Projevy, články a rozhovory

Záznam rozhovoru předsedy vlády ČR Miloše Zemana a předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause s redaktorkou Janou Bobošíkovu, vysílaného v přímém přenosu televizní stanice Televize Nova dne 28. dubna 2002 v pořadu Sedmička

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jak je možné, že v civilní nemocnici leží nikým nehlídaný dvanáctkrát soudně trestaný vrah? Proč vládní ochranka zabavila tento týden kvůli bezpečí samotných ministrů důchodci v Plzni i kapesní nožík, a přitom na plochu mezinárodního ruzyňského letiště může bez kontroly v podstatě kdekdo? Je v ČR skutečně zaručena svoboda slova, jestliže soud trestá za komiks a za literaturu faktu? A kdy se žilo lépe, za komunistů, za Klause, nebo za Zemana? I o tom bude dnešní Sedmička. Ve studiu vítám Václava Klause, předsedu Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany, jedničku své strany na pražské kandidátce, a Miloše Zemana, premiéra vlády ČR, který oznámil, že po červnových volbách odchází z politiky. V pražské Nemocnici Na Františku leží mezi ostatními pacienty nikým nehlídaný vrah. Kvůli operaci mu soud přerušil na půlroku výkon trestu. Dvanáctkrát soudně trestaný vrah, pro příštích šest měsíců běžný a nikým nehlídaný pacient, dostal výjimečný osmnáctiletý trest za to, že brutálně ubil a zardousil starou, bezmocnou ženu. Není to ale jediný případ ohrožení života, zdraví a majetku občanů, tento týden jsme jich zaznamenali celou řadu.

Pacienti i lékaři v pražské Nemocnici Na Františku neskrývají obavy. Na jednom z pokojů leží nikým nehlídaný vrah. Vězeňská služba tvrdí: Ve vězení nejsou podmínky pro jeho léčbu, proto městský soud rozhodl o půlročním přerušení trestu. Až se vyléčí, vrátí se do vězení.

Kdo ho bude po tu dobu hlídat?

Štěpán Žežulka, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR:

Nikdo.

Kvůli liknavosti při stíhání nebezpečných střelců došlo ke střídání stráží na mosteckém policejním ředitelství. V Litvínově totiž nebezpeční pachatelé zastřelili dva mladíky. Kdyby je policie zatkla o tři týdny dříve, když prostřelili nohu vyhazovači na diskotéce v Horním Jiřetíně, nejspíš by k vraždám nedošlo. A jak byli policisté skutečně potrestáni? Byli spíš jenom přeloženi. Okresní policejní ředitel bude dělat zástupce ředitele v jiném okrese, jeho dosavadní podřízený byl převelen do školícího střediska a šéf kriminální služby se rozhodl odejít do důchodu. Jako na penzi si žijí policisté v Českém Brodě.

Jaromír Fischer, starosta Českého Brodu:

Řeknu to úplně otevřeně, kašlou, kašlou na takovou tu drobnou kriminalitu.

Obyvatelé Českého Brodu už dokonce začali proti nečinnosti policistů podepisovat petici, radnice zase jednala s okresním vedením policie. Když se nic nezměnilo, najala si na hlídání města soukromou agenturu. Bez policie i bez ochranky se obešel Jan Pešl ze Zlínska. Přistihl zloděje, jak mu kradou hliníkovou střechu z jeho farmy. Pan Pešl se naštval, nastartoval vysokozdvižný vozík a automobil zlodějů naložil na traktorovou vlečku.

Jan Pešl:

Tak mně se to moc líbí jako. Já si myslím, že z toho místa nesjede.

Pan Pešl odmítá čekat, než policie případ vyšetří a soudy pachatele odsoudí. Prý je to na dlouhé lokte, a tak auto nevrátí do té chvíle, než mu pachatelé uhradí vzniklou škodu.

Vyplatilo se Vám to, když Vám někdo zabere, Vy kradete a pak Vám někdo zabere auto?

Neuveden:

