Projevy, články a rozhovory

Rozhovor Miloše Zemana s Danielem Takáčem vysílaný v Nedělní partii TV Prima dne 28.11.2004

(Fotografie z pořadu)


Moderátor (Daniel Takáč):
Asi jste si už teď všimli, že dnešní Nedělní partie nebude úplně tradiční. Tak trochu jsme si vyrazili z pražského studia a vyrazili jsme si do jednoho domu, do jednoho domku na Vysočině, čímž už je dost jasně dáno, kdo bude mým dnešním hostem v Nedělní partii. Bude jeden jediný host, a sice někdejší předseda vlády ČR a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. I když je to speciální Nedělní partie, tak přece jen jedna věc zůstává tradiční, a sice otázka pro vás, o které můžete hlasovat během našeho vysílání, které, a to samozřejmě musíme přiznat, je předtočeno den před tím, než Nedělní partii vysíláme. Nicméně vy hlasovat můžete. A na co se dnes ptáme? Ptáme se: Měl by se Miloš Zeman vrátit do vysoké politiky? Ano, nebo ne? Pakliže chcete hlasovat ano, tak zavolejte na telefonní číslo 776 999 001. Pakliže chcete hlasovat ne, tak vytočte telefonní číslo 776 999 002. Můžete posílat i krátké textové zprávy ve formátu PRIMA NP ANO, nebo NE podle toho, kterou odpověď vyberete. A tuto krátkou textovou zprávu pošlete na číslo 900 11 10. Už jsme na vás připraveni. Takže já připomenu ještě otázku, na co se dnes ptáme: Měl by se Miloš Zeman vrátit do vysoké politiky? Ano, nebo ne? No a my už si pojďme povídat společně v Nedělní partii.

Miloš Zeman:
Ale než si budeme povídat, protože tuhle otázku jste mně předem neřekl, tak já doporučuji všem televizním divákům, aby hlasovali ne. Toto doporučení mohu dát z toho prostého důvodu, že kdybych se sám někdy účastnil televizní ankety, tak bych na tuto otázku také odpověděl ne.

Moderátor (Daniel Takáč):
Možná budete moci telefonovat právě proto, že to předtáčíme a vysíláme až zítra.

Miloš Zeman:
Nebudu.

Moderátor (Daniel Takáč):
Takže telefon Vám bude k dispozici. Nicméně ponecháme divákům, aby se rozhodli sami, jak budou v naší anketě hlasovat. Dobrá. Vy jste poměrně dlouhou dobu, více než dva roky odmítal jakékoli významnější mediální, řekněme, televizní vystoupení. Proč?

Miloš Zeman:
No, tak já je odmítám i dosud.

Moderátor (Daniel Takáč):
A proto my děkujeme, že jste přijal naše pozvání.

Miloš Zeman:
A když lidé chtějí, abych s nimi mluvil, a opakuji to několikrát, tak já, i když tak nevypadám, jsem v podstatě dobrosrdečný člověk a říkám jim: Tak do Prahy samozřejmě za vámi nepřijedu, ale když na tom tak trváte, tak navštivte moji jezevčí noru, třeba se setkáte s jezevcem, který bude v relativně dobré náladě, bude najeden, bude napit, bude vyspán, jo? No a můžeme si popovídat, takže proto jste vy dnes tady a ne já u vás v Praze.

Moderátor (Daniel Takáč):
A nemůžeme to chápat třeba tak, že situace je taková, že máte lidem co říct jako politik?

Miloš Zeman:
Tak to musí vědět ti, kdo se mě ptají. Já jsem se nikdy o mediální vystoupení neucházel a jenom aktivní politici se cpou zcela oprávněně do televize nebo do novin, aby jejich názory byly slyšet. Čili já nevím, jestli mám co říct. Jste Vy, abyste se mě na to zeptal.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, já to tedy řeknu jinak. Když budu konstatovat: Miloš Zeman stále má co říct jako politik, budete souhlasit s tímto tvrzením?

Miloš Zeman:
Já si myslím, že je to stejně málo důležité, jako kdybych to o sobě řekl já. To musí říct vaši diváci, rozhlasoví posluchači nebo čtenáři novin, ani já, ani Vy to říct nemůžeme.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, nicméně pojďme okomentovat stávající politickou situaci České strany sociálně demokratické, tj. strany, která Vám musí být velmi blízká, když jste ji tak dlouho vedl. Připomenu několik čísel, promiňte. Eurovolby - sociální demokracie získala pouhé dva mandáty, krajské volby, které se nedávno konaly, 14 % hlasů, přesně to bylo 14,3, senátní volby, které proběhly také teď na podzim, žádný nový senátor pro Českou stranu sociálně demokratickou. Nejnovější průzkumy veřejného mínění - agentura STEM 13,5 % hlasů, preference České strany sociálně demokratické, agentura CVVM 12,5 % hlasů. v obou případech hlasů by ČSSD skončila až na třetím místě, první ODS, druzí komunisté. Jak byste, a poprosím jedno slovo, ohodnotil letošní volební výsledky ČSSD.

