Záznam rozhovoru předsedy vlády ČR Miloše Zemana s redaktorem Ondřejem Hejmou, vysílaného v přímém přenosu rozhlasové stanice Frekvence 1 dne 14. ledna 2002 v pořadu Pressklub v 18:15:

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ano, je to tak, vážení posluchači, naším dnešním hostem je předseda vlády ČR pan Miloš Zeman. Dobrý večer.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Dobrý večer.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Pane premiére, těch událostí pro dnešní Pressklub je více než dost. Já musím začít aktualitou z nejžhavějších, protože prakticky před několika hodinami přinesly agentury zprávu, že v ruském tisku se objevily teorie, že firma Falkon Capital, která odkoupila od české vlády ruský dluh, je vlastně firmou Usámy bin Ládina. Čili je to možná z říše sci-fi, ale přesto se musím zeptat.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Když jsem to slyšel, slyšel jsem to před pěti minutami jako zprávu ČTK, když jsem sem jel autem, tak jsem se nahlas rozesmál. My si samozřejmě tuto informaci prověříme, jako si prověřujeme všechny informace. Ten týdeník Novaja gazeta je mi neznámý, což samozřejmě neznamená, že neexistuje, ale chtěl bych upozornit, že americká strana nám předala všechny informace o kontaktech teroristických organizací, to jsou ty zablokované účty. Já předpokládám, že kdyby firma Falkon Capital byla jakýmkoli způsobem zapojena do této sítě, tak by nás spojenecké zpravodajské služby už dávno informovaly. Jinými slovy z těchto a dalších důvodů to pokládám s pravděpodobností 90 % za mediální bublinu, která za 3 roky prskne a zhasne docela.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Je pravdou, že ta zpráva zní poměrně dost exoticky, ale firma Falkon Capital již dříve byla předmětem různých mediálních diskusí, politických tlaků. Hovořilo se o tom, že bezpečnostní služby varovaly před touto firmou. Nakonec opozice žádala zveřejnění obsahu smlouvy mezi českou vládou a firmou Falkon Capital, což se zatím nestalo.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já bych sám, abych začal od konce, neměl vůbec nic proti zveřejnění těchto smluv. Důvod, proč tyto smlouvy nejsou zveřejněny, je velmi prostý. Nepřeje si to ruská strana. A jak víte, podle platných pravidel hry smlouvu mezi dvěma stranami můžete zveřejnit pouze tehdy, souhlasí-li s tím obě strany. My jsme si samozřejmě firmu Falkon Capital prověřovali a nedostali jsme ani po 11. září žádnou relevantní informaci, která by se byť vzdáleně blížila tomuto typu. Čili ano, mediální bubliny se občas vyskytují, ale buďme seriózní a nevěřme novinářům, protože novináři se obvykle mýlí.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Firma Falkon Capital si dala podmínku, že nebude obsah smlouvy zveřejněn, jinak od transakce odstoupí? Je to tak?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Poslyšte, to přece vůbec není pravda. Já jsem Vám před chvílí odpověděl a řekl jsem, že tato podmínka byla z ruské strany.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ano, firma Falkon Capital si dala tuto podmínku.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Firma Falkon Capital není ruská firma.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ono je právě nejasné, co je to za firmu.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ale v každém případě my respektujeme přání ruské strany. A sami nemáme naprosto žádné námitky proti zveřejnění této smlouvy.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili byla to podmínka ruské strany, nikoli firmy Falkon Capital. Je to tak?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ano, konečně jste to pochopil.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Výborně. Teď k věcem, které jsou opravdu důležité, a to jsou peníze. Dostali jsme už od firmy Falkon Capital zaplaceno?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ano, dostali. Vaši posluchači, kteří občas čtou nejčtenější ze tří našich bulvárních deníků, který se jmenuje Mladá fronta DNES, se mohli dozvědět na první stránce tohoto deníku, že nám nezaplatili 20 miliard, jak bylo dohodnut, ale 15 miliard. Mohu tedy sdělit, že Mladá fronta se jako obvykle mýlila, že nám zaplatili přesně podle dohody částku, která mírně převyšuje 20 miliard korun.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Já jsem se dočetl ve zpravodajství ČTK, že ta částka od Falkonu je na kontě u Deutsche bank, že tam je v jakési karanténě. Splatnost těch peněz je vlastně zítra. Myslíte si, že to může nějakým způsobem souviset s tou zprávou v ruských novinách?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ne, naprosto to nesouvisí. Ptal jsem se na celou věc ministra financí, termín je dopředu dohodnutý. Je jakýsi kalendář, časový rozvrh a mělo by se to skutečně objevit na účtu ministerstva financí u ČNB v průběhu ledna. Chcete-li ode mě přesný den, tak Vám upřímně říkám, že ho nevím.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Dobře. Připustil jste desetiprocentní možnost, že by skutečně na těch zprávách něco mohlo být. V případě, že by se prokázalo, že skutečně nějaké takové spojení existuje, že tam ten problém je, dalo by se uvažovat o tom, že bychom tyto peníze vrátili? Jak bychom s nimi museli naložit?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Říká se, řešte problémy, když jim čelíte. Já jsem těch 10 % uvedl jako velice teoretickou rezervu. Ale znovu opakuji, že po teroristickém útoku 11. září zejména americké, ale i další, služby provedly velmi přesnou prověrku všech organizací, které přímo i nepřímo mohly být ve spojení s Usámou bin Ládinem a jeho organizací Al Kajdá. Firma Falkon se na žádném z těchto seznamů neobjevila. Čili otázka je, zda mám věřit CIA nebo nějakému neznámému ruskému týdeníku, jehož redaktor možná zvyšuje těmito senzačními zprávami svůj náklad. Upřímně řečeno věřím CIA.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Určitě je dobře, že věříte. Ale říká se také, důvěřuj, ale prověřuj. Pokud vím, tak Stanislav Gross zadal panu Bublanovi - šéfovi naší rozvědky, aby tento materiál zpracoval. Tím bychom možná mohli firmu Falkon na chviličku opustit. Přejdeme k dalšímu tématu, a to je téma Svobodné Evropy v Praze. o tom se také hodně spekulovalo v médiích. Jaký je Váš názor na celou tuto kauzu?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Především jsem se, když jsem byl po delší době zase včera na chalupě, díval na diskusi, kde byl pan Cyril Svoboda s panem Langerem. Pan Cyril Svoboda objevil, že česká vláda nejednala se Svobodnou Evropou.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Na to jsem se také chtěl zeptat.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Mohu Vám sdělit, že toto jednání, nikoli ovšem se Svobodnou Evropou, ale se Spojenými státy, probíhá asi 2,5 měsíce. Ten, kdo je pověřen tímto jednáním, je ministra zahraničí Jan Kavan. Čili pan Svoboda, já mu to nevyčítám, jenom to konstatuji, nemá správné informace. Kdyby člověk byl závislý pouze na našich médiích, tak by byl zaplevelen informacemi...

