Projevy, články a rozhovory

Rozhovor Miloše Zemana odvysílaný v pořadu Bez obalu na ČT1 dne 28.11.2004

Moderátor (Milan Šíma):
"Každá strana potřebuje dobrý program a kvalitní osobnosti. ČSSD dnes nemá ani jedno, a proto ve volbách do sněmovny prohraje," říká dnes Miloš Zeman. Jaký má bývalý předseda strany recept na to, aby sociální demokracie současnou krizi překonala a uspěla aspoň někdy v budoucnu?

Dobrý den.

Miloš Zeman:
Jakou jste měli cestu? Dobrý den. Pojďte dál.

Super. V pohodě úplně.

Gross nebo Škromach? Tak jednoduše vypadá rovnice, kterou bude muset vyřešit sociální demokracie příští rok na jaře. Zatím to vypadá, že má výraznější podporu současný premiér. Za Škromachem však stojí ta část strany, které se v médiích přezdívá "Zemanovo křídlo", a mnozí ve Škromachově kandidatuře vidí právě dlouhé prsty bývalého předsedy.

Miloš Zeman:
Já nejsem člověk, který by komukoliv radil, aby kandidoval. A po zkušenostech s ... no, vidíte, to je přímo neuvěřitelné a bude to vypadat jako nahrané, ale já si teď nedokážu vzpomenout na jméno svého nástupce. Je to neuvěřitelné a patrně senilním. Před Grossem byl kdo?

Vladimír Špidla.

Miloš Zeman:
No, věřte, není to nahrané, je to zřejmě okamžitý výpadek paměti, ale kdybych si to chtěl vymyslet, tak si to nevymyslím. Takže po zkušenostech s nominováním Vladimíra Špidly na svého nástupce, což byla moje chyba, a já ji uznávám, tak už si skutečně netroufám kohokoliv navrhovat jako osobu, i když si myslím, že Zdeněk Škromach by byl nepochybně lepší než Stanislav Gross.

Tak tento výpadek paměti nás při naší druhé návštěvě Miloše Zemana na Vysočině asi nejvíce šokoval. Že by Zeman Špidlovi už nemohl přijít na jméno? Nebo že by už teď byl opravdu ten nejvyšší čas, aby bývalý premiér dokončil své paměti, protože by za chvíli mohlo být už pozdě?

Jak jste daleko s paměťmi?

Miloš Zeman:
76. stránka.

Nepůjde o klasické paměti, což je vzhledem k předchozímu výpadku asi dobře. Ale nemělo by jít ani o pouhé skladiště bonmotů. Miloš Zeman slibuje: "Píšu opravdu o svých chybách."

Miloš Zeman:
Právě proto, že jsem z politiky odešel, a na rozdíl od názorů některých hloupých komentátorů se do ní opravdu, ale opravdu nehodlám vrátit, tak právě proto si mohou dovolit svoje chyby naprosto upřímně a sebekriticky popsat, aby se z nich případně poučili druzí.

Na druhou stranu si bývalý premiér na psaní pamětí vybral pro sebe velmi vhodné období. Na jeho pověstné dlouhé procházky do přírody je už zima, ale sníh zatím ještě nenapadl.

Miloš Zeman:
Běžky mám v komoře, sníh tady opadnul před týdnem, asi 5 centimetrů a zase roztál, ale samozřejmě, že se na ty běžky hrozně těším.

Proč novináři Miloši Zemanovi stále nevěří, že už se do politiky nechce vrátit? On sám má jednoduchou odpověď: "Protože novináři jsou hlupáci." Jenže tak jednoduché to není. Vliv Zemana v ČSSD ani dva a půl roku po jeho odchodu neslábne a přispívá k tomu nepochybně i on sám.

Miloš Zeman:
Já jsem pokládal za svoji víceméně samozřejmou povinnost, vedle kritiky současného vedení a současné politiky sociální demokracie, také říci, jak by se situace měla a mohla zlepšit. To jsem udělal přesně těmito třinácti body. Jak s nimi delegáti sjezdu naloží, to je zcela a výlučně jejich věc, a já nebudu předvídat, zda je přijmou nebo nepřijmou.

Část sociálních demokratů stále sní o Zemanově návratu. Pro jiné je zase pákou k prosazování vlastních zájmů. Recept, jak dostat ČSSD z krize, nabídl již před časem v dokumentu nazvaném pateticky "Závěť".