Miloš Zeman:
Jedno slovo? Porážka.

Moderátor (Daniel Takáč):
A proč podle Vás ČSSD tedy byla poražena, když jste použil slovo porážka?

Miloš Zeman:
Proč? Víte, to jsou dva typy voleb a rozdělme ty dvě skupiny na krajské a senátní...

Moderátor (Daniel Takáč):
Můžeme... Ano.

Miloš Zeman:
... jako jeden blok a na ty eurovolby, které jsou celostátní, jako druhý blok. Můj názor, který samozřejmě nikomu nevnucuji, zní, že ty negativní výsledky voleb v obou případech, v obou blocích mají dvě různé příčiny, a i proto je nelze srovnávat, jak se někdy děje.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, vezměme, začněte, kterými chcete.

Miloš Zeman:
Samozřejmě. Takže pokud jde o krajské a senátní volby, tak tam si myslím, že rozhodujícím faktorem jsou osobnosti, osobnosti kandidátů samozřejmě. A ty buď máte, nebo nemáte. Program je samozřejmě také důležitý, ale řekl bych, že je až na druhém místě za těmi osobnostmi. Nu a když kandiduje někdo, kdo za sebou nemá zkušenost s úspěšným řízením města, obce nebo třeba i podniku, někdo, kdo je veřejnosti příliš málo znám, anebo je jí znám negativně, tak zákonitě u voličů propadne, ať je ta volební účast jakkoli vysoká, nebo jakkoli nízká. No a sociální demokracie dlouhodobě trpí určitým nedostatkem osobností, podle mého názoru se tento proces v posledních dvou letech zrychluje. A já tomu s expresívností sobě vlastní říkám personální genocida sociální demokracie.

Moderátor (Daniel Takáč):
Že ubývají osobnosti?

Miloš Zeman:
Že spíše ubývají, než aby přibývaly. A když v podstatě takový ten šedivý průměr, který nikoho nepohorší, dáte na kandidátku, tak se nemůžete setkat s volebním úspěchem. No a pokud jde o tu druhou skupinu, tzn. o ty celostátní volby, v daném případě o eurovolby, tak tam si myslím, že u jednotlivých stran hrají roli jako podstatné faktory vedle těch osobností jejich programy. Opoziční strana to má vždycky o něco jednodušší. Já jsem zažil obě pozice - opoziční i vládní strany. A vím, že hlavní úlohou opozice je kritizovat vládu, ale přitom nabídnout alternativní program. Vládní strana má dobrou situaci tehdy, když ta vláda vládne dobře, když je občany jako dobrá, úspěšná vláda vnímána. A má o to horší pozici, když je považována za špatnou vládu. Takže jestliže sociální demokracie podle mého názoru prohrála krajské a senátní volby díky totálnímu nedostatku skutečných osobností, teď nemluvím o lidech, které se za osobnosti považují, těch je daleko víc, tak prohrála ty evropské volby díky tomu, že ustoupila od svého původního volebního programu, díky tomu, že nebyla schopna dodat přesvědčivé kandidátky na eurokandidátku a skutečných odborníků na zahraniční politiku se naopak sama zbavila, nu a upřímně řečeno i díky tomu, že občané mají pocit, že ta vláda, když to řeknu velmi jemně, vládne slabě.

Moderátor (Daniel Takáč):
Já doplním ještě jeden důvod, který není mým důvodem samozřejmě. Je to důvod dnešního vedení ČSSD, které říká, že volby dopadly špatně proto, že voliči sociální demokracie nepřišli k volbám. Dokonce se objevuje i názor, že to není žádná tragédie. To tvrdí příkladmo šéf plzeňské organizace Václav Šlajs, který řekl: Porážka je někdy cennější než vítězství, protože strana potřebuje sebereflexi. Pokud někdo zpychne, tak potřebuje dostat drobet přes hubu, cituji doslova. Voliči ČSSD nepřišli k volbám. Je to ten důvod a tím důvodem, proč nepřišli, je to, co jste říkal?

Miloš Zeman:
Pane Takáči a odkud Vy, pokud nemáte křišťálovou kouli, víte, že to byli voliči ČSSD, kdo nepřišel k volbám? Vždyť to mohli být klidně i voliči desítek jiných politických stran, které v těchto volbách kandidovaly.

Moderátor (Daniel Takáč):
No, kdyby přišli všichni voliči ČSSD, tak by asi tato strana ty hlasy dostala, pokud by voliči ČSSD nevolili někoho jiného.

Miloš Zeman:
Kdyby přišli všichni bývalí voliči ČSSD z let 96, 98 nebo 2002, měl byste naprostou pravdu. Ale nevím, jestli znáte Ezopovu bajku o kyselých hroznech.

Moderátor (Daniel Takáč):
Rád si ji poslechnu.

