Projevy, články a rozhovory

Rozhovor s Milošem Zemanem v pořadu Pressklub Frekvence 1 dne 7.3.2007

Název zdroje:Frekvence 1
Datum vydání:07.03.2007
Nadpis:Press klub F1 - Miloš Zeman
Relace:Press klub
Moderátor:Jan Tuna
Hosté pořadu:Miloš Zeman
Čas vysílání:18:05:35
Rozsah:00:25:55

Moderátor (Jan Tuna):
Krásný středeční večer, dnešní Press klub je výjimečný, čeká vás exkluzivní rozhovor s bývalým předsedou vlády a ČSSD, který v poslední době stále více dráždí toho současného. S Milošem Zemanem jsme dnes dopoledne natáčeli na jeho chalupě na Vysočině. Dobrý den, pane expředsedo.

Host (Miloš Zeman):
Dobrý den.

Moderátor (Jan Tuna):
Dnes je tady s námi i kamera, chcete-li tedy Miloše Zemana nejen slyšet, ale i vidět, jak odpovídá v dnešním Press klubu, stačí teď hned kliknout na www.frekvence1.cz. Pane bývalý předsedo, řekněte mi, mluvil jsem v těchto dnech s jedním z vysoce postavených sociálních demokratů a říkal, že se ve straně mají hekticky. Sledujete cvrkot ČSSD?

Host (Miloš Zeman):
Zejména teď, když už nastává krásné jarní počasí, spíš sleduji cvrkot na vysočinských loukách a polích než cvrkot v Sociální demokracii.

Moderátor (Jan Tuna):
A byl za vámi někdo z vašich politických přátel v poslední době na poradě, na návštěvě?

Host (Miloš Zeman):
Pokud byl, tak to zásadně neuvádím, protože všechny schůzky u mě jsou soukromá záležitost a jsou to schůzky s lidmi, kteří o to setkání sami požádají.

Moderátor (Jan Tuna):
Blíží se sjezd ČSSD. Koho vy byste rád viděl v čele strany? Zdeněk Škromach to odmítl.

Host (Miloš Zeman):
Já si myslím, že to je výsostná záležitost delegátů sjezdu, oni jediní mají právo, aby někoho zvolili, i když bych si přál mimochodem shodně s Jiřím Paroubkem, kterého tím doufám podle vás dráždit nebudu, aby v budoucnosti předsedu strany volili všichni členové Sociální demokracie, kterých je asi 17 tisíc.

Moderátor (Jan Tuna):
Zatím se ještě nevolí ve stranickém hlasování, ale pokud by se volilo, komu vy byste dal hlas jako v tuto chvíli řadový člen ČSSD?

Host (Miloš Zeman):
Tak za prvé by ti lidé museli oznámit svoji kandidaturu, Zdeněk Škromach, jak jste sám podotkl, tu kandidaturu zatím neoznámil, no ale protože tento sjezd bude volit předsedu prostřednictvím delegátů, tak je ta otázka zbytečná.

Moderátor (Jan Tuna):
Vy jste nedávno řekl, že Jiří Paroubek ztratil vaši důvěru. Proč?

Host (Miloš Zeman):
No z velmi prostého důvodu. My oba dva jsme před volbami ujišťovali sociálnědemokratické voliče, že velká koalice by byla zradou na voličích, dokonce jsme s Jiřím Paroubkem o tom napsali článek do deníku Právo. Nu a krátce po volbách na rozdíl ode mě, který si svůj názor zachoval, Jiří Paroubek začal usilovat o velkou koalici s ODS a já jsem s tím nesouhlasil. Jednak věcně a jednak proto, že nemám rád, když se něco slibuje před volbami a něco jiného se dělá po volbách.

Moderátor (Jan Tuna):
A měl by člověk, který podle vás zradil své voliče, stát v čele strany?

Host (Miloš Zeman):
Znovu opakuji, že to musí rozhodnout delegáti sjezdu.

Moderátor (Jan Tuna):
A vzkážete jim něco z Vysočiny? Aby třeba Jiřího Paroubka vyměnili?

