátor
Dnes je 100.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
No a dnes je 100 a odhaduje se na 120, 140, dokonce na 160. No a pokud jde o to, kdo by pro to zdvihl ruku? Tak především ten, kdo trochu rozumí ekonomii. Ekonomie není levicová, nebo pravicová, ekonomie je inteligentní a méně inteligentní. A já jako keynesiánec samozřejmě tvrdím, že má pravdu Keynes, že má pravdu Joseph Stiglitz. Opační zastánci mě budou přesvědčovat, že má pravdu, dejme tomu, Milton Friedman. Ale keynesiánci dokázali vysvětlit velkou krizi ve 30. letech, zatímco neoliberálové nás k nové velké krizi vedou.

Moderátor
Ale věříte tomu, že politici sociální demokracie jsou tak uvědomělí a znalí ekonomiky, že zvednou ruku pro to, aby se škrtalo?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Tak já si myslím, že by každý politik - ne jenom sociální demokracie, ale jakékoli politické strany měl dostat jakousi stručnou příručku, aby např. nemluvil o Stalinovi jako o zakladateli gulagů, když se ví, že zakladatelem gulagů byl už Lenin, aby nemluvil o Leninovi jako o autoru nové ekonomické politiky, když se ví, že autorem nové ekonomické politiky byl Bukarin a Lenin...

Moderátor
A napíšete tu příručku?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Ne. Proč? To si musí každý naštudovat sám.

Moderátor
V každém případě, pane Zemane, díky, že jste nás pozval sem k Vám na Vysočinu. A díky, že jste s námi byl v Nedělní partii.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý předseda vlády a ČSSD:
Rád jsem vás viděl, i když jste se pozvali sami.


na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)