Miloš Zeman:
Podmínkou úspěchu sociální demokracie je zabránit tomu, aby závistivé šedivé myši házely klacky pod nohy, dejme tomu, úspěšným starostům, úspěšným krajským zastupitelům, prostě všem, kdo umí něco řídit, kdo už prokázali, že za sebou mají pracovní výsledky. Ta závist, to je podle mého názoru dnešní největší nemoc sociální demokracie.

Hlavním cílem bývalého premiéra je razantní změna stanov ČSSD, která by podle jeho slov umožnila personální obměnu, vzletně řečeno, výměnu neschopných za schopné a vyléčení závisti, což je podle Zemana nemoc, která stranu rozežírá jako rakovina.

Miloš Zeman:
V sociální demokracii, zejména za poslední 2 roky, výrazně ubyly osobnosti a nastoupil takový šedivý průměr, já jsem tomu říkal druhá liga, no a tenhle šedivý průměr nedokáže přitáhnout voliče ani na komunální, ani na krajský, ani na centrální úrovni.

Zemanova podpora Škromacha není nijak překvapivá. Ministr práce a sociálních věcí je Zemanovým dlouholetým příznivcem a byl společně s Palasem jediným členem vlády, který se ukázal na oslavě jeho šedesátin. Zeman o něm říká: "Vážím si ho, protože nikdy neudělal žádný podraz."

Miloš Zeman:
Co chce Zdeněk Škromach? Pokud jsem mu dobře rozuměl, tak chce návrat k původnímu programu sociální demokracie, který jsme zradili. S tím se dá samozřejmě souhlasit. Druhá věc, kterou chce, je menšinová vláda sociální demokracie. Jako člověk, který takovou menšinovou vládu vedl 4 roky, vím, že je to možné.

Škromach dnes ve vedení sociální demokracie asi nejhlasitěji prosazuje myšlenku, že by ČSSD měla rozpustit současnou vládní koalici a vytvořit menšinovou vládu. Mohla by pak lépe prosazovat svůj původní program, s kterým vyhrála volby. Má to ovšem jeden háček. Dělat by to mohla pouze s pomocí komunistů.

Miloš Zeman:
Podívejte se, já jsem slyšel řev novinářů a zkrachovalých politiků, když jsem uzavřel s Václavem Klausem opoziční smlouvu, a přesto tu vláda právě na půdorysu opoziční smlouvy čtyři roky fungovala a nebyla neúspěšná. Teď bych slyšel další řev, dokonce i v podmínkách, kdyby sociální demokracie žádnou opoziční smlouvu s komunisty neuzavřela. A já si dokonce myslím, že by ji ani uzavírat neměla a nemusela. Komunisté dali najevo, že budou tolerovat menšinovou vládu sociální demokracie. Žádná strana nemá právo odmítat toleranci dalších politických stran. Mají zhruba 20 % poslanců v parlamentě a ti respektují legitimní zájmy jejich voličů. Vyřazovat 20 % voličů ze společnosti je podle mého názoru chyba.

Svým způsobem je to paradox. 15 let po protikomunistickém převratu, kterého se navíc aktivně zúčastnil, dnes Zeman svými názory pomáhá komunisty legitimizovat. Dokonce tvrdí: "Rozumím jejich kritice polistopadového vývoje."

Miloš Zeman:
Ano, komunisté mohou mít část pravdy, když říkají, že po sametové revoluci došlo k celé řadě malverzací, oni to dokonce nazývají majetkový převrat, ale ten majetkový převrat přece nebyl 17. listopadu 89, ten byl až daleko později.

"Kdy začne reforma KSČM? Až sami komunisté připustí, že rok 89 byl výhrou i pro ně," říká Zeman. Jenže jak minulý týden ukázal ve sněmovně jejich šéf Grebeníček, k tomu má dnešní KSČM ještě daleko. Z pohledu ČSSD je to podle Zemana dobře.

Miloš Zeman:
Kdyby tuto stranu náhodou napadlo se reformovat, tak ty dnešní žalostné zbytky sociální demokracie během několika let převálcuje, a to bych si nepřál.

"Návod na záchranu sociální demokracie mám a z povinnosti jsem ho také sepsal. Víc už po mně ale nečekejte," říká dnes Miloš Zeman. V každém případě ale platí, že dokud bude sociální demokracie stranou, kde si lidé nemohou přijít na jméno, bude její návrat na politický Olymp jen velmi těžko realizovatelný.


Zdroj: Televize ČT1
Datum: 28.11.2004
Název: Rozhovor s Milošem Zemanem
Relace: Bez obalu
Moderátor: Milan Šíma

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)