Host (Miloš Zeman):
Já jsem jim vzkázal v sobotu svým článkem v deníku Právo a ten článek má titulek Neměnit program za koryta a myslím, že to je asi tak poslední knížecí rada z Vysočiny, která z mé strany zazní.

Moderátor (Jan Tuna):
Tedy, když tu radu přeložíme, Jiří Paroubek by neměl stát v čele ČSSD?

Host (Miloš Zeman):
Já si jenom kladu otázku, ale to je otázka pro řekněme milion nebo dva miliony potenciálních sociálnědemokratických voličů, zda v případě, že budou další volby, bude z úst některých vedoucích představitelů Sociální demokracie působit věrohodně, když se budou opět zaklínat, že nevstoupí do velké koalice s Občanskou demokratickou stranou a od těch že představitelích se bude vědět, že to v minulosti chtěli udělat.

Moderátor (Jan Tuna):
Pane expředsedo, vy jste říkal, že jste viděl smlouvy, které ČSSD podepsala nebo se chystala podepsat s ODS a že by voliči byli v šoku, co všechno v těch smlouvách bylo.

Host (Miloš Zeman):
Podívejte se, já nepovažuji za seriózní to zveřejnit, když jsem se v tom citovaném článku zmínil, že tam byla například novelizace zákoníku práce, což by samozřejmě znamenalo zrazení zájmu odborářů, že tam myslím byly i poplatky u lékaře a další a další věci, ale já jsem vyzval Sociální demokracii, aby tu dohodu nebo ten návrh dohody zveřejnila. To si myslím, že je poctivá hra jakmile se uzavírají tajné dohody, tak člověk má právo mít určitá podezření. Koneckonců i opoziční smlouva, jak víte, byla veřejná a nebyly k ní žádné tajné dodatky.

Moderátor (Jan Tuna):
Ta smlouva zatím zveřejněna nebyla, nicméně ČSSD teď velmi silně protestuje proti poplatkům u lékaře, proti dalším věcem.

Host (Miloš Zeman):
Ano, ale je něco jiného, když protestujete jako opoziční strana a před tím jako potenciálně spoluvládní strana jste byly ochotni něco takového tolerovat.

Moderátor (Jan Tuna):
To je tedy ta zrada?

Host (Miloš Zeman):
No tak zrada je velmi expresivní, velmi silný termín, ale vy jste se mě ptal na důvody mé ztráty důvěry a já jsem vám ty důvody řekl.

Moderátor (Jan Tuna):
Nedávno se Jiří Paroubek nechal slyšet, že se mu v ČSSD povedlo za 13 měsíců to, co vám za pět let. Je úspěšnějším předsedou strany než vy?

Host (Miloš Zeman):
Nevím, já to nechci hodnotit.

Moderátor (Jan Tuna):
Jiří Paroubek také rád argumentuje tím, že mravně zdevastovanou ČSSD vytáhl z 10 na 33 procent. Je to podle vás úspěch politika Jiřího Paroubka nebo americké agentury PSB, která dříve pomohla například tehdejšímu americkému prezidentovi Clintonovi a britskému premiéru Blairovi?

Host (Miloš Zeman):
Podívejte se, já jsem veřejně několikrát ocenil výkony Jiřího Paroubka v předvolební kampani a myslím si, že má nesporně velkou zásluhu na tom, že po tom neúspěšném Špidlově a Grossově vládnutí se nejenom preference, ale což je důležitější, i volební výsledky Sociální demokracie zdvihly zhruba na úroveň, kterou měla Sociální demokracie v letech 98, ale i 2002. Na druhé straně znovu opakuji, že ten zlom nastal až po volbách a nechci se vracet k důvodům, které k tomu zlomu vedly.

Moderátor (Jan Tuna):
Hrozí ČSSD prohry v dalších volbách, podle vás? Jste prognostik.