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili jednání na ministerstvu zahraničí s americkou stranou probíhá, se Svobodnou Evropou konkrétně nikdo nejedná?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Nevím, jestli se Svobodnou Evropou někdo jedná, protože naším přirozeným partnerem jsou Spojené státy, nikoli Svobodná Evropa. To musí pochopit každý, kdo se v této věci poněkud vyzná. Já sám jsem o této věci dvakrát jednal s americkým velvyslancem. Chtěl bych velice ocenit jeho pozitivní a vstřícný přístup k celé této záležitosti. Já pokládám vyjádření ředitele Svobodné Evropy za naprosto arogantní, protože já jsem asi ten poslední, kdo by ustupoval teroristům. Ale nabízet teroristům terč v centru Prahy pokládám za hloupost. Pokud Svobodná Evropa má pocit, že přestěhování by jí nevyhovovalo, tak ať prostě nabídne jinou variantu. My se snažíme, aby vysílání Svobodné Evropy nejenom pokračovalo, ale dokonce bylo i rozšířeno pro rádio Svobodný Afghánistán. Sami jsme s tím souhlasili. To znamená, že rozhodně neustupujeme teroristům. Ale já se Vám to pokusím přiblížit tak, abyste to pochopil.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Přichází bonmot. Už se těším.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Jak říkal Vlasta Burian: "Když někdo ve válce vyskočí na předprseň zákopu, rozhalí si košili, ukáže odhalenou hruď a křičí, střílejte, tak to není hrdina, ale blbec, protože skutečný hrdina se v jisté fázi boje skrývá." Jinými slovy je zbytečné dávat příliš velkou šanci teroristům. Je zapotřebí nejenom v zájmu Svobodné Evropy, ale především v zájmu obyvatel Prahy minimalizovat bezpečnostní riziko. A Svobodné Evropě vůbec neuškodí, když bude vysílat z místa, které bude mít menší bezpečnostní rizika, než má to dnešní.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili pojďme k podstatě věci. Na dnešní tiskové konferenci ve Svobodné Evropě představitelé tohoto rádia prohlásili, že oni se stěhovat nechtějí ani z této budovy, ani z centra Prahy. Ale bezpečnostní rada státu doporučila toto přestěhování. Rozumím tomu dobře? Tady je rozpor.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Opakuji, že toto není vůle Svobodné Evropy, toto je předmět našeho jednání se Spojenými státy. Svobodná Evropa bude muset, protože je financována Kongresem Spojených států, toto rozhodnutí respektovat.

Moderátor (Ondřej Hejma):

A toto rozhodnutí je jaké v současné době? Že se bude stěhovat?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Bezpečnostní rada státu, jak jste řekl správně, to vládě ČR doporučila. Ministr Kavan o této věci jedná, zkoumají se konkrétní možnosti kromě těch pěti, které nabídlo ministerstvo obrany, je ještě několik možností. Vy se skutečně zabýváte problémy, které podle mého názoru nejsou příliš podstatné, ale klidně se tím zabývejte. Nechtěli byste se mě zeptat ještě na rozvod nějaké herečky? To je tak stejně důležité.