Ne, nevyplatí, nevyplatí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, začněme tou Nemocnicí Na Františku. Pane předsedo, jak byste se cítil, kdyby v Nemocnici Na Františku na jedné chodbě s vrahem ležela nyní Vaše matka? Byl byste klidný?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, tak možná, že bych klidný nebyl. Pokud bych ovšem zaslechl, že ten vrah je v bezvědomí, tak bych možná nebyl fanaticky neklidný. Na druhé straně předpokládám, že tam nějaká elementární ostraha je a...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Slyšeli jsme, že ne.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Dobře, to já nedovedu říci. Já bych si myslel, že je nemožné, aby nebyla. Takže doufám, že to vládní strana umí nějak jasně vysvětlit. Já o tom opravdu nic nevím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, Vy byste byl klidný, kdyby tam ležel někdo z Vašich blízkých, nebo kdyby Na Františku v tuto chvíli někdo z Vašich blízkých pracoval?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Než odpovím, paní Bobošíková, tak mně dovolte jedinou větu. Vy jste sama řekla, že odcházím z politiky, což je pravda naštěstí. A já bych se chtěl s vašimi diváky Sedmičky proto rozloučit s tím...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Hned na začátku Sedmičky.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, jako jsem to dělal i v parlamentě na začátku schůze, protože si myslím, že je to dobrý pořad. A jenom lituji, že ČT nenašla schopnosti udělat nějaký konkurenční pořad, ale to samozřejmě není vaše vina. A teď já bych samozřejmě klidný nebyl, ale na druhé straně, jak jsem si přečetl noviny, tak ten člověk tam leží v bezvědomí. A pokud leží v bezvědomí, tak od něj patrně žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Otázka je, co bude potom.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Věřme zdravotnictví pana ministra Fišera, že věčně v bezvědomí nebude.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, já doufám, že to záleží především na lékařích, protože Vaše představa, paní Bobošíková, že ministr zdravotnictví, byť je to kardiolog, bezprostředně léčí, je trochu zjednodušená. Ale sám bych si přál, aby tam byla určitá ochranná služba, protože si myslím, že pokud je to člověk odsouzený k dlouhodobému trestu, tak určité nebezpečí od něj hrozí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A co pro to uděláte, pane premiére? V tom šotu jsme slyšeli, že je na půlroku propuštěn a že ho nikdo hlídat prostě těch půlroku nebude.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Vidíme z toho, že zřejmě existují platné vyhlášky, které říkají, a to pro všechny, že okamžik přerušení trestu znamená i to, že ten pacient není v nemocnici hlídán. Tyhlety vyhlášky mohou být docela oprávněné pro nějaké banální přerušení trestu, kde opravdu nehrozí žádné vážné nebezpečí. Tady si myslím, že nebezpečí hrozí. A každá vyhláška má své výjimky, každé pravidlo lze v nějakých případech modifikovat. Takže předpokládám, že tam nějaká ochrana bude.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, jak se díváte na to? Před časem byl na jedné straně z plzeňské civilní nemocnice den po operaci doslova vytažen a eskortován do vězení Milan Šrejber odsouzený za zneužívání informací v osobním styku. Na druhé straně zde máme nebezpečného vraha odsouzeného za zavraždění staré, bezmocné ženy a ten se ocitne půlroku na svobodě proto, aby si dal své zdraví do pořádku. Co si o tom myslíte, pane předsedo?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, tak já si o tom myslím jenom to nejhorší a mám pocit, že se neměří stejným metrem. A mám pocit, že se dělají teatrální bezpečnostní, nebo "bezpečnostní " akce a ta Šrejbrova byla jednou z nich. A je to pokus, aby policie, když už neumí ochránit každého na té, či oné ulici, tak chce dělat policejní hrdiny, kteří jsou vidět v televizi při zatýkání toho, či onoho. A já myslím, že to je špatně. Já bych si moc přál, aby ta policie začala normálně, řádně, každodenně všude vykonávat kvalitně svou práci a tyto teatrální akce, prosím, ne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Váš názor, pane premiére?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já mám opačný názor, a sice především z toho důvodu, že pokud jsem správně informován, tak v případě pana Šrejbra šlo o příkaz soudu a o souhlas státního zastupitelství.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Tady také šlo o případ, o příkaz soudu.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, v pořádku, ale o tom už jsme mluvili, takže dovolte mi, abych se vrátil k Vaší druhé otázce. Podívejte se, paní Bobošíková, já myslím, že demokratickým politikům se nemůže stát nic hroznějšího než kritizovat soudy a jejich rozhodnutí a současně jedním dechem tvrdit, že soudy mají být nezávislé. Mně se mnohokrát stalo, že mě soudy odsoudily k omluvě, třeba v případě pana Macka a Knižního velkoobchodu. Já jsem to respektoval, omluvil jsem se, ať jsem si o tom rozsudku myslel, co chtěl. A asi si dovedete představit, co jsem si o něm myslel. Ale na veřejnosti jsem proti tomu nikdy neprotestoval. A myslím si, že jakýkoli politik, který zpochybňuje rozhodnutí soudu, a každému z nás se může někdy stát, že se mu to rozhodnutí nelíbí, jako mně s panem Mackem, nejedná rozumně, protože tím vlastně podkopává jeden princip demokracie a to je nezávislost soudu.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Poslední slovo k tomu.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já myslím, že soudci nejsou neomylní, nedotknutelní tvorové, nevymykají se z lidského rodu, nejsou jiní než někdo jiný. A případů, které kolem sebe slyšíme, nad kterými vrtíme hlavou, nevěříme svým očím, já myslím, že je mnoho. Takže i soudnictví vyžaduje zásadní změnu svého chování, ale chraň Bůh, aby někdo neřekl, že podle diktátu politiků. O to vůbec nejde, já myslím, že to nikdo z nás ani vteřinku nechtěl. A uráží nás, když nám to někdo podsouvá. Takže nevím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, Vy v tuto chvíli, řekněme, končíte své funkční období, určitě také bilancujete. Viděli jsme tam několik případů, kdy policie se alespoň tak, jak jsme my zaznamenali naší kamerou, nechovala tak, jak se chovat měla. Řekněte mi. Odpovídá popularita ministra Grosse, do jehož kompetence policie patří, jeho skutečným pracovním výsledkům podle Vašeho názoru? Je to také nejpracovitější a, řekněme, nejschopnější ministr kromě toho, že je to nejpopulárnější ministr?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Paní Bobošíková, kdybyste Vy byla šéfkou kabelové televize v Českém Brodě, což jsme před chvílí tady viděli, ten šot, pan předseda Klaus byl starosta Českého Brodu a já, dejme tomu, okresní policejní ředitel v Kolíně, pod který Český Brod spadá, tak by Vaše otázka měla smysl. Ale nikdo z nás na této úrovni není, a proto...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Vy si myslíte, že nemá smysl dotaz na premiéra, aby zhodnotil činnost svého ministra, pane premiére?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dovolte mi, abych odpověděl. Samozřejmě, že ano. Ale kdybyste mě nechala domluvit...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... a neskákala po prvních pěti slovech do řeči, tak byste se to během jedné minuty dozvěděla. Tak tedy premiér hodnotí činnost svého ministra, paní Bobošíková, na základě dlouhodobého vývoje bezpečnostní situace v celé republice, nikoli pouze v Českém Brodě, i když jsem se i o tom informoval a zjistil jsem, že starosta Českého Brodu ještě v lednu tohoto roku neměl námitky.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Byl tam nejen Český Brod, byl tam také Most, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano a já vám tedy sděluji suchá statistická fakta, že za tři poslední roky míra kriminality u nás klesla o 15 %, z toho za poslední rok o 8 %, že tedy tato míra se vrátila na úroveň roku 93, že se současně zvýšila objasněnost trestných činů, poklesly téměř všechny trestné činy počínaje vraždami. A na rozdíl od bývalého ministra vnitra Jana Rumla, který prohlašoval, že růst kriminality je daní za demokracii, já jsem tehdy tvrdil, že růst kriminality je daní za neschopnost tehdejšího ministra vnitra.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Takže Vám odpovídám. Hodnotím pana ministra Grosse pozitivně, a to nikoli proto, že je první na žebříčku popularity, ale proto, že má konkrétní výsledky, protože on odpovídá za práci policie.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, Vy věříte takovým statistikám, které dělá policie sama o sobě? To totiž nejsou nezávislé statistiky.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já těm statistikám zaprvé moc nevěřím. Když jsem byl premiérem, tak jsem také znal tyto statistiky, také jsem je uměl používat při této Sedmičce. Já nechci říkat jiné statistiky, já nechci říkat statistiky, kolik samotných policistů bylo obviněno z trestných činů. To pan premiér jistě ví, že v loňském roce překonalo všechny roky od roku 1990, největší počet policistů byl obviněn, že sám dělal trestné činy. Ale já si myslím, že tyto statistiky jsou jedna věc, pocit voličů, pocit v Českém Brodě, či kdekoliv jinde je věc rozhodující. A já bych nešermoval statistikou tady. Já bych řekl, že voliči rozhodnou a v červnu čtrnáctého, patnáctého řeknou: My máme pocit, že nastaly bezpečné ulice, když to sociální demokracie měla jako jedno ze svých klíčových hesel, nebo nenastaly za ty čtyři roky bezpečné ulice. To bude nejspravedlivější test, větší než statistika.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Souhlasím, souhlasím s jedinou výhradou. Řekněme bezpečnější ulice, pane předsedo, protože všechno je relativní a předpokládat, že u nás nebude spáchán jediný trestný čin, je jistě naivní. Ale když dovolíte, já bych vyšel z Vaší vlastní statistiky. Ano, vzrostl počet policistů stíhaných pro trestné činy. A já si na rozdíl od Vás myslím, že je to dobře a že je to signál toho, že ty trestné činy těchto policistů, které se kdysi často zametaly pod koberec, se teď konečně začaly stíhat. A dám vám daleko dramatičtější případ. Víte, kolik bylo pro trestné činy ekonomické kriminality stíháno lidí v roce 2000? Čtyři tisíce. A v roce 2001 to bylo 22 500 osob. Přece mně nikdo nebude tvrdit, že ekonomická kriminalita u nás z roku na rok vzrostla pětkrát. Ale právě ta tolikrát zesměšňovaná akce Čisté ruce, a říkejme tomu klidně boj proti ekonomické kriminalitě, dejme tomu, technický, nepropagační název, ukazuje, že něco jiného jsou trestné činy, které jsou sice spáchány, ale nejsou vyšetřovány, ať tunelářů, nebo policistů, a něco jiného je intenzita vyšetřování těchto trestných činů.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ne, já musím říci, že pak už je možné opovídat, a nepoužil jsem hrubější slovo, opovídat úplně všechno. Takže když řekneme, že vzrostl počet obviněných policistů z trestných činů, tak je to dobře podle pana premiéra. Kdyby náhodou klesl, tak je to dobře, protože policisté jsou lepší. Takže ať vzroste, nebo klesne, tak je to dobře. Touto metodou můžeme obhájit všechno. Já bych to nechal na těch voličích, ať oni řeknou, jak to je.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Za standardních podmínek byste měl naprosto pravdu. Ale existuje-li vážné podezření, že některé trestné činy ať už policistů, nebo tunelářů byly v minulých letech zastírány, a Vy stejně tak jako já víte, že toto podezření existuje, pak tento růst nemůžete mechanicky interpretovat jako zhoršení situace. To je vše, co jsem chtěl říct.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já nevím, že by někdo zastíral trestné činy policistů a kdo a proč, kdy, za jakým cílem. Nedovedu si představit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, v tomto se neshodnete, pojďme dál, pojďme k pondělku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Staré, nefunkční kryty se budou rušit, materiál civilní ochrany bude rozdělen záchranným složkám. Vyplývá to z koncepce ochrany obyvatelstva, kterou v pondělí na výjezdním zasedání v Plzni schválila vláda. Při kontrolách provedených po teroristických útocích na Spojené státy úřady konečně oficiálně zjistily to, co bylo obecně známo, a sice, že prostředky, které by měly případně chránit naše obyvatelstvo, připomínají polorozpadlé muzeum.

Staré masky, chybějící filtry, nevyhovující kryty a nepoučené obyvatelstvo, to je obrázek naší civilní obrany. Takové masky jsou často tím jediným, co mají města k dispozici.