Host (Miloš Zeman):
To víte, rozlišme ty volby do dvou kategorií. Na volby celostátní a volby komunální, případně regionální. V těch celostátních volbách se voliči většinou rozhodují podle programu a v těch komunálních a regionálních hrají daleko větší lidi osobnosti. A v Sociální demokracii bohužel vidím, a já jsem to kdysi nazval personální genocidou, jakýsi odchod osobností a nepřicházení nových a dokonce se domnívám, že ten jinak oprávněný požadavek, aby do Sociální demokracie vstupovali noví členové, může být mnohdy tlumen tím, že ti staří funkcionáři se obávají o své funkce a příchodu nových členů spíše brání než aby ho podněcovali. Čest výjimkám.

Moderátor (Jan Tuna):
Tedy jak to vidíte s volebními prognózami?

Host (Miloš Zeman):
No tak řekl jsem, že pokud v té personální genocidě bude Sociální demokracie pokračovat, to znamená bude se bát výrazných osobností a bude se bát názorových střetů, které ty výrazné osobnosti vždycky s sebou přinášejí, tak zejména v tom typu voleb, které jsou závislé na osobnostních charakteristikách kandidátů spíše než na programu, bude prohrávat. A pokud jde o krajské volby a pokud jde o komunální volby a koneckonců i o volby senátní, tak ty jsou právě závislé na těch osobnostech.

Moderátor (Jan Tuna):
A tak je teď vidíte ČSSD? Bojí se?

Host (Miloš Zeman):
No tak já jako řadový člen ČSSD bych se tak trochu bál, ale samozřejmě do krajských voleb je ještě určitý čas, leccos se dá napravit, zejména tehdy, když se do řad Sociální demokracie získají například úspěšní starostové, těch máme zatím málo a přál bych si samozřejmě, aby jich bylo víc.

Moderátor (Jan Tuna):
Posloucháte Press klub na Frekvenci 1, dnes s bývalým předsedou vlády a ČSSD Milošem Zemanem. Můžete se podívat i v tuto chvíli na náš web www.frekvence1.cz.

Host (Miloš Zeman):
Nejsem fotogenický a jediné co tam budou vidět, kromě mě, je sklenka červeného vína.

Moderátor (Jan Tuna):
Takže se podívejte, uvidíte jak právě v tuto chvíli Miloš Zeman popíjí červené víno. Jiří Paroubek vám už dříve vzkázal, abyste raději mlčel a omluvil jste se za hrubou chybu kolem smlouvy s advokátem Altnerem. Uděláte to?

Host (Miloš Zeman):
Ne. podívejte se, já se nemám za co omlouvat. V té době, v roce 97 a podepsání této smlouvy rozhodlo vedení Sociální demokracie na návrh tehdejšího místopředsedy pro ekonomiku Ivo Svobody a já jsem nebyl ten, kdo tuto smlouvu nějak vehementně hájil. Samozřejmě, že ten honorář byl vysoký a měl jsem své pochybnosti o jeho výši, nicméně kdybych tu smlouvu tehdy odmítl podepsat a my nezískali Lidový dům, tak si nedovedu představit ten poprask v Sociální demokracii, kde bych byl obviňován, že kvůli mně nemá Sociální demokracie své tradiční sídlo. Honoráře advokátů jsou, pane redaktore, zběsile a nekřesťansky vysoké, já si vzpomínám jak asi před rokem bylo publikováno, že bývalý komunistický poslanec a nynější sociální demokrat advokát Jansta dostal za nějakou smlouvu s ČSOB nemýlím se asi 120 milionů korun, což je honorář, který si asi nikdo z nás v životě ani náhodou nevydělá, nicméně musím to respektovat a spíše mě udivuje, že celá ta záležitost byla vytažena deset let po podpisu této smlouvy a já to pokládám za zástupný problém, protože s tím mohlo pozdější vedení Sociální demokracie minimálně od roku 2001 cokoli dělat.

Moderátor (Jan Tuna):
A proč advokát Altner nedostal peníze už za vás?

Host (Miloš Zeman):
Tak za prvé on větší část nebo velkou část té smlouvy dostal.

Moderátor (Jan Tuna):
Těch peněz.

