Projevy, články a rozhovory

Fotogalerie

Projev předsedy vlády Miloše Zemana přednesený u příležitosti slavnostního otevření výstavy Atentát 1942 – Operace Antropoid, přednesený dne 27. května 2002 v Historickém ústavu Armády ČR v Praze

Dámy a pánové, spíše než komentovat události, je dobré vcítit se do těchto událostí právě v době, kdy probíhaly. A proto mi dovolte, uvedu Vám autentický, byť poněkud dlouhý citát. Je to citát z projevu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha představitelům jak sudetských, tak říšských Němců na Pražském hradě. Je to plán, co se má stát s českým národem po vítězné válce, kterou vybojuje “třetí říše”.

Český národ měl být rozdělen do tří kategorií. Ta první kategorie, hodná poněmčení, měla být odeslána do Německa, jak Heydrich ve svém projevu říká, a neměla by se už vrátit, protože koneckonců Čech nemá v tomto prostoru dlouhodobě co pohledávat. To znamená, že by měla ta skupina být poněmčena, asimilována a splynout s německým obyvatelstvem. Ta druhá, početně největší skupina, měla být odeslána do nově vybudovaných koncentračních táborů na pobřeží Severního ledového oceánu, jejichž kapacita měla být zhruba 11 milionů osob a měla zahrnout i zbytek evropských Židů. A poté, a proto Vám to říkám, tady byla jakási šedá zóna, poměrně málo početná, to jsou lidé, kteří spolupracovali s protektorátní a okupační mocí a měli být za to odměněni. Jak? Víme, že se podle Heydrichova plánu stanou v oněch koncentračních táborech dozorci, budou smět na své spoluvězně i nadále mluvit česky a dokonce si tam, podle Heydrichova plánu, budou moci vzít i své rodiny. Jaká to velkorysost! Jaký to postup v připravované šedé zóně, která možná tiše doufala, že se po vítězné válce “třetí říše” domůže bůhví jakých výhod a nakonec se ukázalo, že podle tohoto plánu jediná výhoda je být dozorcem v koncentračním táboře.

Ta šedá zóna v českém národě má samozřejmě svoji tradici. Vzpomeňte si na psaní českého tisku už za druhé republiky. Psaní, které mimo jiné uštvalo Karla Čapka. Vzpomeňte si na psaní protektorátního tisku. A vzpomeňte si také na salámovou taktiku, se kterou sem Hitler zpočátku poslal relativně kultivovaně vyhlížejícího protektora Konstantina von Neuratha. Ostatně sám Heydrich v citovaném programu říká: “ Nesmíme Čechy dohnat k revoluci. Nesmíme je dohnat ke vzpouře, protože oni musí pracovat pro Říši.”

Myslím si, že dějiny se v jistém smyslu opakují. A opakují se tehdy, jestliže slyšíme zpočátku mírné projevy a poté, co těmto zdánlivě mírným projevům, ať už dobrovolně nebo z přinucení ustoupíme, setkáváme se se stupňovanými a razantnějšími požadavky. Odpovědí na týrání nikdy nemůže být ustoupit vyděračům, protože tento ústupek neznamená konec vydírání, ale naopak vystupňování vydírání. A zdá se mi, že právě v tomto kontextu bychom měli vnímat atentát na Heydricha. Nezapomeňme, že nacistický režim byl založen na “führers” principu, že tedy úloha osobností v něm byla daleko výraznější, než je tomu u sebevětších osobností v daných politických režimech. Takže zničením výrazné osobnosti, která, jak už řekl ministr obrany, v nacistické hierarchii zaujímala jedno z předních míst, byla do značné míry oslabena ona křehká struktura “třetí říše” v rozhodování nejenom o osudech protektorátu, nejenom o osudech Čechů, ale o osudech celé Evropy.

Chtěl bych se proto s úctou sklonit před těmi, kdo přežili, chtěl bych vyjádřit svůj obdiv a úctu nikoli pouze k přímým vykonavatelům atentátu, ale také k těm mnoha bezejmenným, o nichž se nikde v historických učebnicích nepíše, ale kteří byli solí této země. Lidí, kteří se v nejtěžší zátěžové zkoušce dokázali nesklonit. A přál bych Vám všem, pokud by na nás přišla zkouška obdobná, jakože věřím, že se tak nestane, abychom se všichni dokázali zachovat podobně.

Děkuji Vám za pozornost.

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)