Alžběta Nováková, ředitelka ZŠ, Staňkovice:

Masky jsou staré 40 let, jsou bez filtrů. Takže kdyby k něčemu došlo a měli bychom masky použít, tak budou nepoužitelné.

Václav Kocina, skladník civilní ochrany, Postoloprty:

Toto jsou kombinézy ze 60. let a domnívám se, že už vůbec nesplňují normy.

Sklady civilní obrany prý o výměnu už několikrát žádaly, ale marně.

Václav Kocina, skladník civilní ochrany, Postoloprty:

Upozorňovali jsme už po čtyři roky, že materiál už by potřeboval vyřadit. Bohužel nikdo nám na to neodpověděl.

Podobně vypadají také stovky krytů.

Jan Bartoň, starosta Staňkovic:

Kryty, který máme, nejsou ničím vybaveny a v případě nebezpečí by vlastně byly k ničemu.

Teprve v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy loni v září se letitý problém dostal do popředí zájmu veřejnosti. Půlroku poté vláda na svém výjezdním zasedání v Plzni schválila koncepci ochrany obyvatelstva.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, půlroku po teroristických útocích, není to pozdě?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si myslím, že ne. Je tady nejenom určitá setrvačnost, ale především je problém, že generálové se vždy připravují na tu minulou válku. A ono není možné, abyste pokračovala mechanicky v té tradici civilní ochrany, jako byla za komunistů, a v podstatě se připravovala na standardní, dejme tomu, plynovou válku, nota bene, s použitím bojových plynů, které byly moderní někdy před 50 lety. No a ty masky, ty ochranné oděvy, ty rohože a to všechno ostatní se budovalo právě za účelem této struktury. Čili toho půlroku, a to je, myslím si, velmi krátká doba, potřebujete na to, abyste to modernizovala a nevkládala zbytečně velké prostředky, že třeba obnovíte staré, zpuchřelé masky novými, které ale nebudou, nebo jejichž filtry nebudou zachycovat...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... nějaké nové typy bojových plynů atd. atd. Čili proto se Vám snažím vysvětlit toho půlroku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nicméně určitě není v pořádku, že masky jsou desítky let staré, kombinézy desítky let staré, kryty polorozpadlé. Jaký cítíte díl zodpovědnosti za tento stav civilní obrany? Buďme upřímní, premiér Zeman to do jisté míry zdědil.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, tak zdědil, všichni jsme to zdědili.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

A vytahovat se dědictvími, tak to já bych musel říci, že jsme to zdědili v 90. letech po úplně jiném dědictví. A mám pocit, že nemám cenu to tisíckrát připomínat, protože to každý ví.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Samozřejmě.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Nevím, já bych to nedramatizoval. O tom, jestli se bojují minulé války, nebo předminulé a jestli se bojuje s chemickými plyny, které se použily v roce 1917...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže myslíte si, že nebyla zanedbána civilní obrana, pane předsedo?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale já myslím, že civilní obrana naprosto jasně a fér řečeno v letech 90, 1, 2, 3 nebyla největší prioritou vlád, které se utkávaly s daleko důležitějším dědictvím komunismu. Já si myslím, že to je naprosto jasné. A elementární obměna byla. A jestli nová situace v loňském roce naše priority kousek posunula, tak je to správně. Já mám jiný strach, já mám strach v tom, že zase hrozí, že nasadíme špatné priority v té ochraně, obranyschopnosti apod., že zase budeme dělat teatrální akce. NATO...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Předpokládám, že narážíte na nákup stíhaček.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Určitě. Já si myslím, že jestli je téma obranyschopnost naší země, tak je to otázka chování deseti miliónů lidí, profesionality naší armády, výkonnosti armády včetně všech těchto ochranných civilních služeb. A jestli se podařilo rozehrát hru, že 24 letadel je klíčovou věcí pro obranu této země, já myslím, že to je nešťastné a odvádí to...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže řekněte, proč není, řekněte, proč není, a pak premiér řekne, proč podle jeho názoru je.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Tak zaprvé to odvádí od skutečné podstaty. Myslím, že politické reprezentace všech politických stran, rozumných politických stran se shodly na tom, že chceme výkonnou, funkční armádu. Pochopili jsme, že to nedocílíme s armádou založenou na povinné vojenské službě. Přetahování se, kdo to řekl dříve, jestli ODS, či ČSSD, je nemoudré. Já trvám na tom, že jsme to říkali daleko dříve.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale další argumenty, proč ne gripeny, pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale radikálně se do toho vmísil pan premiér loni v květnu a posunul to. Neboli všichni analytici vojenství, které jsem já zatím potkal, říkají, že armáda potřebuje něco jiného ve své radikální transformaci a že gripeny jsou tečka, poslední věc, na kterou může dojít, nemusí dojít. Ale jestli zatížíme armádu obrovskou částkou, která zablokuje všechny jiné reformní kroky, tak je to slepá ulička.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, proč stíhačky?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Takže v literatuře existuje figura, která se jmenuje oslí můstek. A já po něm za chvilku přejdu, také ten oslí můstek znamená přejít z tématu v tomto případě masky na téma v tomto případě gripeny, ale dobrá.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Obojí spojuje bezpečnost občanů.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já bych především řekl naprosto poctivě, že i když panu předsedovi Klausovi a jeho vládám vyčítám mnohé, tak tohle bych mu v žádném případě nevyčítal, protože uvědomte si, že po pádu komunismu, po rozpadu Sovětského svazu jsme všichni ať levice, nebo pravice předpokládali, že vlastně tahle struktura je zastaralá a svým způsobem nefunkční. A já si dokonce myslím, že po 11. září to platí nadále. Jenomže jsme dostali novou informaci, a teď přecházím já po tom oslí můstku, jaká struktura je funkční. Je-li hlavním protivníkem světový terorismus, což zdaleka není jenom Al-Káida, tak to znamená, že on v podstatě vyvolává nové formy útoků, které nejsou zcela totožné s útoky masových armád. Jsou to selektivní útoky, to nebyla jenom "Dvojčata" v New Yorku apod. Takže teď se dostávám k těm stíhačkám, zaprvé bych chtěl upozornit, že kolegium ministra obrany, kde nepřevažuje vojenské letectvo, ale kde naopak převažují zástupci pozemního vojska apod., poměrem hlasů 19:0, 19:0, pane předsedo, doporučilo gripeny po řadě analýz, které máte k dispozici, jako jednoznačnou prioritu. I v mé vládě byli lidé, kteří o tom pochybovali. A když si důkladně prostudovali ty stovky materiálů, a já totéž doporučuji i vám, tak vláda nakonec rozhodla jednomyslně o této prioritě. To je prostě vývoj názorů od názorů méně poučených k názorům informovanějším. Já teď nechci, protože to bychom tady strávili půlhodinu nejmíň, sem zatahovat téma offsetů. Pojďme se bavit o čistě vojenské stránce této věci. Nás musí zarážet nejenom to, že většina členských zemí NATO až na Lucembursko a Island nadzvukové stíhačky má včetně malých zemí. A jejich vlády přece nejsou tak pošetilé a taky mají své ekonomické potíže, aby do tohoto stíhacího letectva neinvestovaly. Nás musí zarážet především to, že naše armáda, ať se nám to líbí, nebo ne, pane předsedo, se stává jako spojenecká, alianční armáda součástí expedičních sil např. v Afghánistánu, nebo kdekoli jinde. A tyto expediční síly do značné míry zahrnují i stíhací letectvo, podobně jako Belgičani, nebo Holanďani vysílají své F-16 do různých společných operací NATO. To je prostě fakt, který nemůžeme popřít. A poslední argument: Kdybych do důsledků dovedl Vaši argumentaci, kterou pokládám za líbivou, ale nesprávnou, tak bych si položil otázku: A proč vlastně potřebujeme dávat peníze na armádu? Vždyť by bylo hezké těch 40 miliard vynaložit na školství, zdravotnictví. Já si např. na rozdíl od Vás myslím, že je nepotřebujeme dávat na tanky, na zastaralou výzbroj. A víte, že předchůdci mé vlády připravovali rozsáhlý program právě několika tankových divizí apod. To je fakt, který je možné si velmi snadno ověřit. Tzn. domnívám se, že máme-li armádu modernizovat, tak nemůžeme investovat bonmotem řečeno do cepů a sudlic, ale musíme investovat do toho, co je v současné době nejmodernější. Poslední věta: Řekněme si to na rovinu, tady probíhá určitý lobbistický boj mezi dvěma typy dodavatelů zahraničních bojových letadel. A často ti, a já z toho opravdu teď nepodezírám Vás, mluvím o jiných, často ti, kdo vystupují proti gripenům, říkají: No, my bysme pro ta letadla byli, ale kdyby byla dodána z jiné země. A tuto roušku tajemství je zapotřebí poodkrýt.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže kdo je takto pod tlakem lobbistů? Kdo toto říká, pane premiére? Řekněte pár jmen.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Podívejte se, já se nechci dostat do situace, kdy by se opakoval případ pana Macka. Ale dejme teď slovo, protože jsem mluvil dlouho...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, já samozřejmě slovo panu...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Teď nevím, teď čekám, jestli...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, samozřejmě dostanete slovo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já teď čekám, jestli Macek náhodou nelobbuje za letadla. To jsem ani nevěděl.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dostanete slovo, pane předsedo, ale nicméně, pane premiére, ještě jeden dotaz. Jestliže Vy jste tak přesvědčen o nutnosti nákupu, jestliže je přesvědčena vláda, ministerská komise, tak jak mi potom vysvětlíte, že na klíčovém hlasování chybí dvanáct vašich poslanců? Proč jste nepřesvědčil celou stranu vaši?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, je to upřímně řečeno chyba našeho poslaneckého klubu. Já jsem o tom s předsedou klubu mluvil. Chybu není nutné zastírat, ani se na ni vymlouvat. Samozřejmě, že z těch dvanácti poslanců byli někteří na zahraničních cestách. A předseda klubu mně argumentoval tím, že na ty zahraniční cesty měli původně odjet i tři poslanci ODS, to bylo hlasování o jeden hlas, já cituji jeho argumentaci, nic více a nic méně, kteří posléze neodjeli. Nicméně to, že dva naši poslanci nasávali v hospodě, považuji za neomluvitelné, protože...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Řeknete nám, prozradíte, kteří to byli?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