Moderátor (Ondřej Hejma):

V tomto směru mám prvotřídní informace, to se Vás nepotřebuji ptát, pane premiére. Toto jsou přece jenom témata, která mají mezinárodní dopad. To pro ČR, která vstupuje do EU a je členem NATO, jistě nějaký význam má. Ty finanční náklady, to je poslední otázka na téma Svobodné Evropy, finanční náklady s tímto spojené jsou rovněž předmětem jednání, které ještě není ukončeno?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Přesně tak. Toto jednání není ukončeno. Znovu opakuji, kdybychom se báli Svobodné Evropy, tak bychom nikdy nesouhlasili s rozšířením jejího vysílání například do Afghánistánu. My jsme s tím, pokud si vzpomínáte, souhlasili v době, kdy se ještě neočekával tak rychlý pád talibanského režimu v Afghánistánu. Čili my plně podporujeme význam a vliv Svobodné Evropy. Na druhé straně odmítáme být ten stupidní hrdina, který si skočí nad výkop a rozhalí si hruď, protože každý se kryje před nepřátelským útokem.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili počkáme si na výsledek toho jednání. Můžete v tuto chvíli vyloučit, že třeba nakonec Svobodná Evropa zůstane v budově bývalého Federálního shromáždění, že se odvolají transportéry, celá věc tak nějak utichne, usne? Myslíte si, že to je reálné řešení?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Myslím, že to není příliš reálné řešení, protože když se podíváte na mapu Prahy, tak zjistíte, že z logistických i dalších důvodů, kdyby chtěl nějaký terorista zaútočit v Praze, tak v podobě jako v New Yorku měl jako první cíl budovu dvojčat, tak tady bude mít jako první cíl Svobodnou Evropu.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Rozumím tomu dobře, že o přestěhování bylo ze strany české vlády rozhodnuto?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ze strany české vlády naprosto jednoznačně. Já bych chtěl znovu upozornit, že tady jsme se snažili dosáhnout maximálního politického konsensu. To znamená, že tři nejvyšší ústavní činitelé, což je premiér, předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu, se účastnili zasedání bezpečnostní rady na toto téma. A všichni tři s tímto postupem vyjádřili souhlas.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Potud tedy Svobodná Evropa. Ještě třetím tématem zůstaneme v zahraničí. Je to otázka Temelína. Můžete našim posluchačům dát k dispozici Váš názor, co se děje v Rakousku, co probíhá v Rakousku, jaký je smysl té akce, která tam probíhá?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ano, než odpovím na Vaší otázku, dovolte mi jednu laskavou poznámku k našim sdělovacím prostředkům. Vy jste si, pane Hejmo, všiml, že v okamžiku, kdy na 6 hodin kvůli triviální závadě na jednom regulátoru na nejaderné části byl přerušen náběh Temelína na stoprocentní provoz, všechny naše televizní i rozhlasové stanice přinesly zprávu o tomto přerušení. To je v naprostém pořádku, to nějak nekritizuji. Když po 6 hodinách byla tato triviální závada odstraněna a Temelín opět naběhl na stoprocentní provoz, tak to nestálo za pozornost žádnému sdělovacímu prostředku. Tomu říkám nevyváženost zpravodajství. A teď k Vaší vlastní otázce. Já velice oceňuji, že Haiderovo referendum odmítly všechny ostatní parlamentní strany včetně těch, které jsou proti Temelínu, jako je třeba Strana Zelených, protože Haiderovo referendum je podvod na voličích, pane Hejmo. Ono tvrdí, že je to referendum proti Temelínu, ale ve skutečnosti je to referendum proti vstupu ČR do EU. Já jsem byl ten, kdo považuje Haidera za postfašistu, ne za fašistu, abychom si rozuměli, ale za postfašistu, což je ovšem nebezpečnější, protože je to více sofistikovaná forma. Jestliže někdo tvrdí, že esesáci byli slušní lidé, že koncentrační tábory byly rekvalifikační tábory, že Hitlerova politika zaměstnanosti byla excelentní, je mi líto. Možná nejsem dobrý politik, protože nejsem příliš zdvořilý k našim sousedům, ale Haider je podle mého názoru postfašista.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Teď to schytal pan Haider, ale co to znamená všechno pro nás? My víme, že co teď probíhá v Rakousku, je víceméně petice, která možná přiměje rakouský parlament k tomu, aby se otázkou oficiálně zabýval. Pak se ale může stát, když těch podpisů bude dostatečné množství, že vznikne skutečné referendum, a to už by mohlo být komplikací pro náš vstup do EU?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já chci věřit, že kancléř Schüssel, se kterým jsem uzavřel kompromisní dohodu v Bruselu, která respektuje oprávněné bezpečností požadavky obou zemí. Zdůrazňuji, že obou zemí, nikoli jenom Rakouska. Doufám, že tento kancléř ustojí tuto záležitost se svým koaličním partnerem, protože v opačném případě by neplatilo latinské přísloví, že dohody je třeba dodržovati. Já jsem byl v českém tisku několika idiotskými novináři označen téměř za zrádce národních zájmů, že jsem tento kompromis uzavřel. Mimochodem stejně tak byl v rakouském tisku označen jako zrádce národních zájmů zejména z Haiderovi strany označen kancléř Schüssel. Podle mého názoru ten kompromis je naprosto racionální, protože přispívá k větší bezpečnosti Temelína. Já nemám co měnit na našem postoji. Rakousko odblokovalo svoje zamítavé stanovisko k uzavření energetické kapitoly. Podle mého názoru čím dříve se Rakušané zbaví pana Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ale v jednu chvíli bude muset Rakousko hlasovat v referendu o přijetí kandidátských států, tam by potom tato věci mohla být komplikací.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Doufejme, že do té doby proběhnou v Rakousku volby, třeba i předčasné. A doufejme, že pan Haider v nich neutrpí úspěch.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ještě poslední otázku k Temelínu. Vždycky mi vrtalo hlavou, jak to bude, až bude ČEZ jednou privatizován, ať už to bude kýmkoli, jestli ten nový majitel, což bude pravděpodobně zahraniční vlastník, nemůže svévolně rozhodnout o uzavření Temelína? Vlastně by ten problém byl vyřešen touto cestou, řekl bych ekonomicky, komerčně.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Žádný nový vlastník, který má alespoň zbytek mozku v hlavě, nemůže Temelín uzavřít z toho prostého důvodu, že náklady na jednotku produkce elektrické energie jsou v Temelíně o třetinu nižší než náklady na tutéž produkci v hnědouhelných elektrárnách. My se spíše snažíme zabránit tomu, aby nedošlo k předčasnému uzavření hnědouhelných elektráren. To je reálné riziko. A právě proto jsme dali, i když jsme za to kritizováni, do vstupních podmínek povinnost odběru hnědého uhlí do těchto elektráren po dobu 15 let, což nám mnozí vyčítají, protože nemají sociální cítění. Neuvědomují si, že by to zvýšilo nezaměstnanost v regionu severozápadních Čech, kde už teď na Mostecku je nezaměstnanost 21 %.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Potud Temelín. Rozumím tomu dobře, že podmínka provozování Temelína v případné privatizační smlouvě nebude?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Podmínka provozování Temelína je implicitně obsažena v tom, že nový nabyvatel po dobu 10 let nezmění strukturu ČEZ. A součástí struktury ČEZ je nepochybně i Temelín.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Deset let. My opustíme mezinárodní politiku a pustíme se do politiky české. Podíváme se na předvolební situaci v ČR. Každá strana zahájila svým způsobem volební kampaň. Každá strana na to šla trošku jinak. Václav Klaus se objevil na billboardu ve Špindlerově Mlýně. Sociální demokracie zase rozeslala statisíce dopisů do všech domácností, kde přeje občanům hezký nový rok, nastiňuje, o co půjde. Zaujalo mě, že ten dopis je podepsán jak Vladimírem Špidlou, tak Stanislavem Grossem. Docela bych očekával jeden podpis. Co znamenají ty dva podpisy? Je tam nějaké dvojvládí, sdílení vedení strany? Je tedy dvojitá reprezentace?