Miloš Zeman:
Já myslím, že ji znáte, takže Vám ji nebudu opakovat. Ale kyselé hrozny, kde liška říkala: Ty hrozny, které byly příliš vysoko, jsou beztak kyselé, a proto o ně nebudu usilovat, tak ty kyselé hrozny jsou v daném případě obsaženy právě ve tvrzení, že nepřišli voliči ČSSD. To, že lidé přestali věřit politice, je společná chyba všech politických stran. A nejít k volbám je způsob volby. Já sám tento způsob nesdílím, nemyslím si, že je správný, ale respektuji ho. To znamená, že určitým způsobem volili i lidé, kteří nevolili, protože tím zvýšili ty šance, které jim dali voliči ostatních politických stran. Takže ještě jednou já popírám tvrzení, že neúčast ve volbách sociální demokracii nutně poškodila. Pokud jde o to tvrzení pana Šlajse, tak s tím bych podmíněně souhlasil. Ano...

Moderátor (Daniel Takáč):
Teď máte na mysli to, že strana, a opět budu citovat, potřebuje dostat přes hubu?

Miloš Zeman:
No, to sice taky, ale především to, že porážka může očistit. Zdůrazňuji to slovo "může". Reakce na porážku, kterou teď spíše spatřuji, spočívá v tom, že se vlastně nic neděje, že jsme dokonce popojeli o 6 % při srovnání evropských a krajských voleb atd. atd. Já si myslím, že tohleto je strkání hlavy do písku. A jistě ode mě nebudete chtít, abych Vám pro změnu vykládal bajku o pštrosovi, který strká hlavu do písku, to snad znáte. Takže jestliže sociální demokracie skutečně projde kritickou sebereflexí, jestli najde odvahu říci si, jaké jsou příčiny toho, že se z nejsilnější strany už pomalu stává stranou okrajovou, tak tehdy a jen tehdy bude tato porážka užitečná. Bude-li dál strkat hlavu do písku, dočká se dalších porážek.

Moderátor (Daniel Takáč):
A je toho strana v současné době schopna?

Miloš Zeman:
Já si myslím, že toho by měli být schopni všichni její členové, pokud se cítí být sociálními demokraty. Já se cítím být řadovým členem sociální demokracie, který neaspiruje na žádné funkce, protože už jich měl v minulosti víc než dost. Ale i jako u řadového člena je mojí samozřejmou povinností ne jenom kritizovat ty porážky a ty slabiny, ale také něco konkrétního navrhnout. Já jsem navrhl třináct bodů, které teď kolují stranickou veřejností, třináct bodů, jak zlepšit práci sociální demokracie. Tím jsem odvedl svoji práci a ať teď tu práci odvedou i další.

Moderátor (Daniel Takáč):
Ještě se zeptám na volební kampaň. Jaký vliv podle Vás volební kampaň měla na výsledky ČSSD?

Miloš Zeman:
No, tak na rozdíl od většiny novinářů, kteří s inteligencí jim vlastní před volbami psali o této volební kampani jako velice úspěšné, aby otočili až po volbách, tak já jsem při nejrůznějších setkáních vždy tvrdil, že jsem nezažil stupidnější volební kampaň sociální demokracie než v tomto případě. A pokusím se vám jen velmi stručně vysvětlit proč. Představte si, že organizujete tzv. hvězdný koncert, na němž vystoupí známá zpěvačka, inkasuje nemalý honorář, ne, že bych jí ho záviděl, já zpívat neumím, a poté prohlásí, že stejně sociální demokracii volit nebude. Já si velice vážím Lucie Bílé, že zpívá ODS zadarmo, z přesvědčení a patrně ji také volí. Ale hvězdný koncert tohoto typu je z důvodů, které jsem se vám snažil vysvětlit, kontraproduktivní. Druhý příklad: Představte si, pane Takáči, že procházíte ulicí, na prvním nároží té ulice Vás vítá billboard třebas Mirka Topolánka a pod tím je napsáno: Jsem občanský demokrat. Přijdete k druhému nároží a tam se na Vás cení Miroslav Kalousek a na jeho billboardu je napsáno: Jsem křesťanský demokrat. Myslím, že nemusím pokračovat, protože třetí billboard si domyslíte. A já se Vás zeptám, pane Takáči, proč by se také člověk, bývalý politik nemohl ptát moderátora: Zvýší se úroveň Vaší informovanosti byť o milimetr, když se tohleto o těch třech lidech dovíte?

Moderátor (Daniel Takáč):
Teď je otázka, jak velkou informovanost bych měl nebo mám já ohledně všech těch třeba tří politiků, které jste jmenoval.

Miloš Zeman:
Ano, takže Vy se např. domníváte, že Topolánek je sociální demokrat, Kalousek je občanský demokrat a Gross...

Moderátor (Daniel Takáč):
Ne, to se rozhodně nedomnívám. Nicméně vaše strana se pro tuto mediální strategii rozhodla. Podle Vás se rozhodla špatně?

Miloš Zeman:
Ano, ano, přesně tak, kromě toho to bylo příšerně drahé.

Moderátor (Daniel Takáč):
A co byste... Jak měla ta kampaň tedy vypadat třeba?

