Projevy, články a rozhovory

Záznam rozhovoru předsedy vlády ČR Miloše Zemana a předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause s redaktorem Milanem Šímou, vysílaného v přímém přenosu televizní stanice ČT 1 dne 9. června 2002 v pořadu Naostro

Moderátor (Milan Šíma):

Dobrý večer, sledujete pořad Naostro, do něhož přijali pozvání České televize dva politici, kteří za poslední čtyři roky asi nejvíce ovlivnili Českou republiku a kterým za několik málo dní skončí jejich mandát. Naostro tentokrát výjimečně jako duel premiéra Miloše Zemana a předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause, dobrý večer, pánové.

Host (Václav Klaus):

Dobrý večer,

Host (Miloš Zeman):

Dobrý večer,

Moderátor (Milan Šíma):

Na úvod se vás zeptám, jestli to bude doopravdy duel, protože ono se zdá, že si čím dál tím víc oba rozumíte?

Host (Václav Klaus):

To se zdá vám, nebo vašim posluchačům, nebo komu... Já jsem myslel, že se zeptáte, jestli to bude skutečně naposledy?

Moderátor (Milan Šíma):

To se zeptám určitě na závěr, ale přece ta první otázka; Když si vzpomenu na vaše odborné diskuse ještě před rokem 1989 nebo po roce 1990, tak jste měli zcela odlišné názory. Pamatuji si na bonmoty Miloše Zemana na Václava Klause, pamatuji si na komentáře, které zpochybňovaly prognostické znalosti Miloše Zemana ze strany Václava Klause...

Host (Miloš Zeman):

Počkejte, pane redaktore, před rokem 1989 jsme s Václavem Klausem měli společného nepřítele a oba dva jsme organizovali na svých pracovištích takové polodisidentské semináře, které byly pravidelně zakazovány a kde jsme se střídali jak jako přednášející, tak jako posluchači...

Host (Václav Klaus):

Zároveň jsme se zvali na tyto semináře...

Moderátor (Milan Šíma):

Ale já mám informace o tom, že vaše vzájemné diskuse byly velice ostré i tehdy, až nepřátelské...

Host (Miloš Zeman):

Ano, byly velice ostré, ale to je v pořádku, protože je o čem diskutovat; a tady bych navázal na tu vaši otázku. Podívejte se, když proti mně sedí amébovitý, rosolovitý politik, jehož jediným zájmem je získat nějakou mocenskou funkci, tak mě ta diskuse s ním nebaví. Já přiznávám, že diskuse s Václavem Klausem mě baví, protože on ví, co chce, já s jeho názory hluboce nesouhlasím, ale je to alespoň politik, který má nějaký názor, zatímco spousta politiků vůbec žádný názor nemá. Ale jestli z toho vyvozujete jistou přátelskost diskuse, tak to je forma; obsah je tvrdý střet názorů.

Moderátor (Milan Šíma):

Dobře, je tady nějaký politik mimo vaše politické strany, se kterým byste si rozuměli stejně tak dobře, jak to říkáte vy - diskutovat s třeba s rozdílnými názory, ale...

Host (Miloš Zeman):

Tak já žádného pravicového politika tohoto formátu neznám, a je to škoda pro českou pravici, ale to je problém její, proč já bych se vměšoval do jejích záležitostí.

Host (Václav Klaus):

Já bych k tomu řekl dvě věci: za prvé neznám takového levicového politika, to, co za sebou zanechává v sociální demokracii její bývalý předseda, to je úplně něco jiného, ale hlavně si myslím, že jeho avizovaný odchod do politického ústraní, už je také smíření se s tím, že ty jeho názory jsou beznadějně ztracené, beznadějné zastaralé, prohrávající a bude tam o nich přemýšlet a možná přijde k něčemu jinému.

Host (Miloš Zeman):

To je drobný špílec pro těžko chápající diváky, já bych se těchto špiclů právě proto, že je to moje patrně poslední televizní debata vzdal, já zcela upřímně přeji Václavu Klausovi stříbrnou medaili v tomto volebním duelu, protože si myslím, že si to zaslouží a že to samozřejmě vyhraje sociální demokracie.

Moderátor (Milan Šíma):

Pane premiére, dnes Vladimír Špidla znovu řekl, že si nedovede představit vládu, ve které by byl s Václavem Klausem; vy si dovedete představit, že by sociální demokracie se spojila s ODS a vytvořila koaliční vládu?

Host (Miloš Zeman):

Ne, pane redaktore, já jsem byl pozván do této debaty se sdělením, že to bude debata bilanční. O tom, jaká bude budoucí vláda, rozhodnou za prvé voliči a za druhé legitimně zvolená vedení politických stran.

