Projevy, články a rozhovory

Rozhovor s Václavem Moravcem vysílaný na programech ČT1 a ČT24 v pořadu Otázky Václava Moravce 18.12.2005 od 12:00Moderátor (Václav Moravec):


Hezký den s Českou televizí. Politika je především bojem proti blbosti a to včetně blbosti vlastní, říká dnešní exkluzivní host Otázek, bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Karel kryl svého času ve svém Půlkacíři poctil Zemana i jedovatou poznámkou, že kvůli bonmotu byl schopen zavraždit i vlastní babičku. Když byl Miloš Zeman opozičním politikem i ministerským předsedou, dočkali jsme se mnoha bonmotů. Například i toho, že novináři jsou hyeny, které je zapotřebí zničit ohněm a mečem. Bývalý premiér Miloš Zeman bude hlavním hostem dnešních Otázek. Diskutovat s ním bude bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček a předseda slovenské strany Směr-sociální demokracie Robert Fico. Miloš Zeman už v politice a politice řekl mnohé. V roce 1991 pronesl i tato slova.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany (natočeno v roce 1991):
Politické záležitosti pro mě někdy směsí iracionality a absurdity a pohybuji se v ní jako slon v porcelánu.

Moderátor (Václav Moravec):
A hlavním hostem dnešních Otázek je právě muž, který se ve směsi absurdity a iracionality nakonec pohyboval víc než 12 let. Miloš Zeman. Vítejte. Hezký dobrý den.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Přemýšlím, jakým přídomek vám dát. Spisovatel z Vysočiny?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Jmenuji se Zeman a to jméno mi zůstane do smrti. Byl jsem kdysi inženýrem a ten titul asi taky budu mít do smrti. To je všecko. Vyberte si.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy se ve své knížce Jak jsem se mýlil v politice, která se po Harry Potterovi, stala druhou nejčtenější a nejprodávanější knihou v ČR. Tak jste se také charakterizoval jako velmi a ve skrze líny člověk. Jak to jde dohromady s tím, že jste de facto pracujícím důchodcem, který píše knížky.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
No tak podívejte se, já jsem si uvědomil, že je spousta politiků, kteří píšou memoáry a v těch memoárech se strašlivě vychválí, takže ty memoáry jsou zajímavé pro ně, ale nejsou zajímavé pro jejich čtenáře. Tak jsem se rozhodl, pane Moravče, že zvolím nový žánr, který se jmenuje masochistické memoáry, kde budu psát ne o úspěších, pokud vůbec nějaké byly, ale o svých chybách, protože to může být pro čtenáře zajímavé. Minimálně proto, aby se těm chybám, ten kdo bude dělat politiku vyhnul a dopustil se chyb zcela vlastních, zcela originálních a zcela nových.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy, když se takto charakterizujete, v tom případě jste supermasochysta, protože vám jedna kniha nestačí. Píšete už druhou, na které jste stránce?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
174 a v sociální demokracii se řada lidí obává, že ta kniha, která vyjde někdy v březnu, sociální demokracii poškodí, ale druhý člověk po mě, který těch 170 stránek přečetl, mi volal a říkal, člověče, tohle přinese sociální demokracii celou řadu nových voličů. Takže necháme se překvapit a uvidíme, jak to dopadne.

Moderátor (Václav Moravec):
Ty masochistické druhé memoáry jsou svým způsobem předvolebním tahem pro ČSSD?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ty druhé memoáry nejsou memoáry. To je kniha, která se zabývá příčinami vzestupu a úpadku sociální demokracie a která vychází z toho, že když máme úspěch, tak nás to ukolébává a když někdy dočasně prohráváme, tak nás to inspiruje, takže je tam hlavně rozbor příčin, které vedly v minulosti, ne už teď, k tomu úpadku, právě proto, aby se ty příčiny neopakovaly nebo odstranily.Moderátor (Václav Moravec):
Jaké slovo podle vašeho názoru či věta nejlépe vystihuje aktuální situaci v níž se nachází ČSSD, jíž jste dlouhá léta předsedal?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Tak kdybych chtěl použít své terminologie, pak by to byl začátek deratizace, protože 24. září tohoto roku odstoupil Stanislav Gross z funkce předsedy sociální demokracie, ale protože jsem bytostně zdvořilý člověk, tak použiji neutrálního termínu bod obratu.

Moderátor (Václav Moravec):
On by vám za to Jiří Paroubek mohl poděkovat, že on je tím deratizátorem. Pokud bychom přeneseně použili tu metaforu, bylo by to tak?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
No já si myslím, že politika máme hodnotit podle výsledků a podle ničeho jiného než podle výsledků. Samozřejmě hlavním výsledkem jsou volby. Víte, pane Moravče, ono se každý rok přece jenom nevolí, takže v tom mezidobí musíte mít nějaký jiný ukazatel a tím jsou volební preference. A výsledkem práce Jiřího Paroubka je růst volebních preferencí sociální demokracie, i když bych dodal, že vedle jeho vlastního zásluhy, je to také velmi významná zásluha ODS a jejího programu Modrá šance, protože čím víc lidí si tenhle program přečte, tím víc lidí bude volit sociální demokracii.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváte na Jiřího Paroubka v souvislosti s ním český prezident Václav Klaus o současné ČSSD v rozhovoru v pátečním rozhovoru pro Lidové noviny řekl. Teď budu citovat doslova. Že to neinterpretuje dění, rozumějme dění v sociální demokracii jako kvalitativní téměř systémovou strukturální změnu této politické strany, která sem vnesla něco úplně nového. Ono zhrubnutí, zvulgarizování, je spíše důsledkem této proměny, která ukázala, že sociální demokracie nemá žádný hluboký elektorád, který by ctil nějaké standardní sociálně demokratické principy. Je to čistě účelová politika. Tato strana žádný hluboko zakotvený původ nemá, říká o současné ČSSD prezident, čestný předseda ODS, Václav Klaus. Co si myslíte o této charakteristice, že Jiří Paroubek jako volební lídr ČSSD dělá čistě účelovou politiku, že není jeho politika zakotvena ve standardních sociálně demokratických principech.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Víte, já si myslím, máte tady zimu v tom studiu, takže kvůli vám dostanu chřipku.

Moderátor (Václav Moravec):
Já mám rád zimu.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já si myslím, že už se tímto výrokem rozhořívá určitý předvolební boj, protože vzpomínám na obdobné výroky, které se říkaly o mě a koneckonců o jakémkoli jiném předsedovi sociální demokracie. O těch slabších předsedech novináři mluvili s úctou, protože jim připomínali sami sebe, ale to není případ Jiřího Paroubka. Já bych vám nabídl jedno paradoxní vysvětlení, které asi nikoho ze zúčastněných neuspokojí. Až dosud Václav Klaus a já jsme přes rozdílnost svých názorů v české politice představovali lidi jemně řečeno se zbytnělých sebevědomím. To znamená, považovali jsme se za natolik schopné, že jsme si ani stínem nepřipustili myšlenku, že by nás někdo mohl zastínit. Pak přišli v sociální demokracii dva předsedové, kteří trpěli komplexem méněcennosti a kteří zatímco my jsme se obklopovali, díky své suverenitě, lidmi, kteří byli chytřejší než my a nevadili nám to, tak ti zakomplexovaní vůdci jakékoli politické strany se obklopovali lidmi, kteří byli ještě hloupější než oni. To samozřejmě vedlo ke ztrátě výkonnosti a já si myslím, že Jiří Paroubek se teď zařadil do této trojice, protože i on, stejně jako Václav Klaus a já, má jemně řečeno zbytnělé sebevědomí.

Moderátor (Václav Moravec):
A to je důvod toho proč jej kritizuje Václav Klaus, že má vůči sobě silného oponenta a podle vás začíná Václav Klaus vstupovat do předvolebního boje.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já si myslím, že všichni začínáme vstupovat do předvolebního boje a tam není důvodu proč by to nečinil i Václav Klaus. Já to chápu jako naprosto normální, protože do voleb je 6 měsíců a vy ostatně víte, že se říká, že volební kampaň začíná den po volbách.