Miloš Zeman:
Tak já místo toho, abych dával knížecí rady z Vysočiny, upozorním, že v době, kdy jsme vedli předtím kampaně, jsme nepořádali žádné hvězdné koncerty, ale poctivě jsme objeli celou republiku s jedním poněkud zchátralým autobusem, který se jmenoval Zemák. Měli jsme přímý kontakt s voliči, s lidmi, kteří si nepřišli poslechnout zpěváky, ale politiky. A jediná písnička, kterou jsme při tom používali, byla poslední protestní píseň Karla Kryla, která se jmenovala Demokracie rozkvétá. Takže myslím si, že sociální demokracie se má vrátit k voličům, ne k těm snobským voličům, ale k voličům, kteří jsou přirozenou voličskou základnou sociální demokracie. Kdysi jsem mluvil o straně pro dolních 10 miliónů, já si myslím, že dnes je z toho bohužel strana pro určitých horních 10, nebo možná 100 tisíc, strana různých megaparty, strana různých klientelistických vazeb. A je mi líto, že se k tomu tato strana propracovala, a hledám cestu, jak tomu zabránit.

Moderátor (Daniel Takáč):
Když se podíváme dále ještě na volební výsledky, tak preference Občanské demokratické strany se pohybují kolem 30 %. Ostatně tak dopadly i skutečné volební výsledky, tam to bylo přes 30, i přes 40 % v některých krajích ČR. Proč to tak je? I v tom málu, proč to tak je?

Miloš Zeman:
Tak stejně tak, jako jsme měli ty dva bloky, tak si myslím, že ty faktory jsou odlišné v obou blocích. Podívejte se, pokud jde o preference ODS v krajských a v senátních volbách, tak tady platí to, co jsem nejenom říkal o nedostatku osobností v sociální demokracii, ale musím objektivně uznat, že Občanská demokratická strana má množství skutečně výrazných osobností na komunální a regionální úroveň. A i k politickému protivníku máme mít jistou elementární úctu. Takže hlavní faktor, a o to se zasloužila ODS, jejího úspěchu krajských a senátních voleb je dostatek osobností v této politické straně, které za ni kandidovaly. Ale teď Vás možná překvapím, pane Takáči. Hlavním faktorem toho, že preference ODS v celostátních volbách jsou tak vysoké, jako jsou, tak hlavním faktorem není genialita ODS. Já si dovedu představit, jak bych rozcupoval naprosto imbecilní program, který se jmenuje Modrá šance, naprosto idiotský nápad s 15 % rovnou daní...

Moderátor (Daniel Takáč):
Já bych poprosil, kdybychom takto dopodrobna do toho nešli, protože tady není zástupce ODS, který by se tomu mohl bránit. To není zcela korektní.

Miloš Zeman:
Ano, ale vzpomínám si, jak jsem v daleko obtížnějších podmínkách kritizoval kupónovou privatizaci. A jde o to, že tento program, ta Modrá šance, dobře, za jednu větu od něho odejdu, je natolik slabý, že je snadno kritizovatelný, ale pouze tehdy, když ten, kdo kritizuje, má důvěru občanů a když sám prokázal, že jeho program je lepší. Takže shrnuji: O vysoké preference Občanské demokratické strany na celostátní úrovni se podle mého názoru třikrát bohužel nejvíce zasloužila Česká strana sociálně demokratická.

Moderátor (Daniel Takáč):
A když vemete tu politickou situaci takovou, jaká tady je, měly by být předčasné volby?

Miloš Zeman:
Já jsem mnohokrát řekl, že se cítím i nadále být sociálním demokratem. A jako sociální demokrat bych si samozřejmě nepřál, aby moje strana utrpěla drtivou porážku, v předčasných volbách by ji zcela určitě utrpěla. Bude-li bez té kritické sebereflexe pokračovat tímto směrem dál až do roku 2006, tak ji samozřejmě utrpí i ve volbách v roce 2006. Ale tady alespoň zbývá, dejme tomu, jiskřička naděje, že snad po těch několika výprascích si ti lidé, především členská základna, kteří jsou někdy více sociálními demokraty než funkcionáři, uvědomí, že nechceme-li skončit jako občanské hnutí jako národní socialisté, nechceme-li být vytlačeni zcela reformovanou komunistickou stranou, tak tato strategie je doslova sebevražedná.

Moderátor (Daniel Takáč):
Vy už jste vyzýval, a tuším, že to bylo v dubnu tohoto roku, před volbami do Evropského parlamentu, bylo to v Mostě, aby byl svolán mimořádný sjezd ČSSD, aby odstoupil Vladimír Špidla, aby odstoupil Stanislav Gross. Vladimír Špidla už odstoupil po prohraných eurovolbách. Měl by teď odstoupit Stanislav Gross?

Miloš Zeman:
Já si myslím, že to rozhodne sjezd. Já nejsem a nechci být delegátem sjezdu, takže...

Moderátor (Daniel Takáč):
O odstupování nerozhoduje sjezd, odstoupit může sám.

