Fotogalerie

Projev předsedy vlády ČR Miloše Zemana a manažera Tatra týmu Milana Lopraise přednesený dne 19. února 2001 při přátelském setkání vlády s vítěznou posádkou kategorie Kamionů 23. ročníku Rallye Paříž - Dakar na Úřadu vlády ČR

 

Vážený pane předsedo vlády, vážené dámy, vážení ministři, pánové. Dovolte mi, abych jménem posádky a jménem hlavních partnerů a posádky, která se zúčastnila 23. ročníku Rallye Paříž - Dakar, a jak jistě dobře víte, tak zvítězila. Nyní mi dovolte, abych požádal manažéra tohoto týmu pana Milana Lopraise, aby vám představil členy posádky.

Milan Loprais: Dobrý den. Vážený pane předsedo vlády, dámy a pánové, úvodem, co už tady bylo zmíněno, bych hrozně rád omluvil svého bratra Karla. Myslím si, že ten tady jednoznačně patří, ale bohužel nemoc si nevybírá, takže chřipka ho skolila tak, že dneska musel zůstat doma. Rozhodnutí padlo až v 8.00 hod. ráno, takže přijměte prosím tuto moji omluvu za něj.

Vítězná posádka se skládá ze tří členů, takže jako druhého a jeho dlouholetého navigátora bych chtěl představit pana Josefa Kalinu a úplně nově v tomto ročníku ve vítězné sestavě je to Petr Hamrla. A protože Tatra maratón tým už to má ve svém názvu stanoveno, že to je vítězná skupina, vlastně týmové spolupráce, takže vozidlo, které rady vidíte jako doprovodné a na kterém zároveň můžeme demonstrovat to, jakou má Tatra výdrž, protože to je ročník 1985 a pilotuje ho pan Bedřich Sklenovský. Roli navigátora a zároveň novináře v tomto doprovodném vozidle má pan Milan Zajíček. A třetí člen je mechanik pan Martin Kahánek. To je k představení všechno. Děkuji.

Vážený pane premiére, dámy, páni ministři, pánové dovolte mi ještě, abych představil hlavní partnery, kteří se podíleli na tomto úspěchu. Myslím si, že je potřeba, abychom jim poděkovali, že se našlo spoustu takových firem, které mají zájem podporovat a podíleli se na tomto úspěchu. Dovolte mi za BEC a.s. Brno pan ředitel Petr Smysl, dále ředitel francouzské společnosti TOTAL Česká republika pan dr. Hrdý a v neposlední řadě ředitel Tatry a.s. pan ing. Petr Urban. Nyní bych poprosil pan premiéra o slovo. Děkuji.

Miloš Zeman, předseda vlády: Chtěl bych se především ještě jednou posádce Tatry i všem ostatním omluvit za zpoždění, k němuž došlo tím, že vláda měla ještě jednu část neveřejného zasedání. Vím, že novináři teď zbystří uši a budou přemýšlet o čem jsme jednali, ale bylo to v zájmu ČR.

Chtěl bych upřímně poděkovat posádce Tatry i širšímu týmu, který tutu posádku zabezpečoval, nejenom k tomu vynikajícímu výsledku v poslední rallye, ale chtěl bych blahopřát k tomu, že pokud se nemýlím, je to již šesté vítězství v této rallye, a když jsem nedávno ve Švédsku jednal s prezidentem firmy Volvo a ptal jsem se ho, zda se i jeho kamiony účastní této soutěže, tak tiše zacouval a naznačil, že Volvo na to nemá. V každém případě si myslím, že i toto je svědectví o konkurenční schopnosti Tatrovky.

A kromě toho, že bych rád vyjádřil své blahopřání panu Lopraisovi, který leží v posteli s horečkou a nemůže se proto našeho setkání zúčastnit, myslím si, že ze strany Vlády ČR je důležité nejenom pronášet teplá slova, ale že je třeba kromě tohoto poděkování také říci několik slov o osudu Tatrovky.

Chtěl bych vás všechny, kteří tuto společnost tak skvěle reprezentujete, ujistit, že vláda nenechá Tatru padnout, i když byly v minulé vlády a minulí ministři průmyslu, kteří o tom přinejmenším velmi vážně uvažovali. Chtěl bych vás ujistit, že vedeme seriozní jednání se strategickými, tedy dlouhodobými zahraničními partnery o jejich kapitálovém vstupu do Tatrovky takovým způsobem, aby se Tatra mohla dále rozvíjet, aby mohla expandovat nejenom na domácích, ale i zejména zahraničních trzích, a aby tato slavná firemní značka nikdy nevymizela. Myslím si, že je to povinnost České vlády, a že je to současně jedna z nejvhodnějších a nejreálnějších forem poděkování za velkou práci, kterou jste nejenom pro Tatru, ale i pro celou Českou republiku v zahraničí dokázali udělat.

A zcela závěrem mně dovolte, abych vám popřál mnoho dalších vítězstvích a minimum porážek a i tehdy, když někdy nevyhrajete, což se samozřejmě vždycky může stát, chtěl bych vás ujistit, že vždycky budete vítání a vždycky budete mít otevřené dveře. Ještě jednou vám děkuji.