Projevy, články a rozhovory

Rozhovor Miloše Zemana s Evou Pospíšilovou pro deník Blesk dne 5.6.2003 pod titulem ŠPIDLA MĚ PODRAZIL, ALE...

NOVÉ VESELÍ - "Z vlády odcházejí ministři, jejichž odborná erudice byla nadprůměrná ve srovnání s průměrem této vlády, ať už je to Rychetský, Rusnok a teď Tvrdík," říká v exkluzívním rozhovoru pro Blesk expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. V současnosti pobývá na chalupě na Vysočině a politiku pomalu, jak říká, hází za hlavu.

Jak hodnotíte Špidlovu vládu?

"Já o současné vládě vzhledem k jejím reálným výsledkům dobře mluvit nemohu a špatně mluvit nechci."

Nemáte chuť vrátit se do velké politiky?

"Ne. Řeknu vám zcela upřímně, že nemám. V té situaci před prezidentskou volbou hrozilo, že mě někdo bude obviňovat z toho, že jsem zbaběle prchl na Vysočinu a nepomohl sociální demokracii. Poté, co asi dvacet sedm sociálně demokratických poslanců hlasovalo proti mně, tak jsem se cítil vyviněn k povinnosti vůči sociální demokracii. Odmítl jsem i nedávné nabídky, abych kandidoval ať už do Evropského parlamentu nebo do Senátu, a vrátil jsem se ke svému Novému Veselí."

Takže avízované na-bídky vám přece jen přicházejí?

"Zrovna předevčírem přijel neohlášený jeden předseda okresní organizace z východních Čech, který mně nabídl kandidaturu do Evropského parlamentu. Stejně tak mi nedávno volala i Jitka Kupčová, abych za Strakonice kandidoval do Senátu. Mohl bych pokračovat. Pro mě ale tato životní fáze skončila."

Mám pocit, že vás politika něčím zklamala...

"Ne. Podívejte se. Já jsem naopak šťastný, protože jsem jeden z mála politiků, které mu se podařilo dosáhnout svůj cíl. A ten byl dvojí. Za prvé vybudovat silnou sociální demokracii a za druhé, aby vláda vyvedla zemi z hospodářské krize, která tady existovala."

Nezklamal vás ani premiér Vladimír Špidla, který vám před nedávnem doslova podrazil nohy?

"To je sice pravda, ale mně osobně prospěl. Pokud tím nečemu uškodil, tak neuškodil mně, ale sociální demokracii, protože je zcela evidentní, že každá strana, která má svého prezidenta, posiluje svou pozici. Mně osobně tím ale prospěl, protože mi umožnil žít šťastný život. Nemám důvod se na něj zlobit..."

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)