Moderátor (Milan Šíma):

K tomu bilancování se samozřejmě hned dostaneme, ale ptám se na váš názor; sice odcházíte z politiky, jak říkáte, ale dovedete si vy osobně jako sociální demokrat představit, že se sociální demokracie s ODS domluví na vládě?

Host (Miloš Zeman):

Víte, já bych to skutečně nechal na těch, kteří o tom budou rozhodovat, protože já o tom rozhodovat nebudu a nechci o tom rozhodovat. Kdybych o tom rozhodovat chtěl, tak bych z politiky neodešel. Můj osobní názor je ten, že prognostik, kterým jsem, má mít poměrně vysokou představivost. Imaginace je vlastnost politika a já si dovedu představit v politice nejrůznější kombinace, ale základem těchto kombinací musí být respektování vůle voličů. A já nemám rád ty, kdo sestavují volební koalice předtím, než proběhly volby.

Moderátor (Milan Šíma):

Tak pojďme hodnotit poslední 4 roky sociálnědemokratické vlády...

Host (Václav Klaus):

Jestli bych se k tomu mohl vyjádřit?

Moderátor (Milan Šíma):

Ano, pokud k tomu chcete něco říct...

Host (Václav Klaus):

Tohle vy pravidelně děláte, já mám v podstatě stejný názor...

Moderátor (Milan Šíma):

Jenže to já jsem předem věděl...

Host (Václav Klaus):

Co jste předem věděl, že mám stejný názor?

Moderátor (Milan Šíma):

Ano, mě zajímal jistý rozpor sociální demokracie v tomto směru.

Host (Václav Klaus):

Tak sociální demokracie má rozepři, z toho plyne.

Moderátor (Milan Šíma):

Tak pan Zeman jednoznačně řekl...

Host (Miloš Zeman):

Pan Šíma podléhá názoru několika přitroublých komentátorů deníku Právo, kteří vidí v sociální demokracii dvě křídla. Pane redaktore, byl jsem to já, kdo navrhl Vladimíra Špidlu jako svého nástupce a nedomnívám se, že by existovaly jakékoliv rozepře mezi mnou a Vladimírem Špidlou. Zapište si to za uši a pojďme konečně k té rekapitulaci.

Moderátor (Milan Šíma):

Dobře, já bych od vás jenom jednoznačně slyšel potvrzení toho, co říkal Vladimír Špidla.

Host (Miloš Zeman):

Já jsem říkal, že mám pokoru a úctu vůči názoru voličů. Pokud chcete, abych vám to opakoval ještě jednou, než to konečně pochopíte, pak to udělám.

Host (Václav Klaus):

Já jsem si také myslel, že když odchází Miloš Zeman ze sociální demokracie, ze špičkové politiky, takže v sociální demokracii je jednota, ale já jsem si to myslel dneska do poledne. A to sice do momentu, kdy v debatě se mnou na vaší konkurenční televizi pan předseda sociální demokracie řekl, že trvá na tom, že cokoliv se může stát, jenom v každé vládě může být jako místopředseda vlády pan Gross, a to jsem pochopil, že tam jednota není. Já myslím, že to pochopil každý člověk, a že tento signál byl velmi výrazně vyslán.

Moderátor (Milan Šíma):

Tak pojďme hodnotit poslední čtyři roky vlády, kterou umožnila Opoziční smlouva s ODS, protože to je téma dnešního pořadu. Na úvod několik čísel.

Komentář:

Menšinový kabinet Miloše Zemana nastupoval k vládě v létě 1998, kdy hrubý domácí produkt stagnoval =1 %. V roce 2001 vzrostl o 3,6 %. V r. 1998 činila inflace 10,7 %, nyní se pohybuje na hranici 3 %. Počet nezaměstnaných při příchodu levicové vlády byl okolo 6 %, na jejím konci je 8,8 %. Státní rozpočet za rok 1998 skončil schodkem 29 MLD, loňský dosáhl ztráty téměř 68 MLD korun. Vnitřní zadluženost země se zvýšila za 4 roky z 240 MLD korun na 413 MLD. Celkový objem zahraničních investic se podařilo vládě sociální demokracie za dobu jejího vládnutí ztrojnásobit ze 191 MLD na 718 MLD korun.

Moderátor (Milan Šíma):

Takže já se zeptám nejdříve pana předsedy, co říká na tato čísla. Podle Miloše Zemana přebírala sociální demokracie tuto zemi za hlubokého poklesu hrubého národního důchodu a reálných mezd, tato čísla hovoří ve prospěch sociální demokracie, co na to říkáte?

Host (Václav Klaus):

Tak já bych ta čísla výrazně postrkával, my také nejsme na konci roku 200ě atd. Já myslím, že nejsou úplně přesná, ale o to celkem nejde. O tom, že sociální demokracie se dostala do vlády v polovině r.1998 v momentu, kdy končil cyklický pokles ekonomiky a ekonomika měla nastartovaný svůj růst, věděli všichni a že nějaký růst ekonomika nabere, to bylo naprosto evidentní.