Host (Miloš Zeman):
A no těch peněz samozřejmě a tam hrozilo nebezpečí, protože on se dostal do konfliktu se svými dvěma společníky, kteří si na něj stěžovali, že jim nechce nic zaplatit, tak hrozilo nebezpečí, že to budeme platit dvakrát. Jednou jemu a podruhé těm dvěma společníkům. A to samozřejmě už by byla hrubá chyba. No a tak jsme další část té smluvní odměny dali na deponovaný účet do doby, než se ten jeho spor s těmi společníky vyřeší. Pokud vím, tak se nevyřešil dosud, ale to už není moje záležitost.

Moderátor (Jan Tuna):
Měla by ČSSD advokátovi Altnerovi zaplatit 19 miliard, které požaduje?

Host (Miloš Zeman):
No tak určitě ne, ale to je samozřejmě důsledek asi z 95 procent právě těch smluvních pokut a penále, které jsou v té mandátní smlouvě obsaženy. A já si myslím, že samozřejmě právě těch zhruba 10 let od uzavření této smlouvy, po které to samozřejmě nabíhalo nebo necelých deset let, je ta největší překážka, proto dospíváme k té astronomické částce těch 19 miliard.

Moderátor (Jan Tuna):
A kdo podle vás nese hlavní vinu na této částce?

Host (Miloš Zeman):
No tak já si myslím, že ti, kdo se s tím advokátem Altnerem tak či onak nedohodli, znovu opakuji, po dobu přibližně deseti let. Uvědomte si, pane redaktore, že v té smlouvě, což se nezdůrazňuje, také bylo řečeno, že on bude dělat zadarmo pokud nebude mít úspěch. A pokud vím, tak to byl, alespoň mně to tvrdili, jediný advokát, který byl ochoten se tohoto případu ujmout. A nevím jak dlouho dobu, ale řekl bych, že takové dva tři roky také skutečně musel zadarmo dělat a kdyby ten Lidový dům prohrál, tak by nedostal ani korunu.

Moderátor (Jan Tuna):
Vy říkáte, že za to můžou ti lidé, kteří se s ním za posledních deset let nedohodli. Jste to tedy vy, bývalý předseda Špidla, Gross a současný Paroubek?

Host (Miloš Zeman):
Tak já si myslím, že jsou to všichni předsedové Sociální demokracie včetně mě, já si teď nepamatuju, kdy jsme přesně dostali zpátky Lidový dům, ale myslím si, že to bylo někdy kolem roku 2000, já jsem skončil jako předseda v roce 2001, tehdy ale zase na základě konzultací s odborníky, jsem vyšel z toho o čem jsem vám před chvilkou říkal, to znamená o tom sporu doktora Altnera s jeho dvěma společníky a jemu se ty peníze zaplatily, ovšem částečně prostřednictvím toho deponovaného účtu, abychom je nemuseli platit dvakrát. Co bylo dál po roce 2001, na to už se zeptejte druhých.

Moderátor (Jan Tuna):
Jiří Paroubek říká, že ta smlouva je v rozporu s dobrými mravy. Souhlasíte s ním?

Host (Miloš Zeman):
Já bych řekl, že je tam poněkud neobvykle vysoké to procento penále, ale před chvílí jsem vám připomněl advokáta Janstu, který si za obdobnou nebo možná jednodušší smlouvu, jo, to nebylo jako vyloudit Lidový dům, řekl, tuším, 120 milionů a dostal je.

Moderátor (Jan Tuna):
To je ten advokát co pracoval zdarma pro Jiřího Paroubka nebo za peníze Úřadu vlády, nepletu-li se?

Host (Miloš Zeman):
Tak to opravdu nevím, já jsem citoval veřejně publikovanou informaci, o této.

Moderátor (Jan Tuna):
Tam se jedná o tu Poštovní spořitelnu, teď co vy citujete.

Host (Miloš Zeman):
Poněkud neobvyklé smlouvě a uvádím to jenom proto, abychom si uvědomili, že honoráře advokátů jsou u nás nekřesťansky vysoké, takže advokáti by neměli být ateisty, ale křesťany.

Moderátor (Jan Tuna):
Hrozí podle vás konkurs a tedy zánik ČSSD?

Host (Miloš Zeman):
Já si myslím, že ne, že je to planá hrozba.