Moderátor (Václav Moravec):
A podle vás je to role prezidenta vstupovat do předvolební kampaně?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
A tak podívejte se, já bych žádnému politikovi, ať zastává jakoukoli funkci, nebránil, aby vyjadřoval své politické názory. U Václava Klause si vážím toho, že má tu odvahu říkat i názory velmi nepopulární, stejně tak jako já. Já jsem nedávno na besedě se studenty řekl, že reality show mě připadá jako pořad o idiotech na obrazovce pro idioty před obrazovkou a vím, že jsem si tím znepřátelil 1/3 národa, kteří budou i voliči, takže říkám to proto, protože ta odvaha říkat nepopulární názory je naprosto v pořádku.


Moderátor (Václav Moravec):
V televizních večerech v Semaforu, ve kterých Miloš Zeman v roce 1990 a 1991 vystupoval. Glosoval politiku a krom jiného pronesl i tato slova.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany (Semafor 1991):
Nebudu nadávat na komunisty, protože si myslím, že mělo smysl je kritizovat v době, kdy byli u moci a v době, kdy ještě hrozilo nebezpečí, že s e k té moci dostanou. Teď mě to tak trochu připadá jako kopání do mrtvoly, protože si myslím, že tato strana strategicky ustupuje na smetiště dějin, kam dříve posílala své nepřátele a že z hlediska roku 1995 už tento problém nebude zajímavý.

Moderátor (Václav Moravec):
Pronesl doslova v roce 1991 Miloš Zeman, dnešní host Otázek. Tehdy krom jiného ještě dodal, že komunisté budou jako dinosauři a postupně vymřou. Vy jste v knize Jak jsem se mýlil v politice se věnoval mnoha svým politickým omylům ze svého života, ale příliš jste nerozebíral tento zásadní omyl. V roce 1991 jste tvrdil, že komunisté vymřou jako dinosauři. Komunisté jsou dlouhodobě 3. nejsilnější politickou stranou v zemi. Proč jste se Miloši Zemane tak zmýlil?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Za prvé já jsem se o tom, ale máte pravdu, že jenom okrajově, v té knize zmínil. Nečetl jste ji příliš pečlivě, ale to nevadí.

Moderátor (Václav Moravec):
Řekl jsem nikoli zásadně. Četl jsem ji pane bývalý předsedo 2krát. Představte si to.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já vám blahopřeji k dobrému vkusu. Literárnímu vkusu. Ano, zmýlil jsem se. Komunisté se v době prvních let transformace stali protestní silou a v podstatě za to nemohou oni, ale ti, kdo udělali chyby, které vedli km těmto protestům. Ať to byli nejdříve pravicové strany, ale přiznejme si upřímně, že potom i my. Dejme si jenom dva konkrétní příklady. Jako první to byla kupónová privatizace a vznik tak zvaných tunelářů vrcholící Viktorem Koženým. Já jsem tehdy v roce 1993 říkal, na rozdíl od jiného politika, který prohlásil, že potřebujeme více Kožených, že potřebujeme více...

Moderátor (Václav Moravec):
Hovoříte o Václavu Klausovi?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
..., že potřebujeme více Baťů a že nepotřebujeme ani jednoho Koženého. A právě ten odpor vůči těm tunelářům, sehnal komunistům protestní hlasy. To je první příčina.a druhá příčina, to je ten druhý a poslední případ, který vám dám, byly chyby naší vlastní vlády. Například my jsme měli jako jeden z erbovních bodů našeho programu majetková přiznání. Nu a pod tlakem našich milovaných koaličních partnerů jsme tento erbovní bod prodali, pustili, nehlásíme se k němu. Není div, že ho zvedli komunisté a že jim zase přináší další hlasy voličů.

Moderátor (Václav Moravec):
Chcete tím říci, že chyby vlád, vaše vlastní chyby, chyby vaší vlády tam nejsou, především vlád po roce 2002.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já neznám vládu, včetně mé vlastní, která by se nedopustila chyb.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mi jde ale o chyby ve vztahu k posilování a po měrně silné pozici KSČM na české politické scéně.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
No tak podívejte se, v roce 1998, pokud se nemýlím, měli komunisté 13%, zato v roce 2002 poskočili na 18%, takže to znamená, že i moje vláda se musela dopustit některých chyb, ale ta základní chyba podle mého názoru vznikla v roce 2002, kde ve sněmovně existovalo 111 levicových poslanců. Já jsem byl proti tomu, brát komunisty do vlády, ale neměl jsem nic proti tomu, aby tady, stejně jako třeba ve Skandinávii, byla opět jednobarevná menšinová vláda sociální demokracie, která by se opírala o toleranci mimo jiné i komunistické strany podobně jako za mé éry se opírala o toleranci ODS. Menšinová vláda je větší umění než koaliční vláda.

Moderátor (Václav Moravec):
A vám by vadilo, jako občanu ČR, pokud by se opírala možná budoucí jednobarevná vláda, sestavená ČSSD v případě, že by vyhrála volby, jenom o KSČM, vadilo by vám to?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Tak zaprvé to záleží na dalších parlamentních stranách a za druhé, podívejte se, Miroslav Grebeníček, který je také hostem vašeho setkání, vám asi potvrdí, že v té době, v roce 2002, chtěli komunisté za toleranci menšinové Špidlovi vlády 1 místopředsedu poslanecké sněmovny a jak víte Vojtěch Filip je místopředsedou poslanecké sněmovny, takže komunisté dostali, co chtěli a nemuseli za to nic odvést, takže ta známá pohádka o dědečkovi, který měnil až vyměnil je popisem skvělého byznysu proti tomu, co jsme v tom roce 2002 udělali my.

Moderátor (Václav Moravec):
Dalším hostem jak bylo řečeno, dalším hostem Otázek je bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Přeji vám hezký dobrý den do poslanecké sněmovny.

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Hezký dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, bývalý předsedo, opravdu je to tak, že vy jste se s Vladimírem Špidlou dohodli na tom, že v případě, že by jste získali místopředsedu KSČM, že by jste byli ochotni tolerovat vládu Vladimíra Špidly?

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Je to řečeno, tak jak je to řečeno a bohužel musím konstatovat, že to není zcela přesné.pokud se týká osobnosti sociální demokracie, tak to byly dvě figury, které byly schopny komunikovat v širším politickém spektru a to byl Miloš Zeman a dnes je to Jiří Paroubek. Vladimír Špidla byl v těch záležitostech naprosto negramotný. Pokud se týká toho, co prezentoval Miloš Zeman a já ho zdravím ze sněmovny na Kavčí Hory, tak musím konstatovat jednu podstatnou věc. Právě levice v sociální demokracii prosazovala poměrné zastoupení, respektovala výsledky voleb a to se stalo potom, řekl bych v plné nahotě i směrem ke KSČM, kdy jsem nominoval do této funkce člověka, který si zachoval jakousi národofrontovskou tvář. Mám na mysli Vojtěch Filipa. Nebyl do té doby žádným funkcionářem naší strany. Byl předsedou poslaneckého klubu. Takže já musím bohužel konstatovat, že s Vladimírem Špidlou má ty nejhorší zkušenosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane poslanče, ať to není jenom o Vladimírovi Špidlovi. Vy jste v tomto roce rezignoval na post předsedy KSČM, byl jste přitom nejdéle soužícím předsedou politické stryn v polistopadové historii. Téměř to po té vaší rezignaci vypadalo tak jako u Miloše Zemana, že odcházíte do politického důchodu a najednou jako by jste opět měl kandidovat do sněmovny, tak jak to bude, jste závislý, obrazně řečeno, na droze jménem politika, budete kandidovat?