Moderátor (Milan Šíma):

Já myslím, že to jsou rozhodně čísla, podle kterých by se měla hodnotit vláda, podle jakých jiných ukazatelů byste ji hodnotil?

Host (Václav Klaus):

Já bych si tam z těch ukazatelů vybral také ty některé ukazatele jiné... Já bych si tam vybral tu nezaměstnanost, tam bych začal s nižšími čísly, než je tam uvedeno, ta se za tuto vládu zvýšila velmi prudce a překvapivě, ač ekonomika rostla, ač údajně vláda vytvářela nová pracovní místa svými velmi chybnými pobídkami zahraničních investic. Nevím, kam ti pracovníci zmizeli, když o 200, 300 tisíc nezaměstnaných zmizelo. Ten dluh jste také celkem milostivě vzali až na konci prvního roku jejich vládnutí, takže ten dluh se skutečně zdvojnásobil, takže já bych ta čísla poposunul, ale já myslím, že nejde jen o tato makročísla, myslím, že by bylo možné diskutovat o celé řadě věcí.

Moderátor (Milan Šíma):

Mmch. u toho HDP si myslíte, že vláda mohla svými dalšími rozhodnutími zvýšit ten trend.

Host (Václav Klaus):

Ne, já si myslím, že vláda neovlivňuje krátkodobý růst, vytváří střednědobý a dlouhodobé podmínky pro ekonomický růst, ale krátkodobě to závisí na něčem jiném, takže tyto krátkodobé pohyby s tím ani tak moc nesouvisely.

Host (Miloš Zeman):

Já bych dramaticky polemizoval, takže jak vidíte, diskuse může být přátelská a ostrá současně. Podívejte se, já už jsem říkal ve svém projevu v parlamentu, ten mýtus cyklického nastartování české ekonomiky, notabene v etapě, kdy světová ekonomika šla spíše do recese, je stejný mýtus, jako kdybyste pilotovi padajícího letadla říkal, "neboj se, tvůj pád je příčinou dalšího vzestupu." Já jsem se pokusil popsat ten cyklus jiným způsobem. Když jde ekonomika do útlumu, tak je to do jisté míry, ne výlučně, způsobeno i hospodářskou politikou vlády. Uznávám, že střednědobě, ale např. čtyřleté období už je takovým střednědobým obdobím. To ve svobodné demokratické společnosti vede k tomu, že se vláda po volbách vymění, nová vláda přijde s novou hospodářskou politikou a určitým nepominutelným podílem svého vlivu na celkovou ekonomiku může způsobit opačný vývoj, než byl v minulosti. Právě proto, že je to jiná hospodářská politika, rozumíte tomu?

Moderátor (Milan Šíma):

Snažím se...

Host (Miloš Zeman):

Pokud jde o ten státní dluh, tak já bych tady navázal na diskusi pana předsedy v Sedmičce TV Nova, ale nabízím nepatetické formulace, nabízím chladnou analýzu. Vy jste tam měli sice více chyb, ale teď mi jde o jednu: vy jste totiž srovnávali nesrovnatelné, protože vy jste srovnávali deficit státního rozpočtu podle staré metodiky v r. 1998 a podle nové metodiky v r. 2002. V čem se ty dvě metodiky liší? Liší se tím, že - teď přesně nevím, oprav mě, jestli se mýlím, od r.2000, možná od r.2001 se do deficitu státního rozpočtu započítává i ztráta Konsolidační banky, která se tam dříve nezapočítávala. A právě tato ztráta je rozhodující příčinou (asi z 80 %) nárůstu státního dluhu. Ztráta Konsolidační agentury je způsobena převodem špatných úvěrů zprivatizovaných (dříve polostátních) komerčních bank...

Moderátor (Milan Šíma):

Dokážete specifikovat to číslo, které je tedy podle vás...

Host (Miloš Zeman):

Já jsem řekl 80 %. 80 % nárůstu, plus, mínus.

Moderátor (Milan Šíma):

Ano, co na to říkáte?

Host (Václav Klaus):

Ne já myslím, že to pravda není. Já nemám pocit, že máme žonglovat těmi čísly před diváky, kteří si je nemají kde zkontrolovat, prostě objektivním faktem té ekonomiky je, že dochází k velmi zvláštnímu jevu, kterým je nárůst nezaměstnanosti a výrazný nárůst státního dluhu v momentě, kdy ekonomika začala růst a to je velmi nešťastné, protože pak nevím, kdy by ta nezaměstnanost mohla klesat a kdy by ten státní dluh mohl být splácen. A tady je naprosto jasné a říká to každý člověk na světě, že prvním úkolem jakékoliv vlády, která teď přijde, bude ve vládním prohlášení mít kapitolu, která se bude jmenovat Střednědobá konsolidace veřejných financí, to je naprosto evidentní věc a já myslím, že pan předseda vlády to také ví tak dobře, jako já.

