Záznam rozhovoru předsedy vlády ČR Miloše Zemana a předsedy Senátu Parlamentu ČR Petra Pitharta s redaktorkou Janou Bobošíkovu, vysílaného v přímém přenosu televizní stanice Televize Nova dne 14. října 2001 v pořadu Sedmička:

 

Moderátor (Jana Bobošíková):

Je ČR připravena posílat své nejlepší vojáky na smrt? Uměli bychom se vypořádat s antraxem? A konečně: Nakolik lze brát vážně boj proti diskriminaci žen od vlády, ve které není ani jedna žena? I o tom bude dnešní Sedmička. Ve studiu vítám Petra Pitharta, předsedu Senátu ČR, člena KDU-ČSL,

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Dobré poledne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

a Miloše Zemana, premiéra sociálně demokratické vlády.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobré poledne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Vraťme se nyní, vážení diváci, o sedm dní zpět. Před týdnem začala válka proti terorismu.

To, co celý svět očekával poslední tři týdny, je tady. Americké rakety začaly dopadat na Afghánistán. Pár minut po 18. hodině hlásila agentura Reuters tři silné výbuchy severně od hlavního města Kábulu. Krátce nato byla ve městě přerušena dodávka elektrické energie.

Neuvedena:

Podle našeho reportéra prý silné exploze připomínají zemětřesení, z města prý prchají tisíce lidí.

O několik minut později potvrdil Pentagon, že Spojené státy zahájily útok. Vojenské rakety mají zničit protiletadlovou obranu Afghánistánu a další vojenské cíle.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nálety na Afghánistán, jak známo, pokračují. Hnutí Taliban odmítlo nabídky prezidenta Spojených států George Bushe vydat Usámu bin Ládina výměnou za ukončení bojových operací. Odmítli jsme se dohodnout se Spojenými státy, že bychom kohokoliv vydali, Američané budou poraženi, tvrdí vůdce Talibanu.

Neuveden:

Ti, kteří zaútočili jejich letadly, udělali dobrou věc: Přenesli bitvu do srdce Ameriky. Ať Američané vědí, že tyto útoky ještě neskončily. Tisíce mladých muslimů jsou připraveny zemřít ve svaté válce. Oni dychtí po smrti stejně, jako Američané dychtí po životě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nu a přidám ještě poslední, úplně aktuální informace. Teroristická organizace Al-Káida včera v noci pohrozila, že zasáhne americké a britské cíle v pomstě za bombardování Afghánistánu, a vyzvala Spojené státy a Británii, aby opustily Perský záliv. Mluvčí teroristů v prohlášení vysílaném katarskou televizí Al-Džazíra radil Američanům, aby nelétali letadly a nezdržovali se v mrakodrapech. Pánové, co říkáte těmto výhrůžkám? Mění něco pro ČR? Pane předsedo.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

To se všechno dalo čekat, že oni budou pokračovat nejenom v hrozbách, ale i v útocích a že to je na dlouhá léta boj. Já radši se vyhýbám tomu slovu válka, polemizuji otevřeně s tím, abychom mluvili o odvetě, či odplatě. Ale bude to přesto dlouhý, úporný boj, který se povede mnoha prostředky.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, je třeba přijmout nějaká další bezpečnostní opatření právě pod dojmem této výhrůžky a v souvislosti i s tím, že dnes začíná v Praze Forum 2000, jehož hostem bude i vlastně protagonista americké politiky posledních let Bill Clinton?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Víte, kdybychom teprve nyní brali tyto výhrůžky vážně, tak bychom si předtím dělali neoprávněné iluze o teroristických organizacích. A já si myslím, že někteří lidé si ty iluze dělají dodnes. Já samozřejmě chápu, když, řekněme, včera jsme viděli první snímky z demonstrací, protiválečných demonstrací v západní Evropě. A zdá se mně, že tady je vážné nebezpečí jakési eroze toho původního odporu. Ale uvědomte si, paní Bobošíková, jeden prostý fakt. Ti lidé protestují de facto proti tomu, aby byly bombardovány teroristické základny. A tím pádem umožňují teroristům, aby pokračovali ve své činnosti, ať už se to týká biologických zbraní včetně antraxu, ke kterým ještě dojdeme, ať už se to týká chemických zbraní, ale třeba i kapesních nukleárních bomb apod. apod. Čili já si myslím, že právě tito lidé ustupují teroristům. A dějiny prokázaly, že nikdy se nevyplácelo ustupovat teroristům.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Přesto, pane premiére, musím se zeptat. Je známo, že jste přijali spoustu bezpečnostních opatření. Ale konkrétně tato výhrůžka znamená zesílení některého z nich, nebo ne?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, rozhodně ne, protože my jsme předpokládali, že ať to řeknou veřejně, nebo neřeknou veřejně, tak přesně toto připravují. A připravují to de facto proti všem zemím té tzv. protiteroristické fronty. A je pouze technický detail, v jakém pořadí se pokusí tyto výhrůžky uplatnit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím, pane předsedo.

 

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já naváži. Já si také myslím, že přijde čas, kdy se objeví mnoho nových Chamberlainů a budou velmi sofistikovaně a zdánlivě rozumně nás odvracet od toho, abychom byli jako spojenci důslední. Na druhé straně jako spojenci musíme být mimořádně střízliví a nesmíme podléhat prvním emocím. A já jsem rád, že Spojené státy to potvrdily. A velmi si cením jak ministra zahraničí pana Colina Powella, o kterém se říká, že je nositelem této střízlivosti a obezřetnosti, ale i prezidenta Bushe, který nepodlehl těm prvním pokušením, která jsme v některých jeho slovech zaslechli, a že postupují uvážlivě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane předsedo, říkáte, že doufáte, že jako spojenci budeme důslední, nebo že spojenci budou důslední. Je zde poslední průzkum veřejného mínění, který nicméně říká, že většina české veřejnosti souhlasí s leteckými útoky na teroristy, ovšem na druhé straně pouze menšina české veřejnosti souhlasí s tím, aby se jich aktivně zúčastnili i čeští občané. Co tomu říkáte? Myslíte si, že je ČR připravena na to, že bude dlouhodobě posílat své vojáky, nikdo si to nepřejeme, ale může to nastat, prostě své nejlepší vojáky na smrt?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Bude-li to potřeba, tak my musíme udělat všechno pro to, abychom je o tom přesvědčili. Lidé u nás nejsou sobci. A ještě jim pořád některým nedochází, že i my se můžeme ocitnout v podobné situaci a že pak budeme očekávat a požadovat po svých spojencích, aby oni pomohli nám. Tento útok byl zacílen na dva mrakodrapy a jedno ministerstvo, ale namířen byl bohužel také na nás.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Podle Vás, pane premiére, je veřejnost připravena na to, že někteří Češi mohou v této válce začít umírat?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já se domnívám, že v podobné situaci jsme byli již tehdy, když jsme vysílali náš kontingent do Jugoslávie, ať už šlo o SFOR v Bosně, nebo KFOR v Albánii, resp. v Kosovu. A jsem samozřejmě rád, že k výrazným ztrátám tam nedošlo. A když si uvědomíme, jaké jednotky nabízíme našim spojencům, tak je dobré si také uvědomit, že toto není standardní válka. Válka proti teroristům se vede vybranými elitními jednotkami, ať už jim říkáte Rangers, nebo Comandos. A jestliže, neříkám hned v té první počáteční fázi, ale souhlasím s panem předsedou, že to bude dlouhý konflikt, v některé z dalších fází se některé jednotky zapojí, ať to bude polní nemocnice, ať to budou protichemické jednotky, které se už osvědčily ve válce v Zálivu, anebo ať to budou ti Rangers, no, tak to budou proto, abychom svým třebas malým dílem přispěli k tomu, že nás nepotká to, co potkalo Američany a co může ve kterékoli chvíli potkat Brity, Němce, Francouze a kohokoli jiného.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím, pane předsedo.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Vy jste se zeptala, jestli naši občané jsou na to připraveni.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Ukáže se, jak jsou na to připraveni američtí občané. Oni od té nešťastné války ve Vietnamu až dosud vedli operace, abych tak řekl, na dálku takovým velmi technickým až aseptickým způsobem z výšky 5000 metrů. Já se domnívám, že v tomto boji to nebude stačit. A dokonce řeknu, že kdyby to bombardování mělo pokračovat příliš dlouho, tak bude stále ještě pochopitelné, ale nebude dost, nebude, bude ztrácet sympatie, protože tady je asi opravdu potřeba už nasadit muže proti muži. A i Američany čeká tato otázka, mluví o pozemních...