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Ne, nemám žádnou závislost, není to pro mě droga a možná, když zjistím po několika týdnech, že moje srdce není rezavá pumpa, že je tam pouze jakýsi vryp, tak počítejte s tím, že do politického života opět zamíří ostře zahrocenější. Takže pro tuto chvíli především konstatuji, že otázka mé případné kandidatury do sněmovny, ta souvisí s rozhodováním demokraticky zvolených orgánů. Dostal jsem plnou podporu ve své mateřské organizaci, tím mám na mysli okresní organizaci v Břeclavi.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane poslanče nezlobte se, že vstupuji do vaší řeči, ale Miloš Zeman odpovídá stručně, jasně vystižně, tak budete kandidovat nebo odejdete do politického důchodu.

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Já musím být naprosto korektní. To znamená, teprve v lednu rozhodovat orgány naší strany o tom, zda ano nebo ne, ale já si velmi považuji toho, že byl nominován okresní organizací v Břeclavi a pokud by takto usuzovala i krajská reprezentace, v případně v lednu, koncem ledna, ústřední výbor naší strany, tak jsem ochoten přispět k úspěchu KSČM v příštích volbách.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že budete kandidovat. Vidíte to, Miloši Zemane, Miroslavu Grebeníčkovi se do politického důchodu nechce. Vy by jste mu to doporučoval nebo taky se vám po té politice občas zasteskne?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Nezasteskne. Možná právě proto, že Vysočina je na to příliš krásná knížky, které tam čtu, jsou až příliš zajímavé a já si myslím, že tohle to si musí rozhodnout každý člověk sám a já nemám právo někomu radit.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud by jste dnes dělat prognózu, co udělat proto, pro ty lidi, kteří tvrdí, že komunisté se nereformovali, že stále jsou nereformovanou politickou stranou. Pokud dnes by jste měl udělat prognózu, jak to bude s KSČM a co by mohlo mít vliv KSČM upozadit, co by to bylo?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Tak zaprvé, komunisté se reformují a reformují se daleko později než třeba jejich bývalý kolegové v Polsku, v Maďarsku, ale také v Itálii. Důvodem té pomalosti je podle mého názoru rok 1968, protože v letech normalizace, konkrétně v letech 1970, 1971 se zbavili několika set tisíc svých reformě orientovaných členů a to samozřejmě zpomalilo tento proces. Nicméně já nevidím důvod,proč by v komunistech neměl vidět stalinistkou nebo neostalinistkou stranu. Pro mě je to prostě strana radikální levice, s jejímiž některými názory jako sociální demokrat souhlasím. Třeba s těmi majetkovými přiznáními, protože je to ukradená část našeho volebního programu a s jinými nesouhlasím, zejména s přílišnou centralizací a s jitými rezidui minulého uhlazování.

Moderátor (Václav Moravec):
Z toho, co říkáte, je tedy pravděpodobné, že podle vašeho názoru i v budoucích letech, v následujících pěti, deseti letech, bude mít KSČM poměrně jasnou a silnou pozici na českém politické scéně?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Opakuji vám znova, že my nemůžeme obviňovat komunisty z toho, že mají silnou pozici. My musíme obviňovat sebe, že oni mají silnou pozici, takže právě proto říká, že za to mohou ostatní vlády včetně té mé a že se musíme poučit z vlastních chyb.

Moderátor (Václav Moravec):
Zrušení lustračního zákona byl v uplynulých týdnech jeden z důvodu zásadního sporu na české politické scéně. Premiér Jiří Paroubek zprvu naznačil, že zrušení lustrací podporuje. Pak svá slova řekněme zjemňoval. Vy jste Miloši Zemane o svém názoru na lustraci v knize napsal a teď budu opět citovat slova z vaší knížky. Musím přiznat, že zpočátku jsem byl přívržencem lustrací a navrhoval jsem jejich aplikaci dokonce na úrovni komunálních voleb. Později jsem svůj názor změnil poté, co jsem se dozvěděl, že bylo údajně skartováno asi 15 000 tak zvaných živých svazků nejvýznamnějších agentů Státní Bezpečnosti a v roce 1991 v těch památných hovorech v Semaforu jste na adresu lustrací krom jiného i laškoval.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Je sice pravda, že soudruh plukovník, když vyřazoval moje svazky z kartotéky říkal, že mi od Maďarů výš jsme uchráněni a že tam zůstanou jenom poručíci Dubové, ale na druhé straně jedna bdělá čtenářka napsala dopis, kde říká, jak je možné, že toho Zemana pouštíte na jeviště, když on tak sloužil totalitě, což nejlépe dokazuje to, že o něm byl natočen 30dílný seriál.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval v roce 1991 Miloš Zeman. Vyvodil jsem strávně z vašich slov, že pokud by jste by l v poslanecké sněmovně, že by jste před dvěma týdny hlasoval pro zrušení lustračního zákona?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já bych k tomu doplnil právě z té knihy ještě jednu jedinou větu. Někteří lidé, kteří bojovali proti totalitě, ať to byl Jan Kavan nebo Karel Srb, předseda jazzové sekce, který se mimojité účastnil památné snídaně Mitterandem, byli neprávem obviněni ze spolupráce Státní Bezpečnosti a soud je naprosto jasně očistil. Zaplať Pán Bůh, že máme nezávislé soudy, ale v každém případě platí, že i toto, byl důvod proč si myslím, že by se to mělo posuzovat individuálně, to znamená mělo by se zjistit, jestli ten člověk skutečně někoho udával, někomu škodil a ublížil a v takovém případě si myslím, že je to naprosto jasný důvod, aby nebyl zaměstnán v nějaké vysoké funkci. Ale jestliže by jenom nějakým členem Okresního výkonného výboru KSČM, tak to mě vůbec nezajímá.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď mi ještě ale řekněte, to znamená, když jste sledoval jako spisovatel z Vysočiny a pracující důchodce zprávy a viděl jste, že nakonec ČSSD je pod tím tlakem médií a výzkumů veřejného mínění ustoupila a řekněme nepodpořila zrušení lustrací jako celek, rozumíme celá ČSSD. Tak jste to považoval za chybu či nikoli.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já jsem to považoval za chybu a zhruba za stejnou chybu jako bylo to, že jsme neprosazovali již zmíněná majetková přiznání. Domnívám se, že to nebylo ani tak pod tlakem médií. Politik, který respektuje tlak českých médií není politik. A je tedy spíš pod tlakem koaličních partnerů. Víte, pane Moravče, Vladimír Mečiar nebyl můj oblíbený politik, ale řekl jednu strašně moudrou větu. Víte jak se stupňuje slovo nepřítel. První stupeň nepřítel.

Moderátor (Václav Moravec):
To už jste říkal.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Druhý stupeň úhlavní nepřítel a třetí stupeň koaliční partner.

Moderátor (Václav Moravec):
Jsou bonmoty, které opravdu máte zadřené pod kůží.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ale to je Mečiarův bonmot.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to neznamená, že nemůžete mít zadřený pod kůží.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Samozřejmě, protože je to dobrý bonmot bez ohledu na autora.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že pro vás i nadále v dění po volbách červnových by podle vašeho názoru měla být prioritou ČSSD snáz sestavit jednobarevný menšinový nový kabinet, který by se ucházel o podporu včetně KSČM.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já zastávám názor, že nejlepší koalice je jednočlenná a už jsem tady odkazoval na model. Jednočlenná koalice je mezní případ koalice.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete mi definovat mezní případ koalice?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
No právě jsem vám ho definoval a je to v podstatě totéž jako, když popravu definujete jako přestřelku mezi odsouzencem a popravní četou s tím ovšem, že tato interakce, pane redaktore, je krajně asymetrická, protože střílí pouze jedna strana.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane poslanče Grebeníčku, pro vás by byla řekněme představitelná jako pro představitele KSČM podpora menšinové vlády ČSSD a vedete taková jednání jak tvrdí opoziční ODS nebo i KDU-ČSL, že de facto uplynulé týdny jasně ukazují užší spolupráci mezi ČSSD a KSČM a tudíž jisté dohody, které vyústí po volbách v příštím roce?