To je záležitost klubu sociální demokracie, ale myslím si, že naše členská základna se to doví.

Moderátor (Jana Bobošíková):

No, tak pokud tam nasávají v rámci své pracovní doby, pane premiére, v rámci svého mandátu, není to záležitostí jenom klubu sociální demokracie, že.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, je to záležitost i jejich voličů. A já sám bych si přál, aby ti, kdo je budou kandidovat, pokud kandidují, toto veřejnosti sdělili. Považoval bych to za férové.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, reagujte.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, tak já bych zaprvé reagoval ze sněmovny a tam to přece jenom vidím zase z trošku jiného úhlu. Já si myslím, že to nebyla chyba v Poslanecké sněmovně. Já si myslím, že to byly názorové odlišnosti, které existují uvnitř sociální demokracie, čemuž se neposmívám, já myslím, že je to evidentní věc. A já trvám na tom, že to nebyla chyba v tom čistém, technickém slova smyslu. Ale já mám pocit, že se asi setkávám s jinými vojenskými odborníky. Ti mně říkají něco jiného o prioritách armády a chraň Bůh, že by to byli vojenští odborníci politického, nebo stranického typu. Setkávám se nejednou s experty NATO, setkávám se s velmi špičkovými funkcionáři NATO. A já myslím, že pan premiér s nimi také mluvil a také slyšel jejich úvahy o tom, jestli naše nová letadla jsou to, co od nás NATO chce, nebo jestli od nás NATO chce něco jiného. To mohu demonstrovat ze spousty setkání s nejvyšší špičkou NATO, ale to asi pan premiér ví také. Já myslím, že názory jsou, že to není ta priorita, to není to, co od nás NATO chce. NATO nechce, abychom lítali nad Afghánistánem se supersoniky a honili jednoho individuálního "al-káidistu". Ale to je věc zásadní podle mého názoru. Souhlasím s panem premiérem v jedné jediné věci. Já si myslím, že o tom, jestli to jsou gripeny, či negripeny, je úplně jiná story. Pro mě je klíčová věc, jestli letadla tohoto typu ano, jestli jich má být 24, jestli nás 24 vytrhne, jestli to změní sílu naší země, schopnost naší země.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano a jak si na ni odpovídáte?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Na toto všechno odpovídám, že nikoliv, zásadně, rezolutně, nekonečně. Já jsem svědkem, kdy jsme plánovali, že nebudeme-li mít 72 letadel, nemůžeme být v NATO, 54, najednou jich stačilo 36, teď se jich kupuje 24 atd. Takže na to je moje odpověď zcela jednoznačná. A dostal jsem od vašeho pana ministra takovýhle ohromný dokument, který vláda schválila, který mi oficiálně předal v pátek odpoledne, koncepce transformace vojenských sil a tam jsou jiné problémy než letadla. Ale jedině souhlasím s tím, že jestli gripeny, nebo negripeny, já myslím, že to je asi tak jako, jestli si dáme tuhle kávu, nebo jinou kávu. Ono oboje to je káva atd. Takže já tohle nemohu...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, dovolte mi navázat, protože, ano, musím reagovat...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale stručně, prosím, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... stručně na tento základní argument, který zněl "armáda má jiné priority". Ano, to bylo, pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

To je.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, dobře. Bylo to v tom smyslu, že armáda chtěla tři velkokapacitní transportní letadla a chtěli to i odborníci z NATO, se kterými jste také mluvil. Armáda chtěla osm bojových vrtulníků např. Mi-24, které mají kupodivu vysoké bojové hodnoty. Já vám sděluji, že v rámci deblokace ruského dluhu armáda dostává tři transportní velkokapacitní letadla AN-20 a dostává osm bojových vrtulníků. Čili uvědomte si, že nastala nová situace, že to, co bylo předtím, už je splněno.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, to jsou známá fakta, nicméně pojďme nyní k té současné bezpečnosti. My jsme v uplynulých dnech, vy oba dva členové Bezpečnostní rady státu, v uplynulých dnech jsme viděli reportérku ČT, jak bez jakýchkoliv zábran chodí po ploše mezinárodního ruzyňského letiště, jak se dostává do letadel. Víme, že ona protitanková střela, která se našla u letecké dráhy, tak dodneška nebylo vyšetřeno, odkud pochází, kdo ji tam dal atd. atd. Víte, zároveň si přečteme v tisku, že když vaše vláda, pane premiére, jednala v Plzni, tak si tam dala bezpečnostní rám a jednoho důchodce, který si šel pro sociální dávky, tak mu zabavila malý kapesní nožík, aby náhodou asi někomu z ministrů...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Opravuji Vás, to tam dal krajský úřad, vláda bezpečnostní rámy neinstaluje, paní Bobošíková. Proč by to také dělala?

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže krajský úřad pro vaši bezpečnost.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