Moderátor (Jana Bobošíková):

A máte nějaké informace o tom, že by měla nastat?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Mluví o pozemních operacích a jsou podle mého názoru skutečně rozhodnuti je uskutečnit. A to je změna, veliká změna v té představě, že prostě americký voják nemůže nikdy, za žádných okolností padnout. Ale on by se ten boj nedal vyhrát, kdybychom todleto drželi.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já bych jenom pana předsedu doplnil. Samozřejmě souhlasím s tím, že se nebude bojovat tankovými divizemi, protože je to specifický konflikt, konflikt proti terorismu, že přicházejí v úvahu především ty tzv. elitní jednotky relativně málo početné, ale dobře a speciálně vyzbrojené. Ale já bych tady chtěl mluvit o jiném aspektu, který je možná stejně důležitý, ne-li důležitější. Podívejte se, Usáma bin Ládin, má se správně prý říkat ibn Ládin, ale to je jedno, vypsal např. za každého zabitého amerického vojáka cenu 50 tisíc dolarů. Ty peníze někde musíte brát. A my to nemůžeme, třebaže je to mediálně atraktivní, redukovat pouze na vojenskou dimenzi tohoto konfliktu, to je i ekonomická dimenze. My jsme včera, předevčírem vlastně jednali v Německu, kde i Spolkový sněm a celá EU připravují řadu opatření na zablokování účtů teroristických organizací, ale i těm, kdo s nimi spolupracují. A tenhle konflikt, který je dlouhodobý, se dá vyhrát ne jenom na bojištích, i když také na bojištích, ale řekl bych v příšeří bank a bankovních kont, protože pokud se nepodaří podlomit finanční základnu teroristů, tak ti teroristé budou mít stále navrch.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Příšeří bank. Modla bankovního tajemství je skutečně něčím, jako by fundamentem svobodného podnikání. Budeme to muset všichni, také Švýcaři, všichni zatraceně promyslet, protože to bychom se daleko...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Měla by padnout tedy?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Za podmínek, které se budou velmi přesně specifikovat, a musí to být svěřeno do rukou mimořádně odpovědným lidem. Ale jako prostě, jako tabu je to nesmysl, je to nesmysl. My vůbec netušíme, co tady peněžními ústavy možná i našimi protéká, kam ty peníze jdou a na co se používají.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, to jsou opatření, jejichž horizont jsou týdny, možná měsíce, možná začátek příštího roku. Nicméně pojďme k tomu, co se vlastně bude dít od zítřka. Od zítřka mají Spojené státy k dispozici český letoun Tu-154 samozřejmě s posádkou. Umíte si představit, jak byste se cítili, kdyby v této posádce byl někdo z vašich blízkých? Pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak já se domnívám, že tyto otázky kladete všem politikům dnes a denně. Dříve měli tu variaci, zda by sestřelili letoun s teroristy útočící na nějaký mrakodrap. Nyní se ptáte, jak bychom se cítili. Samozřejmě bychom se cítili jako jakýkoli jiný člověk, který má v té posádce své blízké. A pozor, já teď nechci vůbec uvádět ten fakt, že ten letoun bude operovat mezi Evropou a Amerikou v relativně bezpečném prostředí, to není argument. Kdyby ten letoun byl vyslán na přepravu osob, dejme tomu, někam blízko Afghánistánu, kde by to riziko bylo daleko vyšší, tak je prostě poctivé říci: Bylo by mně to nesmírně líto, měl bych o tyto lidi obavu, ale my nemůžeme kohokoli privilegovat jenom proto, že jsou naši příbuzní.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já Vás ujišťuju, že bych se ani nepokusil někoho takového vyreklamovat. Jsou to dospělí lidé, jsou to profesionálové, kteří ví, co dělají. Já jsem s mnohými s nimi mluvil, naposledy s těmi, kteří se vrátili z Makedonie. Oni vědí, co dělají, a jsou rozhodnuti tato rizika podstoupit. A já si jich za to mimořádně vážím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ještě úplně poslední dotaz k tomuto tématu. Mluvili jsme o českém letounu, zároveň vy jste hovořili o tom, o pozemních operacích. Máme nějaké nové informace, pane premiére, že by se kromě letounu měly do akcí zapojit i české jednotky? Myslím nové informace, ne ty všeobecně známé o protichemické atd.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak já jsem vyjmenoval ty jednotky, které jsou na špičkové úrovni.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Už jsem řekl, že i když to téměř nikdo neví, tak ty naše speciální jednotky vyhrály soutěž NATO před britskou Special Air Force, nebo Service. A stejně tak je vysoce ceněna ona polní nemocnice, anebo ta antichemická jednotka. Čili nabízejme to, co máme nejlepší. To je poctivá hra.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě, ale jestli bylo něco z toho už přijato, jestli máte v tomto ohledu nějakou novou informaci.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Vycházejte z toho, a to jsme také řekli hned na začátku, že ten konflikt bude dlouhý, že do první fáze možná české jednotky příliš nasazeny nebudou. Ale bude-li dlouhý, pak musíme téměř s jistotou počítat s tím, že budou nasazeny do druhé, třetí, nebo n-té fáze.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Děkuji, pojďme dál.

Moderátor (Jana Bobošíková):

V pondělí se noční můrou Spojených států stal antrax. Na řadě míst zejména ve sdělovacích prostředcích se objevily obálky s bílým práškem. Šest Američanů se už antraxem nakazilo, úřady důrazně varují před otevíráním neznámých dopisů. Američané si opatřují antibiotika.

Smrt fotografa smrtící bakterií antraxu minulý pátek. Nešťastná náhoda, tvrdí nejprve FBI. Dnes se situace změnila, bakterii má i jeho kolega.

Jeb Bush, guvernér státu Florida:

To je nová realita, FBI to bere opravdu, opravdu vážně.