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Především si myslím,, že je třeba přiznat, že tady byla v nedávné době vládní krize, těžká krize a že vlastně během krátké doby se vyměnili jak předsedové sociální demokracie tak i vlády a dokonce mě navštívil jeden sociální demokrat a želoval na téma, s komunisty nemluvím, důvody vás ohromím, nekradou a nepodvádí, lidu nelžou jako my. To je ale říkám období, které je za námi. Dnes je tady pragmatik Jiří Paroubek, který si do jisté míry oblékl Zemanův šat a může na tom opravdu zabodovat. Já sám vytýkám svým kolegům v KSČM, že někdy mají větší péči o ČSSD a levici jako takovou než o vlastní stranu. Říkám to z toho prostého důvodu, že antikomunismus pokračuje a sociální demokracie je ochotna jít cestou třeba i menšinové vlády

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, že taková jednání se vedou?

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Ne, já si myslím, že je třeba brát velmi vážně výroky Jiřího Paroubka, to je nekomunista, dobře víte, že před listopadem se pohyboval někde v socialistické straně, a pokud mluví tak, jak mluví, tak mluví především o tom že by chtěl vytěsnit Komunistickou stranu Čech a Moravy, to znamená připravit ji o její voliče a samozřejmě, pokud Miloš Zeman, který je nesporně velmi zkušenou osobností na České politické scéně, připouští možnost menšinové vlády, tak je konzistentní poté, kdy se zklamal ve svých představách o rakouském modelu, kdy se chtěl orientovat na spolupráci s KDU-ČSL a myslím, že pan Kalousek každého vlastně vytočil.

Moderátor (Václav Moravec):
Vyrozuměl jsme z vašich slov ale správně, že vám vadí, že to nové vedení v čele s Vojtěchem Filipem a KSČM se příliš ohlíží po ČSSD a nejde svou vlastní cestou současnosti?

Miroslav Grebeníček /KSČM/, bývalý předseda strany:
Já se domnívám, že přinejmenším měl mít právo Vojtěch Filip alespoň na těch 100 dnů hájení a jsem přesvědčen, že vyznává obdobné hodnoty jako moje maličkost. Já to ovšem, říkám proto, protože máme lecjaké zkušenosti s tím, co jsme tady prožívali. Miloš Zeman měl například velkou radost, když naše preference opravdu stoupaly, my jsme dokonce byli svého času druhou politickou stranou a tvrdil, že snad nás to někde zabetonuje v stalinistických pozicích. Jsme rád, že dneska to vidí jinak, že to vidí jinak a samozřejmě mně jde o levicový program, mně jde o to, abychom vnímali sociální chartu Evropské unie, sociální stát. jsou to hodnoty, které by nás mohly spojit a myslím si, že dnes to není jenom o tom, co provedeme v České republice, ale budeme se muset opravdu propojovat s levicí v širším evropském spektru.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste tak Miloše Zemana pobavil. Co vám přišlo tak vtipného, když Miroslav Grebeníček jenom citoval Vaše slova?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já jsem si uvědomil, že úspěch může ukolébávat. Úspěchem v tomto případě rozumím růst preferencí, a jak už mně Miroslav Grebeníček správně citoval, říkal jsem si, tak oni díky tomu, že jim rostou preference, tak se přestanou reformovat a v důsledku toho, že se přestanou reformovat, jim ty preference zase spadnou.


Moderátor (Václav Moravec):
Došlo na vaše slova? Vy si myslíte, že nejen chyby sociální demokracie a to, že se v poslední době nereformují, že se například nestaly součástí mezinárodních komunistických stran a jsou vyčlenění z evropské levice, tak ukazuje, že se nereformují?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Pane Moravče, já nejsme expert na komunistickou stranu a nechci se za ni ani vydávat. Koneckonců, mám důvod tuto stranu nemilovat, protože kvůli ní jsem ztratil 20 let profesního života, ale na druhé straně si myslím, že od těch subjektivních pocitů je potřeba se oprostit. Podívejte se, Masaryk kdysi říkal o sociální demokracii, že je to strana, která vždy v rozhodujících chvílích dala přednost zájmům státu před zájmem vlastní partaje. Podle mého názoru hlavním zájmem tohoto státu a české společnosti je, aby ve volbách nezvítězila ODS takovým způsobem, že realizuje svůj program Modré šance, protože by to vedlo k polarizaci společnosti, ke ztrátě sociální soudržnosti, k ochuzení 90 % národa a atd.


Moderátor (Václav Moravec):
Není to tak, že polarizuje spíše politickou scénu a veřejnost Jiří Paroubek jako razantní člověk, který vstoupil do české politiky?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Je něco jiného, když polarizujete politickou scénu, což je drtivá menšina národa, protože jenom menšina národa je v politické straně a je něco jiného, když polarizujete společnost tím, že 10 % nejbohatších razantně snížíte daně, a protože platí zákon o zachování energie a hmoty, tak to musíte takto ušetřenou a jim věnovanou částku někomu sebrat, aby to přímo nebo nepřímo třeba s privatizací veřejného sektoru seberete těm 90 %, to je polarizace společnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale není to tak, že když se podíváte na program současné občanské demokratické, ono možná tedy nemáte rád i ODS proto, že jste v jejich černé knize, teď se mračíte.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já jsem nečetl žádnou černou knihu.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste nečetl černou knihu hříchů ČSSD?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já jsem četl Modrou šanci a studoval jsem ji velmi podrobně 3 měsíce, včetně materiálu stínových ministrů a řady dalších analýz, takže vím o čem mluvím. Černé knihy nečtu.

Moderátor (Václav Moravec):
Musíte si přečíst černou knihu, je tam zmínka i o vás, máte tam zhruba tři kauzy od dálnice D47 a její výstavby, až po lidový dům.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Kdybychom měli více času, tak vám řeknu, řeknu vám to tedy alespoň jednou větou v té první kauze, že D47 byl jeden z omylů Špidlovy vlády, že už nyní se ukazuje, když zrušili tu předchozí smlouvu, že to bude asi o 10 mld. Kč dražší, než by to bylo podle té smlouvy, ale to není hlavní téma našeho povídání.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváte na program ODS, rovná daň, rovný důchod, státem zaručený příjem, v současnosti nemůžete na základě těchto argumentů, které má ODS říkat v programu, že je stranou pro vrchních deset tisíc?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ale samozřejmě, že ano, vy se jako český novinář, a to je mi líto, řídíte pouze nálepkami a nezkoumáte, zda v nádobce, kde je napsáno kaviár, není shnilá paštika. Buďme konkrétní, rovný důchod je důchod ve výši 6 tis. Kč měsíčně, což je 20 % průměrné mzdy a rovný důchod je z tohoto hlediska žebračenka. Vlastimil Tlustý obhajoval, abych ho citoval, rovnou daň dvěma skvělými argumenty, za prvé, že progresivní zdanění, které je výrazem solidarity, je pozůstatkem válečné ekonomiky, asi si nevšiml, že válka skončila před 60 lety a za druhé sdělil v oficiálním materiálu ODS národu zajímavou informaci, že rovná 15 % DPH sníží u 84 % komodit ceny a zvýší je pouze u 16 % komodit. Ano, je to pravda, pane Moravče. O 4 % klesnou ceny diamantů a lokomotiv, o 10 % klesnou ceny tak zbytečných věcí jako je chleba, mléko, máslo, vejce, maso, rohlíky atd.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale celková daňová zátěž se v České republice sníží, včetně daně z příjmů?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Pane Moravče, když vám někdo věnuje do jedné kapsy několik set korun, aby vám z druhé kapsy několik tisíc vytáhl, tak to není snížení daní, je to naopak snížení životní úrovně, protože ODS současně navrhuje zvýšení spoluúčasti pacienta, což znamená placení u lékaře a v nemocnicích, navrhuje samozřejmě školné na všech vysokých školách, samozřejmě, že i ten rovný důchod znamená, že si budete muset z platu odkládat, protože těch 20 % bývalé mzdy vám asi stačit nebude, a to je ta tisícikoruna nebo tisícikoruny, které vám vytahuje z druhé kapsy, zatímco ve velkém předvolebním gestu vám do té jiné kapsy vkládá několik stokorun.Moderátor (Václav Moravec):

Pojďme k dalšímu tématu. Psal se rok 1991, kdy Miloš Zeman na prknech divadla Semafor vyprávěl i tuto pohádku.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Tak jsem si vymyslel takovou předvánoční pohádku, jako obvykle zcela nepravdivou. Byla jednou jedna země, která se jmenovala Československá republika. Ta země se časem rozdělila na Českou republiku a Slovenskou republiku. Po uplynutí několika let se Česká republika rozdělila na ještě Češtější republiku a na Moravskou republiku. Ubíhala další léta a nakonec se Moravská republika rozdělila na ještě Moravštější republiku a dejme tomu Slezskou republiku.