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Naprosto ne. Tuto otázku může položit jenom ten, kdo neví nic o sociální demokracii. Takže já bych Vás chtěl informovat, že Stanislav Gross byl sjezdem zvolen prvním místopředsedou sociální demokracie. Je samozřejmě otázkou vkusu, zda se má vedle předsedy strany podepsat i pět dalších místopředsedů, ale já si myslím, že naprosto stačí, když ho podepíše předseda a první místopředseda, který je nejoblíbenějším českým politikem. Myslím, že na rozdíl od některých jiných dříve populárních politiků, jako byl třeba Vladimír Dlouhý, zaslouženě, protože já hodnotím lidi podle výsledků. A Stanislav Gross přispěl jako ministr vnitra k tomu, že u nás kriminalita za poslední 3 roky klesla o 15 %. Z toho minulý rok o 8 %.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ale paní Buzková je také velice populární politička, ale podepsána tam nebyla.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ona není členkou vedení sociální demokracie v tom nejužším smyslu. To znamená, že nebyla zvolena sjezdem do funkce místopředsedkyně.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Dobře, já se na to ptám jenom proto, že se v tisku objevily i teorie od lidí, kteří sociální demokracii rozumí o trochu lépe než já, jako je například kolega Mitrofanov. Teorie o tom, že v sociální demokracii jsou dvě křídla. Bylo to opakovaně popřeno, ty teorie přetrvávají. Co si o tom myslíte?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Víte, já nechci urážet kolegu Mitrofanova, kterého jinak pokládám za poměrně bystrého člověka. Ale někdy si myslím, že si léčí své komplexy tím, že píše o sociální demokracii. Je to zajímavá teorie.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Zvláštní terapie.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ale nemám dojem, že je zcela úspěšná. Co mu vyčítám, je velmi prosté. Kolega Mitrofanov redukuje vztahy v sociální demokracii na interpersonální vztahy. To je dimenze, která nepochybně existuje, je důležitá, ale není jediná. A není dokonce ani hlavní. Tím, že se upoutává pouze na tuto dimenzi, zcela pomíjí dimenze další. Tím pádem jeho pohled není komplexní, objektivní ani pravdivý.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Kdyby to nebylo personální, bylo by to třeba ideové rozdělení strany?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já si myslím, že celá ta teorie o křídle Zemanovců je postavena na velmi falešném předpokladu. Pojďte uvažovat se mnou, pane redaktore. Zapomeňte na Žlutého psa, soustřeďte se přímo pekelně. Zapomeňte na Žlutého psa a přemýšlejte o sociální demokracii.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To jde ztuha.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Pokud jde o křídlo sociálních demokratů typu Zemanovců, tak jakékoli křídlo v jakékoli politické straně vzniká tehdy, když chcete představitele tohoto křídla prosadit do nějaké funkce. Jinak to křídlo nemá cenu. Já jsem jasně řekl, také jsem to demonstroval, že nechci působit v sociální demokracii jinak než jako řadoví člen. Že na základě přání sjezdu dokončím svoji funkci premiéra, i když mě proti mé vůli sjezd zvolil do předsednictva, tak právě proto, aby nové vedení sociální demokracie mělo co nejširší prostor na to jednání předsednictva nechodím. Prosím Vás, teď se soustřeďte, teď přijde ta otázka. Opravdu si myslíte, že má smysl organizovat křídlo na podporu člověka, který nechce dělat politiku? Já si myslím, že je to naprosto absurdní, že žádné křídlo Zemanovců z tohoto důvodu nemůže existovat.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Teď jste mi doslova nahrál. Já jsem se soustředil a jsem rád, že jste mi nahrál na další otázku, protože to, co mě doopravdy zajímá jako člověka, který nerozumí sociální demokracii, je Váš osobní osud. Vy jste naprosto obdivuhodným způsobem předvídal, že dál pokračovat ve funkci předsedy sociální demokracie pokračovat nebudete. To jste splnil. Ale vzpomínám si, že jste slíbil, kdyby byla situace dramatická, že by si tu situace žádala, že byste nějakým způsobem byl ochoten přispět. Já si nepředstavuji, že by to bylo jako řadový člen. Pojďme se podívat na ty dramatické okolnosti, jaké by musely být. Zkusme to ilustrovat nějakým způsobem, abyste se dostal k tomu, že byste se do politiky v nějaké funkci vrátil.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já jsem ve své závěrečné zprávě k 30. sjezdu sociální demokracie řekl, že pokud budu požádán, abych pomohl při řešení nějaké krizové situace, tak tu pomoc neodmítnu.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Například jaké krizové situace?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Krizová situace byla například v lednu minulého roku v České televizi, kde jsem určitým způsobem, jak víte, zasáhl. Taková krizová situace se může v řadě variant objevit znovu a znovu. Ale vyžaduje to jednu podmínku, které jste si možná nevšiml, že o to budu požádán.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Jistě, já jsem na to upozornil.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Na druhé straně jsem dospěl k názoru, že jsem v politickém životě splnil všechno, co jsem splnit chtěl. Země má sociálně demokratickou vládu, ta vláda vyvedla zemi z krize, což je po 4 letech docela slušná porce výsledků. Takže já na rozdíl od jiných politiků nejsem zasažený drogovou závislostí na moci.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Zřejmě jste jediný.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Nevím, jestli jediný, ale to není podstatné. Já jsem přijel včera večer z chalupy, kam jsem se zase po delší době dostal, abych si zalyžoval na běžkách, pane Hejmo.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To jsou podmínky, co? Čím mažete?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ničím. Když máte umělé skluznice, tak nepotřebujete mazat.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To není pravda.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ale je to pravda.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Když je čerstvý prašan, nelepí se to?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ze začátku to nejelo, ale to stačí, abyste to rozjezdil. Ale to není podstatné. Podstatné je to, že já skutečně nepotřebuji, abych se ucházel o jakoukoli jinou funkci. Já spíš s hrůzou sleduji lidi ve všech možných politických stranách, mám-li být totálně upřímný, tak včetně své vlastní, kteří sice za sebou žádnou práci nemají, ale usilují buď o udržení si svých funkcí, nebo o získání funkcí ještě vyšších. A to je podle mého názoru pro každou politickou stranu špatně. V čele politické strany mají stát lidé, kteří něco dokázali. Já jsem velice rád, že v čele sociální demokracie stojí Špidla a Gross, protože oba dva něco dokázali.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Zase oba dva.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ano, oba dva.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Když jste na té chalupě a blíží se pondělí, těšíte se do Prahy? Nebo si říkáte, už toho mám plné zuby, raději bych tady zůstal, už aby byl červen?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