Aby ne, pravděpodobnost výskytu u dvou lidí je jedna k miliardě.

George Bush, americký prezident:

Musíme zvýšit bezpečnostní opatření na maximum,. Hlídáme nejen vládní budovy, ale i místa, kde se schází více lidí.

Bush dnes založil novou vládní funkci - úřad pro vnitřní bezpečnost. A jeho šéfem se nestal žádný nováček, ale veterán z Vietnamu a mariňák Tom Ridge. Čeká ho těžký úkol - ubránit zemi před dalšími útoky.

Tom Ridge, ředitel Úřadu pro vnitřní bezpečnost:

Jsem smutný, že tato funkce vůbec existuje. Ale je potřeba a já do ní dám všechno. K tomu mi pomáhej bůh.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane premiére, začátkem týdne tvrdil pan vicepremiér Špidla, že máme léky zhruba pro 100 tisíc osob. Pokročila od té doby ČR v zásobení léky?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Jistě, protože těch 100 tisíc osob bylo skutečně začátkem týdne. A předtím to samozřejmě byla daleko nižší částka, nebo objem osob, které by se mohly ochránit, z jednoho velmi prostého důvodu: Antrax se u nás vyskytl naposled v roce 1985, čili je to velmi málo frekventovaná nemoc. Od té doby samozřejmě se ty zásoby zvyšují. Já jenom upozorňuji, že ta antibiotika nepůsobí preventivně a že je naprosto zbytečné je nakupovat do zásoby. Antibiotika se nasazují teprve, když antrax propukne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pro kolik osob nyní má ČR zhruba, v řádu zásoby léků?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si myslím, že je to podstatně větší část, než bylo těch 100 tisíc osob ještě před týdnem. Ale přiznávám, že přesné číslo nevím.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, bojíte se antraxu? Je to taková nenápadná, ale přece velmi nebezpečná záležitost.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

To víte, že se bojím a bojím se i za všechny ostatní. A samozřejmě, že teprve doháníme přípravy na event. obranu. Já nemám jediný důvod vládě nevěřit, že dělá, co může. Ale nikdo na tom není o mnoho lépe dnes.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

A když si člověk představuje, kolik obálek za den otevře...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Vy si otevíráte sám poštu, pane předsedo, nebo váš úřad?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Některé, např. doma si samozřejmě otevírám.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A v úřadě?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

A budu tak činit určitě i nadále. V úřadě je těch dopisů příliš mnoho, takže to dělá sekretariát. Prosím vás, udělejme všechno pro to, abychom byli připraveni, a nestrašme se. Já žasnu, že se našli vtipálkové po celém světě, kteří prostě rozeslali svým přátelům obálky s práškem a mobilizovali prostě stovky lidí, kteří museli prostě dělat mimořádná opatření. Vůbec teď buďme k sobě pozorní. Občas vidím kolem sebe, někteří podléháme depresím, obavám, strachu. Já jsem slyšel i o tragických událostech. Buďme k sobě pozorní a pomožme si v takové chvíli jeden druhému a nestrašme se tam, kde to není nutné. Mluvme věcně, co máme, co nemáme, co budeme mít zítra. Ale nemluvme o lécích pro milióny lidí.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A nemluvme o krytech pro 100 % obyvatel, když s výjimkou Švýcarska nikde taková situace neexistuje. A toto není 3. světová válka a nikdy nebude. Ty protiúdery budou selektivní, nebudou masivní a plošné. Ale já bych chtěl podpořit pana předsedu v jedné věci, o které se, myslím, moc neví. Ministerstvo zahraničí otevřelo bezplatnou telefonní linku v souvislosti s newyorskými událostmi. A průzkum prokázal, že domácími volajícími byla tato linka zneužita v 75 % případů. To byli právě ti nejrůznější vtipálkové, kteří vytvářeli plané poplachy. Čili ano, plně souhlasím s tím, že se nemáme vzájemně strašit. Ale uvědomme si, že mezi námi jsou lidé, a není jich bohužel málo, viz těchto 75 % případů, kteří ještě tu paniku budou zesilovat, budou z toho mít legraci, bude to jakýsi zvrácený humor. A musíme si uvědomit, že tito lidé objektivně pomáhají teroristům, protože zájmem teroristů není nic jiného než vytvořit paniku.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A přesto Vaši poštu, pane premiére, otevírá kdo?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Moji poštu v soukromí otevírá moje žena.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, myslím na úřadě, myslím na úřadě.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

A pokud jde o úřad, tak to je běžná praxe ve všech úřadech, moji poštu otevírá sekretariát.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Oba dva jste řekli "nestrašme se". Nicméně ministři Gross a Špidla si tento týden nechali v restauraci zkontrolovat jídlo, nikoliv na Úřadu vlády, nikoliv třeba v Senátu, nebo v Poslanecké sněmovně, ale prostě v restauraci, do které se vydali na jídlo. Myslíte si, že to patří do té strategie "nestrašme se"?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak zaprvé já vím, že ochranky mají vždycky tendenci, a já jim to nezazlívám, prokazovat svoji nenahraditelnost. Takže někdy přistupují i k opatřením, která já obecně považuji za zbytečná. Mně se dávno před 11. zářím několikrát stalo, že jsem v restauraci čekal na oběd a říkali: Promiňte, ale je tam nějaký hygienik a on má pokyn od vaší ochranky, já o tom pokynu vůbec nevěděl, prozkoumat, co s tím jídlem je. Čili to jsou interní předpisy ochranné služby, opakuji, že sám je pokládám za zbytečné, které existovaly dávno před 11. zářím, a proto je nelze spojovat s tím, co se stalo teď.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Váš názor, pane předsedo?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já s tím souhlasím. To určitě není opatření, nebo ti dva to neudělali teď, tento týden. Pokud to jejich ochranky dělají, tak to prostě dělají pořád, akorát se o tom neví. Ale nevěřím, že by zmínění páni ministři odteďka na rozdíl od ostatních 10 miliónů si nechávali okázale přezkoumávat potraviny. To by bylo od nich mimořádně pošetilé.

Moderátor (Jana Bobošíková):

No, víte, právě já jsem se na to chtěla zeptat v té souvislosti, že jeden den čtu v novinách, že si nechali překontrolovat jídlo, a druhým den slyším ministra Grosse v rádiu, jak si šťastně dává na Staroměstském náměstí u stánku klobásu mezi davy.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Víte a já Vám něco prozradím, paní Bobošíková. Každý z nás, komu je...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Byla zkontrolovaná.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, naopak. Každý z nás, komu je přidělena ochranka, má někdy dětskou radost, když té ochrance uteče a když může něco udělat bez jejího dohledu.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A co Vy děláte bez dohledu ochranky, pane premiére?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si občas taky dám na Staroměstském náměstí opečenou klobásu. Ale když se mně třeba podaří utéct do lesa na houby a ta ochranka tam není, tak nemám pocit, že bych byl ohrožován. Na druhé straně ve prospěch své ochranky musím říci, že když ta ochranka se mnou v lese je a já žádnou houbu nenajdu, protože je neumím hledat, tak mi občas něco přihodí do košíku. A to je, myslím si, jedna z jejích důležitých funkcí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pojďme nyní k dalším opatřením. Bude to vypadat úsměvně, ale domnívám se, že to úsměvné není. Recesistická skupina Rudý doutnák se včera v tisku přiznala...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Jo, jo.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, vaše transportéry jsou opravdu už...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano.