Moderátor (Václav Moravec):
Zemanova pohádka se téměř stala realitou, ale jenom u té části Česka a Slovenska. Česká republika a Slovenská republika jsou už 12 let samostatnými národními státy. Nejste přesvědčen, pane Zemane, že tím rozpadem nebo rozpad prospěl oběma zemím, že Slováci si přestali myslet o Češích, že se jim žije špatně právě kvůli těm Čechům, Moravanům a Slezanům v Praze, Ostravě a v Brně, že si Češi zase mohou přát, že mohli jít svou vlastní cestou a nemuseli se ohlížet na Slováky?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já nejsem přesvědčen o tom, že rozpad prospěl oběma zemím, ale v každém případě si myslím, že hlavní důsledky, negativní důsledky tohoto rozpadu byly napraveny tím, že obě země vstoupily do Evropské unie a v té širší evropské rodině se vlastně znovu setkaly. My jsme se o to svým způsobem snažili tím, že jsme obnovili vyšegradskou spolupráci, do které bylo rovnoprávně zahrnuto Slovensko, že jsem samozřejmě podporovali na mezinárodním fóru jak vstup Slovenska do NATO, tak vstup do Evropské unie.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste na Slovensko zajížděla zajíždíte stále, moc rádi vás nemají v Popradu, a to kvůli popradskému pivu, o kterém jste prohlásil, že je tak dobré akorát na čištění zubních protéz. Už jste od té doby ochutnal popradské pivo, zda se nezlepšili?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Mně se ta firma omluvila, byl to nový management popradského pivovaru a ten mi napsal dopis, milý pane Zemane, plně uznáváme vaši kritiku nízké kvality piva, která byla zaviněna minulým špatným managementem. Nyní tam nastoupil náš nový management a posíláme vám na ochutnávku několik lahví nového popradského piva. Je předvánoční atmosféra, takže já nepoužiji obdobně razantní formulaci jako předtím, budu pouze konstatovat, že stále dávám přednost Budvaru.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že opět je to na protézy, že se i nový management moc nepovedl?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Řekl jsme pouze to, protože si cením tohoto sebekritického dopisu managementu a ještě mají nějaký čas, takže pouze konstatuji, že dávám přednost Budvaru. Budvar, a nedělám mu reklamu za peníze, Budvar je podle mého názoru nejlepší pivo v republice.

Moderátor (Václav Moravec):
Záleží, zda na Vysočinu není nějaký pivo trubka nebo čím se vlastně v pivovaru roztékají, to nejsou pivo trubky? Jak je ropovod, tak to je pivovod?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Víte, vy mě nejdříve chcete vtlačit do podoby experta na komunistickou stranu, teď mě chcete vtlačit do podoby experta na pivovarskou technologii, vy se chováte jako typický český novinář, pane Moravče, protože ten jeden den napíše článek o komunistech, druhý den článek o pivovarech, třetí třeba o tryskových stíhačkách a nerozumí ani jednomu, ani druhému, ani třetímu, to je typický český publicista. Publicista je ten, kdo píše o všem a nerozumí ničemu, ale já nejsem publicista.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy jste politik.


Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Bývalý politik.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, ale i bývalý politik a tím je příznačný český politik, že mluví téměř o všem. Vy jste hodnotil pivo popradské?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Jako konzument ano, ale to ještě neznamená, že budu vědět, jak se jmenují nějaké trubky v pivovaře.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se zaměříme na dalšího hosta Otázek, tím je předseda slovenské strany SMER Robert Fico, přeji vám hezký dobrý den do Bratislavy.


I vám přeji pěkný den v Praze.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste už několik let v opozici slovenské pravicové reformy s některými institucemi dávány za vzory i v České republice. I u vás příští rok budou parlamentní volby, nemáte obavy z toho, že se ještě můžete nebo můžete ty volby prohrát a jako SMER můžete zůstat opoziční stranou na Slovensku?

Robert Fico, předseda SMER - sociální demokracie:
O tom všem rozhodnou voliči samozřejmě, ale dnes je postavení slovenské demokracie poměrně silné a já věřím, že jsme schopní vyhrát volby. Samozřejmě, že sestavování vlády bude poměrně komplikované na Slovensku, protože máme proporcionální volební systém a v parlamentě bude pravděpodobně osm, možná devět politických stran, ale věříme, že dosáhneme takový výsledek, aby nám to umožnilo sestavit vládu, která bude stabilní. Já v tomto plně souhlasím s Milošem Zemanem, který hovoří o co nejnižším počtu politických stran ve vládě, a pokud by vládu mohla zastavit jedna politická strana, bylo by to absolutně nejlepší. Na Slovensku to nebude možné, očekáváme, že to budou dva nebo tři politické subjekty. Které to budou, o tom rozhodnou voliči.

Moderátor (Václav Moravec):
Když řeknu, proč jste tady, tak Miloš Zeman může svým způsobem připomínat vašeho maskota z České republiky na Slovensku, proč jste po něm sáhli?