Moderátor (Milan Šíma):

Pane premiére, já se zeptám proč...

Host (Miloš Zeman):

Totéž říkáme i my, podívejte se, v těch dvou složkách, čili deficit rozpočtu a ztráta Konsolidační agentury my jsme po určité diskusi a ta diskuse byla o konkrétních číslech, souhlasili s konkrétním návrhem ODS, aby se deficit státního rozpočtu postupně snižoval. A jak vidíte, nedělalo nám to velké potíže, protože v našem programu se říká, že střednědobě chceme mít vyrovnané finance; spor je v tom, jestli mají být vyrovnány v každém roce. Nicméně teď už jsme ve fázi ekonomického růstu, mmch. mezi zeměmi OECD je to 5. nejvyšší růstové tempo na světě... A deficit je teď třeba snižovat...

Moderátor (Milan Šíma):

Dobře, proč jste ho nesnižovali, když rostl HDP?

Host (Miloš Zeman):

Víte, ono existuje určité časové zpoždění mezi impulsem a reakcí. To znamená, že k růstu HDP v masivní formě dochází teprve za poslední dva roky a my jsme na to odpověděli snižováním té části deficitu, která se týká deficitu rozpočtu, jak jsem o tom před jednou minutou mluvil. Nemohli jsme na to odpovědět snížením ztráty Konsolidační agentury, protože do Konsolidační agentury se přejímaly špatné úvěry vzniklé v polovině 90. let, vytvářely se opravné položky, čímž ta ztráta vznikla. A teď tam přibude - k tomu se ještě doufám dostaneme - určitá část zadlužení IPB, která podle poslední analýzy měla zápornou hodnotu 70 MLD.

Host (Václav Klaus):

Ale to když bude pan předseda takhle nepřetržitě kázat, zabere devět desetin doby, tak to se k ničemu asi opravdu nedostaneme. O tom, že to zadlužení se dramaticky zvýšilo, že to bude úkol pro jakoukoli příští vládu, která povstane z voleb po vládě sociální demokracie, to je evidentní. O tom, že ta vláda nebyl schopna přibrzdit růst státních výdajů rozpočtu, které přibrzditelné byly, že se zadlužujeme více a více, že vláda, jakkoliv jsme jí tolerančním patentem drželi při zemi s těmi deficity, taky žádném roce koneckonců nesplnila ten svůj deficit, já myslím, že to jsou věci jasné. Nepřetržité výmluvy na špatné úvěry jsou skutečně výmluvy, protože to, co udělala tato vláda s prodejem bank, to je do očí bijící, děsivá a ničivá věc a kolik to bude stát daňové poplatníky, to víme všichni. Takže s těmi bankami se daly dělat dvě věci: Buď se daly prodat velmi lacino, neočištěné, tak, jak stály, nebo bylo možné je draze (ale za peníze daňových poplatníků očistit, pak je tedy bylo možno prodat draze. Vláda udělala tu třetí nejhorší variantu, že je očistila, ještě je prodala za nulu, čímž vznikají ty obrovské peníze, které se valí na daňového poplatníka, je to strašně špatný výsledek, ale myslím, že tohle všichni vědí. IPB je určitě exemplární případ.

Moderátor (Milan Šíma):

K tomu se ještě dostaneme.

Host (Miloš Zeman):

Aby to bylo rovnocenné, pane předsedo, když tady budete kázat, tak se stejně tak k ničemu nedostaneme. Ale k něčemu se vám přiznám. Protože jsem samozřejmě ještě asi před 14 dny nevěděl, jak dopadne ocenění renomovanou společností J.P.Morgan IPB, byl jsem ochoten se vám veřejně (v parlamentu, nebo kdekoliv) omluvit, kdyby to ocenění bylo kladné. Ale předpokládám, že férově učiníte totéž vůči mě, když J.P.Morgan prokázal, že IPB měla zápornou hodnotu 70 MLD korun.

Host (Václav Klaus):

Ne,

Host (Miloš Zeman):

To je váš problém...

Host (Václav Klaus):

Problém daňových poplatníků...

Host (Miloš Zeman):

A za druhé, jak to celé vzniklo, že pan Ivan Pilip prodával IPB Nomuře za 3 MLD, že potom jenom české pivo vedlo ke zisku 23 MLD, to snad víte. Ale už jenom jedna věta: podívejte se, vy pořád zapomínáte na fakt, že když je tato vláda obviňována z rozhazovačnosti či plýtvavosti, takže potřeba vlády, která vstupuje do statistiky HDP, nepřetržitě každý rok ve stálých cenách zhruba o 1 % klesá, čili paradoxně bychom řekli, že vláda brzdí růst výdajů...