Moderátor (Jana Bobošíková):

... řekněme, národním bohatstvím, nebo já nevím, jak bych to řekla. Se včera v tisku přiznala, že očesala světla z jednoho nyní už proslavených transportérů, které střeží Svobodnou Evropu. Nikdo si nás nevšímal, nic nám nestálo v cestě, tvrdí recesisté. Svobodnou Evropu v Praze přitom střeží policie a elitní jednotka výsadkářů. Co tomu říkáte, pane předsedo?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já jsem to nevěděl, já se to teď dovídám od Vás.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Psalo se to v novinách, je to veřejná informace a směje se tomu kdekdo.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

No, tak to není dobrá zpráva. Já nevím, co bych k tomu řekl. To jsou výsadkáři z Chrudimi v mém volebním obvodě. Já je občas navštěvuji a vždycky jsem měl až dosud prostě ten nejlepší dojem.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Víte, ale když čtu: Nikdo si nás nevšímal, nic nám nestálo v cestě. Kdyby tam prostě někdo dal kilo semtexu, taky by si ho nikdo nevšiml, nic by mu nestálo v cestě? Takové otázky já si kladu, když toto slyším a vidím.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

To je dobře, že si je kladete, a dobře, že je kladete veřejně.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale já je teď položím panu premiérovi, takže Váš komentář.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak takhle: Já především nechci zpochybňovat variantu, nebo nechci ji priorizovat, která je také možná, že si to ten Rudý doutnák vymyslel. Ale předpokládejme, že spíše ne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale odrazky se ztratily, pane premiére, ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, to chci právě říci, kdybyste mě nechala dokončit. Právě proto, že se něco ztratilo, že, a teď samozřejmě není řečeno, že právě zrovna díky činnosti této recesistické skupiny, tak je to chyba sama o sobě. Nemá cenu ji zakrývat, nemá cenu ji kamuflovat, nemá cenu ji zlehčovat. Jestliže z helikoptéry upadne kulomet, může příště z letadla upadnout bomba. Jestliže se z transportéru ztratí odrazka, může se příště z tanku ztratit dělo. Čili podle mého názoru pro ty vojáky a pro ty policisty, kteří za to odpovídají, je to memento, je to varování. A já samozřejmě očekávám, že celou událost zaprvé vysvětlí a za druhé, že přijmou opatření, aby se neopakovala.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale ministr Tvrdík je hájí.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ministr Tvrdík v podstatě prohlásil, že ty mechaniky, ty dva mechaniky, kteří špatně namontovali kulomet na tu helikoptéru...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale já teď hovořím o transportérech a jejich anabáze je známá.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

.. potrestá až na vyloučení z armády. A nejdřív se tedy bude muset prošetřit, jak vlastně k tomu došlo, zda Rudý doutnák, což je krásné jméno, má pravdu, nebo si to vymyslel a udělal to někdo jiný. Ale v každém případě...

Moderátor (Jana Bobošíková):

To je jedno, ale zmizely.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... tito lidé musí být potrestáni, protože ty transportéry mají střežit, mají být střeženy, jo? A je to svým způsobem...

Moderátor (Jana Bobošíková):

A kdo má být potrestán, Rudý doutnák, nebo ti, kteří mají střežit transportéry?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Oba, oba samozřejmě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, sdělili jste fakt, že Rádio Svobodná Evropa hlídají vyřazené poruchové transportéry, to tady říkal pan ministr Tvrdík, které navíc zloději připravili o světla, v rámci sdílení informací Spojeným státům?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Takhle: To je obecně známá informace, a proto ji nemusíme zvlášť sdělovat. Ale já bych Vás opravil, paní Bobošíková.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A nechtějí se přestěhovat od...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ke stěhování se za chvilku dostaneme. Ale ty obrněné transportéry tam jsou jako tzv. taran, jako překážka. Je to vlastně analogie betonové zdi, tzn. vůbec nezáleží na tom, jak silnou mají, dejme tomu, baterii, nebo na tom záleží málo.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale když se třeba chtějí o metr, o dva přemístit, tak na tom záleží, to...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobře, ale v každém případě platí, že jsou tam především jako pohyblivá překážka. Právě proto se tam neposílaly...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Teď jste to řekl - pohyblivá, takže musí umět se hýbat, že.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobře, ale v každém případě nepotřebují být těžce vyzbrojeny. A protože jsme dostali informace, že hrozí nájezd nákladního auta naloženého výbušninami do prostoru Svobodné Evropy, tak vedle těchto betonových zátarasů se tam přesunula vozidla, a já to teď řeknu přesněji, na jejichž technické úrovni nezáleží do té míry, jako kdyby měly být nasazeny do přímé bojové akce. A teď k tomu...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pan ministr Tvrdík byl zcela přesný, řekl vyřazená.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak vyřazená v tom smyslu, že se nepoužívají pro cvičení bojových jednotek.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dobře, ale vědí to Američané a jak na to reagují?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Američané na to nikdy nereagovali. Naopak oni vysoce ocenili, a já jsem o tom mluvil s americkým velvyslancem, který se mnou byl na cvičení našich speciálních jednotek v Prostějově, oni vysoce oceňují to, co nabízíme jim jako pomoc. A jim určitě nenabízíme vyřazené transportéry.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ale Vy sám jste řekl, pane premiére, že o přesídlení by musela Svobodná Evropa požádat sama. A mě zajímá, jestli Svobodná Evropa pod vlivem těchto informací, pod vlivem podrobností, jak je střežena, a přiznejme si, že ty lichotivé nejsou prostě, o něco takového sama nepožádala.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Pokud jsem správně informován, tak zatím Svobodná Evropa o nic takového nepožádala. Já bych tady rozlišil dvě varianty, variantu zbabělou a variantu opatrnou. Varianta zbabělá podle mého názoru by spočívala v tom, kdybychom řekli: Svobodná Evropa je hrozbou pro naši bezpečnost, proto nechť se odstěhuje z ČR. Varianta opatrná zní: Teroristický útok, a to jsme viděli na těch "dvojčatech", prostě nelze stoprocentně odvrátit. Kdyby došlo k tomuto útoku na Svobodnou Evropu, bude to mít samozřejmě těžko představitelné důsledky. Je proto vhodné, a to není zbabělost, to je právě ta opatrnost, Svobodnou Evropu přestěhovat do místa, kde bude moci být střežena lépe a efektivněji a kde i okolí tohoto objektu bude takové, že minimalizuje počet dalších obětí. Toto je můj názor.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Má vláda vytipované nějaké takové místo?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano, dokonce několik.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Vy byste byl pro přestěhování Rádia Svobodná Evropa, pane předsedo?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Nebyl bych v tom asi iniciativní, očekával bych, že si o to řekne americká strana, nebo vedení Svobodné Evropy. Ale my i historicky vzato máme ještě o jeden důvod víc tuto vysílačku, resp. ty redakce kolem té vysílačky chránit. Byl to přece náš agent Minařík, který...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ji chtěl vyhodit...