Robert Fico, předseda SMER - sociální demokracie:
Já bychom takové slovo v žádném případě nepoužil, že je maskot, protože podle mého názoru Miloš Zeman je významnou osobností české politicky a třeba ho tak vnímat. Podívejte se, on udělal tři věci, které se jen tak v politice nevidí. První věc, na začátku 90. let postavil politickou alternativu, to znamená zdvihnul ČSSD, podruhé se dokázal postavit i na neoliberální koncepci, která v 90. letech v České republice převládala a přišel se svojí vlastní koncepcí založenou na solidaritě, na sociálním státu. A za třetí, to je nejpodstatnější, on to realizoval v praxi jako předseda vlády. Dnes Česká republika s novou vládou, v čele stojí pan Paroubek, může pokračovat v politice, která byla dobře odstartovaná. Dnes se jednoduše ukazuje, že Česká republika nešla cestou neoliberálních reforem, ale šla cestou standardní, klasickou evropského sociálního státu, který je založený na solidaritě. Když se porovnávají výsledky v ČR a na Slovensku, máme tu krásný důkaz, že úspěšný může být i sociálně demokratický model, který je České republice realizovaný, nevede k takovým obrovským rozdílem mezi lidmi, nevede k chudobě, nevede k negativním jevům, které dnes vidíme na Slovensku. Já samozřejmě o Slovensku nechci hovořit, protože já si svoje věci zařídím na Slovensku a nebylo by asi korektní, abychom Českou televizi použili na tento souboj, ale chci zdůraznit, že v politice ČSSD vidíme důkaz, že může úspěšně existovat i jiný model. Ještě jednu poznámku, jestli dovolíte. Velmi důležité pro českou politiku je, že scéna je standardizovaná, že je tu pravice a levice, o toto se pokoušíme i my na Slovensku, protože jsem udělali kroky k integraci a navíc, a to je dnes takové novum, kterého si všímám v české politice, na všechno dobré, co Miloš Zeman udělal jako předseda vlády a předseda strany, významně navazuje nynější premiér pan Paroubek a je to dokonce novum. To novum spočívá, že se začíná velmi razantně uspořádávat s problémem korupce a klientelismu. Jednoduché je neuvěřitelně důležité pro veřejnost, že jestli například nějaký ministr, jako to bylo v případě ministra zemědělství českého, okamžitě došlo k řešení. Toto potom vzbuzuje důvěru ve veřejnosti a v tomto já vidím obrovský příspěvek, samozřejmě mimo to, co pan Paroubek dělá ve vztahu k té skutečné politice založené na solidárnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Není tady možné ale, tím se dá argumentovat vůči Miloši Zemanovi, alespoň tak argumentuje ODS, že sice Česká republika nemá rovnou daň na rozdíl od Slovenska, ale má zásadní problémy s deficitem veřejných financí, které svým způsobem mohla nastartovat vláda Miloše Zemana? Podívejme se na graf, který je k dispozici, který se týká růstu dluhu, státního dluhu, zatímco v polovině 90. let se dluhy veřejných financí pohybovaly kolem 150 mld. Kč, tak postupně začaly narůstat, pokud režie ten graf ukáže, tak se na něj můžeme záhy podívat a v letošním roce a v roce příštím mají dluhy, státní dluhy dosahovat zhruba 800 mld. Kč. tady to vidíme teď na onom grafu. Pane předsedo, bývalý předsedo Miloši Zemane, není to hlavní argument, který je možné použít proti ČSSD a proti vládám ČSSD, že zatímco za vlád ODS byl ten státní dluh 155 mld. Kč, tak v roce příštím 800 mld. Kč, takže zadlužení, zásadní zadlužení státu?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já vás teď možná překvapím, protože nebude jednostranná kritika ODS, ale snaha o jakousi uváženější kritiku. Především musíme odlišit dva typy dluhů, transformační dluh a běžný deficit státního rozpočtu. Transformační dluh je dnes v konsolidační bance a ten vlastně představuje náklady na transformaci, včetně sanace bankovního sektoru. Nezapomeňte, že tam ty dluhy nebyly vidět v deficitu, protože byly skryty například ve špatných úvěrech bank a já jsem samozřejmě první dva roky, abychom vyvedli zemi z hospodářské krize, použil i nástroj deficitního financování, jenomže potom jsem ten běžný deficit začali snižovat, a když se podíváte na statistiku, tak zjistíte, že běžný deficit v roce 2002 byl pouhých 10 mld. Kč. Bohužel v roce 2003 a já to pokládám a chybu, proto jsem říkal, že se snažím o vyváženější pohled. Ten běžný deficit najednou vyskočil na 83 mld. Kč, a to bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Moje vysvětlení je v tom, že premiér má držet své ministry na uzdě a nutit je, aby příliš nerozhazovali, a když to neumí, tak ten deficit samozřejmě narůstá. Narůstá zejména tehdy, když je vláda koaliční, protože když máte ministry jenom ze své vlastní strany, tak jim můžete říci, ale já tě klidně vyhodím, za tebou na tvé křeslo čeká 10 dalších uchazečů, buď budeš šetřit nebo nebudeš ministrem.

Moderátor (Václav Moravec):
To myslíte vážně, že rostoucí deficity státního rozpočtu byly dány i tím, že to byla koaliční vláda, nebo že tady vládne v České republice koaliční vláda?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Samozřejmě, protože jestli premiérovi z jedné strany řekne koaliční ministr, že potřebuje tolik a tolik výdajů a ministerské požadavky na výdaje jsou vždy neomezené, pane Moravče, ty jsou schopni utratit naprosto jakékoliv množství peněz, tak když mu toto řekne, tak ten premiér to musíte uznat sám, je v daleko slabší pozici, než když mu to řekne ministr z jeho vlastní strany, ale ten ministr z vlastní strany může namítnou, jak to, že támhle tomu koaličnímu ministrovi jsi ten rozpočet neseškrtával a mně ho chceš seškrtávat, takže má nový silný argument. To je tedy důvod, proč ta jednobarevná, byť menšinová vláda, umožňuje silnější ruku premiéra.

Moderátor (Václav Moravec):
Proto i premiér, stejně tak byste to uplatnil na Jiřího Paroubka, který také není v tomto případě silným premiérem, když i jeho rozpočet na rok 2006 je schválený s deficitem více než 70 mld. Kč.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Uvědomme si, že Česká republika bude mít reálně ten deficit menší a uvědomme si, že v současné době jediný rozumný důvod pro deficitní financování, které u nás při rostoucí ekonomice vidím, je tzv. kofinancování, to znamená z prostředků Evropské unie sice dostáváme až 70 % na některé dopravní nebo další projekty, ale my nejdříve musíme zaplatit 100 % celé částky, potom dostaneme těch 70 % a musíme doplatit dejme tomu těch 30 %, tomu se stručně říká kofinancování. Protože je zbytečné, aby tyto prostředky propadly jenom kvůli ideologickým bariérám, tak tady a pouze v tomto případě jsem pro deficit, který kryje to kofinancování, protože z toho, to se neprojí, pane Moravče, z toho se prostě postaví významné investice, které pomohou dalšímu rozvoji této země.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se tedy na to podíváte jako ekonom, 70 mld. Kč schválený deficit na příští rok tedy považujete za deficit na místě v souvislosti s tím kofinancováním?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Pokud se nyní podařilo, ale my teď mluvíme o deficitu v roce 2006, nikoliv v roce 2007 - 2013, musel bych vidět a já to neznám, když něco neznám, tak to řeknu, jako jsou teď objemy konkrétních prostředků, které jsou poskytovány z Evropské unie, musel bych vědět, jaké je tam procento kofinancování a podle toho bych pak mohl už konkrétněji říkat, jestli ten deficit se dá nebo nedá snížit.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebude to nejslabší místo ČSSD ve volbách, zadlužení a růst státního dluhu?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já si myslím, že naším nejslabším místem bude to, že nám budou vyčítat, že 3 roky ta vláda byla velmi málo akceschopná a právě proto si myslíme, že tohle dědictví bude nejslabším místem ČSSD. Za to samozřejmě nemůže Jiří Paroubek, za to mohou jeho předchůdci.

Moderátor (Václav Moravec):
Na Slovensku je téma rovná daň stejně jako tady v České republice, jak se Robert Fico, předseda sociálně demokratické strany na Slovensku, strany SMER vyrovná s tou námitkou, že u vás ony reformy, které provedla Dzurindova vláda, tak vedly k poměrně rychlému hospodářskému růstu ve vaší zemi a zároveň i ke snižování nezaměstnanosti?

Robert Fico, předseda SMER - sociální demokracie:
V žádném případě bych nedělal z reforem posvátnou krávu, promiňte za tento výraz, ale ukazuje se, že reformy přinesli velmi významné negativní jevy. Vezměme si úroveň chudoby, vezměme si další ukazatele, které v České republice nevidíme. Já bych se jednou větou vrátil k celkové zadluženosti. Tento argument podle mého názoru trochu jako v České republice se hovoří, pokulhává, protože napříč reformám, které se na Slovensku dělají, je to obrovská zadluženost Slovenské republiky, která jde také stále nahoru. Důležité ukazatele, které hodnotí veřejnost, a které lidi potřebují vidět, je skutečná životní úroveň.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, že vstoupím do vaší řeči, podle vás tedy převažují, když se ba to podíváte, podle vás převažují negativa těch reforem než pozitiva, jako je rychlý hospodářský růst, postupné snižování nezaměstnanosti a podobně?