Host (Václav Klaus):

Ne, ne, ne... To musím reagovat. Tak za prvé byly 4 renomované firmy, pan předseda vlády cituje tu jednu, která mu dává tyto hodnoty, ty tři další měly hodnoty plusové, já to považuji za naprosto skandální, aby se 4 údajně renomované firmy lišily v řádu mnoha, mnoha desítek miliard korun v hodnotě IPB; a tady musím poopravit pana předsedu vlády, jak je to s tím přínosem, to tady nechci teoretizovat, ale jednou věcí je, jestli se zvyšují výdaje státu rok od roku, a ty se evidentně zvyšují, jako podíl na HDP, a to, co on diskutuje, to je něco jiného, to je tzv. růstová statistika, která chce popsat přínos jednotlivých faktorů agregátní poptávky, a ten vládní nebyl největší, to je úplně něco jiného. Ale vůbec to nic neříká, jestli podíl výdajů vlády na tom, co v téhle té zemi žije, co se vytváří, co se distribuuje, jestli rostl, nebo klesal, a to je naprosto evidentní, že za celou vládu sociální demokracie klesal a mohli jsme si tady ukázat jiné grafy, já je klidně mohu vyndat, kde je naprosto jasné, že to, co prochází státem (čili rukama pana předsedy a dalších úředníků jeho vlády) se rok od roku za dobu jejich existence, rostlo, což pro nás je ten nejhorší výsledek. My chceme ty peníze nechat jednotlivým lidem, ať si s nimi zacházejí sami.

Moderátor (Milan Šíma):

Jistě pane premiére uznáte, že se i v zahraničí objevuje kritika jak struktury zadluženosti ČR, tak i dynamiky, s jakou roste zadluženost, takže tady to asi není argument jenom z pravicových kruhů u nás?

Host (Miloš Zeman):

Já myslím, že už jsem na to odpověděl, pokud jde o absolutní úroveň, znovu opakuji, že podíl státního dluhu na HDP je u nás absolutně nejnižší a pokud jde o dynamiku, pak znovu opakuji, že jestliže dluh, který učinil pan Stehlík u pana Salzmanna v Komerční bance, pan Pietroš, který byl v Nové huti - a tam je dluh 20 MLD - pane předsedo, pan Pasterňak ve Vítkovicích, pan Maroušek v ČKD, ATc, ATC, jestliže tento dluh, který nebyl splacen byl skryt v úvěrovém portfoliu komerčních bank a nyní se přenesl právě do Konsolidační agentury...

Host (Václav Klaus):

Ale vždyť to není pravda...

Host (Miloš Zeman):

To je pravda, protože právě před privatizací se tyto banky čistily, tak to neznamená, že ten dluh absolutně narostl, ale že nepřiznaný (nebo chcete-li neevidovaný) dluh se konečně vyjevil a stal se transparentní veličinou, to je vše...

Host (Václav Klaus):

Ale to je obehraná písnička pana předsedy, kterou říká již delší dobu a já myslím, že to tak opravdu není. To co se pokusila tato vláda hrát ve prospěch nejrůznějších zahraničních bank a zahraničních investorů, to potom přineslo tyhlety výsledky, které byly naprosto zbytečné, bohužel k tomu velmi přispěla politika Centrální banky, která tohleto rozehrála strašlivě moc, tím pádem zatížila tuto zemi neuvěřitelným způsobem.

Host (Miloš Zeman):

Jedna otázka na mého oponenta, vy se domníváte, že třeba pan Stehlík byl dobrým investorem a že jenom kvůli špatné politice centrální banky se jeho dluh vůči Komerční bance stal součástí státního dluhu?

Host (Václav Klaus):

Ale ne, ale já nevidím sebemenší důvod, proč bych měl omlouvat pana Stehlíka, já k němu mám nulový vztah...

Moderátor (Milan Šíma):

Dobrá, ale neodmítáte obhajovat pana ředitele Salzmanna (ředitele KB), který tyto úvěry poskytl?

Host (Václav Klaus):

Já bych prostě odmítal pana Salzmanna démonizovat takovým způsobem, jak si s jeho jménem zahrává nepřetržitě pan kolega Zeman, to bych opravdu nedělal...

Moderátor (Milan Šíma):

Myslíte si, že není zodpovědný za úvěry, které v té době dávala KB?