Miloš Zeman:
... jak vidíte, na Vaši otázku odpovídám i tím, že kdybych se chtěl do politiky vrátit, tak bych si patrně přál být delegátem sjezdu. Ale v každém případě platí, že, a to říkám jako člověk, který kritizoval Vladimíra Špidlu i Stanislava Grosse, my nemůžeme na jednoho obětního beránka naložit všechny viny sociální demokracie. My nemůžeme tvrdit, že za všechno může jeden člověk. Já si myslím, že ta chyba je daleko hlubší, že ta chyba je systémová a že spočívá v tom, že v sociální demokracii panuje, ač je to solidaristická strana, něco, jako je česká závist. Já vám, když dovolíte, řeknu jednu krásnou anekdotu o české závisti: Modlí se Čech k bohu a říká: Panebože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí. A bůh ho laskavě přeruší a říká: A Ty, můj synu, bys jistě také chtěl mít takovou kozu, že? A Čech zavrtí hlavou a říká: Ne, Hospodine, já bych chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla. A toto je česká závist, která by neměla být obvyklá v sociální demokracii, ale bohužel i tam je. Takže je-li někdo úspěšný, tak mu ti ostatní, méně úspěšní často nepomáhají, ale naopak hází klacky od nohy. A znamená to, že nakonec se do funkce dostane někdo, kdo nikomu nevadí. Ale ten, kdo nikomu nevadí, nikomu nepřekáží, není kontroverzní osobnost, není dokonce vůbec žádná osobnost, nedokáže žádné politické straně vyhrát volby.

Moderátor (Daniel Takáč):
A kdo komu tedy hází klacky pod nohy uvnitř ČSSD?

Miloš Zeman:
Já si myslím, že ze sociální demokracie odešli mnozí lidé, kteří podstatnou měrou přispěli k tomu, že tato strana uspěla ve volbách v roce 96, ještě více v roce 98 a že vláda byla úspěšná, protože jenom proto jsem vyhráli i volby v roce 2002. A protože bych nechtěl příliš dlouho na toto téma mluvit, dám vám jenom jeden jediný příklad. Vy si vzpomenete, že jsem naši eurokandidátku s těmi 8,5 % označil za druhou ligu, a mnozí se proto na mě zlobili. Dobrá, kdybychom neměli koho na tu eurokandidátku jiného dát, tak by taková kritika byla možná nespravedlivá. Ale my jsme měli např. bývalého ministra zahraničí a bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana, my jsme měli současného předsedu zahraničního výboru Vladimíra Laštůvku. A ti na té kandidátce nebyli, resp. byli původně na nevolitelných místech, a proto sami odstoupili. Zatímco např. komunisté dali do čela své kandidátky jistě také kontroverzního Mílu Ransdorfa, ODS tam dala jistě také kontroverzního Jana Zahradila. Prostě ty strany měly odvahu a, já bych řekl, politický talent. Sociální demokracie vsadila na šedivé myši, které nikomu nevadily, ale také nikoho nepřitáhly.

Moderátor (Daniel Takáč):
Kdo vedl vaši kandidátku ČSSD do eurovoleb?

Miloš Zeman:
Byl to Libor Rouček, což byl...

Moderátor (Daniel Takáč):
Váš někdejší spolupracovník.

Miloš Zeman:
... což byl mluvčí vlády, velice hodný člověk, velice vzdělaný člověk. Ale my se teď přece nebavíme o tom, kdo je hodný a kdo je vzdělaný. My se bavíme o tom, kdo dokáže přitáhnout voliče. A to Libor Rouček zcela nesporně nedokázal.

Moderátor (Daniel Takáč):
Promiňte. Já se ale musím ještě trošku vrátit ke Stanislavu Grossovi. Ta otázka zněla, jestli on by měl odstoupit. Vy jste mi odpověděl, že o tom rozhoduje sjezd, ale o rezignaci nemusí rozhodovat sjezd. Měl by Stanislav Gross odstoupit, anebo ještě ukázat, že něco umí, a třeba on učinit tu sebereflexi?

Miloš Zeman:
Já znám Stanislava Grosse velice dlouho, a odpovídám Vám tedy upřímně a na rozdíl od něj to nebude fiktivní upřímnost. Já se domnívá, že Stanislav Gross v čele sociální demokracie této straně neprospívá.

Moderátor (Daniel Takáč):
Ale jak Stanislava Grosse, tak Vladimíra Špidlu jste vlastně do té vysoké politiky přivedl Vy. Hodnotíte to zpětně jako svoji chybu, že jste tak učinil?

Miloš Zeman:
Já jsem mnohokrát a mnohokrát přiznal, že to byla moje chyba. Když jsem se měl rozhodovat, protože byli v podstatě tehdy jenom dva kandidáti, tj. Vladimír Špidla a Stanislav Gross, mezi nimi, tak jsem vycházel z toho, že u Vladimíra Špidly je hlubší vzdělání, daleko hlubší životní zkušenosti a, řekl bych, jistá nezkorumpovatelnost, alespoň jsem v to tehdy věřil. A přiznal jsem, že jsem si neuvědomil, že vedle korumpovatelnosti penězi existuje také korumpovatelnost mocí. U Stanislava Grosse nic z toho bohužel nebylo, přičemž máme-li být objektivní, tak minimálně ten věk mu nelze vyčítat, za ten on nemůže. Nu, ale uvědomte si, pane Takáči, jednu věc: Být ať už předsedou silné politické strany nebo tím spíše předsedou vlády je něco jako stát sám na vrcholu hory, kde je zima, kde fouká vítr a kde jste zoufale sám. Je to strašlivá zátěž, zátěž, která se možná dá trošku srovnat s kosmickými lety. A je to i strašlivé riziko a Vladimír Špidla pod touto zátěží, ač byl podle mého názoru vybaven lépe než Stanislav Gross, selhal. A já si myslím, že nyní, když odešel z těchto dvou funkcí, i když považuji za chybu, že se stal eurokomisařem, je zapotřebí se k němu chovat s jistým soucitem právě proto, že je to obrovská zátěž, pod kterou se mnozí lidé zlomí.