Moderátor (Jan Tuna):
Bohuslav Sobotka ale v pondělí prohlásil, naším cílem je uhájit značku Sociální demokracie. Teď jsem citoval. Myslíte si.

Host (Miloš Zeman):
Značku Sociální demokracie, pane redaktore.

Moderátor (Jan Tuna):
Že ji uhájí?

Host (Miloš Zeman):
Nejlépe uhájíte tím, když budete dodržovat sociálnědemokratický program.

Moderátor (Jan Tuna):
a dodržují současní představitelé ČSSD program?

Host (Miloš Zeman):
No tak já doufám, že teď, když jsou, nikoli vlastní zásluhou, ale především zásluhou výkonné rady ODS, v opozici, tak že teď ho snad dodržovat budou.

Moderátor (Jan Tuna):
Posloucháte Press klub na Frekvenci 1, dnes s bývalým předsedou vlády a ČSSD Milošem Zemanem. Můžete se podívat i na náš web, kde uvidíte v tuto chvíli rozhovor s Milošem Zemanem na vlastní oči, www.frekvence1.cz. Pane bývalý předsedo, řekněte mi, za rok se bude volit prezident. Vy už jste oznámil, že nebudete kandidovat, Jiří Paroubek také řekl, že vás nenavrhne, hovoří o tajemné ženě. Víte, kdo to je?

Host (Miloš Zeman):
Ne. nemám tušení. Jednak já jsem nabídku Jiřího Paroubka odmítl již před rokem, takže pokud dnes říká, že mě nenavrhne, tak je to to, čemu se v Ezopových bajkách říká kyselé hrozny.

Moderátor (Jan Tuna):
On právě říká, že vás nenavrhne, protože jste se neomluvil straně a odmítáte to.

Host (Miloš Zeman):
Hm. No ale já jsem jeho nabídku odmítl již před rokem, takže on mě nemůže navrhovat, když jsem tu nabídku před rokem odmítl, to je docela logické.

Moderátor (Jan Tuna):
Řekněte mi, slyšel jste jméno Marie Benešové, že by to měla být ta žena, kterou Jiří Paroubek na sjezdu oznámí?

Host (Miloš Zeman):
Tak upřímně řečeno, kdyby Jiří Paroubek navrhl Marii Benešovou, tak by mě velmi, velmi mile překvapil.

Moderátor (Jan Tuna):
A slyšel jste tuto informaci? Mně jí včera potvrdil jeden vysoce postavený sociální demokrat.

Host (Miloš Zeman):
Neslyšel, slyším ji poprvé od vás, ale znovu opakuji, byl bych příjemně překvapen, kdyby to Jiří Paroubek skutečně udělal.

Moderátor (Jan Tuna):
Měla by šanci proti Václavu Klausovi?

Host (Miloš Zeman):
Tak vzhledem k tomu, že zřejmě nebude přímá volba, ale že bude volba pomocí poslanců a senátorů, což je volba tajná, pane redaktore, a jak víte, v tajné volbě člověk nikdy neví, tak si myslím, že by určitou šanci mohla mít.

Moderátor (Jan Tuna):
Vy vylučujete svou případnou kandidaturu na prezidenta jednou provždy anebo třeba v té další, v roce 2013, jestli dobře počítám, se to může stát?

Host (Miloš Zeman):
Já ji vylučuji jednou provždy z velmi prostého důvodu.byl jsem vždy líný a v průběhu času jsem stále línější a línější. A prezident, ať se vám to možná nezdá, je taky práce. No a mně už se nechce pracovat.

Moderátor (Jan Tuna):
Tedy vás na hradě neuvidíme?

Host (Miloš Zeman):
Tedy mě zcela určitě na hradě neuvidíte jinak než jako člověka, který tam možná povede na procházku svoji dceru.

Moderátor (Jan Tuna):
Pojďme k další kauze, která otřásá Sociální demokracií. Loni v půlce ledna jste řekl ke kakaové kauze tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Michala Krause toto. Ve mně jako v občanovi vyvolává určité podezření. Připomeňme, že loni vyšlo najevo, že šéf sociálnědemokratických poslanců chtěl v létě 2001 koupit v Ghaně továrnu na kakaové boby za půl miliardy korun z účtu své matky do Ghany poslal zálohu skoro 2 miliony korun. Jaká podezření jste měl tehdy na mysli?