My jsme... No, dobře.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nemáte tak trochu pocit, že vláda, nebo Krajský úřad v Plzni, prostě zkrátka pokud je tam ministerský předseda, tak někdo prostě káže vodu tak trochu a pije víno?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobře, tak podívejte se, začněme tím, a za to jsem naopak ČT vděčen, za tu reportérku, budete se divit...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nebudu se divit, to...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... tak v každém případě prokázala to, že nefunguje ochrana, v daném případě nikoli ochrana policejní, ale ochrana letiště, což je úplně jedno, prostě je to součást nějaké komplexní ochrany. A pokud ta reportérka mohla projít přes cargo budovu, dát si semhle fiktivní visačku a do ruky fiktivní papíry...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, já myslím, že to všichni bez dechu sledovali, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... tak to je naprosto jasné. A já se teď nebudu odvolávat na to, že desítky takových případů byly i v zahraničí. To, co chci jako důsledek tohoto testu bezpečnostního systému, který ukázal, že ten systém má díru, zprávu o tom, jaké zlepšení bezpečnostního systému bylo provedeno. A samozřejmě nevylučuji, že za pět, za deset, za patnáct let za jakékoliv vlády se objeví něco podobného v jiném provedení.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A nevyšetřená protitanková střela Vás neznepokojuje?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Prosím vás, bylo to vyšetřováno, zatím se to nepodařilo odhalit. Jsou případy, které se vlečou několik let, než se najde pachatel. A je mi samozřejmě líto, ale pokud vyžadujete 100 % objasněnost, pak je to přání z říše snů. K tomu kapesnímu nožíku, mně to upřímně řečeno připadá směšné. Jenom připomínám, že je to možná snad i trochu nadbytečná opatrnost, která vznikla z toho, že teroristé, a ne, že bych nějakou stařenku, která si jde pro důchod, považoval za potenciální teroristku, spáchali jeden velmi otřesný trestný čin, to bylo s tím čtvrtým uneseným letadlem, kde se cestující vzbouřili a havarovalo, pomocí kapesních nožů. Takže někdy i z těchto důvodů se to přehání. Ale znovu opakuji, to není přímá úměra.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale je to otázka, kterou jsme začli prostě. Jde o otázku, jestli je výkon, jestli tyto služby u nás kvalitně fungují, jestli nezískaly mimořádné výsady, jistou nedotknutelnost, jestli se...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Jaké služby?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale no, všechny policejní, bezpečnostní, ochranné atd.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale, pane předsedo, Vy byste mohl rovnou na ty otázky, které si kladete, raději odpovídat. Tak podle Vás jako získaly, nezískaly vysoké pravomoci takové služby?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Získaly, ano, získaly, ale neodpovídá tomu výkon. Je to jenom jedna stránka té rovnice, jenom ta houpačka se zhoupla na jednu stranu. Dostaly bianco šek, tyto nejrůznější orgány u nás dostaly bianco šek, který se zesiluje.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Které máte na mysli? Myslíte policii, nebo koho myslíte?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Myslím tím od policie po soudy všechny tyto věci. A teď chceme vidět ten šek, aby byl splácen, a zoufale potřebujeme hledat metody. Zamýšlíme se nad tím velmi, samozřejmě předložíme návrhy v rámci našeho volebního programu.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak takhle já bych tady nedělal volební kampaň ani z jedné, ani z druhé strany. Já bych citoval i to, co parlament schválil a co je dobré. Pokud tlačíme na soudy, pane předsedo, tak ne, abychom jim diktovali, jak mají rozhodnout...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale kdy mají rozhodnout, jak rychle mají rozhodnout, ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... ale tempo toho rozhodnutí. Přesně tak. A tady došlo např. k pozitivnímu zjištění, že alespoň i banálních trestných činů je možné zrychlené řízení, takže do 24 hodin můžete odsoudit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

To už jsou první výsledky vidět.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A tohleto je první případ, kde ani Vy nebudete tvrdit, že je to neúměrné posílení pravomocí soudců. Ale my tady pro stromy nevidíme les. Ptejme se, jestli ty agregátní ukazatele, jako je např. ta bezpečnost, se zlepšují, nebo zhoršují, protože díra na silnici bude vždycky.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale to je právě o těch statistikách, které budou různé, které budou různé. Ne, pánové...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já můžu, mohu k tomu říci, jednu věc k tomu mohu říci, jednu?

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale jednu věc a pak se podíváme k soudu.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já jsem si nechal vytáhnout Sedmičku, kterou jsme s panem premiérem, tehdy předsedou parlamentu měli před volbama 98 14. června, a pečlivě jsem si při jízdě autem sem přečetl tohleto. Ono je to strašně půvabné. Když on nebyl ve vládě, tak odmítal všechny agregátní ukazatele a bojoval silou těhle jednotlivých případů. Teď, když se stal premiérem, tak zapomněl na tyhlety případy a říká: Ty statistiky jsou klíčové. Ty věty jsou půvabné.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, nezapomněl. Já je uznáván jako argumenty, ale proti nim stavím ty agregáty.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já jsem si to s sebou nevzal, nevzal jsem si to s sebou.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, pánové...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Pane předsedo, tady máte totiž tu výhodu, že poprvé ve volbách v roce 2002 nastává situace, když všechny relevantní politické strany už u tý vlády alespoň jednou byly. Takže teď se voliči nebudou rozhodovat ani tak na základě jejich slibů, ale na základě toho...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale na základě statistiky taky ne.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Na základě statistiky, pokud se promítá do jejich životní situace.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nechme... Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Čili na základě toho, co ty vlády reálně udělaly, nebo neudělaly.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Já myslím, že lidé vědí, jak se jim žije. Pojďme dál.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Vítězství, nevítězství, omluva, neomluva, tak někteří hodnotili výrok Vrchního soudu v Praze. Ten dnes rozhodl ve věci karikatury ministra Karla Březiny. Obrázky se objevily v komiksu Zelený Raoul v týdeníku Reflex, ministr Karel Březina poté požadoval po vydavateli týdeníku omluvu.

Před necelým rokem se v komiksu Zelený Raoul objevily karikatury nahého ministra Březiny v choulostivých situacích. Ministr časopis zažaloval a uspěl, zapravdu mu dnes dal i odvolací soud. Podle soudů vyobrazení žalobce, tedy ministra Karla Březiny překročilo rámec obecně uznávaných pravidel v demokratické společnosti. Kreslíř komiksu Štěpán Mareš nesouhlasí, podle něj sám ministr Březina dal impuls k satiře. Sám prý vytvářel obraz své osoby jako playboye, když v televizi přiznal několik desítek milenek. Podnět prý dal i svou účastí v soutěži o nejkrásnější nohy.

Štěpán Mareš, kreslíř komiksu Zelený Raoul:

Pan ministr je, teda deviant jsem chtěl říct, deviant roku jsem chtěl říct, ne, on je Missák roku 2001 a zároveň vyhrál soutěž o nejkrásnější nohy. No, inspirovalo mě to.

Široký úsměv na tváři vydržel Karlu Březinovi do vynesení rozsudku. Soud sice dal ministrovi zapravdu, ale jím požadovanou omluvu okleštil tak, že zbyl jen odkaz na žalovaný komiks, přiznání a věta: Za neoprávněný zásah se omlouváme. O zásahu do ministrovy cti, důstojnosti, jména a osobního soukromí v omluvě nepadne ani slovo.

Karel Březina, ministr:

Nekomentuji, vše jste slyšeli.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, ministr Březina má ve vaší vládní administrativě osm funkcí a pobírá plat 88 300 korun hrubého. Řekněte mi, co kromě toho, že se stal hvězdou komiksu a bulváru, soutěžil o nejkrásnější nohy, údajně si pořídil nemanželské dítě s Vaší sekretářkou, v televizi se svěřoval s desítkami sexuálních partnerek, co kromě toho, že občany pobavil, udělal za ty desítky tisíc ve své funkci opravdu dobrého?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ministr Březina má na starosti informační společnost, má na starosti...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě, ale co výsledky? Mluvme o výsledcích, prosím.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Má na starosti takové zákony, jako jsou zákon o elektronickém podpisu.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Má jich osm těch oblastí.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Má na starosti, a to nejsou jenom zákony, např. některé komise, které se týkají drogově závislých.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale, prosím, výsledky, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já Vám skutečně doporučuji, abyste si přečetla zprávy těchto komisí, ať už jde o drogovou závislost.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, mě zajímá Vaše hodnocení jako Březinova nadřízeného.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Kromě toho je i šéfem Úřadu vlády, což je instituce o zhruba 300 zaměstnancích. A i toto je součást jeho, nevím, jestli osmi, nebo kolika funkcí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže řekněte, jsou jeho pracovní výsledky tak mohutné jako jeho proslulost?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si myslím, že ne vždy se setkáváme u politiků s tím, aby proslulost politika byla úměrná jeho pracovním výsledkům. Nedávno oznámil, že opouští politiku, jeden senátor, který byl považován za nejprospěšnějšího...

 

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, pane premiére, prosím, jsou výsledky... Tak mi odpovězte.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já Vám odpovím, ano. A v tomto případě zatímco ministr Gross je populární, a přitom má výsledky, ano, domnívám se, že v oblastech, za které odpovídá, ministr Březina tyto výsledky má. Nicméně je neustále vláčen tiskem za to, že je považován, jak by řekl Alfred Jarry, za nadsamce. Viděla jste to někdy, tu hru?