Host (Václav Klaus):

Já myslím, že by bylo velmi potřeba analyzovat tyto úvěry, a ne takhle paušálně v televizním studiu, bylo by velmi dobré říci, co z těch úvěrů byly náklady transformace (a ty byly nenulové), co z těch úvěrů byl skutečně byznys, neúspěch toho či onoho subjektu, zaviněný absencí štěstí, co byl výkyv ekonomické konjunktury, co byl zjevný omyl, co byla zjevná chyba a eventuálně (já myslím, že to bude nejmenší skupinka), co byl zjevný pokus o podvod toho či onoho. Rozdělit těchto pět vlivů. O tom, že naše banky žily v reality z komunismu zděděné ekonomiky, žádná banka z Wall Streetu či z londýnské City by našim podnikům nepůjčila ani halíř, ty podniky by skončily, že ty banky se musely podílet na tom velmi složitém přechodu...

Moderátor (Milan Šíma):

Takže to byl úmysl, že banky dávaly bez jištění nedobré úvěry...

Host (Václav Klaus):

Dávaly na takové, jaké byly, takové, jaké měly, takové, jaké v té době existovaly, ono je to jedno, jestli se cpou peníze panem Grégrem do něčeho jiného, nebo jestli je tehdy dala banka s tím či oním dobrým uvažováním, že to udělá... Já je vůbec nehájím, já jsem žádný z těch úvěrů nekomentoval, nikomu neposkytoval.

Moderátor (Milan Šíma):

Myslíte si, tak jako Vladimír Špidla, že ČR byla před argentinskou krizí v době, když přebírala sociální demokracie vládu?

Host (Miloš Zeman):

Naše republika, já si to pamatuji velice dobře, byla před vážným rizikem krachu bankovního sektoru, to je srovnatelné, i když ten mechanismus byl jiný - s argentinskou krizí. Já se vám to pokusím říci na jednom jediném případě. Samozřejmě že jako opoziční strana a také proto, že existovalo bankovní tajemství, jsme neměli přesný přehled např. o situaci České spořitelny. Ten přehled jsme získali, až když jsme přišli do vlády. A vy si vzpomínáte, pane předsedo, že když jsem přišel do vlády, tak to bylo s hrdým heslem "ani korunu do bank". A velmi jsem se těšil, že budeme enormně zvyšovat výdaje na školství. 3 měsíce po nástupu do vlády mě experti včetně centrální banky řekli, že Česká spořitelna stojí před krachem, a já jsem měl, pane předsedo, v podstatě dvě volby: buď prohlásit, za všechno může minulá vláda, nechme tu banku zkrachovat, a nebo zachránit úspory přibližně dvou milionů střadatelů. Přesunuli jsme prostředky na tuto sanaci bank, totéž se v menší míře opakovalo u Komerční banky, dva roky po té, (tím to skončilo) se to opakovalo u IPB. Tohle fakt se nesmí říkat, teď já přestanu pouze glosovat tyto věty, které tady zní. To jsou děsivé smyšlenky, které tady pan předseda říká. Tvrdit tady, že mohly zkrachovat všechny banky, to je absurdní, já se obdivuji odvaze tohleto dělat a takhle uklidňovat naši veřejnost. Není to pravda...

Host (Miloš Zeman):

Dobře, vy tvrdíte, že to není pravda, dejme si naprosto konkrétní příklad.

Host (Václav Klaus):

A teď zase začne pan předseda mluvit dále, ty výmysly o stavu situace uvnitř té či oné banky, 3 týdny předtím... Já nemám v úmyslu hájit bankovní sektor, já nebyl centrální banka, která by měla dohled nad bankovním sektorem.

Moderátor (Milan Šíma):

Já se zeptám nyní pana premiéra: jestliže byla takováto situace v českých bankách...

Host (Václav Klaus):

Nebyla...

Moderátor (Milan Šíma):

Já se ptám hypoteticky, byl za to někdo zodpovědný, je za to někdo hnán ke zodpovědnosti? Byla tu akce "čisté ruce", byl tady někdo odsouzen za to, že vytuneloval české banky, že zmizely stovky miliard korun?

Host (Miloš Zeman):

Odlišujte dvě věci. Soudy jsou nezávislé, jsou nezávislé na vládě...

Moderátor (Milan Šíma):

Máte tedy nějaké důkazy, že se tunelovalo takovým způsobem, že byla Česká spořitelna před krachem...

Host (Miloš Zeman):

Management bank je v současné době trestně stíhán, já bych vám dal, právě proto, že pan předseda podle mě nesprávně tvrdí, že jsou to výmysly, příklad, který snad ještě vy, pane redaktore, máte v čerstvější paměti, než je Česká spořitelna. Týden předtím, než jsme zasáhli v IPB, jsme se dozvěděli, že auditor hodlá oznámit, že IPB nemá potřebnou kapitálovou přiměřenost, která byl tuším asi 8 %. Toto oznámení by logicky vedlo k odnětí bankovní licence IPB. Měli jsme tedy týden času na to se rozhodnout. IPB ovládala zhruba třetinu české ekonomiky tím, že poskytovala úvěry českým podnikům, tím že v ní měly účty soukromé osoby, ale např. i sociální pojišťovna, atd. atd. Znovu to byl stejný problém, jako jsem o tom mluvil předtím. A znovu opakuji, J.P.Morgan a jeho ocenění -70 MLD záporného jmění jasně ukazuje, že jsme měli pravdu...