To druhé je pravda. To je právě dané tou absencí té drogové závislosti na moci. Já jsem samozřejmě v podstatě líný člověk, který byl celý život přinucen tvrdě pracovat. Tak si říkám, že alespoň posledních pár let svého života bych rád prožil tak, abych si přečetl knížky, které jsem si nestačil přečíst. Na rozdíl od Jana Rumla a několika dalších politiků, kteří nám vždycky sdělovali, jak chtějí odejít z politiky, přitom jsou tam pořád, tak já jsem přesvědčen, že jsem si své odpracoval. Já přirovnávám politiku ke štafetovém běhu. Prostě odběhnete svůj úsek, doufejme, že v dobrém čase, předáte kolík. Teď si představte štafetového běžce, který by pokřikoval na toho druhého, že chce běžet dál. Vždyť by to neprospělo tomu družstvu, za které ten štafetový běžec běžel.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ještě jednu otázku, když mluvíte o přírodě, o čtení knížek, o meditaci v přírodě, to by všechno šlo provozovat i v Lánech, nejenom na Vysočině, pokud si tak představuji. Možná byste tam našel chvilku ve svém programu na čtení krásné literatury. Jak byste se díval na případnou funkci prezidenta, kdyby strana zavolala, byla by dramatická situace, nebylo by možné nalézt žádného jiného prezidenta, nebyl by konsensus, zvážil byste takovou možnost?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já jsem jasně řekl, že tato možnost by přicházela v úvahu jedině tehdy, což je krajně nepravděpodobné, kdyby žádný jiný kandidát nebyl průchozí. A to by byla právě ta krizová situace, o které jsem se před chvílí zmínil.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Ano.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ale pokusme se to rozdělit. V případě přímé volby tato situace zcela určitě nenastane, protože v přímé volbě je vždycky někdo zvolen, takže nelze tvrdit, že nějaký kandidát není průchozí. V případě parlamentní volby tato situace může teoreticky nastat, ale může nastat pouze teoreticky, buďme teď trošku cyničtí, pane Hejmo. Funkce prezidenta, předsedy Poslanecké sněmovny, předsedy vlády, ministrů, předsedů parlamentních výborů je v každé zemi v každé době předmětem povolebního vyjednávání.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Nemá to být, ale je to tak.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Vždycky se dosáhne nějaké dohody a vždycky je nějaký kandidát průchozí. Takže já s potěšením pozoruji, jak se pachtí kandidáti na funkci prezidenta, říkají, já bych to nezval, ale kdyby mě nutili, tak bych to vzal. Přeji jim úspěch, ať je někdo z nich úspěšný. Já říkám, že pouze tehdy, kdybych byl naprosto v bezvýchodné situaci, která snad nenastane, požádán...