Robert Fico, předseda SMER - sociální demokracie:
Pane redaktore, když porovnáte jakýkoliv ukazatel České republiky a na Slovensku, tak zjistíte, že v mnohých ukazatelích je Česká republika podstatně lepší. míra nezaměstnanosti, míra inflace, cenové relace a napříč tomu, že v České republice neudělali takové divoké reformy jako to udělala pravicová vláda, protože česká vláda sociálně-demokratická respektuje princip solidarity. Na Slovensku a tady už dokonce hovoří i představitelé katolické církve jsou bohatí bohatší a chudobní chudobnější. Absolutní chyba solidarita, která je typická pro Evropu jako takovou. Já jsem proto velmi opatrný v hodnocení toho, že reformy jako kdyby byly záchranným pásem pro Slovenskou republiku. Mnoho věcí, které udělala současná krajně-pravicová vláda na Slovensku, bude třeba opravit. Uvedu příklad zavedení poplatků ve zdravotnictví, zvyšování spoluúčasti pacientů na placení zdravotních služeb, jde to o několik miliard více. Podívejme, co se stalo v důchodové reformě, kde se dnes peníze odlévají z veřejnoprávní sociální pojišťovny do soukromých důchodových správ. Ze zdravotních pojišťoven udělali soukromé společnosti, jednoduše neuvěřitelné věci, které způsobují obrovské rozdíly mezi lidmi, obrovské rozdíly mezi regiony. Naše filozofie spočívá v tom, vrátit nazpět na Slovensko standardní evropský sociální model a pro nás je to, co čeští sociální demokraté dělají v Čechách, do určité míry příkladem, protože to funguje. Životní úroveň je vyšší v České republice než na Slovensku, proto je třeba být velmi opatrný při hodnocení slovenských reforem, které ani zdaleka neměly takový efekt, jak se očekávalo, pro lidi, hovořím teď převážně o lidech.

Moderátor (Václav Moravec):
To byl Robert Fico. I vám děkujeme, že jste ...

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Když dovolíte, pane Moravče, dokud je Robert Fico ještě na drátě nebo a telemostu, tak bych mu chtěl velice poblahopřát k výsledkům slovenské sociální demokracie strany SMER v posledních krajských volbách, kde jste získali z pěti županů, tam nejsou hejtmani, ale župani, tuším z osmi pět, takže to je skvělý výsledek a přál bych Robertu Ficovi, aby téhož výsledku, ne-li ještě lepšího, dosáhli i ve slovenských parlamentních volbách. Pak by se možná ukázalo, že s tou koalicí to na Slovensku nebude tak horké.

Moderátor (Václav Moravec):
Děkujeme Robertu Ficovi.

Robert Fico, předseda SMER - sociální demokracie:
Uděláme vše proto, aby i v České republice a na Slovensku byly rovnocenné vlády.


Moderátor (Václav Moravec):
Je to tedy zajímavé, že Miloš Zeman jako ve skrze líný člověk bude na roztrhání, protože přislíbil Jiřímu Paroubkovi, že se zapojí do volební kampaně v ČR, zároveň jste slíbil i Robertu Ficovi, že se zapojíte do volební kampaně na Slovensku, to znamená, že si moc Vysočiny neužijete?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já jsem to jistě slíbil Zdeňkovi Škromachovi, protože už jsem s ním teď byl před týdnem ve Zlíně a já budu rád podporovat lid, kteří podle mého názoru ČSSD pomáhají. Ale zase na druhé straně je pravda, že si ušetřím čas, protože někomu, o kom si myslím, že sociální demokracii škodí, pomáhat nebudu. Dám vám jediný příklad, já budu samozřejmě volit na své milované Vysočině a budu tam samozřejmě volit sociální demokracii.

Moderátor (Václav Moravec):
Františka Bublana?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ale nebudu volit druhého a třetího na kandidátce, protože ten druhý je poslanec, který za 8 let v parlamentu téměř nepromluvil, ten třetí je, už o něm mluvil Robert Fico, bývalý zprofanovaný ministr zemědělství, takže dám své preferenční hlasy čtvrtému a pátému, to jsou poslanci Jičínský a Schling, o kterých vím, že v tom parlamentu skutečně pracovali. Samozřejmě, dovolte mi už jenom poslední větu k tomuto tématu, že ten, kdo je teď na druhém a třetím místě, mi nebudou nadávat a budou říkat, Zeman poškozuje sociální demokracii tím, že dává své preferenční hlasy někomu jinému než nám, ale já ve skutečnosti sociální demokracii pomáhám, protože volím její kandidátku, pouze si přeji jiné pořadí kandidátů a využívám práva daného mně volebním zákonem, aby tam někteří lidé nebyli a jiní lidé, aby tam byli.

Moderátor (Václav Moravec):
To je legitimní právo. Nicméně, co si myslíte o právu, které je teď v sociální demokracii pro volebního lídra, to znamená možnost vyškrtnout někoho z kandidátky, například bývalého ministra zemědělství v Grossově vládě Palase?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Víte, je to právo, které bych za standardní situace nedoporučoval. Ale situace není standardní. Podívejte se, sociální demokracie je zaplevelená tou minulou personální genocidou, to znamená snahou odstranit všechny schopné z kandidátek a nahradit je neschopnými poslušnými sloužícími, to je věc těch dvou bývalých předsedů, kterou jim nemohu odpustit, takže za normálních okolností bych nebyl tak shovívavý třeba k nasazování nestraníků na kandidátky a příklad Slávka Jandáka v jižních Čechách minimálně ten dokazuje, že je to možné.

Moderátor (Václav Moravec):
Co David Rath?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Nevím, nemám s ním takové zkušenosti a je potřeba dát mu 100 dní jako každému jinému ministrovi.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ještě zůstanu u Davida Ratha, vám nepřišlo příliš razantní, jestliže člověk, ministr zdravotnictví ještě téměř ani nevstoupí do úřadu a už zavede nucenou správu nad největší zdravotní pojišťovnou v zemi?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já předpokládám, že svoji otázku opíráte o hluboké studium Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Moderátor (Václav Moravec):
Všech výročních zpráv, včetně usnesení vlády.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já bych radil Davidu Rathovi, protože totéž jsem dělal jako bývalý premiér, aby šlápl na kuří oko zahraničním farmaceutickým firmám, protože tam nám utíká nejvíce miliard. Ve VZP zřejmě podle těchto zpráv utíkají stamiliony, ale vy měníte téma, protože vy jste se mě ptal na jednu otázku a hned jste položil otázku druhou.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale obratný a pohotový člověk se s tím vypořádá.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ale já nejsem ani obratný, ani pohotový, pane Moravče, samozřejmě na rozdíl od vás, takže mně právě proto dovolte, abych dokončil tu odpověď. Čili, byli jsme u Slávka Jandáka, kde si myslím, že je to člověk, který sociální demokracii pomůže. Byli jsme u toho škrtání z kandidátky, já bych s velkým potěšením vyškrtl z kandidátky Michala Krause, Lubomíra Zaorálka a ještě asi 10, 15 dalších. Obávám se, že to Jiří Paroubek neudělá.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, to by byla genocida, Zemanova genocida v ČSSD.

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Ne, ne, ne, ale zcela respektuji právo volebního lídra, aby se alespoň částečně pokusil napravit tu personální spoušť, kterou on sám nezavinil.

Moderátor (Václav Moravec):
Vám to tedy přijde správné? I v demokratické straně, jestliže jsou primárky, členská základna někoho zvolí, viz. Jaroslava Palase, tak pak ho vyškrtnou z kandidátky?

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Pokud jde o Jaroslava Palase, nemám na to názor, protože tam je nějaký problém kolem Setuzy a já o tom problému vím pouze z otevřených zdrojů, a to je příliš málo, abych se k tomu mohl seriozně vyjádřit. Tam údajně byla nějaká tajná smlouva, nějaké mandátní zmocnění a o tajných smlouvách důchodce z Vysočiny nic neví. Já jsem vám jasně řekl, že ve standardní situaci bych byl proti tomuto právu lídra. Řekl jsem vám, že jsme v situaci nestandardní. Pokud jde o stranické primárky, pane redaktore, kdyby naši členové mohli opravdu vybírat mezi jednotlivými kandidáty, dát jim preferenční hlasy, kdyby jim ty organizace, které tyto kandidáty navrhují, předložily abecední seznam, případně s nějakou charakteristikou a doporučením těchto kandidátů, bylo by to naprosto v pořádku, ale víte, co se tam děje? Tam se dohodnou jednotlivé okresy, když mě zvolíš Pepíka, já ti zvolím Frantu. Na kandidátce je někdy celá řada šedivých myší, vypadají tam často velmi výrazné osobnosti, jako je třeba profesor Jičínský, kterého jsem před chvílí jmenoval a členové dostanou tenhle seznam a mohou ho přijmout a nebo zamítnout, to nejsou primárky, protože oni ho nikdy nezamítnou, protože by tam ztratili svého favorita. To je, jako když si kupujete cibuli a musíte si k ní koupit mrkev.