Host (Miloš Zeman):
Tak zpětně stručně řečeno jde o to, že jeho první výpověď byla nevěrohodná, a to se také potvrdilo, protože jste si možná jako reportér povšimnul, že pak se přiznal, že lhal a svoji výpověď změnil. To se týkalo, myslím, těch 50 tisíc dolarů. Takže z tohoto důvodu zde bylo určité podezření, které se bohužel potvrdilo.

Moderátor (Jan Tuna):
Nedávají vám vysvětlení poslední události kolem vyšetřování údajné korupce při nákupu Gripenů?

Host (Miloš Zeman):
Pane redaktore, aby náš rozhovor nebyl pro posluchače tak nudný, tak já vás budu tak trochu šokovat. Já jsem si v té kauze o prodeji, nikoli nájmu Gripenů, skutečně řekl o úplatek a také jsem ho dostal.

Moderátor (Jan Tuna):
Nepovídejte.

Host (Miloš Zeman):
Ten úplatek činil 80 miliard korun a týkal se takzvaných ofsetů, což jsou zahraniční investice ve výši 150 procent nákupní ceny Gripenů. Samozřejmě, že tento takzvaný úplatek, doufám, že mezi posluchači nemáte pitomce, kteří to vezmou vážně, že tento takzvaný úplatek byl pomocí především severní Moravě a severním Čechám, kam jinak zahraniční investice příliš neproudily, protože tam byla špatná dopravní infrastruktura. No ale bohužel, těch 80 miliard se nerealizovalo, protože Parlament o jeden hlas tento nákup zamítl.

Moderátor (Jan Tuna):
A vám osobně jako Miloši Zemanovi nebo vaší straně, kterou jste tehdy vedl, pak převzal otěže Vladimír Špidla, nabízel někdo nějaký úplatek?

Host (Miloš Zeman):
Tak mně zcela určitě ne. Asi proto, že si dokázal představit co by se stalo, ale v každém případě nemám žádné informace, ani informace typu kuloárních drbů, že by komukoli z vedoucích sociálních demokratů někdo nějaký úplatek nabízel.

Moderátor (Jan Tuna):
Krausův společník tehdy nepravomocně odsouzený podnikatel Rigol loni řekl, že poslanec Kraus chtěl takto vyprat obrovský úplatek za velkou státní zakázku, která se nakonec neuskutečnila. Takže i z obchodu sešlo. V té době vaše vláda čile jednala o nákupu Gripenů. Chystal podle vás Michal Kraus praní úplatků za stíhačky?

Host (Miloš Zeman):
Nemám o tom naprosto žádnou informaci.

Moderátor (Jan Tuna):
Nepřijde vám zvláštní shoda určitých náhod, jak časových, tak i z hlediska místa, protože poslanec Kraus s panem Rigem založili společnost v Londýně, ty peníze měli jít od londýnské firmy, londýnská je firma VAE, která měla zprostředkovávat úplatky a tak dále?

Host (Miloš Zeman):
Tak jste nebo chcete být investigativní novinář, takže se tím zabývejte, já jsem vám jasně řekl, že u poslance Krause jsem měl pochybnosti, které se potvrdily díky tomu, že změnil svoji výpověď a de facto přiznal, že v té první výpovědi o tom kakau lhal, ale pokud jde o to, že by byl zapojen do kauzy Gripenů, o tom nic nevím a když o tom nic nevím, tak o tom nebudu mluvit.

Moderátor (Jan Tuna):
Viděl jste vystoupení Jana Kavana pro švédskou skrytou kameru?

Host (Miloš Zeman):
Viděl, bylo to strašlivé.

Moderátor (Jan Tuna):
Tedy souhlasíte s trestem, který ho stihnul v Sociální demokracii?