Moderátor (Ondřej Hejma):

Kdyby byl prezident volen nepřímo, tedy parlamentem.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

A kdyby nikdo z kandidátů nebyl průchozí, tak v případě, že bych byl o to požádán, tak bych to považoval za svoji povinnost, protože jsem se zavázal, že pomůžu v krizové situaci. Ale pozor, to důležité je, já v životě o nic takového žádat nebudu. A teď odbočme od literárních výšin. Já doporučuji Vám i posluchačům, aby si přečetli jedno krásné a nejméně známé Shakespearovo drama, které se jmenuje Corilianus. Až si ho přečtou, Pavel Dostál mi říkal, že ho teď inscenovalo olomoucké divadlo, tak pochopí proč.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To si budeme muset doplnit vzdělání. Překládám do češtiny, že pokud bude prezidenta volit parlament, Miloš Zeman prezidentem nebude.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Pokud bude průchozí kandidát, tak ne.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Pardon, pokud bude přímá volba, já jsem se strašlivě přeřekl. Pokud bude přímo volba, Miloš Zeman prezidentem nebude?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Mohu Vás ujistit, že nebude splněna moje podmínka, to znamená, že žádný kandidát nebude průchozí, protože jak už jsem řekl, v přímé volbě vždy nějaký kandidát je průchozí. A protože já osobně netoužím po funkci prezidenta, i když je to mnoha lidem divné, ale to jejich problém, tak sděluji, že i kdybych byl o to požádán, tak se přímé volby nebudu účastnit. A to z toho prostého důvodu, že není splněna citovaná podmínka.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To jste řekl jasně. V tomto světle je ovšem zajímavé vyjednávání sociální demokracie se Čtyřkoalicí o jakémsi politickém obchodu, který je nastíněn v médiích v tom smyslu, že sociální demokracie podpoří touhy Čtyřkoalice po přímé volbě výměnou za to, že Čtyřkoalice podpoří touhy sociální demokracie po zákonu o referendu. Nepřipadá Vám to podezřelé, že třeba někdo nechce, abyste byl prezident?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Mně přímá volba vůbec nevadí. A pokud někdo nechce, abych byl prezident, tak já s ním hluboce souhlasím. Ale pane Hejmo, aniž bych Vás urážel, jak mám ve zvyku, tak si myslím, že celou dobu našeho dosavadního rozhovoru kloužete po povrchu stejně jako Alexander Mitrofanov, když popisuje sociální demokracii. Znak skutečně schopného novináře je proniknout k podstatě věci, čili k hlubším a méně pochopitelným strukturám. Položte si jednoduchou otázku, co zajímá našeho občana? Opravdu ho zajímá Falkon? Opravdu ho zajímá přímá volba prezidenta? Opravdu ho zajímá přesně to, na co jste se tady celou dobu ptal? Já si myslím, že ten občan je vystaven určité životní situaci, kterou se snaží zlepšit a hledá podporu od státu. Je otázkou, jaká míra a jaká forma této podpory existuje. Já vím, že je to pro Vás obtížnější než se ptát na senzační zprávy.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Pro mě je to hračka, naprostá maličkost. Máme tady dokonce takové zařízení na Frekvenci 1, že právě po všech těch banálních otázkách na Falkon přichází chvíle, kdy se ptají posluchači na telefonním čísle 57 400 999, tam uvidíte, co zajímá občany této země. A já už odcházím od svých povrchních otázek.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ono by to mělo zajímat i Vás, nejenom ty posluchače.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Já si to rád poslechnu. Takže, vážení posluchači, můžete se ptát Miloše Zemana na věci, které vás opravdu zajímají. Naším hostem je Miloš Zeman a Vy se můžete ptát, dobrý večer.

