Projevy, články a rozhovory

Rozhovor Miloše Zemana s Vladimírem Krocem pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál vysílaný 1.3.2005 v 8:50

Moderátor (Vladimír Kroc):
Politika je především bojem proti blbosti a to včetně blbosti vlastní. Takové je motto knihy, která vychází právě dnes. Nese název Jak jsem se mýlil v politice. Jejím autorem není nikdo jiný, než bývalý premiér Miloš Zeman. Ten je teď u telefonu Radiožurnálu. Přeji dobrý den.

Host (Miloš Zeman):
Dobrý den.

Moderátor (Vladimír Kroc):
Povězte, je to jenom shoda okolností, že vaše kniha, která bude mimochodem pokřtěná za týden, 8. března v paláci Luxor v Praze, vychází necelý měsíc před velikonočním sjezdem ČSSD a nebo je to opravdu 250 stran vzkazů delegátům od, řekněme, důchodce z Vysočiny?

Host (Miloš Zeman):
Oboje. Podívejte se, já jsem původně předpokládal, že tu knihu napíšu o něco později. Ale protože na Vysočině 2 měsíce nenapadl sníh a já nemohl na běžky, tak jsem využil tohoto času a knihu jsem napsal. No a samozřejmě, že logicky vyšla o něco dříve, než jsem sám původně očekával.

Moderátor (Vladimír Kroc):
Kniha vzpomínek nese jistě atraktivní titul, Jak se mýlil v politice. Připouštíte, že jednou z vašich chyb bylo, že se vám nepodařilo uskutečnit slučovací sjezd s KSČM?

Host (Miloš Zeman):
Tak to jsme spíše říkal jako vtip, jako pomstu sociální demokracii za slučovací sjezd v roce 1948, který proběhl v opačném gardu. Ale teď vážně, pane redaktore, já jsem založil nový žánr politických memoárů. A protože jsem četl mnoho politických memoárů, tak musím konstatovat, že jejich autoři se vždycky chválí, jací byli geniální a jak se nedopouštěli chyb. Zatímco moje memoáry, dají-li se tak nazvat, jsou masochistické nebo alespoň sebekritické. To znamená, že pro čtenáře a případně pro budoucí politiky je daleko zajímavější analyzovat chyby než úspěchy. O úspěších věcí všichni, ale neúspěchy musí přiznat ten, kdo se jich dopustil.

Moderátor (Vladimír Kroc):
V knize připouštíte, že Václav Klaus vykonává funkci prezidenta mnohem lépe, než byste ji byl býval vykonával vy sám. Znamená to, že vás podobné ambice už opustily?

Host (Miloš Zeman):
No tak, když si tu knihu přečtete, tak zjistíte, že já jsem ty ambice nikdy neměl. Ty ambice měla členská základna sociální demokracie, která ve vnitrostranickém referendu rozhodla, že mám kandidovat na tuto funkci a mimochodem stejně tak i ve vnějším referendu rozhodli občané, kteří se tohoto referenda zúčastnili. A já jsem respektoval toto přání. Ale upřímně řečeno poté, co 27 sociálně demokratických poslanců hlasovali proti, cítil jsem se vyvázán z povinnosti dále pomáhat sociální demokracii.

Moderátor (Vladimír Kroc):
Pane Zemane, jak byste charakterizoval nynější koaliční krizi?

Host (Miloš Zeman):
V podstatě jako krizi lidí, kteří se perou o koryta a kterým jde daleko méně o občany a kterým jde v podstatě o uchování vlastních pozic.

Moderátor (Vladimír Kroc):
V ranním Radiožurnálu jsme mluvili s bývalým předsedou vlády a ČSSD, Milošem Zemanem, jehož kniha Jak jsem se mýlil v politice se právě dnes dostává na knihkupecké pulty. Děkujeme a přejeme hezký den. Na shledanou.

Host (Miloš Zeman):
Také tak, na shledanou.

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)