Host (Václav Klaus):

Tohle není pravda, tohle nemůžeme říkat...

Moderátor (Milan Šíma):

Vy zpochybňujete těch 70 MLD?

Host (Václav Klaus):

To je absurdní nesmysl a všichni to víme, ale já doporučuji, abychom o tom přerušili debatu, já pouze musím říkat, že opak je pravdou, jestli to bude pan předseda takhle tvrdošíjně opakovat...

Moderátor (Milan Šíma):

Vy nevěříte J.P.Morgan?

Host (Václav Klaus):

Nevěřím, já znám čtyři, které byly vypracovány, já nevěřím těmto hodnotám, to jsou hodnoty, které jsou vyráběny na zakázku, ty jsou vyráběny, aby se dala obhájit určitá tvrzení...

Host (Miloš Zeman):

Vy obviňujete firmu J.P.Morgan?

Host (Václav Klaus):

Ne, já neobviňuji žádnou firmu, jsou tu zcela odlišné odhady, já ale nevidím důvod, abych tohleto tady obhajoval. A to, co se odehrálo s IPB, já myslím, že je to skandál století, a myslím, že pan předseda to dobře ví, že naletěl smyšleným informacím, že dali belgické bance zadarmo, bez jakéhokoliv rizika druhou největší banku této země, ale to ví drtivá většina všech analytiků.

Moderátor (Milan Šíma):

Jak byste to tedy řešili vy, kdybyste byli ve vládě. Banka neměla přiměřenost...

Host (Václav Klaus):

Ale osmiprocentní přiměřenost byla uměle stanovená hranice, která chtěla tuto banku potápět, myslím, že to všichni víme, že to byla hra centrální banky s některými bankami, s některými bankéři, kteří si troufali mít relativně nezávislou politiku, ale fakt jsem netušil, že se pustíme do této debaty, protože to by chtělo mít na stole fakta a neblafovat takovýmito čísly. Prostě zkonstatujme to, že já považuji otázku IPB za jeden z největších podvodů, který se stal ze strany této vlády, pan předseda Zeman bude říkat, že zachraňovali nějaké střadatele, skončeme tu debatu, to nemá smysl...

Moderátor (Milan Šíma):

Ještě jednu věc, vy jste říkal, že podáte trestní oznámení, udělala něco takového ODS?

Host (Václav Klaus):

Stalo se to, že vznikla parlamentní komisi...

Moderátor (Milan Šíma):

Já mám v ruce citaci, kde říkáte, že to je na trestní oznámení...

Host (Václav Klaus):

NO ano, pak jsme to vyřešili tím, že jsme zinicializovali parlamentní vyšetřovací komisi, což je v bleděmodrém podobná úvaha a já myslím, že ta nepochválila vládu...

Moderátor (Milan Šíma):

Žádné trestní oznámení tedy nepadlo, pokud jste mluvil o podvodu století, tak bych očekával, že budete podávat trestní oznámení...

Host (Václav Klaus):

Já myslím, že to byl podvod století, byl to Mertlíkův dáreček, který byl věnován zahraničnímu investorovi, vláda také vyřešila po svém... Ta zahraniční banka nemohla za století udělat takový byznysu, jako udělala s touto vládou.

Moderátor (Milan Šíma):

Zeptám se obráceně...

Host (Miloš Zeman):

Nejen že bylo podáno trestní oznámení, bylo zahájeno trestní stíhání řady osob z managementu IPB, bylo podáno trestní oznámení na firmu Nomura právě v kauze České pivo a právě všechny tyto věci probíhají. Já znovu opakuji, že pokud jde o soud, my (téměř bych dodal bohužel) nemůžeme ovlivnit jeho rychlost, i když je mi to líto. Ale v každém případě víte, že trestní stíhání je více než trestní oznámení.Trestní oznámení můžete podat kdykoliv...

Host (Václav Klaus):

Já doufám, že vláda neprohraje spor s Nomurou, bohužel to bude muset dělat ta příští, spor s Nomurou snad nebudou další peníze, které bychom museli zaplatit. Ale já nehauzíruji těmi počty obviněných, frázemi o čistých rukách apod. Já si myslím, že pan předseda by měl dát pozor, jestli také není obviněn a trestně stíhán jeho ministr financí, já bych si dal pozor, než budeme mluvit o těchhle věcech.