Host (Miloš Zeman):
Podívejte se, pane Tuno, politik může naletět dezinformacím, já sám jsem v životě několikrát naletěl dezinformacím, ale politik v žádném případě nemůže dezinformace sám vytvářet. A Honza Kavan, jak jsem viděl na teletextu někde v novinách přiznal, že si vlastně všechny ty drby vymyslel, aby se učinil zajímavější. No a to je podle mého názoru krajně neprofesionální. On zůstává mým přítelem, protože přátele nemáme opouštět v nouzi, ale vzkázal jsem mu, aby se tady na chalupě radši tři měsíce neobjevoval, než mě přejde vztek.

Moderátor (Jan Tuna):
Takže zatím je u vás v klatbě?

Host (Miloš Zeman):
Na tři měsíce.

Moderátor (Jan Tuna):
Co jste říkal mimořádné tiskové konferenci exministra Tvrdíka, který se bránil proti nařčení, která na jeho hlavu ještě ani nepadla?

Host (Miloš Zeman):
Nic, protože jsem tu tiskovou konferenci neviděl.

Moderátor (Jan Tuna):
A teď, když vám to říkám, že poté co švédská televize oznámila, že v dalším díle zveřejní jména, tak pan Tvrdík přišel s mimořádnou tiskovkou a říkal, já jsem s žádným lobbistou nejednal.

Host (Miloš Zeman):
Nevím, Jaroslav Tvrdík je pověstný určitými přemety, vzpomeňte si na jeho rezignaci a na rezignaci pokud jde o ministra obrany, takže se tomu ani příliš nedivím, ale nechci to nějak komentovat.

Moderátor (Jan Tuna):
Pane expředsedo, jste pro nebo proti radarové základně na našem území?

Host (Miloš Zeman):
Jsem proti, protože argumentaci, o kterou se ten návrh základny opírá, považuji za nedůvěryhodnou. Podívejte se, kdybychom se měli bránit proti střelám například ze Severní Koreje, tak stačí podívat se na globus, abyste zjistil, že Severní Korea by na Spojené státy zaútočila přes Tichý oceán, kde je to podstatně kratší a ne přes střední Evropu. Já si myslím, že ta základna je budována proti Rusku, přiznávám se, že bych proti tomu nic neměl, kdyby Rusko bylo dosud totalitním státem, ale protož už totalitním státem není, tak to považuji za zbytečné a neefektivní. Ale abych nevypadal tak smířlivě, víte, že o mně se říkalo, že jsem ultra jestřáb, proto jsem třeba podporoval akci Spojených států v Afghánistánu nebo i v Iráku, já si myslím, že pokud by hrozilo reálné nebezpečí, ať už íránských nebo severokorejských střel, tak že by byla možná selektivní preventivní vojenská akce proti těmto odpalovacím základnám a že by to opět vyšlo daleko levněji než budovat tady nákladný a málo efektivní protiraketový systém.

Moderátor (Jan Tuna):
A řekl jste to americkému velvyslanci, když tady.

Host (Miloš Zeman):
On se mě na to neptal a já sám jsem nepovažoval za nutné jako spokojený důchodce z Vysočiny, tento svůj osobní názor jakkoli prezentovat. Kdyby se mě ptal, tak bych mu to samozřejmě řekl.

Moderátor (Jan Tuna):
Tedy jste toto vůbec neotevírali?

Host (Miloš Zeman):
Ne, on to neotevřel a já jsem neměl tu potřebu.

Moderátor (Jan Tuna):
A je pravda, že o těch základnách začal jednat už ministr tehdejší Tvrdík?

Host (Miloš Zeman):
Tak tvrdí se to, za mé vlády to nebylo a jestli to bylo za Špidlovy vlády, jak se říká, to se zeptejte členů této vlády.

Moderátor (Jan Tuna):
Tak to byl Press klub, dnes s bývalým předsedou vlády a ČSSD Milošem Zemanem. Pane expředsedo, děkujeme vám, přejeme krásný večer.

Host (Miloš Zeman):
Mějte se krásně a na shledanou...

Moderátor (Jan Tuna):
Krásný večer přejeme i vám posluchačům a v tuto chvíli vás už čekají krátké zprávy a pak Rande a Dan Kostka.

<br>

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)