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

... ne, že se pokusil, ale prostě vyhodil kus Svobodné Evropy do povětří. A my máme, i z tohoto důvodu máme morální povinnost nebýt zbabělí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, já vám děkuji k tomuto tématu, pojďme k úterku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Česko-ruské vztahy se zlepšují. Ruský premiér Michail Kasjanov se v Praze shodl s premiérem Milošem Zemanem, že boj s terorismem je třeba vést účinnými prostředky a že bude dlouhý.

Přijali jste mě skvěle, poděkoval ruský premiér Miloši Zemanovi.

Miloš Zeman, premiér ČR:

Vážím si toho, že se podařilo uzavřít konkrétní dohody.

Ruský dluh vůči nám dělá přes 200 miliard, dvě třetiny jsou přímo českého státu. Zaplatíme, slibovalo doposud Rusko, ale neplatilo. Dnes byla řeč o necelé polovině dluhu, stát by z ní měl dostat nakonec jen zlomek - 20 miliard.

Petr Pithart, předseda Senátu ČR:

My jsme očekávali, že to bude ještě horší.

Telefonicky Miroslav Ševčík, ekonom:

Mohlo by se zdát, že lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane předsedo, je podle Vás vláda při vymáhání ruského dluhu úspěšná, nebo ne?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Tak Rusko neplatí skoro nikomu. Když jsem tady řekl, že jsme očekávali ještě něco horšího, tak jsem tím myslel, že nám nezaplatí vůbec nic tak jako jiným. Takže jak to teď hodnotit? O tom se teď...

Moderátor (Jana Bobošíková):

No, já, když dovolíte, já to shrnu. Je to asi tak, že já jsem si od Vás půjčila sto korun, nyní Vám vracím 20 korun. Mě doma pochválí, ale co řeknou vám?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Dobře, ale já vím, že Vy ty peníze nemáte a že jste dlužna mnohem víc mnoha jiným. Takže tady jde o velmi složitou, zodpovědnou úvahu. Vláda se rozhodla, že se spokojí s jednou pětinou. Je to hodně málo. Ale pořád je možné říct: Také se mohlo stát, že bysme nedostali nic. Tam bude možná větší problém, ale to je odpovědnost, kterou na sebe vláda vzala tím, že si vybrala tu společnost, která to bude vymáhat, ten Falkon Capital. To je dost riskantní a může to pověst naší země poškodit, možná i pověst vlády. Ale o tom určitě pan premiér řekne víc, protože oni toto, oni tuto odpovědnost na sebe vzali. Takže nejde jenom o tu výši toho, co se podařilo vymoci, ale jde i o to jak.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže Váš komentář, pane premiére.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobrá. Můj komentář nebude komentářem, ale uvedením fakt, protože nepatřím k těm komentátorům, kteří před ještě třemi týdny psali o tom, že z Ruska nedostaneme nic, a teď pro změnu píší o tom, že jsme dostali málo. Paní Bobošíková, výtěžnost ruských pohledávek, na světovém trhu pohledávek byla před dvěma lety 20 %, před rokem 15 %, v současné době je 10 %. To jsou světové specializované firmy, které ty pohledávky vymáhají. Výtěžnost, kterou jsme dosáhli touto dohodou, je 22,5 %, čili dvakrát více než u ostatních. To je prostě fakt číslo jedna, který musíme respektovat. Deset let se tady vlády snažily dosáhnout toho, abychom z toho Ruska alespoň něco dostali. Já jim to nechci vyčítat, já prostě konstatuji, že nám se podařilo to, co je dvojnásobně efektivní, než dokáží světové firmy vymáhající pohledávky. Fakt číslo jedna. Fakt číslo dvě: Pokud jde o onu firmu Falkon, ještě Mertlíkovo ministerstvo provádělo prověrku jednotlivých firem, které nám nabízely v této záležitosti spolupráci. A Falkon, jak nás tehdy ministerstvo financí informovalo, z této prověrky vyšel nejenom vítězně, ale vlastně, a to i vzhledem k zájmu ruské strany, jako jediná možná firma. To je fakt, to není dojem, to není komentář. Pokud jde o podezření, které se občas objevují, v podle mého názoru ne zcela věrohodném deníku Mladá fronta Dnes, já si myslím, že u nás bylo mnoho firem, které jsou podezřelé a šéfové těchto firem se postupně dostávají před soud. Ale pokud vím, vůči Falkonu dosud nebylo podáno jediné trestní oznámení, nebylo vzneseno jediné obvinění. A já nejsem povinen reagovat na informace bulvárního tisku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, já jsem byla při tom, když jste s panem premiérem Kasjanovem oznamovali podnikatelské veřejnosti, že jste se dohodli na řešení ruského dluhu. A Vy jste tam označil ty politiky, kteří zpochybňují schopnost vlády vymoci ruský dluh, za, cituji: "impotenty, co píší erotickou literaturu". Je to Váš bonmot. Také jsem se dozvěděla, že Vás kritizuje Václav Klaus, váš exministr financí Mertlík. Takže to jsou podle Vás podle ti impotenti píšící...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, já jsem tím měl skutečně na mysli daleko spíše ekonomické komentátory v našich novinách, nebo spíše lidi...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale Vy jste hovořil o politicích z opozice, já jsem to slyšela na vlastní...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Politici z opozice...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Tak kdo jsou ti impotenti píšící erotickou literaturu?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ten, kdo prohlašoval velmi suverénně, ať je to z jakékoli politické strany včetně mé vlastní, kdo velmi suverénně prohlašoval, že tento dluh nelze v žádném případě vymoci, že jsou to pouze prázdné sliby této vlády. A ti, kdo to prohlašovali, to prohlašovali zcela veřejně a bylo to publikováno. Přečtete si to.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Prosím.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já jenom řeknu, že se ukáže, jestli cena, kterou za to bude třeba zaplatit, tzn. pověst republiky, vlády, jestli je přiměřená. Jinak si myslím, že těch 22 % zpochybňovat nelze. To dneska, to není tak málo, to je pravda. Já využiju té příležitosti a zeptám se pana premiéra, jestli z těch peněz se dostane vysokým školám to, co jim chybí, ty dvě miliardy.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pan vicepremiér Rychetský to slíbil.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak k tomu se možná ještě dostaneme, i když dneska nemáme, pokud vím, toto téma bohužel v programu, ale to je jedno.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, víte co? Dostaneme se k tomu. Nechte mě teď uvést středu a hned se na ty vysoké školy zeptám, ano?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Dobře, dobře, podíváme se na vysoké školy.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Tak děkuji.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dalším dnem byla středa. Podívejte se, jak vypadal život ženy v afghánském disentu těsně před leteckými útoky. Exkluzivní reportáž získali publicisté TV Nova od britské novinářky afghánského původu. Shlédněme alespoň jednu její část, prosím režii.

Nyní mi Rova ukáže jejich nejriskantnější aktivitu. Nejedná se o výrobu bomb, nebo ilegální tiskoviny, pouze o školní křídu pro dívky. Dívky starší 12 let mají zamezen přístup do škol, každý, kdo je v této místnosti, porušuje zákon. Starší žena však říká, že mohu natáčet, poněvadž její obličej se nikdy neukáže na veřejnosti.

