Projevy, články a rozhovory

Rozhovor Miloše Zemana otištěný v deníku Právo dne 31. srpna 2002 pod titulem Jsem na odpočinku, ale do podzimní kampaně vstoupím

 • Tvrdíte, že jste z politiky odešel a chcete již jen odpočívat. Proslýchá se však, že se chcete v politice znovu objevit. Zatím tak, že na podzim vstoupíte do komunální a senátorské předvolební kampaně. Je to pravda?

  Informace není zcela přesná. Jsem skutečně na odpočinku. Dokonce se dá říci, že tady na Vysočině zakořeňuji každým dnem stále více. Na druhé straně je pravda, že do podzimní předvolební kampaně vstoupím. Upřesním to. Pokud vstoupím do senátní kampaně, pak na žádost starosty Letňan Josefa Dobrého, který kandiduje na senátora. To znamená, že do senátní politiky vstupuje starosta Dobrý, a nikoliv Miloš Zeman.

 • Budete tedy osobní účastí podporovat jen jeho?

  Sociální demokracie v Praze v senátních volbách dosud neuspěla. myslím si, že letňanský starosta šanci uspět má. V senátních volbách podle mého názoru platí tak zvaný starostovský efekt. Za dobrými starosty jsou vidět věcné výsledky. Starosta Dobrý za dvanáct let starostování v Letňanech prokázal, že je dobrý starosta. vyboxoval bazén jako podmínku výstavby hypermarketu v Letňanech, hokejový stadión a řadu dalších dobrých věcí. Chci také díky starostově práci ukázat, kde je cesta sociální demokracie k úspěchu v komunálních a krajských a senátních volbách, které stále drtivě prohráváme.

 • Jakou roli v senátní kampani sehrajete?

  To záleží na senátním kandidátovi, a nikoliv na mně.

 • Uvnitř sociální demokracie se stále uvažuje o vaší nominaci na prezidenta. To je opět v rozporu s vaším prohlášením o odchodu z politiky.

  Asi před dvěma měsíci mě v Kolodějích před poslední schůzí předsednictva vlády Vladimír Špidla požádal, abych kandidoval za sociální demokracii na funkci prezidenta. Odpověděl jsem mu, že z mé strany nebude nikdy tímto směrem vycházet osobní iniciativa, protože jsem už dokázal vše, co jsem v politice dokázat chtěl. Prezident na rozdíl od předsedy vlády je v kancléřském systému, který převažuje ve většině evropských zemí, spíše prestižní funkcí než funkcí, která může razantně změnit dějiny.

  Jestliže mi chybí osobní motivace, neznamená to, že zapomínám na svůj závazek řečený na sjezdu, že pokud mě sociální demokracie požádá o pomoc, tak tuto žádost neodmítnu. Ale první podmínkou musí být jasně vyjádřená vůle sociální demokracie.

  Druhou, ještě těžší podmínkou je, že jiný kandidát na úřad prezidenta nebude průchozí. Jasně vyjádřenou vůlí rozumím vnitrostranické referendum. Průchodnost jiných kandidátů se pozná podle toho, které parlamentní postaví kandidáty a kolik tito kandidáti dostanou hlasů. Závěrem dodávám, že mně připadá poněkud nepatřičné bavit se o prezidentské nominaci, kdy úkolem doby je odstranění povodňových škod a kdy, jak už jsem řekl, je funkce prezidenta poměrně ornamentální funkcí, jejíž význam je ve srovnání s povodňovými problémy zanedbatelný.

 • Je vnitrostranické referendum vaší osobní podmínkou?

  Vnitrostranické referendum již jednou proběhlo. Týkalo se přímé volby prezidenta, která nebude patrně ještě aktuální při této prezidentské volbě. Do přímé volby bych nikdy nešel, protože, jak už jsem řekl, nemám osobní motivaci k prezidentské kandidatuře. Jestliže se v sociální demokracii konalo referendum v otázce přímé volby prezidenta, tak je podle mého názoru možné toto referendum zopakovat na jiné téma. Není možné zaklínat se přímou demokracií a přitom se přímé demokracii vyhýbat.

 • Co uděláte v situaci, že vnitrostranické referendum rozhodne o vaší nominaci?