Posluchač:

Dobrý večer, posluchač z Kladna. Zdravím pana Zemana i pana Hejmu. Mám na pana Zemana dotaz, zda by mi mohl říct svůj názor na to, jak se ti nejspravedlivější obrátili na předsedu Poslanecké sněmovny pana Klause svým otevřeným dopisem, aby jim vysvětlil svůj vztah k panu Železnému? Myslím, že podobný problém by měl i pan Zeman, protože se s ním stýká také.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To je téma Nova, Vladimír Železný a styky s tím. Kdybych položil tu otázku já, tak bych to schytal.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já jsem rovněž na jeho žádost přijal pana Železného asi před měsícem. Viděl jsem se s ním asi poprvé po půl roce, ale to není podstatné. Přijal jsem ho jako jakéhokoli jiného člověka. Ono se neví, že já se občas setkám s babičkou, která se stěžuje na nájem. Nebo s další ženou, shodou okolností to byly ženy, která si stěžovala, že jí vyhodili z práce a nezaplatili odškodné. Takže pana Železného jsem zařadil do této kategorie, kdo požádá o přijetí a mám zrovna čas, tak ho na 20 minut přijmu. Na rozdíl od pana předsedy Klause jsem tuto schůzku nemedializoval, nevyjádřil jsem žádné jednoznačné stanovisko pro ani proti z velmi jednoduchého důvodu. Já si totiž myslím, že ministerský předseda ani předseda Poslanecké sněmovny nemají zasahovat do trestního řízení ve věci. Já nejsem ani vyšetřovatel, ani státní zástupce, tím méně soudce. Čili povinností vlády je bdít nad tím, aby se věci vyšetřovaly rychle. Já se přiznávám, že honím ministra vnitra i spravedlnosti, aby některé kauzy nezůstaly ležet třeba 6 let, jako se dělo za Klausových vlád, aby se vyšetřovalo rychle. Ale jak se ty lidi rozhodnou, to je zcela v jejich kompetenci, nikdo jim do toho nekecá.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili setkání s Vladimírem Železným je v pořádku, byť byl vyšetřován pro celou řadu údajných trestných činů. Co říkáte tedy tomu dopisu panu premiéru Klausovi celkově?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já mám proti tzv. televizním vzbouřencům a lidem, kteří je podporovali, celou řadu výhrad. Já jsem si dal práci, abych si ten problém důkladně prostudoval, stálo mě to desítky hodin času. A po těchto desítkách hodin mohu sdělit Vám i posluchačům, že podle mého názoru a mých informací vůbec nešlo o svobodu slova.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Před rokem?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Ano, tehdy před rokem. Šlo o kšeft, protože v České televizi...

Moderátor (Ondřej Hejma):

To kdysi říkával Ivan Langer.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

To mě nezajímá, kdo co říkával. Já si formuluji svůj názor zcela nezávisle na názorech ostatních, ať se shoduje nebo ne. To je mi jedno. V každém případě v ČT se otáčí 4 až 5 miliard korun. A to je už dost velký balík na to, aby se o to lidi porvali. Podle mého názoru šlo o kšeft. Někteří lidé byli zneužiti, protože měli třeba i poctivou obavu, že opravdu jde o ohrožení svobody slova. Já si vážím, už jsem to v televizní Sedmičce s Klausem řekl, poslance Ambrozka, tedy našeho oponenta z KDU ČSL, který řekl, že toto podezření se nepotvrdilo. A měl pravdu, šlo o kšeft. Lidi, kteří byli nahnáni na Václavák hrozbou, že je ohrožena svoboda slova, byli česky řečeno zblbnuti. Normálně manipulováni několika kšeftaři v ČT. Toto je moje upřímné přesvědčení. Já nemám nic proti tomu, že se Václav Klaus s pane Železným sešel. Mám námitku proti tomu, že mu vyjádřil podporu. Já jsem panu Železnému podporu nevyjádřil, já jsem si na jeho žádost vyslechl jeho výklad jeho situace, protože to je věc, která by měla premiéra ČR zajímat.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Říká Miloš Zeman - předseda české vlády. A my jdeme na další dotaz.

Posluchač:

Dobrý večer, tady je posluchač z Prahy 8. Zdravím vás oba. Pane premiére, Vás bych se rád zeptal na toto. Blíží se volby, takže bych chtěl vědět, na kolik procent si myslíte, že jste splnili svůj původní volební program? A co myslíte, že ještě zvládnete do voleb?

Moderátor (Ondřej Hejma):

To je doslova konstruktivní dotaz.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

To je velmi hezká otázka, za kterou děkuji. Podívejte se, náš základní volební program byl založen na jednom slibu. Během dvou let vyvedeme zemi z hospodářské krize. Když se podíváte na statistická data, zjistíte, že tento slib jsme splnili. Já si myslím, to je konkrétní odpověď na konkrétní dotaz, že v tomto smyslu, jsou to desítky nebo stovky zákonů a dalších exekutivních opatření, jsme náš program splnili na 80 %. A teď se bavme, protože to je zajímavější, o tom, co jsme nesplnili. V parlamentu se nám nepodařilo prosadit návrh zákona o majetkových přiznáních. Já to pokládám za obrovskou chybu, protože když o někom vím, jaký bere plat, nedědil, nikdo mu nic nedaroval a koupí si vilu, mercedes, tak mě zajímá, jak k tomu přišel.