Neuvedena:

Naše kurzy musejí být kvůli Talibanu tajné a ilegální. Kdyby to zjistili, mohli by nás pověsit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže komentovat školství Talibanu samozřejmě nebudeme, pojďme ke školství českému. Jak budete tedy, pane premiére, řešit situaci vysokých škol?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak existují tři varianty řešení. Ale když dovolíte, já bych nejdříve reagoval na některé obecně rozšířené omyly. Tím omylem je především to, že ministr školství něco někomu slíbil. Konstatuji, a to je abeceda sestavování rozpočtu, že ani ministr školství, ani jakýkoli jiný člen vlády, ani ministerský předseda, nemůže v této oblasti nic slibovat, protože rozpočet je zákon, návrh toho zákona musí nejdříve schválit celá vláda a potom musí projít parlamentem. Tolik jenom abychom znali tu abecedu. A teď k těm třem variantám řešení. Protože resort školství je jedním z mála resortů, kde se zvyšují celkové výdaje, a to o 4 mld. Kč proti tomuto roku, tak první varianta řešení spočívá v tom, že by se část prostředků redistribuovala uvnitř tohoto resortu. Ale uvědomte si...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Odkud kam?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

No, uvědomte si, že na to by doplatily základní a střední školy, což nepokládám za zrovna rozumné. Přitom celkový resort školství, což málokdo ví, byl financován v roce 97 60 mld. Kč a pan Ivan Pilip ještě snížil výdaje o 4,5 miliardy v rámci balíčků a nyní je financován o třetinu víc, tzn. 80 mld. Kč. Čili není pravda, že nedodržujeme tuto prioritu, která se ovšem týká celého vzdělání a ne jenom vysokých škol.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Chcete...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Druhá varianta, paní Bobošíková, je založena na tom, že se ty peníze vezmou z některé jiné rozpočtové kapitoly. Mimochodem když někteří novináři píší o tom, že Zeman nic nevybojoval a Grégr a Fencl vybojovali, tak konstatuji, že rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu, nebo ministerstva zemědělství byly sníženy mj. právě proto, aby školství mohlo dostat o ty 4 mld. Kč víc. A pak je zde třetí varianta. My jsme vázáni a možná svázáni dohodou s ODS, která říká, že deficit v tomto roce, pardon, v příštím roce...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... má být při staré metodice 10 mld. Kč. My samozřejmě nebudeme nikdy porušovat podepsané dohody. Ale pokud je poruší druhá strana, tj. ODS, nelze vyloučit, že když ten deficit snížíme ne z 20 na 10, ale, dejme tomu, z 20 na 15 miliard, což by byl poněkud povlovnější pokles, a to můžeme udělat pouze tehdy, pokud druhá strana poruší dohodu, tak že by bylo možné z tohoto takto zvýšeného a přitom absolutně stále ještě klesajícího deficitu financovat ty dvě miliardy na vysoké školství. O tom bude muset rozhodnout především parlament.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže jestli... Ano, prosím.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

No, jenom poznámka. To nebylo korektní, pokud jde o ministra, bývalého ministra Pilipa. Jestliže to udělal v rámci balíčků, tak to neudělal, to prostě se udělat muselo a museli to udělat všichni. Já si myslím, že pan ministr Zeman opravdu upozaďuje docela systematicky vysoké školy možná u vědomí, že se prostě oni nebudou bránit. Není jich moc a přece nebudou stávkovat. Já to jinak nedovedu...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale viděli jsme, viděli jsme, že budou.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Tak dlouho se chodí se džbánem, to je známo. Já jsem také pro to, abychom neublížili základním školám, aby, pokud možno, v obci zůstala škola. Velmi jsem pro to, bojuju o to ve svém volebním obvodě, tam, kde je to ohroženo. Ale nemůžu to přece dělat za cenu, že celou jednu podstatnou část školství prostě systematicky upozaďuji.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak okamžik, pane předsedo, já doufám, že znáte alespoň základní statistická data. A pokud je znáte, tak víte, že jestliže na počátku naší vlády byly roční výdaje na vysoké školy zhruba 10 miliard, nyní jsou 14 miliard. Tzn. vzrostly...

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Ano, ale studentů podstatně přibylo.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... o 40 % a tomu nelze říkat upozaďování. Investiční výdaje na vysoké školy vzrostly v tomto roce proti minulému roku o 43 %, byly otevřeny nové koleje např. v Jinonicích. Samozřejmě pro nás by bylo populární, protože vysokoškolských studentů je samozřejmě méně než středoškolských plus žáků dohromady, tam se jedná u toho agregátu těch ostatních kromě vysokých škol o počet osob, jenom pokud jde o žáky, kolem miliónu a asi 300 tisíc, pokud se nemýlím, takže pro nás by bylo populární dávat ty peníze do vysokých škol, na které všichni vidí, a o to méně jim samozřejmě dávat do základních a středních škol, příp. učilišť. Ale vzdělání, pane předsedo, je pyramida, špičkou té pyramidy jsou samozřejmě vysoké školy, ale vy musíte tu pyramidu budovat od základů.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Nicméně, pane premiére, můžete mně říci Vaše stanovisko? Pan ministr Zeman řekl, že na zítřejším zasedání vlády bude žádat dvě miliardy navíc. Pan předseda Rychetský, promiňte, pan vicepremiér Rychetský včera ve Strakonicích podle ČTK slíbil tyto dvě miliardy pro vysoké školy podpořit. Jaký je Váš názor?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Podpořit ano, ale znovu opakuji, že vláda...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Kde vzít.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... podle Ústavy rozhoduje ve sboru. Já jsem pozval pana ministra školství na úterý na ráno, tedy za dva dny na zasedání předsednictva vlády. Návrh rozpočtu je v současné době v parlamentě, tam bude projednáván v prvním čtení. Upozorňuji jenom, že tato tématika je řešitelná až ve druhém čtení, protože první čtení jsou jenom celkové příjmy, výdaje a deficit. Ale v každém případě já jsem vám tady uvedl tři reálné varianty řešení. Chcete-li znát můj osobní názor...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ano.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... považoval bych za nejprůchodnější variantu třetí. Ale protože dodržuji podepsané dohody, je možná pouze v případě, když ODS nedodrží svůj závazek. A třebaže my...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Neboli Vy chcete říct, že ve státě, kde vy vládnete, závisí osud vysokých škol na vůli ODS?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, rozhodně ne. Já jsem Vám řekl, co sám subjektivně podporuji.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale vždyť to jste teď řekl.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, Vy jste mě se ptala z ekonomického hlediska, protože si myslím, že v současné době 15miliardový deficit je makroekonomicky stejně jako 10 miliard. A z toho tedy logicky vyplývá, že tímto způsobem to můžeme nejprůchodněji financovat ODS sem, ODS tam. Na druhé straně jsem vám uvedl ještě dvě další varianty.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Jistě, ale teď jsme hovořili o tom, kterou Vy osobně podporujete.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ano a to jsem vám naprosto jasně řekl.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Tak kdybych byl zlomyslný, tak bych teď musel doporučit pánům rektorům, aby šli poprosit na, do sekretariátu ODS. Ono to tak opravdu vyznělo.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, ODS už jasně prohlásila, že v prvním čtení rozpočet nepodpoří. A pokud tomu tak je, a já reaguji na její veřejné prohlášení, potom docela férově oznamuji svůj protitah. Nic více, nic méně.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, příspěvek, který jsme viděli, se dotkl ještě jednoho problému. A ten leží vaší vládě, pane premiére, zvlášť na srdci. A je to diskriminace žen. Připomínám, že vláda tento týden schválila zřízení rady pro ženy. Ta vznikne 1. ledna a zaměří se na vyhledávání oblastí, ve kterých si ženy s muži nejsou rovny. Rada bude i vyhodnocovat opatření k zajištění rovných příležitostí. Pane předsedo, potřebuje podle Vás ČR takovou radu? Vy sám jste ve svých vládách, nebo ve své vládě ženy měl.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Měl jsem tam tři a pak už jich nikdy tolik nebylo. A pokládali jsme to za naprosto přirozené, vůbec jsme o tom nějak nemluvili jako o problému. Já myslím, že to hodně záleží prostě na lidech, v tomto případě na Vás, pane premiére, že... já nevěřím, nevěřím. Ten problém existuje a není malý a diskriminace žen existuje. A píší o tom média a docela tvrdě a je to správné. Já pochybuju, že nějaký výbor na tom může něco změnit.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Na to jsem se právě chtěla ptát. Může taková rada, pane premiére, vyřešit tu situaci takových těch nenápadných dotazů, kdy žena nastupuje do zaměstnání: Máte děti, nemáte děti, chcete mít děti, kdy je budete mít? Může vůbec rada změnit tento způsob myšlení a může to udělat rada, kterou naordinují ČR v podstatě samí muži?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak zaprvé toto je totéž, jako kdybyste se ptala, zda např. rada pro drogovou politiku, kterou také máte, může změnit situaci drogově závislých v ČR. Samozřejmě, že může.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Já doufám, že trochu může. Proč by jinak byla?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ale přesto je užitečná a trochu může. A přesně totéž platí i o této radě, protože může přispět k tomu, aby se tato situace zlepšovala.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dobře a jak se...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Mimochodem podle novely zákoníku práce už jsou zakázány diskriminační inzeráty, o kterých jste před chvílí mluvila. Ale já bych Vás poprosil o jednu věc a to je ještě horší než s tím vysokým školstvím. Vláda má 17 členů. To, že se žena nestane ministryní, není diskriminace žen.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne, to je galantnost, my víme, aby to nebyla sebevrahyně.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Ne, dokonce to není galantnost. Já vám uvedu naprosto konkrétní příklad. Já jsem po odchodu...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale to jste říkal, že nemáte ženy proto, že...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... po odchodu pana ministr Motejla nabídl velmi schopné odbornici paní poslankyni Kupčové, aby se stala ministryní spravedlnosti. Ta to z osobních pochopitelných, řekl bych, rodinných důvodů odmítla. Ale já nikdy nebudu, pokud jde o 17členný kolektiv, rozhodovat o výběru ministrů podle pohlaví...

