Projevy, články a rozhovory

Rozhovor pro deník Právo ze dne 1.11.2006 pod názvem Zeman: Škromach by byl velmi dobrý předseda strany

Zdroj: Právo
Datum: 01.11.2006
Název: Zeman: Škromach by byl velmi dobrý předseda strany
Ročník: 16
Autor: Naďa Adamičková
Str.: 01 - Celostátní


Text:

* Čím to je, že se u vás na Vysočině v poslední době dveře netrhnou a kliku si podávají představitelé třeba ODS nebo komunistů?

O svých soukromých návštěvách zásadně informace neposkytuji. To se musíte zeptat těch, kteří sem jezdí. Já žádná setkání neorganizuji, návštěvy si nezvu.

* Předpokládám, že když se zeptám na pondělní schůzku s Vojtěchem Filipem, pak mi tradičně odpovíte, že mi do toho nic není. Ale řekla bych, že asi těžko jde o schůzky soukromých osob. Nešlo spíš o určitou sondáž, jak může vypadat situace v soc. dem. a jak se mají třeba komunisté nyní zachovat?

To se zeptejte Vojtěcha Filipa. Já jsem ochoten hovořit pouze o svých soukromých názorech.

* Tak pojďme k těm vašim soukromým názorům a řekněte, čím to je, že vaše vztahy s Jiřím Paroubkem v poslední době značně ochladly?

Já jsem kritizoval některé jeho projevy, počínaje tím povolebním a konče projevem, kde doporučil méně úspěšným kandidátům, aby raději pracovali v odborech. To jsem pokládal za urážku odborů. A myslím si, že kritika i ocenění jsou oprávněné ve stejné míře.

* Stýkáte se spolu?

V poslední době jsme se neviděli.

* Považujete senátní a komunální volby za úspěšné pro soc. dem.?

Pro mě je úspěchem vždy vítězství a vše jiné je porážka. Na druhé straně porážka má několik stupňů a myslím, že v případě senátních i komunálních voleb ta porážka nebyla příliš krutá. Na druhé straně z každé porážky se má vyvodit poučení a především se nemá vydávat za vítězství.

* Jinými slovy soc. dem. by neměla vydávat tyto volby za vítězství?

Zcela určitě ne.

* Ministr financí Tlustý po páteční schůzce s vámi řekl, že jste pro předčasné volby. Je to tak?

Kdybych to měl říci stručně, tak se domnívám, že před předčasnými volbami by bylo vhodné přijmout nový volební zákon. Bez změny volebního zákona nepokládám předčasné volby za vhodné.
(Pokračování na str. 4)

Zeman: Škromach by byl velmi dobrý šéf
(Pokračování ze str. 1)

* Jak by taková změna měla vypadat? Podobně jako v dobách opoziční smlouvy, kdy jste se s ODS shodli na několika změnách, které se staly nevýhodnými pro malé strany?

Řekněme, že by změna mohla být podobná, ale aby prošla u Ústavního soudu.

* Takže posílení většinových prvků?

Samozřejmě každý má zájem, aby zákon prošel, a jestliže by hrozilo riziko, že ho Ústavní soud opět zamítne, je potřeba - podle mého názoru - připravit ho v takové formě, aby ho Ústavní soud nezamítl.

* Nejsem si jistá, jestli má každý zájem na tom, aby zákon prošel. Minimálně ne malé strany, které se bojí svého případného vymazání.

Myslím tím, že každý autor zákona má zájem, aby prošel. Až dosud při platném zákonu bylo nutné sestavovat koalice i s velice odlišnými stranami. V případě Špidlovy koalice to byla Unie svobody a v případě Topolánkovy koalice to byla Strana zelených. A já si myslím, že to není dobře a že je zapotřebí udělat takový volební zákon, který umožní jakékoli vítězné straně uzavřít koalici maximálně s jedním dalším subjektem, který mu bude programově poblíž.

* ODS nicméně veřejně slíbila, že nenavrhne ani nepodpoří takovou změnu volebního zákona, na kterou by mohly menší strany doplatit. Předpokládáte, že by občanští demokraté mohli své slovo porušit?

Za prvé nejsem znalec Občanské demokratické strany...

* Ale s jejími členy se scházíte...

Mohu říci pouze svůj názor. Za druhé: myslím si, že tento volební zákon by především dal šance výrazným osobnostem v případě, když by počet volebních krajů byl vyšší a všechny strany by tedy musely kandidovat výrazné osobnosti, a nikoli šedivé myši. A pokud jde o to, která strana je velká a která je malá, vy přece víte, že i soc. dem. byla kdysi malou stranou. Každá malá strana se může stát velkou a také naopak.

* Když jste zmínil výrazné osobnosti, patří podle vás mezi ně Jiří Paroubek a Mirek Topolánek?

Zcela určitě ano.

* Jiřího Paroubka jste několikrát kritizoval, takže nezbývá než se zeptat, zda byste byl pro změnu vedení soc. dem.?

To rozhodnou delegáti sjezdu a já už jsem jasně řekl po tiskové konferenci Jiřího Paroubka na moji adresu, že se sjezdu nezúčastním.