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane premiére, ministr, jeho výkony odpovídají jeho téměř devadesátitisícovému platu a je vláčen, chudák, médii.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

I stejný plat... Ne, já neříkám. Každý z nás je vláčen médii, každý z nás, jak tady sedíme. A tato země je zřejmě velice šťastná, když dva ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů se v sedmi centrálních tématech jako jednomu z nich věnují tomu. Ale já jsem Vám odpověděl na Vaši otázku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A opakuji, nechci komentovat na rozdíl od Vás z důvodů, které jsem již uvedl, výsledek teď už dvou soudů, které daly ministru Březinovi zapravdu.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dobře, Vy komentovat nebudete. Vás se zeptám, pane...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, ne, tak já si myslím, že podle všech možných hledisek, jak to člověk sleduje ne až tak zdaleka, z toho parlamentu, tak pan Březina žádným úspěšným, prokazatelným, výrazným ministrem v žádném případě nebyl. To se mi zdá tak evidentní a i ze slov pana premiéra vidím, že on to nemůže nikdy říct. Ale já věřím, že by to po tomto setkání potichu řekl. Ale to, k tomu ho nenutíme.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže Vy mu... Ne, nebudete mu dělat teď mluvčího. Ale já bych...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale myslím, že nepochybuji o tom, že si pan Březina tu pozornost tisku sám vyvolal, sám přilákal.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nicméně, pane předsedo, ano, Vy jste šéfem parlamentu, který přijal usnesení, že v ČR je svoboda slova. A mě by zajímalo, my jsme svědky situace, kdy po zveřejnění komiksu jako humorné nadsázky následuje určitá soudní represe, po vydání Mein Kampfu jako literatury faktu také následuje určitá soudní represe.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Řekněte mi, je to podle Vás v souladu s tím usnesením Parlamentu ČR, že v ČR je svoboda slova?

 

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Nevím, tady je otázka nejasná. Já myslím, že my dva jsme karikováni...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nejasná?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

... v nejrůznějších způsobech desetkrát denně. Někdy vám vlasy vstávají hrůzou na hlavě, mávnete rukou, někdy se uchechtnete, někdy se opravdu zasmějete a říkáte: To je bezvadný, to mě trefili.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale časopis Reflex je za to soudně popotahován, pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

V seriálu Zelený Raoul tady pan předseda vlády a já jsme byli tisíckrát zobrazeni oblečení, neoblečení, tak, onak. Takže my nehájíme souzení se o tuto věc.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě, ale dotaz zněl...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

A já říkám, že svoboda slova tady u nás je. A můžeme diskutovat o tom, jestli ten jeden Zelený Raoul se totálně...

Moderátor (Jana Bobošíková):

A jeden Mein Kampf?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

... totálně vymknul průměru naší země. Já bych v tomhletom nebyl absolutní. Já bych se nesoudil, já bych se soudil kvůli podstatnějším věcem. Mě se daleko víc dotkne, co o mně řekne lživě ten, či onen komentátor ČT, nebo Mladé fronty Dnes.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale tady já hovořím, pane předsedo, o komiksu a o literatuře faktu, já nehovořím o pomluvách, nebo nepravdách.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano, já říkám, já bych se, já bych, říkám, já bych se nesoudil. Ale připouštím, že tento jeden komiks vymknul se nějakému standardnímu průměru o kousek.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já bych na to navázal. Vy jste použila Michala Zítka a svobodu slova.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dokonce jste se tak ptala pana předsedy parlamentu. Paní Bobošíková, není v této zemi, v ČR zneužívanějšího termínu, než je svoboda slova. Když někdo chce nějaký kšeft, tak vám neřekne, že chce kšeft, řekne, že bojuje za svobodu slova zejména tehdy, když ten kšeft nedostane. V případě pana Michala Zítka určitě nejde o patologického nacistu, který miluje Adolfa Hitlera. Ale také nejde za bojovníka za svobodu slova, který vydává Mein Kampf proto, aby obhájil svobodu slova. Jde mu o to...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale Vy jste říkal, že nebudete, pane premiére, komentovat soudní rozhodnutí. Najednou komentujete.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, jde mu o to, že, a já to rozhodnutí komentuju se souhlasem...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Aha.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... jak jste si všimla. Nekritizuji soud, což by politici skutečně neměli dělat. Jde mu prostě o to, tak si to přiznejme, aby na tom vydělal. Tam podle mého názoru o nic jiné nešlo. A samozřejmě v okamžiku, když je odsouzen, tak se postaví do pozice neohroženého bojovníka za svobodu slova, který ten Mein Kampf vydal asi jenom proto, aby si ověřil, jestli u nás je svoboda slova.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, ale podle tohoto vidění světa byste také nemohl souhlasit s tím, že noviny si zvyšují svůj náklad citováním výroku Le Pena. Ve všech novinách je napsáno: Ano, věřím na nerovnost mezi rasami, je to očividné, celá historie to přesvědčivě dokazuje, některé rasy jsou si rovnější.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Le Pen je nesporně nebezpečím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale citují ho veškerá média, kdybychom se na to dívali...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A kdybychom měli... Ano, my také citujeme některé výroky pana Haidera a jsme kritizováni za to, že pana Haidera bychom měli pominout. Pak se k panu Haiderovi někdy přidá pan Stoiber, pak se někdy přidá pan Orbán a je otázka laťky, od které smíme citovat a nesmíme citovat. Já zastávám názor, že ten politik, který lze, nebo může být považován za akutní, nebo potenciální nebezpečí, má být citován a že nebezpečí se má čelit v zárodku. Toť vše.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pojďme... Chtěl jste ještě něco k tomu? Ne, pojďme dál.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ne, myslím, že to nijak neobohatíme.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pojďme dál, pojďme ke středě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Poslanecká sněmovna ve středu jednomyslně přijala společné stanovisko k tzv. Benešovým dekretům. Ty jsou podle poslanců nezpochybnitelné, nedotknutelné a neměnné. Šance Německa, nebo Rakouska dosáhnout jejich zrušení a zpochybnit majetkové vztahy v pohraničí jsou tak naprosto nulové.

Svoje stanovisko k tzv. Benešovým dekretům projednávali poslanci tady ve sněmovně hned ráno. Po necelých 60 minutách ho jednomyslně schválili, kolem desáté hodiny dopoledne tak pro něj zvedlo při hlasování ruku všech 169 přítomných poslanců.

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL:

Co to přinese? Tak já doufám, že by to mělo přinést zklidnění.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády:

Zavazuje každého poslance a každou politickou stranu, které pro tuto rezoluci hlasovaly.

Žádné právní důsledky však ze stanoviska naší sněmovny nevyplývají a předseda ODS Václav Klaus chce záruku evropské patnáctky, že už nebude dekrety zpochybňovat, jinak prý ODS nedoporučí svým voličům, aby v případném referendu souhlasili se vstupem do EU. Klausův názor podpořili i komunisté.

Miroslav Grebeníček, předseda KSČM:

Pokud to někdo bude rozviřovat, je naší povinností se bránit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, začněme stručně, řekněme, politickou kulturou. To usnesení vzniklo na popud vás dvou, poslanců Miloše Zemana a Václava Klause. Nicméně při schvalování takto důležitého a zcela zásadního usnesení, alespoň tak nám to bylo prezentováno, měli někteří poslanci vašich stran...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ne, ne, ne, opravdu ne při schvalování. Myslím, že pár poslanců...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale tak ten den ve sněmovně, ten den ve sněmovně, ano.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

... si v nějakou chvíli na sebe vzalo tohle hloupé, neskutečně hloupé tričko. Šílel jsem, když jsem to uviděl.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale chodili v něm ve sněmovně, pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Chodili v něm, myslím, v předsálích, já jsem v místnosti sněmovní nikoho neviděl.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Tak v předsálí sněmovny, byly i fotky z místnosti sněmovní.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano, já jsem se mohl zbláznit, když jsem to uviděl. A protože jsem svědkem, že to byl i jeden z poslanců ODS, tak myslím, že přítomní mohou říci, že jsem na něj křičel, aby se zamyslel nad tím, jestli se nevzdá...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže to považujete za znevažující do jisté míry?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

... nevzdá kandidování. Na druhé straně zase nedělejme dramata, ono to tak šílené není.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jenom krátký dotaz, půjdeme hned dál k dekretům.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