Moderátor (Daniel Takáč):
Přes to já Vám tady ocituji, co napsal francouzský Le Figaro. Bylo to letos v červnu, je docela zajímavý článek právě na adresu Vladimíra Špidly: Česká sociální demokracie přišla v osobě Vladimíra Špidly o možná nejčestnějšího a nejkompetentnějšího politika, jakého od sametové revoluce v roce 89 měla. Straničtí aparátčíci v čele s bývalým premiérem Milošem Zemanem a s podporou médií, která přeháněla důsledky nepopulárních reforem nutných k přizpůsobení se evropským normám, nakonec zdolali člověka, který zemi přivedl do Bruselu. Všechny zraky se teď upírají na ambiciózního a populárního nástupníka Stanislava Grosse. Toho už jako velmi mladého vrhl na scénu Miloš Zeman - ještě, než překypující ctižádostivost žáka začala učitele popuzovat, píše 29. června Le Figaro.

Miloš Zeman:
No, tak musím konstatovat, že Le Figaro nemá informace o zasedání ÚVV ČSSD 26. června, protože jinak by nemohl napsat takový nesmysl. Vladimíra Špidlu svrhnul Stanislav Gross. Já mám ve straně minimální vliv a nechci tento vliv rozšiřovat. A moji stoupenci v ústředním výkonném výboru, jsou-li tam jací, tak by rozhodně nedokázali 103 hlasy z asi 180 rezignovat nebo volit, hlasovat pro rezignaci Vladimíra Špidly a nedokázali by ani hlasovat proti návrhu usnesení, že Vladimír Špidla má dále vést koaliční vládu. Jinými slovy toto je příklad totální neinformovanosti. Já jsem si přál, aby Vladimír Špidla odešel, právě proto, že nezvládl svoji roli. A umění odejít je velké umění, pane Takáči. Nicméně znovu opakuji, že ho svrhl někdo jiný, tj. ten, kdo měl v ústředním výkonném výboru dostatečnou podporu. A právě proto jsem říkal na onom zasedání, že bychom neměli všechnu vinu svalovat na Vladimíra Špidlu, že bychom neměli zapomenout na to, že ta strana má, ne-li kolektivní vedení, tak alespoň vedoucí tandem. A tandem, jak dobře víte, jsou dva lidé, nikoli jeden.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, ještě na chviličku si dovolím zůstat v Evropě. To je zpráva ČTK ze začátku letošního roku: Umlčet Zemana, který stále kritizuje vládu a vedení ČSSD, měla nabídka funkce evropského komisaře, se kterou za ním přijel Škromach. Špidla byl připraven Zemana nominovat. Dostal jste tuto nabídku? Prosím jasné vyjádření.

Miloš Zeman:
Budu naprosto jasně konstatovat, že žádnou formální nabídku na evropského komisaře jsem nedostal. A neformální nabídky nejrůznějších funkcí, zdůrazňuji neformální nabídky, které jsem za uplynulé dva roky dostal, jsem vesměs naprosto jednoznačně odmítl z toho prostého důvodu, že po zkušenosti s prezidentskou volbou, kdy jsem respektoval názor členské základny vyjádřený ve vnitrostranickém referendu, jsem se rozhodl, že o žádné další funkce se nebudu pokoušet, tím méně o ně usilovat prostě proto, že svoji práci jsem odvedl a teď prožívám docela pěkný podzim života.

Moderátor (Daniel Takáč):
Takže když říkáte formální nabídka, tak se to mohlo stát tady na Vysočině, Zdeněk Škromach sem přijel a zeptal se Vás, jestli byste nechtěl být evropským komisařem?

Miloš Zeman:
Prosím Vás, návštěvy na Vysočině jsou soukromé návštěvy. A i když se o mně neříká, že jsem příliš zdvořilý, tak respektuji alespoň tu elementární zdvořilost, že o soukromých návštěvách se nemluví. Odpověď na Vaši otázku zní, že pokud existovaly neformální nabídky, odmítl jsem je, protože se domnívám, že např. Pavel Telička byl člověk, který měl šanci být úspěšným eurokomisařem, a jeho odvolání, aby se vytvořila trafika pro někoho jiného, pokládám za velmi, velmi hrubou chybu, která sociální demokracii, ale co je horšího, i ČR uškodila.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, jak Vladimíra Špidlu i Stanislava Grosse jsme tady probrali. Pojďme k programu České strany sociálně demokratické. O něm jste mluvil, že je také jednou z příčin vaší volební porážky, resp. jeho zrazení. Vy jste použil i slovo zrada.

