Projevy, články a rozhovory

Projev předsedy vlády Miloše Zemana přednesený na pietním aktu u příležitosti 57. výročí Pražského povstání dne 5. května 2002 před budovou Českého rozhlasu

Vážení spoluobčané,

dovolte mi, abych začal poněkud netradičně. Před několika dny jsem se účastnil vzpomínkového shromáždění v malé vesničce na Litoměřicku. Toto shromáždění se konalo na počest dvou občanů této vesnice, kteří se do ní vrátili 9. a 10. května 1945 a byli ze zálohy zavražděni německými obyvateli této vesnice. Mimochodem, byla to vesnice, která v roce 1938 měla 76 % českých a 24 % německých obyvatel, přesto byla připojena k Říši. Většina z několika desítek českých obyvatel byla vyhnána biči a těch několik co zůstalo, skončilo v počtu 11 osob v koncentračních táborech.

Já vím, že v každé kapce vody je skryt oceán, a i když nikdy úcta k zemřelým v této vesnici nedosáhne rozměrů slavnostního dne před budovou Českého rozhlasu, domnívám se, že i nad nimi a nad jejich osudem musíme přemýšlet, protože to byli lidé, kteří se vrátili už po skončení nejstrašnější války v našich dějinách, mladí lidé, kteří se těšili na svobodu a na šťastný život. Jaká nenávist musela vést ty, kdo je ze zálohy tehdy zavraždili?

Nemluvil bych o tomto případu, kdyby se obdobná vlna nenávisti, právě v těchto měsících a v těchto letech, nezdvíhala v některých našich sousedních zemích, v Bavorsku, Rakousku, Maďarsku a v zemích dalších. Kdyby lidé, kteří jsou přímými nebo nepřímými následovníky fašismu a nacismu, jako je Haider nebo Le Pen, nezískávali úspěch ve svobodných, demokratických, jistě nezmanipulovaných volbách, a právě proto dnes nechci mluvit ve sbírce frází, které můžete říkat kterýkoli rok, kteréhokoli 5. května, ale chci reagovat na tuto situaci, protože se domnívám, že je povinností ústavních činitelů nikoli pouze pronášet fráze, ale reagovat na aktuální situaci a reagovat na ni s odvahou, nikoli se zbabělostí, právě proto, že jsme tím povinni vůči památce našich padlých nejenom zde před “rozhlasem”, ale padlých za celou dobu okupace naší vlasti.

Děkuji Vám za pozornost.

na předchozí stránku úvodní stránkapsaný životopisnovinkyPřátelé Miloše Zemanaživotopis v datechfotografievýroky a bonmotyknihyprojevy, články a rozhovoryústní interpelaceprezidentské volbyřekli o MilošoviZeman v roce 1989Zemanovy domydiskusní fórumvaše názoryodkazy na úvodní stránku
© 2002 - 2016 zemanolog     (email: zemanolog zavináč centrum tečka cz)