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

... souhlasím.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... věku, tloušťky, houšťky kštice, paní Bobošíková apod., ale pouze podle jejich odborných schopností.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dobře. A na jaké úrovni tedy toto rozhodování, pane premiére, začíná? Začíná to na ministerstvech, na jiných úřadech, než je...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

To je totéž, jak jsem říkal, ta analogie se základními a středními školami. Diskriminace žen platí v celé populaci ekonomicky aktivního obyvatelstva, což je řádově 6,5 miliónu osob, protože v této populaci mají ženy v průměru asi o 30 % nižší platy...

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, ano, ale rada má vyhledávat...

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

... což by se netýkalo vlády, protože tam mají všichni ministři stejné platy.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale rada má vyhledávat oblasti, ve kterých si ženy s muži nejsou rovny.

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Jistě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

A takže to vláda, která je složená ze samých mužů, není to místo?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si myslím, že je úplně jedno, jestli to bude dělat vláda jako celek, nebo jestli na to bude mít stejně jako v jiných případech specializovaný poradní orgán. Já rozhodně netvrdím, že jsem odborník na ženskou problematiku. A premiér ani nemůže být odborníkem na toto, byť velmi důležité, téma. Ale právě proto, že uznáváme, že ne ve všem jsme odborníci, tak si rada vytváří celou řadu specializovaných poradních orgánů, kde odborníci jsou.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Chtěl jste něco dodat k tomuto tématu?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Ne.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ne. Děkuji, pánové, pojďme ke čtvrtku.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Podívejme se, k jakému dramatu pod vlivem teroristických událostí došlo na lince Los Angeles - Chicago. Duševně narušený muž měl pocit, že pilot chce narazit do mrakodrapu. Rozhodl se tedy, že převezme řízení. Prosím režii.

Vyděšení piloti ve strachu z únosu přivolali několik bojových letadel F-15, které se k plně obsazenému Boeingu okamžitě připojily. Na nějakou pomoc zvenčí ale už nehodlali čekat vystrašení a zároveň vyburcovaní cestující.

Neuveden:

Asi 10 křičících lidí se okamžitě vrhlo dopředu, toho muže přeprali a povalili na zem, tam ho pak drželi celou dobu.

Elsa Rockmanová, cestující:

Bylo to tak dramatické. Bylo báječné vidět, jak jsou teď lidé odhodlaní se bránit.

I přes chvilku hrůzy nakonec vše dopadlo dobře. Cestující byli pyšní na svůj hrdinský čin a psychicky narušený muž, který byl odvezen na psychiatrii, mohl být také nakonec rád. Zaprvé, že ho nečekaná vlna vlastenectví nepřipravila o život, a navíc, že i po jeho letu zůstalo chicagské panorama mrakodrapů neporušené.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, piloti čím dál tím častěji volají o tom, aby v kokpitu mohli být ozbrojeni. Jak piloti Spojených států, tak koneckonců i někteří piloti ČSA se tak vyjadřují v tisku. Co myslíte, pane předsedo, měl by mít pilot letadla u sebe zbraň?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já myslím, že poctivé je říct, že to nevím, že je potřeba, aby se k tomu vyjádřili profesionálové, samozřejmě piloti mezi nimi na prvním místě. Ale my jsme tady něco viděli a mě to zaujalo. Já doufám, že to je inspirace i pro nás, že prostě nebudeme, jak se to často děje třeba v pražském metru, odvracet hlavy v situaci, když se na někom páchá násilí. Já pevně věřím, že kdyby se to stalo mně, že budu mít dost odvahy, abych se tomu postavil. Chci tomu, moc tomu chci věřit. A ono to začíná opravdu lhostejností k násilí i na ulicích. Takže snad si pod dojmem těchto událostí prostě uvědomíme, že nemůžeme být k sobě lhostejní. A to byli frajeři a takoví jsou určitě i u nás.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, Váš názor? Měli by být piloti ozbrojeni?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak velmi podobné upřímné přiznání jako u pana předsedy Senátu. Jsou varianty ozbrojených pilotů, ozbrojené stráže v letadlech, pancéřovaných dveří mezi kokpitem. Já jako naprostý laik v této oblasti dávám přednost důkladným prohlídkám na letišti, protože si myslím, že jsou nejbezpečnější. Ale když něčemu příliš nerozumím, nechci se k tomu zbytečně dlouho vyjadřovat.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, já vám děkuji, pojďme dál.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Dalším dnem byl pátek. Teroristická síť získává, jak známo, peníze z obchodu s drogami a ze spojení s narkomafiemi. A ČR je bohužel křižovatkou drogových cest. Podívejme se.