Miloš Zeman:
Ano.

Moderátor (Daniel Takáč):
V čem ČSSD nejvíce zradila svůj program?

Miloš Zeman:
Podívejte se, já jsem původní profesí ekonom, i když jsem se potom věnoval prognostice, ale prognostika k ekonomii má poměrně blízko. A mnohokrát jsem se přesvědčil o tom, že základem jakéhokoli volebního programu je koneckonců ekonomická, tedy hospodářská politika. Řekl jsem základem, nikoli vším. Sociálně demokratická hospodářská politika by měla být založena na solidaritě, tzn. i na vyšší daňové zátěži, na přerozdělování a na silnějším vlivu státu, tedy na všem tom, co ze svého hlediska oprávněně kritizuje pravice. Ať to kritizuje. Solidarita mj. znamená, že kladete velký důraz na přímé daně, které vybíráte na základě příjmu nebo zisku a menší důraz na nepřímé daně, které platí všichni ze spotřeby. Sociální demokracie měla ve svém volebním programu v roce 2002 závazek posílit význam přímých daní a snížit význam daní nepřímých. Stal se pravý opak v praktické politice této strany. A není-li toto zrada volebního programu, pak nevím, co to znamená slovo zrada. Nu a dodal bych snad už jenom to, že protože až donedávna ve vládě nebyl jediný ekonom, tak hospodářskou politiku údajně sociálně demokratické vlády, tzn. to nejdůležitější, pane Takáči, ve skutečnosti formovali ekonomičtí odborníci Unie svobody, tedy pravicoví ekonomové. A já si myslím, že v tom je jedna z dalších příčin slabosti této vlády, že její koaliční partneři, zejména pak Unie svobody ji v podstatě vydírají a že znemožňují realizovat sociálně demokratický program.

Moderátor (Daniel Takáč):
Takže by lidovci a unionisté nebo řeknu to možná obráceně, unionisté a lidovci měli z vlády odejít, jak jste říkal.

Miloš Zeman:
Počkejte.

Moderátor (Daniel Takáč):
Vadí Vám pouze toto, že prosazují oni více ze svého programu než ČSSD?

Miloš Zeman:
Že prosazují více ze svého programu, než by odpovídalo jejich volebním výsledkům. My jsme např. v programu měli majetková přiznání, která by konečně odlišila lidi, kdo zbohatli poctivě, a takových lidí je hodně a já si jich vážím, od lidí, kteří zbohatli podvodem. Ve sněmovně je 111 levicových hlasů ze 200 poslanců, takže majetková přiznání by se poměrně snadno dala prosadit. Ale lidovci a unionisté zabránili majetkovým přiznáním, tzn. realizaci jednoho ze stěžejních programových bodů sociální demokracie.

Moderátor (Daniel Takáč):
Víte co, ale Vy sám říkáte, že když už se na něčem dohodnete, tak dohoda je svatá a dohoda se dodržuje. A jestliže se tyto tři strany dohodly, že majetková přiznání nebudou, tak by být neměla, i když je 111 levicových hlasů.

Miloš Zeman:
Ano, ale oni se na tom neměli dohodnout, pane Takáči, a sociální demokracii k takové dohodě nikdo nenutil. Víte, dohody uzavíráte buď proto, abyste splnili nebo naplnili nějaký program. A to je v pořádku. Anebo proto, abyste si udrželi funkce. A to už v pořádku není. Kdy se zdravíte dobrý každý den a když se těšíte, že v těch funkcích dožijete alespoň do června roku 2006, tak se tam najednou vytrácí smysl té funkce, to, že ta funkce je prostředek, nástroj, nikoli cíl sám o sobě. To ministerské křeslo může být pro některé lidi takovou vábničkou, takovým lákadlem, že opustí i stěžejní body programu, a teď jsme si to řekli na dvou naprosto konkrétních příkladech, jenom, aby se u toho korýtka udrželi. Já si myslím, že až odejdou z politiky, tak je bude hanba fackovat.

Moderátor (Daniel Takáč):
A měli by tedy lidovci a unionisté jít z vlády pryč?

Miloš Zeman:
Já si myslím, že tam především nikdy neměli přijít.

Moderátor (Daniel Takáč):
Dobrá, ale jsou tam. Já se ptám na budoucí řešení.

Miloš Zeman:
A kdyby byla situace taková, že by křesťanští a sociální demokraté měli dohromady v parlamentě většinu, byl bych pro koalici těchto dvou stran. Ale protože ji nemají a na rozdíl od křesťanské demokracie Unie svobody není programově slučitelná s programem sociální demokracie, tak si myslím, že menšinová vláda, i když teď už je to velice těžké, by byla lepším řešením než naprosto bezzubá a akce neschopná vláda většinová. Ale znovu opakuji, je to můj subjektivní názor a já ho nikomu nevnucuji, říkal jsem ho Vladimíru Špidlovi před volbami i po volbách, říkal jsem ho i Stanislavu Grossovi, říkám ho veřejně jako občan a jako sociální demokrat. Ale ať sjezd rozhodne, zda chce v této kvazivětšinové vládě, kde sociální demokracie má svázané ruce i nohy, pokračovat, nebo nepokračovat.