Host (Miloš Zeman):

Já vám rozhodně mohu sdělit, že pan ministr není trestně stíhán.

Host (Václav Klaus):

Vy to víte nějak jinak.

Host (Miloš Zeman):

Já to vím z novin; vidím, že vy máte dobrý vkus, proto nečtete české noviny, já mám špatný vkus, proto je čtu, takže v těchto novinách bylo uvedeno, že podnět, který podal jakýsi akcionář IPB na bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, byl zamítnut...

Host (Václav Klaus):

Aha, ale já jsem teď...

Moderátor (Milan Šíma):

Pan předseda mluvil o panu Ivo Svobodovi.

Host (Václav Klaus):

Vy máte mnoho komplikovaných ministrů financí.

Host (Miloš Zeman):

Vy napřed mluvíte o IPB, takže je logické se domnívat...

Host (Václav Klaus):

Pan moderátor to ale pochopil...

Moderátor (Milan Šíma):

Dobře, já se zeptám na něco jiného. Jan Šula nedávno vystoupil s tím, že od vás měl dostat zadání, když se uvažovalo o tom, že by měl řídit akci "čisté ruce", aby obvinil několik podnikatelů...

Host (Miloš Zeman):

Čermáka a Kalouska; To jsem si také přečetl v novinách. Pan Šula se svoji půlprocentní stranou chce na sebe upoutat pozornost, já jsem samozřejmě panu Šulovi nic takového nikdy ani náznakem neřekl, mám na to naprosto jednoznačný argument. Boj proti ekonomické kriminalitě u nás probíhá, je už 22.500 trestně stíhaných, pokud je mi dobře známo, není mezi nimi ani pan Macek, ani pan Kalousek, ani pan Čermák. Myslím si, že tohle je naprosto průkazný argument.

Moderátor (Milan Šíma):

Pane předsedo, chcete na to nějak reagovat?

Host (Václav Klaus):

Ne, co bych k tomu měl říct?

Moderátor (Milan Šíma):

Pane premiére, vy jste prohlásil, že skončíte s politikou, na jak dlouho?

Host (Miloš Zeman):

Natrvalo, samozřejmě.

Moderátor (Milan Šíma):

Čili nemůže se stát situace, kdy vás třeba osloví vedení ČSSD, potřebujeme pomoct, jsme v krizi...

Host (Miloš Zeman):

Vy zřejmě citujete poslední větu mé závěrečné zprávy, která zní, že pokud sociální demokracie bude žádat - zdůrazňuji žádat, tak bych takovou pomoc neodmítl. Tato věta samozřejmě platí.

Host (Václav Klaus):

Já vyjadřuji jisté znepokojení nad průběhem této debaty, protože vy jste řekli, že budeme diskutovat o úspěších nebo neúspěších této vlády v oblasti ekonomické, že budeme diskutovat o tom, zda a co se zdařilo či nezdařilo Poslanecké sněmovně, že budeme diskutovat o tom, jaké zákony jsme zvládli, zablokovali největší excesy socialistické vlády, atd.

Host (Miloš Zeman):

Zablokovali jste zákon o majetkovém přiznání, registračních pokladnách...

Moderátor (Milan Šíma):

Dobře, ke všemu se asi nemůžeme dostat v pětatřicetiminutovém diskusním pořadu, v každém případě se chci zeptat pana předsedy, protože vy jste také prohlásil, že odejdete z politiky v případě, že by ODS zaznamenala neúspěch ve volbách. Co pro vás ten neúspěch znamená, znamená to i druhé místo ve volbách? Jak vy to vidíte?

Host (Václav Klaus):

Já za prvé druhé místo nepovažuji za realistický odhad situace, to se zase můžeme bavit o prognózování, já myslím, že je našlápnuto na vítězství, že lidé ví, že se jedná...

Moderátor (Milan Šíma):

Můžete odpovědět, jestli v případě druhého místa byste odešel z politiky?

Host (Václav Klaus):

Můžu odpovědět na cokoliv, ale můžu také dokončit větu, ne?

Moderátor (Milan Šíma):

Máme už posledních pár vteřin, odešel byste z politiky, kdyby ODS skončila na druhém místě?

Host (Václav Klaus):

Já myslím, že druhé místo není takovým neúspěchem, ale nechci o tom spekulovat. Jsem přesvědčen o tom, že to bude místo první...

Moderátor (Milan Šíma):

Uvidíme, já vám pánové děkuji za účast v pořadu; to bylo Naostro s Milošem Zemanem a Václavem Klausem, možná na delší dobu poslední diskusní pořad s těmito dvěma politiky. Děkuji za pozornost a příště nashledanou u Naostro, kde bychom měli přivítat vítěze letošních parlamentních voleb...

Host (Miloš Zeman):

Takže tady bude Špidla...

 

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)