"To je naše zem, to je naše chalupa". Já to považuju spíš za hloupý nápad než za něco, z čeho by stálo zato dělat drama. Ale já jsem se zlobil strašlivě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, nikterak...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, já jsem si teď nasadil brýle, abych si přečetl, co je uvnitř té mapky. Ale, paní Bobošíková, Vaše schopnost odvádět pozornost k nepodstatným detailům je skutečně obdivuhodná. To hlasování sněmovny bylo podle mého názoru jedno z nejdůležitějších.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, pane premiére, Váš...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A Vy z toho uděláte debatu o tričku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, ne, ne, pane premiére. Váš názor na inteligenci českých novinářů je znám...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

... myslím, takže pojďme nyní...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Takže teď novináři říkají o inteligenci poslanců, já tomu rozumím, ano, ne, já tomu rozumím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, ne, já jenom myslím, že je zbytečné, že všichni známe...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano, já si myslím, že to, že si některý z poslanců vzal na sebe toto tričko, je výraz pro mě neinteligence naprosto...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobře, rozebírali jsme Zeleného Raoula, teď rozebíráme dvě minuty tričko.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, ne, ne, pane...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A těch pár minut, co máme na toto usnesení, bychom neměli vyčerpat tričkem.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

To je vše, co chci k tomu říct.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Já jsem řekla, že půjde, pokud jde o tričko, o stručnou otázku. Tři ohlasy ze zahraničí na usnesení parlamentu. Bavorský premiér Stoiber je rozhodnutím sněmovny zklamán a považuje ho za neslučitelné s principy EU. Podle rakouských Svobodných se dekrety musí vyřešit ještě před vstupem ČR do EU, rakouský kancléř Schüssel, pardon, čeká na nového partnera po našich parlamentních volbách, který bude podle něj ochoten vést s Rakouskem nad dekrety otevřenou diskusi. Co říkáte takovým reakcím, pane premiére?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, tak tohleto je důležité a zejména ten poslední výrok je důležitý, ano? Nejenom pan kancléř Schüssel, ale i mnozí další čekají na nového partnera, jinými slovy čekají na novou vládu. A my se musíme ptát, co vzbuzuje tyto jejich naděje. To je naprosto legitimní otázka, na rozdíl od trička opravdu důležitá. A já bych položil jako odpověď dvě řečnické otázky, dovolíte-li. Které politické síly u nás se dlouho, až do poslední chvíle bránily projednávání této rezoluce na parlamentní půdě? Otázka číslo jedna. A otázka číslo dvě: Které politické síly u nás jsou součástí toho, čemu se zdvořilostí sobě vlastní říkám klerikální černá internacionála, tzn. v podstatě zejména němečtí a rakouští křesťanští demokraté a lidovci, z nichž např. Jürgen Schröder navrhoval v rezoluci Evropského parlamentu pět ostrých odstavců proti Benešovým dekretům, zatímco u Slovenska, tedy u země, která je v analogické situaci, holandský sociální demokrat Marinus Wiersma tam neměl jako zpravodaj ani jedno jediné slovo? Takže to jsou dvě otázky, na které je zapotřebí odpovědět. A protože odpověď všichni známe, tak jsem vlastně odpověděl na Vaši otázku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já bych souhlasil s tou věcí, že to bylo klíčové usnesení sněmovny. Já jsem strašně rád, že se podařilo nalézt nejvyšší společný jmenovatel společného zájmu českých politiků. Každý z nás bysme uměli udělat košatější usnesení. Já jsem velmi rád, že ze 169 poslanců 169 pro to zdvihlo ruku. To je nesmírně cenná věc. Jestli to pánové Stoiber a Schüssel kritizují, tak myslím, že jenom naznačují, jaké jsou jejich skutečné zájmy. To, že očekávají něco po volbách, je třeba přesně říci co. Co já jsem byl letos v únoru na den v Rakousku a den před tím byly titulky na prvních stránkách: Očekáváme, že Klaus, kdyby zvítězil, začal by s náma o těchto věcech jednat jinak. Druhý den po mé celodenní návštěvě byly zklamané titulky: Klaus zpražil Rakousko, řekl, že by jednal stejným způsobem. Já souhlasím s názorem předsedy vlády, že jsou to jiní politikové z ČR, kteří s těmito svými spřátelenými stranami možná říkají něco, slibují něco jiného. Já nechci říct, jestli veřejně, nebo neveřejně. Nicméně i tito politikové 169 hlasy zdvihli ruku pro toto usnesení, já jsem tomu velmi rád a teď v tuto chvíli není mým primárním cílem na ně zaútočit. Jsem rád, že se to takhle stalo.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, vy chcete záruku evropské patnáctky...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

... že nebude dekrety zpochybňovat. Jinak, a zaznělo to už v příspěvku, nedoporučíte svým voličům, aby v případném referendu souhlasili se vstupem do EU. Jak by měla taková záruka vypadat? Měly by ji dát státy EU jednotlivě, měly by to být jejich vlády, nebo jejich parlamenty, měl by to být Evropský parlament? Jaká je vaše představa?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já myslím, že je variant obrovské množství. A já netrvám na formu, jak by to mělo být uděláno. Já prostě trvám na tom, že to nemůže být garance, záruka tak, jak se mně to snažil vnutit pan komisař Verheugen, když zde před 14 dny byl a říkal: Vždyť já Vám tu záruku mezi čtyřma očima ve sněmovně dávám a já budu mít odpoledne přednášku na Karlově univerzitě, já to řeknu nahlas. Já jsem replikoval: Pane komisaři, při vší úctě k Vám a Karlově univerzitě to, že Vy to řeknete při přednášce na Karlově univerzitě, není ono. Já potřebuju, aby záruku dala instituce, aby ji dala v jasné formě, formě formální, písemné atd. Hledejme formy.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale já myslím, že ten dotaz, zda ta instituce má být Evropský parlament, nebo zda to mají být parlamenty jednotlivých zemí, že ta je dost klíčová. Nebo to nepovažujete?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Je to důležité, ale já si dovedu představit Evropská komise, že může vydat nějaký soud, může vydat soud Evropský parlament, kdokoliv.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já mám tady zcela opačný názor a opírám ho o dva protiargumenty. Ten první argument zní, že jistě bona fidea, ale přesto podle mýho mínění nesprávně vlastně dáváte sudetským Němcům a jejich organizaci dárek, po kterém dlouho snili, protože právě oni, a také to po tom prohlášení o zárukách několikrát vyjádřili, právě oni touží po tom, aby to bylo diskutováno na půdě Evropského parlamentu, čili tím se to ještě dále eskaluje. Ale já mám, myslím, ještě silnější argument, pane předsedo. Vy jistě víte, že článek 295 evropské smlouvy zaručuje všem členským zemím zachování jejich majetkových a vlastnických poměrů. Takže já se domnívám, že tento článek 295 naprosto stačí, protože co chceme? My nemáme nic proti diskusím historiků, ať se baví třeba 20 let. Co chceme, je nezpochybnitelnost majetkových poměrů, nezpochybnitelnost vlastnických poměrů a vše, co z toho vyplývá. Já tvrdím, že je to pokryto tímto článkem 295.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Na to já bych řekl, že já nikomu nedávám dárek, já naopak nechci, abychom my jim dávali dárek. Pokud by náhodou platila tato věta, o které říká pan předseda vlády, mně by plně stačilo, kdyby Evropská komise, či jakýkoliv tomu, pro to zodpovědný útvar sdělil: Protože máme článek 293, tak...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Pět.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