Moderátor (Ondřej Hejma):

To je součást akce Čisté ruce.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

My to nechceme zdanit, my chceme vědět, odkud to dostal. A pravice, to znamená US, ODS a KDU ČSL, toto v parlamentu zamítla. To je náš první rest. Druhý rest je ten, že se nám nepodařilo reorganizovat zpravodajské služby. To je trošku složitá problematika.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Souvisí určitě s Falkonem.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Nejenom. Ale v každém případě jsme desetimilionový národ, což je v podstatě totéž jako počet obyvatel Tokia. My tady máme 4 až 5 zpravodajských služeb, což si myslím, že je zbytečný luxus na tak malou zemi. Pravda je, že pod zátěží těch úkolů, které tady byly - banky, spořitelny, podniky, boj proti nezaměstnanosti...

Moderátor (Ondřej Hejma):

Proč se toto nepovedlo? U těch majetkových přiznáních to byla politická věc, nebylo to průchodné parlamentem. Proč se toto nepovedlo? To je, zdá se, méně kontroverzní věc?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já nehledám odpovědnost u druhých, hledám odpovědnost u sebe.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili jste tomu nevěnovali tak velkou pozornost?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Nejsem odborník na zpravodajské služby. A protože jsem ve své vládě svěřil tuto odpovědnost jednomu člověku, které potom z vlády odešel, tak došlo k jistému zpoždění, které se potom už nepodařilo dohnat. Prostě vláda měla jiné, já souhlasím s názorem, že důležitější, úkoly. Hrajme poctivou hru. Toto jsme chtěli udělat, ale nepovedlo se nám to. Já si myslím, že 4 zpravodajské služby na desetimilionovou zemi jsou moc.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Říká Miloš Zeman a máme prostor pro další dotaz, dobrý večer.

Posluchač:

Dobrý večer, tady posluchač z Pelhřimova. Chtěl bych se na něco zeptat pana Zemana. Pane Zemane, podle Vás jsou dotazy pana redaktora povrchní. Myslím, že ty dotazy budou podle Vás povrchní z 99 % od všech obyvatel a z 90 % od všech redaktorů. Měl bych otázku, mohli byste odpovědět na jednu jedinou otázku, kterou v současné době pokládáte za nejdůležitější?

Moderátor (Ondřej Hejma):

Že byste sám sobě dal otázku. To je rafinované. To budu provozovat často.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já myslím, že ta otázka není povrchní a je velice prostá. Nejdříve řeknu citaci politika, který je z jiné krevní skupiny, než jsem já, Ronalda Reagana. Ten říkal: "Pokud vláda Spojených států amerických nezlepšila Vaší životní situaci, vykopněte takovou vládu." Z toho naprosto jasně vyplývá dotaz, který bych položil, být občanem. Zlepšila se za této vlády moje životní situace měřená například mojí reálnou mzdou, mým starobním důchodem a jeho kupní silou, mírou inflace, mírou nezaměstnanosti?

Moderátor (Ondřej Hejma):

Čili penězi?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Nejenom penězi. Mírou kriminality, protože pocit bezpečí je také důležitý pro pocit občana. Toto je pro mě opravdu důležitá otázka.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Máme prostor pro poslední dotaz, dobrý večer.

Posluchačka:

Dobrý večer, posluchačka z Mladé Boleslavi, oba vás zdravím. Pane Zemane, myslím, že máte ještě další rest. A sice co říkáte pomalosti soudních řízení. Jedná se mi konkrétně o pracovně právní spor, který se týká konkrétně mé osoby, táhne se 6 let. Do dnešní doby se nevydal žádný rozsudek. Potom také nezaměstnanost. Jsem ročník 49 a rok a půl sháním práci. Čili to by mě také zajímalo.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Máte dva dotazy. Soudní řízení a jejich zrychlení, nezaměstnanost.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Začnu nezaměstnaností. Budeme mít výjezdní zasedání v severních Čechách. Rozhodlo se, že z výnosů privatizace bude věnováno 15 miliard na revitalizaci severních Čech. To je naprosto konkrétní odpověď.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Soudní řízení?

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Já s Vámi souhlasím. Pohnali jsme ke kárnému řízení soudce, kteří sušili některé kauzy 6 let a ani nenařídili jediné řízení. Nezlobte se na mě, že budu jako obvykle provokativní. Ale soudci jsou placeni poměrně dobře, mají průměrné platy 52 000,- Kč měsíčně. A ti soudci někdy suší případy závažné ekonomické kriminality pět, šest i sedm let.

Moderátor (Ondřej Hejma):

A to se musí změnit.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

To už teď měníme přijatými zákony. Soudci proti těmto zákonům tvrdě protestují.

Moderátor (Ondřej Hejma):

Já Vám děkuji za rozhovor. Naším hostem byl Miloš Zeman. Někdy příště na shledanou. Zítra Bára Tachecí a Helena Fibingerová. Teď už přicházejí zprávy a Iva Horáková.

Miloš Zeman - předseda vlády ČR:

Na shledanou.