  Myslím si, že sociální demokracie nepotřebuje moji pomoc ve standardní prezidentské volbě. Ale pouze tehdy, že jiný kandidát není průchozí. Pak by to znamenalo vyjádření vůle ostatních parlamentních stran. Dále by musela proběhnout první volba s jinými kandidáty, pokud by je strany postavily. Teprve výsledek této volby by ukázal, je-li některý z nich průchozí, či ne. Obtížná, nebo dokonce krizová situace nevzniká prezidentskou volbou jako takovou. Vzniká teprve, když je nevolitelnost ostatních kandidátů. Svými podmínkami se spíš snažím této nominaci vyhnout.

  V žádném případě se o funkci prezidenta neucházím. Opakuji, že svou politickou kariéru považuji za završenou tím, že se podařilo vybudovat silnou sociální demokracii, že se sociálnědemokratické vládě podařilo vyvést zemi z krize.

 • Nekonstatujete to pod vlivem některých zpráv v médiích a z kuloárů, podle nichž Vladimír Špidla změnil názor na vaši nominaci?

  Nemohu mluvit za Vladimíra Špidlu. Citoval jsem jeho výrok pronesený před dvěma měsíci za účasti všech tehdejších místopředsedů vlády. Při jiné příležitosti, když z mých rukou Vladimír Špidla převzal žezlo předsedy strany, jsem mu řekl: "Nic mně nedlužíš a nic od tebe nechci." Jsem na Vysočině šťastný. A jsem úvahami o prezidentské nominaci jakoby mezi Skyllou a Charybdou. V situaci starého válečného koně, který se spokojeně popásá na zelených pastvinách a který by měl najednou jít znovu do boje.

 • Spekuluje se, že Vladimír Špidla by ve snaze udržet udržet koaliční vládu po celé čtyřleté funkční období přistoupil na podporu kandidáta Unie svobody a lidovců. Druhým motivem má být obava ze Zemana jako silného, razantního prezidenta.

  Spekulace mě nezajímají. Kdybych toužil stát se prezidentem, tak bych studoval i noviny a podobně. Noviny už asi měsíc nečtu. Jsem tomu rád, protože všechny podstatné informace získávám z teletextu. To mně úplně stačí. K funkci nejsem motivován, proto ani nic neovlivňuji. Ponechávám rozhodnutí na druhých.

  Obava ze silného prezidenta je opět spekulace. Prezidentskou funkci vnímám zcela jinak. Podle mého názoru by prezident neměl vytvářet alternativu domácí a zahraniční politiky, zakládat nebo podporovat tak zvané hradní strany. Neměl by přehnaně udělovat milosti a amnestie, ani vcelku komicky, protože neúčinně, vetovat zákony přijaté parlamentem nebo nadužívat svých kompetencí vůči ústavnímu soudu. Neměl by šířit blbou náladu.

  Prezident by měl vytvářet komunikační pole mezi parlamentními stranami za účelem udržení politické stability. To je hodnota, jejíž význam si uvědomíme teprve tehdy, když o stabilitu přijdeme. Měl by při svých rozhodováních respektovat ty názory lidí, kteří jsou odborně zdatnější než on. Například při udělování milostí respektovat názor ministra spravedlnosti.

  A za třetí by měl podporovat ostrovy pozitivní deviace. V umění, vědě, ekonomice a jinde skupiny lidí s nadprůměrnými výkony, kterým ti průměrní, a ještě více ti podprůměrní závidí. Neboť nikdo nedokáže nenávidět a škodit víc než závistivý impotent. Proto ostrovy pozitivní deviace potřebují podporu, ať už prezidentem bude kdokoliv.

 • Podle obyvatel Nového Veselí si ani teď příliš samoty a odpočinku neužijete.

  Mají pravdu. Každý den zde mám minimálně jednu návštěvu. A přátelé vždy mají možnost za mnou přijet. Jsem jen mnohem volnější v osobních vztazích než v době, kdy jsem usiloval o vybudování silné sociální demokracie a pak dobré vlády. Pravidelně za mnou na chalupu jezdí také žena s dcerkou z pronajatého bytu v panelovém domě. Mohu říci, že jsem spokojen na Vysočině. Moje žena s dcerkou zase přes týden v Praze. O víkendech jsme na chalupě spokojeni všichni.

 • na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
  © 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)