I odsud z ČR mohou teroristům v čele s bin Ládinem plynout obrovské peníze na jejich hrozivé útoky. Tyto informace teď prověřují speciální policejní jednotky.

Telefonicky Jiří Komorous, ředitel Národní protidrogové centrály:

Nejen teroristi tedy v Afghánistánu, ale i třeba guerilly v Jižní Americe jsou částečně financovány i z prodeje drog.

Tedy z prodeje drog na našem území?

Telefonicky Jiří Komorous, ředitel Národní protidrogové centrály:

Ano, i z prodeje drog na našem území.

Naše země je doslova křižovatkou drogových cest. Takto obchod vypadá. Z Afghánistánu drogy, hlavně heroin, putují přes Turecko a Balkán přímo k nám. Tady se cesta dělí a pokračuje téměř po celé Evropě. Část zásilek u nás ale zůstane a pak je na prodej třeba v centru Prahy. Vše u nás organizují hlavně Albánci, část peněz se dostává zpět do Afghánistánu k teroristům.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pane premiére, co dělá vláda pro to, aby se ČR toho nelichotivého označení křižovatka drogových cest zbavila?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Tak víte velmi dobře, a tady mimochodem i jsme narazili na tu protidrogovou komisi, která v tom také odvedla velký kus práce, že jsme např. posílili útvary, které se zabývají bojem proti drogám. Já bych chtěl např. ocenit práci pana Komorouse, ale i mnoha dalších. I vaše televize koneckonců referovala o přetnutí některých drogových cest včetně tzv. balkánské stezky. Ale na druhé straně bych chtěl upozornit, že ČR už přestává být pouze tranzitní zemí pro drogy, což si často myslíme na základě předchozích zkušeností, a stává se cílovou, finální, tedy konzumentskou zemí. A proto si myslím, že ten úkol boje proti drogám, to není jenom úkol stíhat drogové gangy. To je i úkol, a tady se dostáváme k těm teroristům a já bych zde uvedl, je to velmi nezdvořilé, UÇK v Albánii, o které dva roky tvrdím, že je to teroristická organizace financovaná narkomafiemi, a někteří moji kolegové ji považují za národněosvobozeneckou armádu bojující za práva kosovských Albánců. Takže tady máte konkrétní příklad. Čili rozbíjet tyto sítě teroristů a na druhé straně se snažit zdánlivě nenápadnými opatřeními, jako je např. podpora sportu, tělovýchovy a dalších aktivit paralyzujících ten sklon ke konzumaci drog, určitým způsobem ovlivňovat životní styl zejména naší mladé populace. A já vím, že liberálové v tomto případě okamžitě vykřiknou cosi o sociálním inženýrství, o tom, že každý člověk má právo na svobodu a že není dobré, aby ta svoboda byla jakkoli regulována.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

A to je kdo? Na koho jste ukázal?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

To nejseš Ty, jo, neboj se. Já kdybych si myslel, že jseš to Ty, tak bych Ti to řekl.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane předsedo, myslíte si, že takové opatření vlády stačí, nebo byste dělal něco jinak?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Neřeknu, že bych dělal něco jinak, ale určitě to ještě nestačí. A teď vůbec by stála za úvahu taková celková bilance, jak ten náš západní euroatlantický svět je vlastně paradoxně závislý na určitých strukturách té části světa, kterého se dnes obáváme. To je celá ta narkomafie, to jsou prostě obrovské části peněz, které jsou v oběhu. Ale my jsme taky závislí na stále zvětšujících se porcích násilí, které prostě potřebují někteří lidé každý večer. A pak žasneme, že to, co byl dosud film, je prostě skutečnost a někteří lidé ani nejsou schopni to rozeznat. Jsme taky hodně závislí na naftě. Kdybychom rozumně podporovali veřejnou dopravu a nemuseli ráno každý jet v autě sám, tak bychom nebyli tak závislí. My musíme udělat mnoho pro to, abychom nebyli takto závislí.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Pánové, dalším dnem byla sobota, ta proběhla ve znamení jednání řady politických stran. Důvod je jasný - bitva o místa na kandidátkách do Poslanecké sněmovny prostě začala.

Do vysoké politiky se hned tak asi nevrátí bývalá předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Dnes se pro to vyslovila po Praze 1 i regionální organizace ODS na Vysočině.

Neuveden:

Nezískala nadpoloviční většinu.

Na Ostravsku pak značně propadl ministr Lachnit, kterému se tak rovněž dveře do parlamentu pravděpodobně uzavřely. Do těžké situace se nyní dostala především čtyřkoalice. Ta totiž nyní neví, jak si poradit s tím, kdo by se měl stát volebním lídrem koalice v Praze, zda vítěz lidovců Svoboda, nebo vítězka unionistů Marvanová.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Takže, pane předsedo, kdo by měl vést čtyřkoalici v Praze? Vy jste velmi otevřený, nedávno jste říkal, že by to panu Svobodovi s paní Marvanovou líp slušelo než panu Kühnlovi, tak...

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Takže to jsem mluvil o obou a oba tam být nemohou.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ano, já vím. Takže kdo?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Mně se jenom nelíbí, co Vy jste řekla, bitva, nebo... To je demokracie v těch stranách, to jsou primární volby, to vítejme, to je dobře. A z těch... Je mnoho argumentů pro jednoho, nebo pro druhou.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale ve Vaší mysli, jste zkušený politik, kdo by měl vést čtyřkoalici v Praze, paní Marvanová, pan Svoboda?

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Já bych dal asi přednost dámě.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Děkuji. Pane předsedo, slyšeli jsme, že ministr vaší vlády pan Lachnit se propadl na Ostravsku v podstatě na obtížně volitelné, takřka až nevolitelné místo. Nemrzí Vás to?

Miloš Zeman (ČSSD), předseda vlády ČR:

Já si myslím, že to, co by mě mrzelo, je, kdyby v sociální demokracii nebyla vnitrostranická demokracie. Tzn. jsou-li volby svobodné, tajné, za účasti dostatečného počtu delegátů a jestliže ti delegáti sami rozhodují o pořadí na kandidátce a není jim shora nadekretováno, je všechno v naprostém pořádku, padni, komu padni. Ten jediný problém je nízký počet členů většiny politických stran. A ti, kdo se domnívají, že by chtěli ovlivňovat politický život, by měli do těchto stran, ať už do kterékoli, vstoupit. A tím, že ty volby budou vycházet z většího reservoáru osobností, pak budou nejenom demokratičtější, to jsou už dnes, ale hlavně budou mít více lidí na výběr.

Moderátor (Jana Bobošíková):

Ale poslední větu, opravdu už musíme končit.

Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda Senátu PČR:

Ano, ať vstupují lidé do demokratických stran, ale ať mají možnost ovlivňovat veřejný život i lidé, kteří nevstoupí do politické strany.