... nebo pět, tak z toho plyne, že ČR se nemusí obávat té a této věci. Jestli to jim je zatěžko říci, tak to znamená, že je v tom nějaký problém. A já bych si moc přál, aby jim to zatěžko nebylo. Jestli je to samozřejmé, ať to řeknou a bude to jen dobře. Ale dárek nechci dát já jim.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ano, prosím.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Jenom jedna poznámka, ale uznávám, že důležitá, ale vůči tématu okrajová. Někteří lidé u nás se obávají, že např. Rakousko, nebo jiné země, když budeme mít toto stanovisko, které oba dva máme, může vetovat náš vstup do EU. Já bych chtěl upozornit na malou technickou maličkost, paní Bobošíková, kterou by vaši diváci měli vědět. To přistoupení, ať už to bude přistoupení sedmi, devíti, desíti, bude v balíku. Ratifikace bude podle pravidel, procedurálních pravidel EU probíhat tak, že jednotlivé parlamenty členských zemí budou ratifikovat ten balík, tzn. všechny kandidátské země najednou a není možné z toho balíku vyjmout jednu zemi např. ČR. Čili tato hrozba je z tohoto důvodu naprosto neúčinná a je to vydírání.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Je to v pořádku. Já myslím, že je to fér takhle říci těm, kteří tento technický detail nevědí. Ale já bych za sebe chtěl říci, že já nemám sebemenší problém se vstupem do EU. Já jsem stoprocentně přesvědčen, že tam budeme přijati i bez ohledu na tyto věci. Co mě trápí, je život uvnitř té EU, nikoliv moment vstupu.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, pojďme nyní zpět do ČR. Řekněte mi, s kým chcete uzavírat povolební spojenectví, jestliže máte směrem k EU tuto podmínku a oproti tomu jak sociální demokraté, tak Koalice se v podstatě deklarují jako strany bezpodmínečně proevropské a v podstatě někteří jejich čelní představitelé tvrdí, že právě ten vztah k EU je spojuje.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

No, tak já myslím, že otázka EU se stala nutně, protože to je klíčová věc naší země pro následující léta, předmětem přestřelek v rámci předvolební kampaně. To je naprosto logické, každý chytá mouchy v názoru toho druhého a dramaticky říká...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě, ale ten názor spojený na tu EU je u řady politiků Koalice a u řady politiků ČSSD velmi nosný.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Já si myslím, že jsou to tři věci pro mě a ty věřím, že jsem schopen komunikovat s kteroukoliv z demokratických politických stran. První teze: ČR se neumí vymknout ze svého geografického zasazení a nemá šanci se nepodílet na evropském integračním procesu. Nemůžeme se vyloupnout někam a spojit se se Spojenými státy, latinskoamerickými, nebo asijskými. Teze číslo jedna. Teze číslo dvě: Ne všichni musíme povinně mávat fangličkama a jásat, že se nám tak moc líbí, kudy se EU v dané chvíli ideologicky, organizačně, byrokraticky, tisíci jinými věcmi ubírá. V tom můžeme mít odlišnosti a je povinnost, abychom je měli. Zrovna tak mají odlišnosti uvnitř EU. A třetí věc je hledání záruky, až tam budeme, abychom se nestali chudším příbuzným a nebylo toho využito proti nám. O všech těchto třech věcech já myslím, že umím komunikovat se všemi politickými stranami.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, řekněte, Vy jste sice ještě premiér, po volbách možná budete už "prognostik".

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Dostaneme se k tomu, abych vyjádřil zpochybnění toho jeho sbohem atd., nebo nedostanu?

Moderátor (Jana Bobošíková):

Když dovolíte, moderuji toto já. Takže, pane...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ne, já se ptám, já se ptám, já nemoderuji.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane premiére, jak Vy vidíte povolební uspořádání?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak především si myslím, že samozřejmě ta otázka obrany národních zájmů nemůže být propachtována jakékoli politické straně, ale každou politickou stranu musíme měřit nikoli podle jejích slov, ale především podle jejích skutků. Já už jsem tady položil dvě provokativní otázky před chvílí a to byly otázky zaměřené na skutky, nikoli pouze na slova. Bránit parlamentnímu projednání je skutek, nikoli slovo a jaksi být členem určité organizace, jejíž další členové podle mého názoru ohrožují české národní zájmy, je také skutek. Čili já mluvím o skutcích. A mohu konstatovat, že jako premiér a jako sociální demokrat jsem pozval do ČR Blaira, Verheugena, jednal jsem o této otázce i s ruským prezidentem Putinem a s desítkami, doslova s desítkami stejně jako předseda Klaus dalších a dalších zahraničních partnerů. A myslím si, že toto je obrana národních zájmů skutkem a nikoli slovy, jo? Na druhé straně, a to je třetí provokativní otázka, kterou bych rád položil, mě zajímá, proč nikdy nepřijel do ČR nějaký rakouský lidovec, nebo německý křesťanský demokrat.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Protože naši lidovci jezdili tam.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, dobře. No, tak proč, prosím, při příležitosti jejich cesty tam nedošlo třeba k tomu, že by se řeklo, že ten, či onen náš lidovec zpražil naděje rakouských lidovců na nějaký mírnější postup? Myslím si, že toto je legitimní otázka.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale mohl byste mi odpovědět velmi stručně na tu, na ten dotaz, který se týkal Vaší povolební prognózy?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Povolební prognóza, no, tak já vycházím z toho, že především v demokratické, svobodné společnosti volby rozhodují voliči. A za druhé samozřejmě, že bude odpovědností vedení jednotlivých politických stran, aby respektovalo vůli voličů. A to, myslím, říkáme všichni, v tom se nelišíme.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale jak jsem si, když jsem sem jel, četl tu naši poslední Sedmičku v červnu 98, tak jsme dostali stejnou otázku a odkaz na voliče jsme tam dali úplně stejný. Takže já doufám, že nás voliči nepostaví do takového patu, do jakého nás postavili v červnu 98, a že usnadní vytvoření většinové

vládní koalice.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Úplně poslední dotaz, pane premiére. Vy tvrdíte, že budete spokojeným důchodcem na Vysočině. To tady zpochybňoval ve studiu Václav Klaus, v tisku to do jisté míry zpochybňuje i Vladimír Špidla, že úplně nezmizíte z politického života. Jak to bude? Budete na Vysočině opravdu navždy, nebo plánujete nějaký comeback do vysoké funkce?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Paní Bobošíková, já Vám nabízím velmi jednoduchý důkaz pravdy. Já čtu téměř každý den v novinách naprosto nesmyslné spekulace, k nimž už jsem se vyjádřil vždy stejně tolikrát, že nepokládám za nutné zdržovat vaše diváky tím, že bych to řekl po tisící prvé. Ale nabízím Vám důkaz pravdy.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ne, my potřebujeme jinej argument, ne znění.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano. Přijeďte na moji chalupu na Vysočině za rok, za dva, za tři, za pět, za deset let, položte mně vždy tutéž otázku. A až přijedete naposled, tak už můžete tu otázku položit mé rakvi a té rakve se můžete, paní Bobošíková, zeptat, zda ta rakev si přeje něco jiného, než být uložena v klidu na hřbitově.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Věříte panu

premiéru Zemanovi?

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale to je docela dobrá představa ptát se té rakve. Teda to je inspirativní, to se zamyslíme, ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, my jsme zde dnes hovořili o komiksu. Já se přiznám, že komiks jako humornou nadsázku, zdůrazňuji, jako humornou nadsázku nakreslil specielně pro tuto Sedmičku karikaturista, který nyní vystavuje v Poslanecké sněmovně, Štěpán Mareš. Já se také přiznám, že jsme se těsně před vysíláním obou pánů ptali, zda ten komiks chtějí vidět, protože...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Ale my jsme ho neviděli teda...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Neviděli, ano. Já také přiznávám, že vy jste ho vidět nechtěli. A zase na druhou stranu musím říci, že my jsme se ptali proto, abychom neměli v dnešní atmosféře opletačky se soudem, protože člověk nikdy neví. Takže tady to je komiks, kterým Štěpán Mareš vyjadřuje lítost nad Vaším odchodem z politiky, pane premiére. Já si Vám ho dovolím...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si jako u té české chalupy, nebo co to bylo, nasadím brejle.

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Zeman ho dostane jako dáreček od vás. Já ho nedostanu, kopii?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, vidíte.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ano, kopii, dobře, my Vám uděláme kopii, pane předsedo, ale originál dostane...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

To je teda diskriminace opět.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Až Ty budeš odcházet z politiky, tak si myslím, že paní Bobošíková...

Václav Klaus (ODS), předseda PSP ČR:

Tak já jako...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... která bude evergreen naší publicistické scény, Ti předá něco podobného, i když nevím, zda to bude zrovna tenhleten politik. Je to nádherné. Ten člověk bude potřebovat nový terč, ale já si myslím, že si určitě nové terče najde. Takže za dárek jemu i vám děkuji.