Moderátor (Daniel Takáč):
Minulou sobotu ohlásil svou kandidaturu na předsedu ČSSD pan Zdeněk Škromach, místopředseda strany, místopředseda vlády. Byl by podle Vás lepším předsedou než Stanislav Gross?

Miloš Zeman:
Tak já budu podporovat každého kandidáta na předsedu sociální demokracie, který vyhoví třem podmínkám: Zaprvé že bude chtít návrat k původnímu volebnímu programu sociální demokracie a přestane se zrazováním voličů, zadruhé, že bude z důvodů, které už jsme probrali, zastávat koncept menšinové jednobarevné, sociálně demokratické vlády, a ta třetí, velmi lidská podmínka je, že to nebude podrazák, protože stejně tak jako ve sportu nemají existovat fauly a, jsou-li, mají být trestány, tak podrazy v politice přinášejí krátkodobý úspěch, ale dlouhodobě se nevyplácejí.

Moderátor (Daniel Takáč):
Předpokládám, že tohle podle Vás je Zdeněk Škromach, ty důvody, které jste teď jmenoval.

Miloš Zeman:
A Zdeněk Škromach splňuje všechny tyto tři podmínky, přičemž vůbec nevylučuji, že nějaký další kandidát, který se ale zatím neobjevil, by je mohl splňovat rovněž.

Moderátor (Daniel Takáč):

A když se budu ptát dál na Zdeňka Škromacha, je on tím, kdo by byl schopen vést stranu k takovým výsledkům, jaké jste dosáhl Vy třeba?

Miloš Zeman:
Pane Takáči, každý odpovídá za svoje výsledky a existuje taková hořká anekdota, že mezi minulým a současným vedením sociální demokracie není vlastně žádný rozdíl, protože oboje dokázalo změnit preference sociální demokracie o 20 %. Ale když zanecháme hořkých anekdot, tak si myslím, že toto by měl rozhodnout sjezd a že sjezd by neměl propadnout jedné fikci - že výměnou vedoucí osobnosti, která je, jak říkají matematici, nutnou, ale nikoli postačující podmínkou, se stane zázrak a že někdo na bílém koni tu sociální demokracii zachrání. Já jsem navrhl daleko hlubší, systémovou změnu sociální demokracie v těch zmíněných třinácti bodech. A teprve tato změna ji může zachránit.

Moderátor (Daniel Takáč):
Zdeněk Škromach splňuje jednu z těch podmínek, o které jste mluvil, tedy spolupráci s komunisty. Vy si myslíte, že to je opravdu dobré v dnešní době spolupracovat s komunisty? Neobáváte se třeba toho, že to je stále horší než...

Miloš Zeman:
Pane Takáči, promiňte, že Vás přeruším, ale když mluvím o totální nevzdělanosti redaktorů, tak jste právě dokázal, že mám pravdu. Přehrajte si tento záznam a zjistěte si laskavě, jestli mezi těmito třemi podmínkami jsem řekl, že má být spolupráce s komunisty. Já jsem nic takového neřekl.

Moderátor (Daniel Takáč):
A Vy... Dobrá, dobrá, já to, když to připustím...

Miloš Zeman:
Takže nedopouštějte se elementární chyby, já jsem mluvil o menšinové vládě. Já jsem vedl menšinovou vládu, jejíž první rozpočet schválili komunisté a lidovci samozřejmě spolu se sociálními demokraty a druhý, třetí, čtvrtý rozpočet schválila Občanská demokratická strana. Vy jste teď předvedl něco tak nekorektního, že se to i v českých podmínkách málokdy vidí.

Moderátor (Daniel Takáč):
A mohu se zeptat na spolupráci s komunisty? Je na ni čas? Sám jste říkal, že jste s nimi i spolupracoval. Bude potřeba hledat...

Miloš Zeman:
Že jsem s nimi spolupracoval? Máte-li tím na mysli to, že nám schválili rozpočet, jak jsem teď sám uvedl, tak ano...

Moderátor (Daniel Takáč):
Příkladmo.

Miloš Zeman:
... stejně tak jako lidovci a stejně tak jako později ODS. Jestliže by komunisté schválili majetková přiznání, která jsou součástí programu sociální demokracie, tak proboha, proč ne? Ale musí to být program sociální demokracie, nikoli program komunistů, Unie svobody nebo ODS.

Moderátor (Daniel Takáč):
Pane Zemane, já Vám děkuji za rozhovor.

Miloš Zeman:
Já Vám rovněž, i když jste mě v závěru svojí velmi nepřesnou formulací rozčílil.


Zdroj: Televize Prima
Datum: 28.11.2004
Čas: 13:00 - 13:40
Název: Rozhovor s Milošem Zemanem
Relace: Nedělní partie
Moderátor: Daniel Takáč

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)