* Jak by se vám líbil v čele strany její dosavadní místopředseda Zdeněk Škromach?

To je opět věcí delegátů sjezdu.

* To sice chápu, ale na začátku jste řekl, že jste ochoten hovořit o svých soukromých názorech, a na něj se teď ptám.

Můj názor samozřejmě je, že Zdeněk Škromach by byl velmi dobrý předseda strany, ale znovu opakuji, že je to otázka delegátů sjezdu, a právě proto, abych nikoho neovlivňoval, tak na sjezd nepojedu.

* Spekuluje se o tom, hlavně kvůli oněm návštěvám, které u vás na Vysočině neberou konce, že byste mohl být tím člověkem, který bude jednat o sestavení nové vlády.

Myslím, že je mnoho lidí, kteří mají zájem stát se takovými vyjednavači. Já nevyvíjím v tomto směru naprosto žádnou iniciativu. Tady na Vysočině je krásně, teď jsem prožil nádherné babí léto a daleko víc mě baví číst zajímavé knihy a být v přírodě než vyjednávat téměř nevyjednatelné.

* Nepatříte tedy mezi lidi - jak říkáte - kteří mají zájem stát se vyjednavačem?

Nepatřím mezi ty, kteří se o takovou funkci ucházejí.

* Možná se o ni vy sám neucházíte, ale nepřesvědčují vás o potřebě takového kroku jiní?

To se zeptejte jich, neptejte se na to mě.

* Když říkáte, že nová vláda je téměř nevyjednatelná, jak byste si ji vy představoval, aby byla vyjednatelná?

Měl jsem zpočátku shodný názor s Jiřím Paroubkem, když jsme oba dva po volbách doporučovali vládu odborníků. Jiří Paroubek mezitím tento názor změnil, já jsem si ho zachoval.

* Z toho plyne, že jste si zachoval také názor, podle kterého velká koalice není dobré řešení?

V mém případě to platí.

* Na radnicích vám takové spojenectví nevadí? Ukazuje se, že v mnohých městech právě ODS a soc. dem. uzavírají koaliční smlouvy.

Na komunální politiku mám odlišný názor. Domnívám se, že tam více než stranická trička rozhodují konkrétní osobnosti. Takže mně nevadí jakékoli koalice na radnicích. Ale pokud jde o celostátní politiku, tam se domnívám, že velká koalice by sice zajistila oběma stranám dostatek koryt, ale že by se programově tyto strany vzájemně vyrušily a že by tedy vlastně taková vláda žádný skutečný program neměla.

* Platí stále, že nemáte zájem ucházet se v budoucnu o prezidentský úřad?

Myslím, že Václav Klaus svoji funkci dělá velmi dobře. Pokud jde o moji předchozí prezidentskou kandidaturu, pak víte, že jsem ji přijal teprve na základě vnitrostranického referenda, protože jsem nechtěl vypadat jako zbabělec, který odmítá žádost členů soc. dem. Hlasováním některých členů soc. dem. jsem byl ale tohoto závazku zproštěn a v žádném případě se ho nehodlám znovu ujmout.

* Ani kdyby vás k tomu opět soc. dem., nebo alespoň její část, vyzvala?

Paní redaktorko, k přijetí jakékoli funkce potřebujete dvě věci: za prvé žádost a za druhé individuální motivaci. Co se týče prezidentské funkce, u mě individuální motivace neexistovala ani předtím, ani nyní a z toho logicky vyplývá, že po výsledku předchozí prezidentské volby nemám naprosto žádný důvod znovu kandidovat.

* Mimochodem když jste pochválil Václava Klause, udržujete spolu nadále nějaké kontakty?

Pokud si dobře pamatuji, tak jsem Václava Klause viděl naposled před dvěma roky.

* Pokud byste byl v pozici Václava Klause, koho byste pověřil v této situaci sestavením vlády?

Kdybych to řekl, tak bych se choval naprosto nekorektně, protože toto rozhodnutí může učinit podle ústavy pouze a jedině prezident.

* V soc. dem. se hovoří o tom, že už dávno nejste ten jezevec, který zalezl do nory, ale naopak o tom, že jezevec před několika týdny z nory vylezl a snaží se soc. dem. rozbít.

Smích.

* Ten smích těžko popíšu...

Popište ten smích. To, že novináře pokládám za pitomce, jste právě nyní tímto výrokem dokázala. Za prvé nevidím důvod, proč bych rozbíjel to, co jsem před tím celá léta budoval. Za druhé: ze své nory jsem nevylezl. Naposledy jsem byl se svojí ženou a dcerou na mezinárodní konferenci na ostrově Rhodos a poté jsem se zase spokojeně do nory vrátil. Toto je všechno. Promiňte, teď už na vás nemám čas.

* Lepší tečku za naším rozhovorem jste nemohl udělat, než že jste z autora udělal pitomce.

Já jsem řekl, že jste dokázala moji tezi o pitomosti českých novinářů právě svým posledním tvrzením.

Foto autor: Foto PRÁVO - Lukáš Táborský

<<<

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)