Moderátor (Václav Moravec):
Miloš zeman, pro tuto chvíli vám děkuji, že jste byl hostem Otázek, přeji vám vše dobré, hezký nový rok 2006, pokud ještě chvíli zůstanete s diváky programu ČT24...

Miloš Zeman /ČSSD/, bývalý premiér a předseda strany:
Já bych chtěl divákům popřát především hezké Vánoce a přátelé, mám jeden skvělý recept a to, jak prožít krásné Vánoce, bude to jenom jedna delší věta, pane Moravče. Podívejte se, radost z dárků má mít především nikoliv obdarovaný, ale darující, takže když se vám, ne že bych vám to přál, stane, že obdarovaný s kyselým úsměvem se dívá na dárek, který jste mu věnovali, nic si z toho nedělejte a mějte radost z toho, že jste mu vůbec něco dali. Hezké Vánoce.

Moderátor (Václav Moravec):
Miloš Zeman, uvidíme se za chvíli na programu ČT24 po zprávách.


Moderátor (Václav Moravec):
Nejprve však dokončíme rozhovor s exkluzivním hostem dnešních Otázek, bývalým premiérem a bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Když ohlásil Jiří Paroubek, že se v květnu uskuteční mimořádný předvolební sjezd České strany sociálně demokratické, v případě, že budete pozván, už víte, zda přijedete?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Proč bych nepřijel. Já si myslím, že ty poměry v sociální demokracii se postupně zlepšují. Vycházím z toho, že úkolem toho mimořádného sjezdu, pro který jsem ostatně v posledních měsících a letech velmi často plédoval, je především zvolit nového předsedu. A víte proč, pane redaktore? Protože prezident po volbách zcela logicky jedná s předsedy jednotlivých parlamentních stran a nikoliv s volebními lídry.

Moderátor (Václav Moravec):
Česká strana sociálně demokratická má úřadujícího předsedu Bohuslava Sobotku.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Má úřadujícího předsedu, který bohužel podle mého a nejen podle mého názoru jako významný člen Grossova i Špidlova vedení také významně nese spoluzodpovědnost za tehdejší fázi úpadku sociální demokracie. Ovšem já se kromě toho, že bych tedy podporoval tuto změnu na předsednickém postu, velice obávám i jedné věci. Ta takzvaně pravicová část, já bych spíše řekl karieristická část sociální demokracie, může vzdor předvolební rétorice inklinovat k tomu, aby se po volbách uzavřela velká koalice s ODS jenom proto, aby si uchovali nebo ještě rozšířili svoje korýtka.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale o možné povolební koalici s ODS mluví i Jiří Paroubek.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
On mluví za dvou předpokladů, tj. za předpokladu, že ČSSD vyhraje volby a za předpokladu, že se ODS vzdá svého programu. Citujte ho přesně, pane redaktore, to je vlastnost dobrých žurnalistů. No a teď abych dokončil tu myšlenku, pokud to vůbec nějaká myšlenka je. Podívejte se, kdyby k této velké koalici došlo, tak by sociální demokracie, podle mého názoru, byla pouze přicmrdovačem, učeně se tomu říká junior partner, ale já to překládám ne jako mladší partner, ale jako přicmrdovač. ODS v realizaci její modré šance, o níž jsme mluvili před chvílí, a jako taková by se naprosto zdiskreditovala v očích levicové veřejnosti, a pak by jí té levicové veřejnosti asi opravdu nezbylo nic jiného než volit mírně reformované komunisty. Takže v roce 2010 by sociální demokracie díky těm korytům, které by na čtyři roky získala, mohla skončit nikoli pouze v opozici, ale dokonce jako marginální strana. To je důvod, proč jsem pro menšinovou vládu, a to je důvod, proč jsem proti velké koalici s ODS.

Moderátor (Václav Moravec):
A zároveň jste tak popsal i důvod, proč by Bohuslav Sobotka neměl být úřadujícím předsedou, a proč by Česká strana sociálně demokratická v květnu před volbami měla zvolit Jiřího Paroubka předsedou?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Já si myslím, to není otázka sympatií, nesympatií, subjektivních dojmů, pocitů, emocí atd. to je otázka střízlivých fakt. Po volbách by měl za sociální demokracii jako její předseda jednat ten, kdo objektivně vyvedl sociální demokracii z krize. To je Jiří Paroubek. Neměl by za ni jednat, byť jako úřadující předseda, člověk, který k té minulé krizi tím, že byl prvním místopředsedou té strany, atd, atd., velmi významným způsobem přispěl. To je můj názor.

Moderátor (Václav Moravec):
Je pravda, že byste uvítal, pokud by byl místopředsedou České strany sociálně demokratické, protože se nebude volit jenom předseda, na to se čeští novináři především soustředí, ale je neobsazené jedno místo místopředsedy v případě, že Jiří Paroubek bude zvolen předsedou ČSSD, že by bylo dobré, aby se Zdeněk Škromach stal místopředsedou z vašeho pohledu?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Tak pokud jsem správně informován, tak na místo místopředsedy, uvolněné místo místopředsedy mají zájem kandidovat čtyři kandidáti, a to Michal Kraus, Milan Urban, Petr Hulinský a právě Zdeněk Škromach. Já bych byl rozhodně proti Michalu Krausovi i proti Milanu Urbanovi, a pokud jde o Petra Hulinského a Zdeňka Škromacha, tak tam jsou moje sympatie v obou případech stejné. Zdeněk Škromach se v uplynulých letech významně zasloužil o odpor proti chybám Špidlova a Grossova vedení, také ho to na posledním sjezdu stálo místo místopředsedy a Petr Hulinský má zase zkušenosti z komunální a vlastně regionální politiky, protože Praha je region a on je 1. náměstek primátora. Takže oba dva jsou podle mého názoru dobří kandidáti. Můj subjektivní názor na ty předchozí dva je krajně negativní.

Moderátor (Václav Moravec):
A co možná námitka proti Zdeňku škormachovi, to co se mu může vymstít i ve volební kampani, on je lídrem České strany sociálně demokratické ve Zlínském kraji, nezaměstnanost, poměrně stagnující míra nezaměstnanosti za sociálně demokratických vlád a za něj jako dlouholetého ministra práce a sociálních věcí?

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
No tak za prvé, teď ta míra nezaměstnanosti začala mírně klesat, ale ....

Moderátor.
Ale velmi mírně.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Uznávám, že to není silný argument. Já zastávám názor, mluvil jsem se Zdeňkem o tom několikrát, že ke snížení míry nezaměstnanosti by výrazně přispělo rozšíření programu veřejně prospěšných prací. To jest, když by někdo odmítl účast na těchto pracech, tak by byl vyřazen z programu podpory v nezaměstnanosti, protože veřejně prospěšné práce, pane Moravče, to není jenom zametání ulic a chodníků, jak se někdo domnívá, to mohou být dopravní stavby, ekologické stavby, řada aktivit na zkrášlení obcí apod. apod. Roosevelt ve svém New Dealu ve 30. letech vlastně založil na programu veřejně prospěšných prací do značné míry svoji politiku. Takže chceme-li snížit rozsah nezaměstnanosti, tak zaveďme opatření a Zdeněk Škormach ho už částečně, částečně zavádí, že nárok na tu podporu budou mít jenom ti, kdo neodmítnou, pokud nemají zdravotní důvody, účast v těch veřejně prospěšných pracech.

Moderátor (Václav Moravec):
Ještě jednou děkuji, že jste byl hostem dnešních Otázek. Přeji vám vše dobré a věřím, že do Otázek někdy zajdete i v roce 2006. Miloš Zeman, bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD. Na shledanou.

Miloš Zeman (ČSSD), bývalý premiér a předseda strany:
Mějte se hezky a na shledanou. Hezký den.

Moderátor (Václav Moravec):
Vám také.

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)